Съдържание:
- Какво е рак на тестисите?
- Присъщи за рак на тестисите симптоми
- Какво причинява рак на тестисите?
- Рискови фактори
- Усложнения при рак на тестисите
- Изследвания за рак на тестисите
- Как се лекува рак на тестисите?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е рак на тестисите?
Ракът на тестисите е онкологично заболяване, което се среща най-често при мъжете на възраст между 15 и 45 години. Заболяването е налице, когато в тъканите на единия или и на двата тестиса, се развият ракови клетки. Когато тези клетки започнат да растат безконтролно, те образуват тумор.
Тестисите са част от репродуктивната система на мъжа и са разположени в торбичка под пениса, наречена скротум. В тях се произвеждат сперматозоиди, както и хормона тестостерон, който е от особено значение за развитието на репродуктивните органи на човека.
Туморите, които се образуват при заболяването се делят на два основни вида:
- Семиномни тумори: характерното при тях е, че се състоят от един вид ракови клетки и се развиват сравнително бавно, обикновено само в областта на тестисите.
- Несеминомни тумори: състоят се от няколко вида клетъчни типове с малко по-бърз растеж и разпространение.
Присъщи за рак на тестисите симптоми
Най-често срещаните симптоми включват:
- Безболезнена бучка в тестиса
- Подуване или уголемяване на тестиса
- Болки в тестиса
- Внезапно натрупване на течност в скротума
- Дискомфорт или чувство за тежест в скротума в изправено положение
- Слаба болка в долната част на корема
- Болки в гърба
Препоръчително е да се има предвид, че тези симптоми са присъщи и за други заболявания. Ако изпитвате някои от тях, е най-добре да се консултирате с вашия лекуващ лекар.
Какво причинява рак на тестисите?
Към момента няма конкретно установена причина за появата на рак на тестисите. Въпреки това, учените са достигнали до заключението, че заболяването се образува, когато настъпи промяна в ДНК на клетките на тестиса.
Това от своя страна води до образуване на злокачествени клетки в тъканите на единия или и на двата тестиса. Здравите клетки умират, вследствие на нормалния им цикъл на живот, докато ракови клетки продължават да живеят. Безконтролното им развитие и разпространение води до образуването на маса, позната още като тумор.
Около 90% от случаите на рак на тестисите започва от зародишните клетки. Те са отговорни за производството на сперматозоиди. От зародишните клетки зависи и вида на рака, който се развива.
Рискови фактори
Следните рискови фактори биха могли да повишат риска от развитие на заболяването:
- Възраст: по-голяма част от диагностицираните с рак на тестисите са на възраст между 15 и 45 години. Въпреки тази статистика, заболяването може да се развие във всяка възраст.
- Генетична обремененост: рискът от развитие се повишава, при наличието на близки или роднини, които са имали това заболяване.
- Раса: ракът на тестисите се наблюдава повече при бели мъже в Америка и Европа, отколкото при тъмнокожи например, Въпреки това, заболяването може да се развие независимо от расата на човек.
- Крипторхизъм: състояние, при което единия или и двата тестиса не се намират в скротума, а остават в областта на коремната кухина.
- Човешки имунодефицитен вирус (HIV): мъжете, които са диагностицирани с ХИВ или СПИН, имат малко по-повишен риск от развитие на семиномни тумори.
Усложнения при рак на тестисите
Основните усложнения, които могат да се появят вследствие от заболяването са по-скоро странични ефекти на някои от методите му за лечение.
Химиотерапията например би могла да причини:
- Различни видове токсични ефекти: хематологични, стомашно-чревни, белодробни и др.
- Поява на различни видове рак: рак на пикочния мехур, стомаха, панкреаса или бъбреците.
- Поява на злокачествени заболявания: сърдечносъдови заболявания, когнитивни нарушения, и др.
- Гадене и повръщане
- Отслабена имунна система
- Косопад
Други видове лечения могат да доведат до:
- Проблеми с фертилността
- Обща физическа отпадналост
- Диария
- Промени в кожната структура
- Възпаление на тъканите, които биват подложени на лечение
- Загуба на апетит
Обикновено пациентите се възстановяват от страничните ефекти след като лечението приключи.
