Съдържание:
- Какво е коклюш?
- Какви са характерните за коклюш симптоми?
- Какви са причините за коклюш?
- Рискови фактори
- Какви са усложненията при коклюш?
- Как се диагностицира коклюш?
- Лечение при коклюш
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е коклюш?
Коклюшът, познат още като магарешка кашлица или пертусис, е силно заразна инфекция на дихателните пътища, причинена от бактерията Bordetella pertussis. Това заболяване засяга предимно хора, които не са ваксинирани или чийто имунитет е силно отслабен. Ето защо заболяването засяга предимно деца в ранна възраст, които все още не са преминали пълен курс на ваксинация.
Характеризира с тежки пристъпи на кашлица, последвани от специфичен звук, който болния издава, наподобяващ магарешки рев. Именно от там идва и другото название на заболяването “магарешка кашлица”.
Заразяването става главно чрез въздушно-капков път, при кашляне или кихане от заразен човек. Бебетата са особено уязвими към тежки усложнения от коклюш, включително пневмония, гърчове и припадъци, а в редки случаи дори смърт.
Ето защо е добре бременните жени да помислят за превантивно ваксиниране срещу заболяването по време на бременността, за да предпазят както себе си, така и за плода си.
Какви са характерните за коклюш симптоми?
Симптомите на коклюш обикновено се проявяват около 7 до 10 дни след експозицията и първоначално приличат на тези на обикновена настинка. На този етап инфекцията може да не се различава лесно от други респираторни заболявания.
С напредване на заболяването обаче, обикновено в рамките на две седмици, кашлицата постепенно се влошава, като става по-тежка и упорита. Често води до продължителни пристъпи, известни като реприз.
Първоначално пристъпите на кашлица се проявяват по-често през нощта, но постепенно зачестяват и през деня. Тази фаза на заболяването може да продължи от един до два месеца, причинявайки значителен дискомфорт.
При малките бебета коклюшът може да се прояви по различен начин. Може да се наблюдават пристъпи на кашлица, последвани от кратки периоди на спиране на дишането, известни като апнея. Възможно е също изобщо да няма кашлица, а вместо това бебето да посинява в опита си да си поеме въздух.
След фазата на пристъпи на кашлица, тежестта и честотата им постепенно намаляват Състоянието на засегнатия се подобрява с течение на времето, въпреки че възстановяването може да отнеме до три месеца.
В допълнение към кашлицата, болните може да изпитат симптоми на:
- Запушен нос
- Потичане на секрет от носа
- Зачервяване и насълзяване на очите
- Повишена телесна температура
- Повръщане провокирано от пристъпите на кашлица
Обикновено инфекцията протича по-леко при хора, преминали частичен курс на ваксинация.
Какви са причините за коклюш?
Магарешката кашлица се причинява от бактерията Bordetella pertussis. Тази силно заразна респираторна инфекция се разпространява от човек на човек чрез въздушни капчици, отделяни при кашляне, кихане или говор от заразен човек.
Когато тези капчици бъдат вдишани от други хора, особено ако те се намират в непосредствена близост, бактериите могат да попаднат в дихателните им пътища, което да доведе до развитие на инфекция.
При навлизането си в организма бактериите се прикрепят към ресничките, покриващи дихателните пътища. Веднъж прикрепени, те започват да произвеждат токсини, които увреждат ресничките и пречат на нормалното изчистване на дихателните пътища от секрети. Това нарушава способността на дихателните пътища да отстраняват ефективно бактериите и другите патогени, което води до възпаление и характерните за магарешката кашлица симптоми.
Рискови фактори
Основните фактори, които могат да увеличат риска от заразяване с инфекцията включват:
- Частична ваксинация: хората, които не са преминали пълния курс на ваксинация срещу коклюш, са изложени на по-висок риск от заразяване с инфекцията.
- Отслабен имунитет: имунитетът срещу коклюш може да отслабне с течение на времето, което прави ваксинираните преди това лица податливи на повторно заразяване.
- Възраст: кърмачетата и малките деца са изложени на повишен риск от заразяване и развитие на тежки усложнения от коклюш поради незрялата си имунна система.
- Близък контакт: близкият контакт със заразени увеличава вероятността от предаване на инфекцията.
- Бременност: бременните жени, които не са били ваксинирани или имат отслабен имунитет, могат да предадат инфекцията на новородените си деца.
- Подлежащи здравословни състояния: хората с определени медицински състояния могат да бъдат по-податливи на тежко заболяване от коклюш.
- Пребиваване в пренаселени пространства: хората, живеещи в пренаселени или общински помещения, са изложени на по-висок риск от заразяване не само с тази, но и с други инфекции.
- Пътуване до ендемични райони: пътуването до региони, в които коклюшът е по-разпространен, увеличава риска от заразяване с инфекцията.
Какви са усложненията при коклюш?
Коклюшът може да доведе до сериозни усложнения, които се различават в зависимост от възрастта и цялостното здравословно състояние на засегнатите. Ето и някои от тях:
Усложнения, които могат да се развият при бебета:
- Пневмония: коклюшът може да доведе до възпаление и инфекция на белите дробове, което води до пневмония. Тя може да протече особено тежко при кърмачетата.
- Апнея: или паузи в дишането, са друго често срещано усложнение при магарешка кашлица засягаща бебета.
