Съдържание:
- Какво е кокоши трън?
- Видове кокоши трън
- Какви са характерните за кокоши трън симптоми?
- Какви са причините за поява на кокоши трън?
- Рискови фактори
- Може ли кокошият трън да доведе до усложнения?
- Как се диагностицира кокоши трън?
- Лечение за кокоши трън
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е кокоши трън?
Кокошият трън, чието медицинско название е брадавица, представлява кожна инфекция причинена от човешкия папилома вирус (HPV). Състоянието често се проявяват като грубо кожно образувание с малки черни точки в центъра, които всъщност са малки кръвоносни съдове. Тези брадавици могат да се появят както по стъпалата, така и по ръцете.
Състоянието засяга предимно деца и възрастни над 65 години, както и хора с отслабен имунитет, въпреки че може да застигне всекиго независимо от пол или възраст. Счита се, че човек страда от кокоши трън поне веднъж в живота си.
В повечето случаи кокошият трън не представлява сериозен проблем, като често отшумява от само себе си. Въпреки това, в зависимост от местоположението му може да причини болка или дискомфорт при извършване на определени дейности в ежедневието.
Видове кокоши трън
Кокошият трън се разделя на няколко вида в зависимост от това къде се намира и върху каква площ се разпространява. Ето кои са те:
Според местоположението си кокошият трън се дели на:
- Плантарна брадавица: появява се по стъпалото или долната част на крака. Може да се открие навсякъде по долната повърхност на стъпалото, включително на петата или по свода. Плантарните брадавици често са плоски или леко изпъкнали, с грапава текстура. Те могат да причинят дискомфорт или болка, особено при ходене или стоене, поради натиск върху засегнатата област.
- Палмарна брадавица: се развива по дланите на ръцете. Подобно на плантарните брадавици, те могат да варират по размер и вид, но обикновено са повдигнати и с груба текстура. Този вид брадавица може да се появи по пръстите, дланите или между пръстите на ръцете. Те също могат да причинят дискомфорт или болка, особено ако се намират на места, където се упражнява натиск по време на ежедневните дейности.
Според площта, която заема кокошият трън се дели на:
- Единични брадавици: при този вид се наблюдава появата на една брадавица, която може да варира по размер. Могат да се прояват с малки черни точици по повърхността.
- Мозаечни брадавици: ако брадавиците са повече от една, те могат да прераснат в колония. Мозаечните брадавици растат близо една до друга, образувайки по-голямо петно. Могат да изглеждат по-плоски в сравнение с единичните.
Какви са характерните за кокоши трън симптоми?
Основните признаци за наличието на кокоши трън включват:
- Поява на удебелен участък кожа по стъпалата или ръцете
- Болка или дискомфорт, особено при натиск на засегнатото място
- Поява на черни точици (нараснали кръвоносни съдове) по повърхността на брадавицата
- Обострена чувствителност при докосване на засегнатото място
Какви са причините за поява на кокоши трън?
Брадавиците се причиняват от различни щамове на човешкия папиломен вирус (HPV). Вирусът е силно заразен и може да се разпространи чрез пряк контакт със заразен човек или чрез докосване на повърхности, заразени с вируса.
Съществуват над 100 различни щама HPV, всеки от които засяга определена част от тялото. Докато някои видове HPV причиняват кокоши трън, други могат да причинят генитални брадавици, а дори и някои видове рак.
Вирусът навлиза в тялото през малки порязвания, разкъсвания или слаби места по повърхността на кожата. Веднъж попаднал вътре, вирусът заразява кожните клетки, а след това чака подходящ момент, за да се развие. Ето защо появата на брадавици може да се наблюдава месеци, а дори и години след заразяването с вируса.
Вирусът се развива особено добре в топла и влажна среда. Много вероятно е човек да се зарази с вируса, когато ходи бос на обществени места като плувни басейни, съблекални, спа центрове и други, поради високата влажност на помещенията.
Рискови фактори
Фактори, които биха могли да допринесат за заразяването с HPV и развитието на кокоши трън са:
- Децата и тийнейджърите са по-често засегнати поради слабо развитата им имунна система
- Пряк контакт със заразен човек
- Отслабена имунна система, която прави човек по-уязвим на инфекции
- Наранявания или травми по кожата, който могат да бъдат входна точка за вируса
- Ходене на бос крак в обществени места, където вирусът вирее
- Споделяне на лични вещи като кърпи или самобръсначки с други хора
Може ли кокошият трън да доведе до усложнения?
Кокошият трън обикновено не причинява сериозни усложнения, но все пак би могъл да доведе до проблеми като:
- Дискомфорт и болка при упражняване на натиск върху мястото, където се намира брадавицата.
- Поява на вторична инфекция.
- Разпространяване на брадавиците вследствие на разчесване.
- Повторна поява на кокоши трън дори и след успешно лечение.
