Съдържание:
- Какво е задна хрема?
- Какви са характерните за задна хрема симптоми?
- Какви са причините за появата на задна хрема?
- Рискови фактори
- Усложнения при задна хрема
- Как се диагностицира задна хрема?
- Лечение при задна хрема
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е задна хрема?
Задната хрема, позната също като постназална секреция, е състояние, характеризиращо се с прекомерно производство на слуз, която се оттича в задната част на носната кухина. Това оттичане причинява дискомфорт и може да предизвика симптоми като болки в гърлото, кашлица и необходимост от често прочистване на гърлото.
Състоянието обикновено се предизвиква от вирусни или бактериални инфекции, алергии или излагане на дразнители като прах, дим, силни миризми.
Какви са характерните за задна хрема симптоми?
Симптомите на задната хрема често включват:
- Усещане за слуз, която се стича в задната част на гърлото
- Кашлица, особено през нощта или при събуждане
- Болки и раздразнение в гърлото
- Често преглъщане
- Запушен нос
- Затруднено дишане
- Кихане
- Лош дъх
- Гадене и повръщане
Какви са причините за появата на задна хрема?
Жлезите в носа и гърлото постоянно произвеждат слуз, съдържаща слюнка и клетки от лигавицата на гърлото. Този секрет изпълнява редица важни функции като задържане на прах, бактерии и други частици и предпазване на дихателните пътища от инфекции.
Тази слуз често се стича по гърлото без да причинява проблеми. Човек я поглъща несъзнателно, тъй като тя се смесва със слюнката. Въпреки това, когато производството на слуз се увеличи или тя стане по-гъста от нормалното, се стига до нейното натрупване в задната част на носната кухина. Това от своя страна води до стичането ѝ надолу по гърлото, а от там и появата на характерните за задна хрема симптоми.
Причините за появата на задна хрема са много и различни по вид. Най-често те включват:
- Вирусни инфекции
- Алергии
- Болести на дихателната система
- Болести на храносмилателната система
- Бременност
- Прием на определени лекарства
- Фактори от околната среда
Рискови фактори
Рисковите фактори за развитие на задна хрема включват:
- Възраст: по-възрастните хора и малките деца могат да бъдат по-предразположени към респираторни проблеми, което да доведе до повишено производство на слуз и постназални симптоми.
- Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) : киселинният рефлукс може да раздразни гърлото и носните пътища, като допринесе за симптоми на задна хрема.
- Сух въздух: климатът с ниска влажност може да изсуши носните проходи, което води до дразнене и повишено производство на слуз.
- Определени храни: пикантните храни и млечните продукти например могат да стимулират производството на слуз и да предизвикат симптоми на задна хрема при някои хора.
- Алергени: излагането на често срещани алергени, като полени, прахови акари и животински пърхот, увеличава вероятността от развитие на постназална секреция.
- Дразнители от околната среда: димът, замърсяването във въздуха и силните миризми могат да раздразнят дихателните пътища, предизвиквайки прекомерно производство на слуз.
- Хормонални промени: хормоналните колебания по време на бременност, менопауза или при нарушения на щитовидната жлеза могат да повлияят на производството на слуз.
Усложнения при задна хрема
Усложненията свързани с това състояние могат да включват:
- Хронична болка в гърлото: постоянното стичане на слузта може да раздразни гърлото, което води до постоянна болка и дискомфорт.
- Постоянна кашлица: натрупването на слуз, която се стича в гърлото, може да предизвика кашлица, която може да стане хронична.
- Синузит: прекомерното количество слуз може да блокира проходите на синусите, създавайки благоприятна среда за развитие на бактерии и да доведе до инфекция на синусите.
- Ушни инфекции: натрупването на слуз може да достигне до Евстахиевите тръби, които свързват носа с ушите, и да предизвика инфекции.
- Нарушения на съня: задната хрема може да доведе до нощна кашлица или до необходимост от често прочистване на гърлото, което нарушава качеството на съня.
- Лош дъх: натрупването на слуз в гърлото може да доведе до лош дъх познат също като халитоза.