- Дехидратация: тежките пристъпи на кашлица могат да доведат до затруднено хранене и повишен риск от дехидратация при кърмачетата.
- Гърчове и припадъци: в редки случаи коклюшът може да причини припадъци, особено при малки бебета с тежък дихателен дистрес.
- Смърт: макар и рядко срещано усложнение, фаталният край все пак е възможен при бебетата, поради незрялата им имунна система и стеснените дихателни пътища.
Усложнения при деца и възрастни:
- Пневмония: подобно на бебетата, децата и възрастните с магарешка кашлица също са изложени на риск от развитие на пневмония, която може да доведе до сериозни респираторни усложнения.
- Фрактури на ребрата: силната кашлица, понякога може да доведе до фрактури на ребрата при по-възрастни хора.
- Уринарна инконтиненция: силните пристъпи на кашлица могат да доведат до уринарна инконтиненция, особено при жени, които са раждали.
- Херния: повишеният натиск от кашлицата може да допринесе за развитието на херния, особено при възрастни със съществуващи основни заболявания.
- Енцефалопатия: рядко коклюшът може да доведе до енцефалопатия, състояние, характеризиращо се с мозъчна дисфункция.
Как се диагностицира коклюш?
Диагностицирането на заболяването може да се окаже трудна задача, когато то е в началните си етапи, тъй като симптомите му много наподобяват тези на други често срещани респираторни инфекции.
Въпреки това, лекарят следва да използва комбинация от диагностични подходи, за да установи наличието на инфекцията. Най-често те биват:
- Клиничен преглед: основни компоненти тук са снемането на анамнеза и обстойният физически преглед. Лекарят започва с разпит на пациента относно симптомите му, медицинската му история и рискови фактори. Следва физически преглед, който цели да проследи за характерните за заболяването признаци, като кашлица, задух, запушен нос, и др.
- Лабораторни изследвания: за да се установи наличието на бактерията Bordetella pertussis, лекарят назначава специфични изследвания, с помощта на които да се потвърди диагнозата. С кръвни изследвания могат да се открият антитела срещу бактерията, но напоследък се използват все по-модерни тестове с по-висока чувствителност, като например изследването по метода PCR.
- Рентгенография на гръден кош: в допълнение лекуващия лекар може да назначи и рентгенова снимка на гръдния кош, за да се оцени наличието на евентуални усложнения, които могат да възникнат в резултат на инфекцията.
Лечение при коклюш
Заболяването се лекува предимно с антибиотици. Те имат за цел да унищожат бактерията, да попречат за по-нататъшното ѝ разпространение, както и да облекчат симптомите. Антибиотиците са най-ефективни, когато се започнат рано в хода на заболяването, в идеалния случай през първите няколко седмици от появата на симптомите.
Тежките случаи на магарешка кашлица, особено тези при бебета, може да изискват и хоспитализация. Хоспитализираните пациенти получават специализирани грижи, като например вливане на интравенозни течности за предотвратяване на дехидратация, подаване на допълнителен кислород за подпомагане на дишането и внимателно наблюдение за усложнения като пневмония или апнея.
Кога да посетим лекар?
Ако вие или вашето дете проявявате характерните за коклюш симпотми, е изключително важно незабавно да се консултирате с лекар. Ранното диагностициране е от ключово значение за успешното третиране на заболяването.
Профилактика
Основен похват в профилактиката за коклюш е ваксинацията. В България тя е част от задължителния имунизационен календар, като се поставя през втори, трети и четвърти месец от живота на детето. Курсът на ваксинация продължава с реиумнизиране през определен период от време.
Ваксината е многокомпонентна, като предоставя защита срещу:
- Дифтерия
- Тетанус
- Коклюш
- Полиомиелит
- Хемофилус инфлуенце тип Б
- Пневмококи
Ваксинацията срещу коклюш може да се осъществи и по желание на по-късен етап от живота на човек, особено ако той спада в някоя от рисковите групи. Възможно е да се проявят известни странични ефекти след поставяне на ваксината. Ето защо е препоръчително да се консултирате с вашия лекуващ лекар преди да предприемете каквито и да е действия.
Превенция
В допълнение към ваксинацията, могат да бъдат предприети и някои превантивни мерки. С тяхна помощ може да се намали риска от заразяване с инфекцията, въпреки че това не винаги е гарантирано.
Ето и някои примери:
- Поддържане на добра хигиена с редовно миене или дезинфекция на ръцете, особено след близък контакт с болен човек.
- Избягване на близък контакт с болни, особено ако те имат симптоми на респираторни заболявания.
- Спиране на детето от детска градина или училище при епидемични условия.
- Избягване на споделянето на лични вещи с други хора.
- Подсилване на имунитета чрез балансирано хранене и редовна физическа активност.
Магарешката кашлица е силно заразна респираторна инфекция, която може да доведе до тежки усложнения, особено при новородени. Ето защо е изключително важно да сте добре запознати с характерните симптоми за заболяването, както и възможностите за превенция от неговата поява.
Източници:
Lauria AM, Zabbo CP. Pertussis. [Updated 2022 Oct 7]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519008/
Nicholas Wood, Peter McIntyre, Pertussis: review of epidemiology, diagnosis, management and prevention, Paediatric Respiratory Reviews, Volume 9, Issue 3, 2008, Pages 201-212,
ISSN 1526-0542, https://doi.org/10.1016/j.prrv.2008.05.010.
(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1526054208000419)