Съдържание:
- Какво е бактериална вагиноза?
- Какви са най-честите за бактериална вагиноза симптоми?
- От какво се причинява бактериална вагиноза?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе бактериалната вагиноза?
- Диагностициране на бактериална вагиноза
- Как се лекува бактериална вагиноза?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е бактериална вагиноза?
Бактериалната вагиноза е сред най-често срещаните влагалищни инфекции при жените. Характерното за това състояние е необичайното вагинално течение придружено от неприятна миризма.
Бактериалната вагиноза се установява тогава, когато се наблюдават повишени количества на анаеробни бактерии и понижени нива на лактобацили. Това от своя страна създава благоприятна среда за развитието на инфекции във влагалището.
Най-често инфекцията засяга жени в репродуктивна възраст, но може да се наблюдава и във всеки друг етап от развитието на една жена.
Какви са най-честите за бактериална вагиноза симптоми?
Най-често срещаните за бактериалната вагиноза симптоми включват:
- Белезникаво или сивкаво течение
- Неприятна миризма в областта на влагалището
- Сърбеж или парене във и около влагалището
В много от случаите е възможно инфекцията да протича без никакви симптоми.
От какво се причинява бактериална вагиноза?
Във влагалището на жената живеят и се развиват множество видове бактерии, познати още като вагинален микробиом. Тези бактерии съжителстват в баланс и работят заедно за осигуряването на защитена среда за влагалището.
Най-просто казано, бактериалната вагиноза възниква, когато определени вагинални бактерии се развиват и размножават много по-бързо от други. Голямото количество на определени бактерии води до дисбаланс на вагиналния микробиом.
Основните бактерии, които се вземат предвид при определяне на наличието на бактериална вагиноза са:
- Лактобацили: определят се като ‘’добри’’ бактерии, тъй като отговарят за производството на млечна киселина, която поддържа киселинността на влагалищната среда. Това от своя страна пречи на ‘’лошите’’ бактерии да се развиват и размножават и съответно да предизвикват различни заболявания.
- Гарднерела (Gardnerella vaginalis): се счита за основния причинител на бактериална вагиноза. Този вид анаеробна бактерия нормално се среща в здраво влагалище, но в много ниски количества. Когато нейните количества са завишени, а броят ѝ е по-голям от този на лактобацилите се наблюдава развитието на инфекция.
Съществуват редица други бактерии, които могат да доведат до възпалителни процеси, когато защитните сили на влагалището са нарушени. Някои от тях включват:
- Микоплазми
- Уреаплазми
- Хламидии
- Трихомони
Рискови фактори
Рисковите фактори за развитие на бактериални инфекции включват:
- Честа смяна на сексуални партньори
- Липса на предпазни мерки по време на полов контакт
- Непрекъснато носене на дамски ежедневни превръзки
- Употреба на тампони
- Честа употреба на вагинални душове
- Употреба на ароматизирани продукти за интимна хигиена
- Естествен недостиг на лактобацили
- Плуване в езеро, море, басейн и твърде дълго носене на мокър бански костюм
До какви усложнения може да доведе бактериалната вагиноза?
Бактериалната вагиноза не винаги води до усложнения. Когато такива все пак се появят, те могат да бъдат:
- Преждевременно раждане: бактериалната вагиноза повишава риска от преждевременно раждане, а в някои случаи на опасно усложнение дори и до аборт.
- Половопредавани инфекции: наличието на бактериална вагиноза е предпоставка за по-лесното предаване на различни заболявания по полов път.
- Гинекологични инфекции вследствие на операция: наличието на бактериална инфекция може да повиши риска от развитие на следоперативни инфекции.
- Тазово-възпалителна болест: това заболяване засяга горния генитален тракт на жените. В редки случаи наличието на бактериална вагиноза може да доведе до развитието на тазово-възпалителната болест.
Диагностициране на бактериална вагиноза
За поставянето на диагноза е нужно да посетите гинеколог. Обикновено прегледа включва:
- Физически преглед: с помощта на инструмент наречен спекулум, гинекологът разширява телесните отвори на жената и по този начин визуално изглежда вътрешната част на влагалището.
- Установяване на симптомите: лекуващият лекар ще разпита за наличието на симптоми и тяхната продължителност.
- Изследване на влагалищен секрет: най-важната част за установяването на бактериална вагиноза е вземането на секрет по време на прегледа и изследването му в лаборатория.
- Колпоскопия: в някои случаи, вашият лекар може да избере този метод за наблюдение и изследване на влагалището и маточната шийка. С помощта на микроскоп със силно осветление, гинекологът оглежда състоянието на гениталиите.
Как се лекува бактериална вагиноза?
Бактериалната вагиноза може да бъде доста упорита, което да наложи по-продължително лечение. В някои случаи може да се наложи и лечение на сексуалния партньор на жената.
Лечението на бактериалната вагиноза може да включва:
- Антибиотици: лекарства или други продукти за вагинално приложение съдържащи метронидазол, тинидазол, клиндамицин, и др.
- Глобули с лактобацили за вагинално приложение
- Прием на пробиотик
Препоръчително е да приемата медикаментите по предписание на вашия лекуващ лекар. Спирането на лечението по-рано от предписаното може да увеличи риска от повторно появяване.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да посетите лекар дори и при най-леките промени в областта на влагалището. Ако усетите някой от вече споменатите симптоми, незабавно посетете гинеколог.
Профилактика
Редовните профилактични прегледи при гинеколог са от изключително значение. По този начин може да се открие навреме наличието на бактериална инфекция, както и да се предотврати разпространението ѝ.
Превенция
Бактериалната вагиноза е инфекция, която и до ден днешен подлежи на изследвания и проучвания от страна на учените. Ето защо не са установени сигурни начини за нейната превенция. Въпреки това може да предприемете различни стъпки, които да намалят риска от появата ѝ:
- Избягвайте употребата на дамски тампони
- Поддържайте добра интимна хигиена със сапуни с лека формула
- Избягвайте използването на дамски душове
- Избягвайте прекомерната употреба на хормонални препарати за вагинална употреба
- Хранете се балансирано
- Поддържайте редовна физическа активност
Сама по себе си бактериалната вагиноза не е толкова тежка инфекция, но би могла да се превърне в такава ако не се вземат подходящи мерки за нейното лечение. Ако усетите дискомфорт в областта на гениталиите си, не отлагайте посещението при вашия лекар. Само така ще си гарантира навременно откриване на бактериална вагиноза или други влагалищни инфекции.
Източници:
Ashley Jones, Bacterial Vaginosis: A Review of Treatment, Recurrence, and Disparities, The Journal for Nurse Practitioners, Volume 15, Issue 6, 2019, Pages 420-423, ISSN 1555-4155, https://doi.org/10.1016/j.nurpra.2019.03.010.
Romero Herrero D, Andreu Domingo A. Vaginosis bacteriana [Bacterial vaginosis]. Enferm Infecc Microbiol Clin. 2016 Jul;34 Suppl 3:14-8. Spanish. doi: 10.1016/S0213-005X(16)30214-2. PMID: 27474242.