Как се диагностицира кокоши трън?
Диагностицирането на кокоши трън не представлява трудност за опитните специалисти. Възможно е дори човек сам да установи наличието на кокоши трън, ако е добре запознат със състоянието и неговите симптоми.
Често за лекаря е напълно достатъчно да разпита пациента за неговите симптоми и медицинска история и да огледа засегнатото място, за да постави диагноза. Ако все пак има опасения за наличието на друго кожно заболяване, може да се прибегне и до други методи за изследване.
Един такъв метод е използването на разтвор с оцетна киселина, с помощта на която да се визуализират по-добре чертите и границите на брадавицата и участъка, който засяга. Дерматоскопията е друг метод за изследване, при който се използва специален уред (дерматоскоп), за подробно изследване на кожата.
Лечение за кокоши трън
Съществуват множество различни методи за лечение на кокоши трън. Голяма част от тях се свеждат до използването на народни средства в домашни условия. Въпреки това е добре да се отбележи, че те не винаги са особено ефективни, а понякога дори могат да се окажат и противопоказни.
До голяма степен, кокошият трън не е опасен и често отшумява от само себе си, но за по-продължителен период от време. Въпреки това ако брадавицата е болезнена, дълбоко вкоренена в кожата или упорита е добре да се направи консултация със специалист. Той ще ви насочи към най-подходящия метод за лечение.
Възможностите включват:
- Лекарства: предлагат се както без рецепта, така и по лекарско предписание. Най-често срещаните лекарства без рецепта съдържат салицилова киселина, която действа чрез постепенно омекотяване и отстраняване на слоевете на брадавицата с течение на времето. Препаратите със салицилова киселина се предлагат под различни форми, включително гелове, тампони и разтвори, и обикновено се прилагат директно върху брадавицата веднъж или два пъти дневно. Могат да се използват и локални медикаменти с рецепта, които имат за цел да стимулират отговорът на имунната система и да подпомогнат премахването на вируса.
- Електрокоагулация: включва използването на електрически ток за изгаряне на тъканта на брадавицата. Електрокоагулацията често се използва при по-големи или упорити брадавици, които не са реагирали на други лечения. Тя може да причини известен дискомфорт по време на процедурата и може да изисква местна анестезия.
- Лазерна терапия: използва високоинтензивен лъч, излъчван от лазер с въглероден диоксид (CO2). Лъчът се насочва към брадавицата като унищожава кръвоносните съдове, които я захранват. Терапията с CO2 лазер е ефективна при големи или дълбоки брадавици, както и при брадавици, разположени в чувствителни зони, където хирургическото изрязване може да се окаже невъзможно.
- Криотерапия: включва прилагане на течен азот или друг замразяващ агент върху брадавицата, за да се унищожи засегнатата тъкан. Обикновено замразяващият агент се прилага с помощта на памучен тампон или апликатор със спрей, което води до образуване на мехур около брадавицата.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да се обърнете към лекар, ако не сте сигурни дали дадено кожно образувание е брадавица. Също така е добре да се обърнете към специалист ако брадавицата причинява болка, дискомфорт или продължава да съществува или се разраства.
Превенция
Превенцията не винаги е възможна, но все пак е добре да се предприемат някои мерки, с които да се намали риска от заразяване с човешки папилома вирус и развитие на кокоши трън. Ето някои препоръки:
- Спазване на добра хигиена с редовно миене на ръце особено след докосване на повърхности, които биха могли да бъдат заразени с вируса.
- Избягване на близък контакт с хора, които имат видими брадавици.
- Носене на подходящи обувки или сандали на обществени места.
- Поддържане на суха и чиста кожа на ръцете и краката, тъй като вирусът се развива особено добре в топла и влажна среда. Препоръчително е редовно да сменяте чорапите и обувките си, особено ако краката ви са склонни към изпотяване.
- Избягване на споделянето на лични вещи с други хора.
- Предпазване на отворени рани като драскотини и порязвания, които биха могли да бъдат входна врата за вируса.
Макар че брадавиците обикновено са безвредни и често отшумяват сами без лечение, понякога те могат да причинят дискомфорт, болка или други проблеми. За щастие с напредъка на медицината се появиха и доста възможности за ефективно им лечение. Консултацията със специалист е особено важна за поставянето на правилна диагноза и избора на подходящо лечение съобразено с индивидуалните нужди на всеки пациент.
Източници:
Philip Buttaravoli, Stephen M. Leffler, Chapter 184 – Warts: (Common Wart, Plantar Wart), Editor(s): Philip Buttaravoli, Stephen M. Leffler, Minor Emergencies (Third Edition), W.B. Saunders, 2012, Pages 752-755, ISBN 9780323079099, https://doi.org/10.1016/B978-0-323-07909-9.00184-7. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780323079099001847)