Съдържание:
- Какво е краста?
- Видове краста
- Как да познаем крастата?
- Какво причинява краста?
- Рискови фактори
- Усложнения при краста
- Диагностициране на краста
- Лечение на краста
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е краста?
Крастата е силно заразно кожно заболяване, чийто причинител е вид паразитен акар (Sarcoptes scabiei). Тази често срещана инфекция засяга както хора, така и животни.
Заразата се разпространява бързо, но се лекува лесно. Крастата е най-разпространена в местата с тропически климат.
Видове краста
Обикновено има само един вид краста, но тя може да се прояви по различен начин в зависимост от възрастта и състоянието на засегнатия човек. Най-често срещаните проявления са:
- Класическа краста: е най-често срещаната форма. Среща се при хора от всички възрасти и може да засегне всеки, независимо от хигиенните му практики. При този вид популацията на акари върху грам кожа варира между 10 до 15 организма. Причинява силен сърбеж и обрив с отлагания на големи количества плътни, груби плаки по кожата.
- Нодуларна краста: това е вариант на класическата краста, при който се появяват силно сърбящи образувания подобни на възли. Този тип се наблюдава по-често при деца.
- Норвежка краста: позната още като кортикална краста е тежка и силно заразна форма на краста. Най-често се среща при хора с отслабена имунна система, като възрастни хора, хора с ХИВ/СПИН или с други заболявания. При този вид засегнатия човек може да има до един милион организма по кожата си. Пациентите с норвежка краста имат дебела, хлътнала и люспеста кожа, обикновено по ръцете, краката и скалпа.
Как да познаем крастата?
Характерните за краста симптоми варират при отделните пациенти в зависимост от различни фактори, като:
- Възраст
- Тежест на инфекцията
- Общо здравословно състояние
- Времето на откриване на болестта
Основните признаци са:
- Силен сърбеж, който се засилва през нощта
- Обрив във формата на мехури, червени неравни петна, малки възелчета, подутини, и др.
- Поява на сивкави линии по кожата подобни на пътеки или бразди
Симптомите се проявяват обикновено от 2 до 6 седмици след заразяване с инфекцията, при хора които никога не са имали краста.
Какво причинява краста?
Крастата се причинява от паразита Sarcoptes scabiei. Когато този акар попадне върху кожата на човек, той се заравя в нея, където снася яйца и се развива. Излюпването на яйцата отнема три седмици, което е и причината за дългия инкубационен период.
Този процес предизвиква алергична реакция, която води до сърбеж и всички останали признаци свързани с крастата.
Паразитът може да живее до три дни на стайна температура извън своя гостоприемник, върху различни повърхности. Заразяването става при:
- Пряк, продължителен контакт със заразен човек
- Използване на чужди кърпи, дрехи, спално бельо, и др.
- Сексуален контакт със заразен човек
Паразитът, който причинява краста при хората е различен от този, който причинява краста при животните. На практика акарите, които засягат животните не могат да оцелеят и да се размножат в кожата на човека. Следователно човек не може да се зарази с краста от животно.
Въпреки това контактът с животно, което има краста може да предизвика сърбеж. В рамките на няколко дни акарите умират, а лечение не е необходимо.
Рискови фактори
Няколко фактора увеличават риска от зараза с инфекцията. Те са:
- Пребиваване в затворени помещения: като общежития, пренаселени домакинства, старчески домове, и др. увеличават риска от заразяване с краста
- Отслабена имунна система: хора болни от ХИВ/СПИН, ракови заболявания, и др., увеличават риска от заразяване с краста и развитието на по-сериозни усложнения
- Възраст: крастата е по-често срещана при деца и възрастни хора
- Професия: някои професии, които предполагат близък контакт с други хора могат да повишат риска от заразяване
Усложнения при краста
Ако не бъде лекувана правилно или навреме, крастата води до тежки усложнения. Някои от тях са:
- Вторнични инфекции: прекаленото чесане на обривите могат да нарушат кожата и да създадат отворени рани, в които лесно проникват бактерии. Те причиняват вторични бактериални инфекции с по-сериозни симптоми.
- Септицемия: крастата може да причини инфектиране на кръвния поток, което да доведе до тежки животозастрашаващи усложнения.
- Увреждане на други органи и системи: нелекувана крастата може да доведе до хронични бъбречни проблеми, сърдечни усложнения, и др.
Диагностициране на краста
Диагнозата на крастата се основава на:
- Снемане на анамнеза: лекарят използва този метод, за да се запознае със симптомите на пациента, както и медицинската му история.
- Физически преглед: чрез този метод лекарят цели да открие характерните за краста признаци.
- Дерматоскопия: този метод използва устройство наречено дерматоскоп, с което се оглежда кожата по-детайлно, за да се открият акарите и техните яйца.
- Микроскопия: при този метод, лекарят остъргва част от горния слой на кожата, който се изследва под микроскоп, за да се установи наличието на паразити.
Лечение на краста
Лечението на крастата е индивидуално за всеки пациент. Обикновено то включва лекарства и кремове, които целят да унищожат акарите и техните яйца.
Важно е да се лекуват и всички останали хора, които са били в близък контакт с болния. По този начин се предотвратява разпространението на инфекцията.
Освен медикаментозната терапия на пациентите се препоръчва да предприемат и други мерки като:
- Изпиране на всички дрехи, кърпи и спално бельо на висока температура
- Старателно почистване на мебели, килими, салона на автомобила, както и всички други предмети, с които заразеният е бил в контакт
- Избягване на близък контакт с други хора по време на лечението
Въпреки лечението сърбежът може да продължи няколко седмици след това.
Кога да посетим лекар?
Консултирайте се с лекар ако изпитвате някой от характерните за краста симптоми.
Крастата има сходни признаци с много други кожни заболявания, затова е важно диагностицирането да бъде направено от лекар. По този начин той може да избере най-подходящото лечение за вас.
Превенция
Методите за превенция не могат а гарантират напълно предпазване от заразата. Въпреки това те могат значително да понижат риска от разпространение на инфекцията.
Ето и някои добри практики:
- Избягване на близък контакт с хора, които може да са заразени
- Почиствайте добре дома си, за да предотвратите разпространението на акари
- Поддържайте добра лична хигиена като редовно измивате ръцете си с топла вода и сапун
- Избягвайте споделянето на лични вещи с други хора
Крастата и изключително заразно заболяване. Дори и при спазване на горепосочените превантивни мерки, човек все пак е изложен на риск от зараза. Ако подозирате, че вие или ваш близък сте заразени с краста, незабавно се консултирайте с вашия лекуващ лекар или с дерматолог.
Източници:
Murray RL, Crane JS. Scabies. [Updated 2023 Jul 31]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544306/
Bart J. Currie, James S. McCarthy, 63 – Scabies, Editor(s): Jeremy Farrar, Patricia Garcia, Peter Hotez, Thomas Junghanss, Gagandeep Kang, David Lalloo, Nicholas White, Manson’s Tropical Diseases (Twenty-Fourth Edition), Elsevier, 2024, Pages 834-839, ISBN 9780702079597, https://doi.org/10.1016/B978-0-7020-7959-7.00063-4. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780702079597000634)