Съдържание:
- Какво е лаймска болест?
- Стадии на заболяването
- Какви са типичните за лаймска болест симптоми?
- Какви са причините за поява на лаймска болест?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе лаймската болест?
- Диагностициране на лаймска болест
- Какво е подходящото за лаймска болест лечение?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е Лаймска болест?
Лаймската болест е бактериално инфекциозно заболяване, което се причинява най-често след ухапване от кърлеж. Заразата може да бъде причинени и при ухапване от комар. За да е налице заболяването, насекомото трябва да бъде заразено с бактерия от рода Борелия (Borrelia). Случаите на заразяване с болестта се наблюдават най-често през лятото и есента, когато са и най-активни тези насекоми. Инкубационният период на Лаймската болест е от 3 до 30 дни.
Ако не бъде лекувана, Лаймската болест може да се разпространи до други части на тялото като ставите, сърцето и нервната система.
Болните от лаймска болест хора не са заразни за околните.
Стадии на заболяването
Ако не бъде лекувана, Лаймската болест обикновено прогресира в три стадия. Те са:
- Първи стадий: обикновено настъпва през първите няколко седмици след ухапването. Появява се кръгъл обрив и зачервяване в областта на ухапването след около 2 до 3 седмици след инфектиране. Обривът постепенно нараства променяйки цвета си, а след това отшумява. Може да се появи по-късно на друго място. Появяват се и други симптоми.
- Втори стадий: настъпва след няколко седмици до месеци след първоначалната инфекция. При него болестта се влошава. Най-често протича с неврологични симптоми като лицева парализа, болки във врата, загуба на мускулен тонус, изтръпване, или мравучкане. Може да се наблюдават и множество обриви в различни части на тялото.
- Трети стадий: настъпва месеци до години след първоначалната инфекция, ако заболяването не се лекува. Наблюдават се увреждания в ставите, нервната система и кожата. В някои случаи лаймската болест може да доведе до сърдечно-съдови заболявания.
Какви са типичните за Лаймска болест симптоми?
Нелекуваната Лаймска болест може да доведе до широк спектър от симптоми. Те зависят от стадия на заболяването.
Ранни симптоми ( от 3 до 30 дни след ухапване)
- Обрив
- Висока температура
- Втрисане
- Главоболие
- Умора
- Болки в мускулите и ставите
- Подути лимфни възли
Късни симптоми ( месеци или години след ухапване)
- Остро главоболие
- Скованост във врата
- Обриви в други части на тялото
- Лицева парализа
- Развитие на артрит
- Болки в ставите и костите
- Неравномерен сърдечен ритъм
- Задух
- Възпалителни процеси в главния и гръбначния мозък
- Изтръпване или мравучкане в областта на ръцете и краката
- Подуване или обезцветяване на кожата в областта на ръцете и краката
Какви са причините за поява на Лаймска болест?
Причината за появата на Лаймска болест са няколко вида бактерии от рода Борелии. В различните части на света се наблюдават определни бактерии от вида, които причиняват Лаймска болест.
Най-често срещаните са:
- Борелия бургдорфери (Borrelia burgdorferi): един от основните причинители на заболяването в Северна Америка и Европа.
- Борелия гаринии (Borrelia garinii): предимно срещана в Европa и Азия.
- Борелия афзелии (Borrelia afzelii): също преобладаващ причинител в Европа и Азия.
Кърлежите са основен преносител на заразата, но тя може да бъде разпространена и от комари. В по-голяма част от случаите, насекомото трябва да кръвосмуче в продължение на 36 до 48 часа или повече, за да бъде инфектиран човек с бактерията. Ако кърлежът бъде премахнат в рамките на 24 часа, то рискът от заразяване може да бъде значително по-малък.
Рискови фактори
Рисковите фактори за заразяване с Лаймска болест са:
- Район: кърлежите преносители на бактериите от вида Борелия са широко разпространени в Северна Америка, Европа и Азия.
- Сезон: кърлежите и комарите са значително по-активни през пролетта, лятото и есента.