Изследвания за рак на тестисите
В началните си стадии, заболяването протича без ясно изразени симптоми. Това може да продължи с години. Ето защо диагностицирането обикновено става след като пациентът:
- Забележи появата на бучка в тестисите
- Установи друга промяна в тестисите
- Почувства други симптоми характерни за заболяването
Вашият лекуващ лекар може да постави диагноза след провеждането на различни изследвания, тестове и процедури. Най-често срещаните са:
- Физически преглед и медицинска история
- Ултразвуково изследване: използва се за установяване на наличието на тумор или други аномалии.
- Туморни маркери: изследвания, които се използват за установяване на стадия на рака и спомагат за планиране на подходящо лечение.
- Биопсия: представлява вземане на малко парченце тъкан от засегнатия орган, който бива изследване за наличието на ракови клетки в него.
- Образна диагностика: изследване, като ЯМР, рентген или компютърна томография помагат на лекаря да установи дали ракът се е разпространил и в други области на тялото.
Друг елемент при диагностицирането е определянето на стадия, в който се намира заболяването. Това дава възможност на лекарите да установят къде се намира тумора и дали се разпространява в тялото. Обикновено то протича в три етапа:
- Първи стадий: в този етап, ракът е ограничен само в областта на единия тестис.
- Втори стадий: на този етап, болестта започва да се разпространява в лимфните възли в корема.
- Трети стадий: раковите клетки започват да се разпространяват извън тестисите и лимфните възли и могат да засегнат и други органи.
Как се лекува рак на тестисите?
Подходящото лечение е индивидуално и се определя въз основа на вида и стадия на заболяването. Основните видове на лечение за рак на тестисите са:
- Хирургично операция: прилага се и при двата вида рак на тестисите, като цели да се отстрани тумора, единия или двата тестиса, или засегнатите лимфни възли в съседство.
- Химиотерапия: един от най-често прилаганите методи за лечение с особено висока ефективност. Съществуват различни видове химиотерапии, но всички се свеждат до използването на един или няколко вида препарата, които целят да унищожат раковите клетки.
- Лъчетерапия: този вид лечение използва високоенергийни рентгенови лъчи, които се прилагат с цел увреждане и нарушаване на генетичния материал на раковите клетки. Така те губят способността си да се разпространяват и растат.
- Имунотерапия: използва лекарства, които помагат на имунната система да се пребори с раковите клетки.
Кога да посетим лекар?
Ако изпитвате от някой от вече споменатите симптоми за период по-дълъг от две седмици, незабавно се консултирайте с лекар.
Профилактика
Както при повечето заболявания, така и при това силно се препоръчват редовните профилактични прегледи и изследвания.
Друга препоръчителна практика за определяне на състоянието на тестисите е самонаблюдението. Чрез опипване за наличието на бучки или други аномалии, мъжете могат периодично да проверяват за наличието на туморни образувания или възпаления.
Превенция
Няма сигурен начин за превенция от рак на тестисите. На пациентите се препоръчва да спазват някои добри практики, които биха могли да им помогнат за контролирането на някои рискови фактори.
Ето и някои от тях:
- Запознатост със семейната медицинска история
- Употреба на предпазни мерки при спорт
- Здравословно хранене с диета богата на витамини, минерали и фибри
- Редовна физическа активност
- Отказ от тютюнопушене
Въпреки че е сравнително рядко срещано заболяване, ракът на тестисите не бива да се подценява, тъй като усложненията от него могат да бъдат много сериозни. Ако спадате към някоя рискова група е от изключителна важност да преминавате през редовни прегледи и изследвания. Така може да си осигурите по-добри шансове за ранното диагностициране на заболяването, както и успешното му лечение.
Източници:
Voss, James & Dudderidge, Tim. (2017). Testicular cancer: an overview of contemporary practice. Trends in Urology & Men’s Health. 8. 21-24. 10.1002/tre.590.
Altunkürek, Serife. (2020). Testicular Cancer and the Importance of Early Diagnosis. 10.5772/intechopen.89241.