Съдържание:
- Какво е ларингит?
- Какви са симптомите на ларингит?
- Какво причинява ларингит?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе ларингита?
- Как се поставя диагноза ларингит?
- Има ли лечение ларингита?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е ларингит?
Ларингитът е заболяване, което се характеризира с възпаление на ларинкса. Ларинксът е орган разположен в гърлото, в който се намират гласните връзки, благодарение на които възпроизвеждаме звуци.
Когато гласните струни са възпалени, те могат да се подуят, което води до хрипове, затруднено говорене или загуба на глас.
Ларингитът се разделя на два вида:
- Остър ларингит: обикновено се причинява от вирусна инфекция, като настинка или грип и може да доведе до симптоми като кашлица и затруднено дишане. Може да бъде причинен от прекомерна употреба на гласа, например при викане или пеене на висок глас за продължителен период от време.
- Хроничен ларингит: продължава по-дълго време и често се причинява от различни странични фактори или повтарящи се остри възпаления.
Какви са симптомите на ларингит?
Симптомите на ларингита могат да варират в зависимост от вида, както и от тежестта на възпалението. Често срещаните симптоми на ларингита могат да включват:
- Загуба на глас
- Хрипове
- Дрезгав глас
- Възпалено гърло
- Сухо гърло
- Кашлица
- Трудности при говор
- Дискомфорт при преглъщане
- Уголемени лимфни възли в областта на шията
- Главоболие
- Обща отпадналост
Какво причинява ларингит?
Ларингитът обикновено се причинява от възпаление на ларинкса, което от своя страна може да бъде провокирано от няколко неща.
Често срещаните причини за ларингит включват:
- Вирусни инфекции: острият ларингит често се причинява от вирусни инфекции, като тези, които причиняват обикновена настинка или грип. Вирусите могат да инфектират лигавицата на ларинкса и да предизвикат възпаление, което да доведе до хрипове или загуба на глас.
- Бактериални инфекции: макар и по-рядко, бактериалните инфекции също могат да причинят ларингит. Примерите включват бактериални респираторни инфекции, като стрептококова инфекция на гърлото, които могат да доведат до възпаление на ларинкса и дразнене на гласните струни.
- Натоварване или претоварване на гласните струни: прекомерното използване или натоварване на гласа, като например при викане, говорене на висок глас за продължителни периоди от време или прекомерно пеене, може да натовари гласните струни и да доведе до възпаление на ларинкса.
- Фактори от околната среда: излагането на дразнители в околната среда, като например дим, химически изпарения или сух въздух, може да раздразни лигавицата на ларинкса и да предизвика ларингит.
- Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ): при това състояние, стомашната киселина се връща в хранопровода и достига до гърлото. Това от своя страна може да причини дразнене и възпаление на ларинкса, което да доведе до ларингит.
- Хроничен синузит: хроничното възпаление на синусите, може да доведе до капене след назален секрет и дразнене на гърлото, което води до ларингит.
- Алергии: алергичният ларингит може да бъде причинен от различни алергени като прах, мухъл, полени, някои храни, лекарства, и др.
Рискови фактори
Съществуват няколко рискови фактора, които могат да увеличат вероятността от развитие на ларингит. Те включват:
- Прекомерна или неправилна употреба на гласа
- Инхалация на дразнители като дим, химически изпарения, прах, и др.
- Тютюнопушене и прекомерна консумация на алкохол
- Професии, свързани с натоварване на гласните струни: професии, като учител, певец, актьор и др. могат да увеличат риска от развитие на ларингит поради гласово напрежение.
- Предшестващи медицински състояния: някои медицински състояния, които засягат имунната система също могат да увеличат риска от развитие на ларингит.
До какви усложнения може да доведе ларингита?
Ларингитът обикновено е самоограничаващо се състояние, което отшумява от само себе си без усложнения.
Ако не се диагностицира правилно, или не се лекува навреме, ларингитът може да доведе до:
- Дългосрочни увреждания в гласните връзки: като възли, полипи, белези, кръвоизлив, и др. Тези състояния могат да се отразят на качеството на гласа и да наложат медицинска намеса или дори хирургично лечение.
- Респираторен дистрес: тежките случаи на ларингит могат да причинят подуване и стесняване на ларинкса, което води до затруднено дишане или стридор, висок, шумен звук при дишане и/или издишване.
- Вторични инфекции: ларингитът може да отслаби имунния отговор на ларинкса, което го прави по-податлив на вторични бактериални или гъбични инфекции.
- Разпространение на инфекцията: в случаите на ларингит причинен от вирусна инфекция, тя може да се разпространи и до други части на тялото.
Как се поставя диагноза ларингит?
Диагнозата ларингит обикновено се поставя въз основа на:
- Снемане на анамнеза: лекарят използва този метод, за да се запознае подробно със симптомите на заболяването, както и предишното медицинско състояние на пациента.
- Физически преглед: може да включва проверка на гърлото, ларинкса и шията за признаци на възпаление, зачервяване, подуване или други аномалии.