- Дейности извършвани на открито: като например излети в природата, пикник в парка, както и други дейности извършвани на места, където преобладават кърлежи са предпоставка за ухапване от насекомото.
- Липса на предпазни средства: неизползването на репеленти против кърлежи и комари, както и неносенето на подходящо облекло, което да покрива ръцете и краката, излага хората на по-голям риск от ухапване от насекоми.
До какви усложнения може да доведе Лаймската болест?
Ако не бъде лекувана навреме или правилно, Лаймската болест може да доведе до:
- Лаймски артрит: това състояние води до възпаление, болка, подуване и скованост в ставите.
- Лаймска невроборелиоза: в случаите, в които заболяването засегне нервната система, то може да доведе до редица неврологични усложнения като периферна невропатия, когнитивная дисфункция, възпаление на главния и гръбначния мозък, и др.
- Сърдечни усложнения: по-рядко, Лаймската болест може да засегне сърцето, като причини различни усложнения като нарушен възпаление на сърдечния мускул, аритмия, и др.
- Проблеми с очите: Лаймската болест може директно да засегне зрението на човек, предимно в последния си стадий на развитие. Може да доведе до възпаление на очите, замъглено зрение, болка, и др.
- Други усложнения: в някои случаи Лаймската болест може да засегне и други органи като бъбреците, черния дроб, белите дробове, и др.
Диагностициране на Лаймска болест
Поставянето на диагноза може да бъде трудно, тъй като ухапването от кърлеж може да остане незабележимо, а част от симптомите да са сходни с тези на други заболявания.
Обикновено лекарят следва да:
- Извърши обстоен физически преглед, с който да потърси характерния за Лаймска болест обрив
- Да се запознае със симптомите на пациента, както и с евентуални данни за ухапване от кърлеж
- Назначи лабораторни изследвания за потвърждение на диагнозата
Какво е подходящото за Лаймска болест лечение?
Подходящото лечение за Лаймска болест зависи от възрастта на пациента, както и от стадия на развитие на болестта.
При диагностициране на заболяването, лечението най-често включва приема на антибиотици. Те имат за цел да овладеят инфекцията и да ограничат разпространението на бактериите в организма. Обикновено продължителността на лечението е от 10 до 14 дни, но може да трае и по-дълго в зависимост от симптомите.
Кога да посетим лекар?
Ако откриете кърлеж върху кожата си или подозирате, че сте били ухапан от такъв, незабавно посетете лекар.
Профилактика
В случай на ухапване от кърлеж, може да се предприеме профилактично лечение в рамките на 72 часа след премахването на кърлежа. На пациента обикновено се предписва доксициклин, антибиотик, който унищожава бактерията.
Превенция
Основната превенция от Лаймска болест се свежда до предпазването от ухапване от кърлежи. Препоръчително е да спазвате следните мерки:
- Използвайте репеленти под формата на спрейове или мазила за отблъскване на насекоми като кърлежи и комари
- Не пребивавайте за дълго време в гористи местности през лятото и есента
- Обличайте дрехи, които да покриват ръцете и краката ви добре
- Ако живеете в къща с двор, използвайте препарати, с които да обработвате дома си и пространството около него против кърлежи
- Проверявайте себе си, близките си и домашните си любимци за наличието на кърлежи особено в летния сезон
Ако все пак откриете кърлеж или се съмнявате, че може да сте били ухапани от насекомото, се обърнете към лекар възможно най-скоро. Препоръчително е кърлежът да бъде изследван в лаборатория, за да се провери за наличието на паразитни болести или бактерии от вида Борелиа.
Източници:
Skar GL, Simonsen KA. Lyme Disease. [Updated 2024 Feb 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431066/
Naomi Gazendam, Cynthia Yeung, Juan María Farina, Clara Saldarriaga, Iván Mendoza, Adrian Baranchuk, Chapter 6 – Lyme & Heart, Editor(s): Clara Saldarriaga, Adrian Baranchuk, Neglected Tropical Diseases and other Infectious Diseases affecting the Heart, Academic Press, 2022, Pages 61-71, ISBN 9780323911221, https://doi.org/10.1016/B978-0-323-91122-1.00010-6.
(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780323911221000106)