Съдържание:
- Какво е човешки папилома вирус?
- Основни щамове
- Какви са характерните за човешки папиломен вирус симптоми?
- Какви са причините за поява на човешки папилома вирус?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе човешкият папилома вирус?
- Как се поставя диагноза човешки папилома вирус?
- Има ли лечение за човешки папилома вирус?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е човешки папилома вирус?
Човешкият папилома вирус (ЧПВ) ( от английски: human papillomavirus, HPV) е термин, с който се обозначава вероятно най-често срещаната полово предавана вирусна инфекция в света. Тя засяга както мъже, така и жени.
Поради високота си честота, се счита че над 80% от сексуално активните хора биха се срещнали с вируса в някакъв етап от живота си. Въпреки това, инфекцията може да се предаде и чрез пряк контакт кожа в кожа.
Основни щамове
Според различни проучвания съществуват над 150 различни щама на папиломния вирус. Всички те се делят на нискорискови или високорискови въз основа на това какъв риск за здравето представляват.
Ето и някои неща, които е добре да знаете за най-значимите щамове на вируса:
- HPV-6 и HPV-11: са най-често срещаните нискорискови щамове, виновни за около 90% от случаите на поява на генитални брадавици и доброкачествени образувания по гърлото.
- HPV-16 и HPV-18: спадат към високорисковите щамове, като се асоциират най-често с развитието на рак на маточната шийка. И двата вида могат да доведат и до други видове рак на гениталиите или до рак на гърлото.
Съществуват още 12 високорискови щама, за които се свързват с повишен риск от развитие на рак. Сред тях са HPV 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 и 68. Важно е да се отбележи, че инфектирането с който и да е от високорисковите щамове не води непременно до развитие на рак.
Какви са характерните за човешки папиломен вирус симптоми?
Голяма част от инфекциите протичат безсимптомно, като е възможно човек никога да не разбере, че е бил заразен.
В други случаи признаците за ЧПВ могат да се появят след седмици, месеци или дори години след заразяването. Те също така могат да варират според щама, с който човек е заразен.
Основният белег за поява на ЧПВ са брадавиците. Гениталните брадавици засягат пениса, вагината или ануса. Въпреки това брадавици могат да се появят и по други части на тялото като устата, гърлото, ръцете, краката, или пръстите.
Заразените с високорисковите щамове често не развиват симптоми, докато заболяването не прогресира в рак.
Какви са причините за поява на човешки папилома вирус?
Основният причинител на инфекцията е човешкият папилома вирус. Представлява ДНК вирус принадлежащ на семейството Papillomaviridae. Основно се предава при пряк контакт на кожа в кожа със заразен човек. Това може да се случи при:
- Сексуален контакт: ЧПВ се счита за най-разпространената полово предавана болест в сексуален мащаб. Предава се предимно при вагинален, анален или орален секс, дори и заразеното лице да няма видими симптоми.
- Несексуален контакт: друг начин за предаване на инфекцията е при докосване на кожата на заразен човек или при споделяне на лични вещи като самобръсначки или хавлии.
Веднъж навлязъл в организма, вирусът инфектира първо най-външния слой на клетките на кожата или лигавиците в съответния участък. След като постепенно навлезе в клетките, той започва да се възпроизвежда.
В някои случаи човешкият папиломен вирус може да премине в латентно състояние, при което остава неактивен. Възможно е да се активира в по-късен етап, което потенциално да доведе до повтаряща се инфекция или други здравословни проблеми.
Рискови фактори
Основните фактори, които се асоциират със заразяване с човешки папиломен вирус са:
- Отслабена имунна система
- Практикуване на секс без предпазни мерки
- Множество сексуални партньори
- Споделяне на лични вещи с други хора
- Тютюнопушене
До какви усложнения може да доведе човешкият папилома вирус?
Инфекцията може да доведе до различни усложнения като например:
- Рак: високорисковите щамове на ЧПВ са силно свързани с развитието на различни видове рак кат рак на гърлото, рак на маточната шийка, рак на ануса, и други.
- Респираторна папиломатоза: при тежки форми на инфекция засягаща гърлото и дихателните пътища е възможно развитието на респираторна папиломатоза. Това състояние е съпроводено със затруднено дишане и може да изисква хирургическа намеса.
- Необичайно вагинално течение: някои от високорисковите щамове на вируса могат да доведат до появата на секрет от влагалището.