- Ларингоскопия: често срещана диагностична процедура, която се използва за директно оглеждане на ларинкса. Извършва се с помощта на ларингоскоп, който представлява тънка, осветена тръба, която се вкарва през носа или устата, за да се изследват ларинксът и гласните връзки.
- Други изследвания: в някои случаи могат да бъдат назначени допълнителни изследвания за установяване на основната причина за ларингита. Те могат да включват гърлен секрет, кръвни тестове, образни изследвания, и др.
Има ли лечение ларингита?
Лечението на ларингита зависи от основната причина и тежестта на състоянието.
В повечето случаи ларингитът е самоограничаващ се и отшумява от само себе си без специфично медицинско лечение.
Лекарите препоръчват да се предприемат някои мерки за облекчаване на симптомите и насърчаване на оздравяването на гласните връзки. Те включват:
- Почивка на гласа: почивката на гласа е една от най-важните мерки за справяне с ларингита. Това включва избягване на дейности, които натоварват гласните струни, като говорене на висок глас, викане или пеене. Шепотът също трябва да се избягва, тъй като може да натовари гласните струни още повече.
- Инхалации: друг основен метод при лечението на ларингит са инхалациите. Може да се извърши с помощта на специален инхалатор, но също и с тенджера с гореща вода. И в двата случая могат да се прибавят различни лечебни вещества като някои билки, физиологичен разтвор, медикаменти, и др.
- Хидратация: пиенето на много вода, топли течности като чай или бульон и използването на овлажнител у дома може да помогне за поддържане на влагата в гърлото и да предотврати сухотата.
- Симптоматично облекчение: болкоуспокояващите средства, които се продават без рецепта, могат да помогнат за облекчаване на болката в гърлото и дискомфорта, свързани с ларингита.
- Лечение на основните причини: ако ларингитът е причинен от основно заболяване, като бактериална или гъбична инфекция, и др., може да се наложи подходящо лечение на основното заболяване, за да се преодолее ларингитът.
- Гласова терапия: в случаите, когато ларингитът е свързан с натоварване или неправилна употреба на гласа, може да се препоръча професионална гласова терапия, която се извършва от логопед.
Кога да посетим лекар?
Ако изпитвате някои от вече споменатите симптоми, то е препоръчително да посетите вашия лекуващ лекар.
По негова преценка може да бъдете насочени и към отоларинголог, който точно да диагностицира заболяването и да даде подходящи препоръки за лечение.
Ранното диагностициране и лечение може да помогне за предотвратяване на усложненията и за по-бързото възстановяване.
Профилактика
Профилактиката на ларингита се уповава основно на предотвратяването на причините, които могат да доведат до него.
Провеждането на по-дълготрайна профилактика се препоръчва най-често през есенно-зимните месеци, когато честотата на заболяването е и най-висока.
Превенция
Въпреки че ларингитът не винаги може да бъде напълно предотвратен, има някои добри практики, които могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на ларингит. Ето някои от тях:
- Добра гласова хигиена: избягването на прекомерното използване или натоварване на гласа, както и други вокални дейности, може да спомогне за предотвратяването на ларингит.
- Редовна хидратация: пиенето на вода, както и на други безалкохолни течности без кофеин, поддържа гърлото и гласните ви струни добре хидратирани. Това от своя страна помага за поддържане на естественото смазване на гласните връзки и предотвратява сухотата и дразненето.
- Избягване на дразнители: излагането на дразнители като дим, химически изпарения и алергени, може да раздразни гърлото и гласните струни.
- Отказа от тютюнопушене и прием на алкохол: прекомерната им употреба може да доведе до възпаление, раздразване или изсушаване на ларинкса.
- Овладяване на рефлукс: при наличието на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), е важно да се овладее заболяването, тъй като може да раздразни гърлото и гласните струни, което да доведе до ларингит.
- Избягване на злоупотребата с гласа: навици, които натоварват гласните струни, като например крещене, викане или шепнене, могат да натоварят гласните връзки, което да доведе до ларингит.
- Здравословен начин на живот: балансираното хранене, както и редовните физически упражнения, могат да спомогнат за подобрението на имунната система, както и за предотвратяването на инфекции, които да доведат до ларингит.
В случай на настинка, грип или други респираторни инфекции, е важно да се консултирате с лекар, за да предотвратите възникването на усложнения, включително ларингит.
Ако използвате гласа си интензивно по професионални причини, е добре да помислите за работа с логопед или гласов терапевт. Той може да ви помогне за усвояването на правилни вокални техники, които да помогнат за предотвратяването на гласовото напрежение, което би могло да доведе до ларингит.
Не на последно място, е важно е да се отбележи, че повишаването на общото ви здраве е от изключителна важност за придобиването на адекватни защитни сили. Те могат да ви помогнат за превенцията не само на ларингит, но и на други заболявания и медицински състояния.
Източници:
Wood, Athanasiadis, & Allen. (2014, October 11). Lryngitis. Education Clinical Review. https://doi.org/10.1136/bmj.g5827