Как се поставя диагноза човешки папилома вирус?
Диагностицирането на заболяването може да се осъществи само при преглед, ако налице са характерните брадавици. За потвърждаване на диагнозата, лекарят може да назначи и допълнителни тестове като:
- Цитонамазка: този метод се използва при жени. Лекарят събират клетки от повърхността на шийката или влагалището, които се изпращат за лабораторен анализ.
- Колпоскопия: представлява подробно изследване на шийката на матката, което се извършва с уред подобен на микроскоп. Лекарят оцветява шийката на матката със специален разтвор, след което наблюдава за изменения.
- Биопсия: ако е необходимо се взимат тъканни проби от зоните, за които се подозира че са засегнати. Те се изпращат в лаборатория за допълнително изследване, с което да се установи евентуалната инфекция и щама, който я причинява.
Към момента няма единен надежден тест за установяване на човешки папиломен вирус при мъже. Обикновено диагнозата при тях се основава на физически преглед, който цели да открие наличието на брадавици.
Има ли лечение за човешки папилома вирус?
В над 90% от случаите инфекцията е самоограничаваща се. Имунната система успява да се справи с вируса и той “изчиства” от организма в рамките на две години. Ето защо някои хора дори не разбират, че са били заразени.
Ако все пак вирусът се задържи по-дълго в организма, то за него лечение няма. Към момента няма разработено специфично антивирусно лекарство, което напълно да премахне вируса от организма. Въпреки това много от симптомите и здравословните проблеми свързани с него могат да бъдат лекувани.
Някои от възможните методи за лечение са:
- Криотерапия: този метод използва течен азот за замразяването на изменените клетки.
- Конизация: този метод използва лазер, с който се изрязва засегнатата част от шийката на матката в конусовидна форма.
- Електрокаутерия: това лечение използва електриески ток за премахването на тъкани или брадавици в областта на гениталиите.
- Медикаментозно лечение: на пациентите могат да бъдат изписани различни по вид лекарства като например такива лекуващи брадавици под формата на кремове или мехлеми, имуностимулиращи или антивирусни за намаляване на активността на вируса.
- Хирургично премахване: в някои случаи може да се наложи и оперативно отстраняване на брадавици, ако те са упорити или твърде големи.
Кога да посетим лекар?
Ако забележите появата на генитални брадавици е препоръчително да се консултирате с лекар.
Профилактика
Към момента ваксинацията срещу човешки папилома вирус се счита за ефикасна профилактична мярка според Световната здравна организация (СЗО). Прпеоръчва се рутинната ваксинация да се извърши между 9 и 14 годишна възраст, както при момичета, така и при момчета.
Ваксината цели да предотврати инфекцията с някои от високорисковите щамове на вируса. Обикновено се поставя в серия от инжекции с две или три дози в различен интервал от време. Ваксината съдържа вирусни частици, които не съдържат жив вирус и не могат да причинят инфекция.
Целта им е да стимулират имунната система на човека в създаването на антитела срещу човешкия папилома вирус. Вследствие на, което се изгражда траен имунитет срещу инфекцията.
Превенция
Освен ваксинацията съществуват и други добри практики, които помагат за редуциране на риска от заразяване с вируса. Ето и някои от тях:
- Използване на предпазни мерки при сексуален контакт
- Избягване на сексуален контакт при видими генитални брадавици или други признаци за инфекция у сексулания партньор
- Ограничаване на броя на сексуалните партньори
- Редовни прегледи при гинеколог или уролог
- Поддържане на здравослове начин на живот за подпомагане на функциите на имунната система
Човешкият папилома вирус заема първо място в класацията на най-често срещани венерически болести. Ето защо е важно младите да бъдат изключително добре информирани за рисковете, до които сексуалното им поведение може да доведе. По този начин могат да бъдат предотвратени и други видове полово предавани болести като СПИН, хламидии, или гонорея.
Източници:
Khan MS, Savoy M. Impact of Human Papillomavirus Vaccination in Reducing Cancer. Prim Care. 2020 Sep;47(3):529-537. doi: 10.1016/j.pop.2020.05.007. Epub 2020 May 22. PMID: 32718448.
Brentjens, Mathijs & Yeung-Yue, Kimberly & Lee, Patricia & Tyring, Stephen. (2002). Human papillomavirus: A review. Dermatologic clinics. 20. 315-31. 10.1016/S0733-8635(01)00028-6.