Как се диагностицира задна хрема?
Състоянието обикновено се диагностицира чрез комбинация от снемане на анамнеза и физически преглед, а понякога и допълнителни изследвания.
Лекарят обикновено започва с разговор фокусиран върху симптомите на пациента, потенциални отключващи фактори, и медицинската му история. Освен това лекарят може да попита дали пациентът е бил изложен на алергени, скорошни инфекции или други заболявания и състояния, които биха могли да доведат до задна хрема.
По време на физическия преглед лекарят обикновено преглежда да прегледа носа и гърлото, за да провери за признаци на възпаление или натрупана слуз.
Ако е необходимо, може да се назначат и допълнителни изследвания, като например кръвни тестове или изследвания на носен секрет.
За да се установи основната причина мога да бъдат използвани и тестове за алергии, назална ендоскопия или образни изследвания (като рентгенови снимки или компютърна томография).
Лечение при задна хрема
Лечението обикновено зависи от причината за появата на задна хрема, но обикновено се фокусира върху намаляване на производството на слуз и облекчаване на симптомите.
Ето някои общи подходи за лечение:
- Промиване на носа (назална иригация): промивките на носната кухина с физиологичен разтвор може да помогне за отмиване на излишната слуз и алергени, като облекчи задръстването и дразненето.
- Прием на лекарства: ако причината е алергия, често се препоръчват антихистамини. Деконгестантите могат да помогнат за облекчаване на запушването на носа, а назалните кортикостероидни спрейове намаляват възпалението и отока на лигавицата и производството на слуз.
- Хидратация: пиенето на много течности помага за разреждането на слузта, което улеснява оттичането ѝ.
- Избягване на отключващите фактори: намаляването на излагането на алергени като прах, полени или животински пърхот може да помогне за свеждане до минимум на симптомите. Използването на овлажнител за въздух също може да предотврати сгъстяването на слузта в случаите на сух въздух.
- Промени в начина на живот: ако симптомите се дължат на заболявания като рефлукс, промените в хранителния режим, избягването на хранене късно вечер и спането с повдигната глава могат да помогнат за справяне с натрупването на слуз.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да се обърнете към отоларинголог, ако симптомите на задна хрема продължават повече от няколко седмици, влошават се или са придружени от други тревожни симптоми като постоянна болка в гърлото, болка в лицето, висока температура или следи от кръв в слузта.
Превенция
Въпреки че не винаги е възможно да се предотврати напълно появата на задна хрема, някои практики могат да намалят риска от появата ѝ или да намалят тежестта на симптомите.
Така например избягването на фактори, за които е известно, че водят до раздразнение на носната лигавица може да помогне за предотвратяване на състоянието. В допълнение поддържането на по-висока влажност на въздуха в помещения като спалня или хпл, може също да се окаже добър подход в превенцията.
Основен принцип в превенцията не само на задна хрема, но на всяко друго заболяване е придържането към здравословен начин на живот. Балансираната диета богата на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни в допълнение с редовна физическа активност са чудесни методи за укрепване на имунната система на всеки организъм.
Отказът от вредни навици като тютюнопушене и консумация на алкохол също са важна част от предотвратяването на задната хрема. Не забравяйте и редовните профилактични прегледи, които е да бъдат извършвани поне веднъж годишно.
Задната хрема може да се окаже доста досадно състояние, но обикновено е безобидна и не води до сериозни усложнения. В повечето случаи може да се лекувате в домашни условия с лекарства, които се продават без рецепта. Ако обаче се появят допълнителни симптоми или състоянието се задълбочи, то е необходимо да потърсите консултация със специалист.
Източници:
Patricia Macedo, Hesham Saleh, Alfonso Torrego, Justine Arbery, Ian MacKay, Stephen R. Durham, Kian Fan Chung, Postnasal drip and chronic cough: An open interventional study,
Respiratory Medicine, Volume 103, Issue 11, 2009, Pages 1700-1705, ISSN 0954-6111, https://doi.org/10.1016/j.rmed.2009.05.005. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S095461110900153X)
Nakajima T, Nagano T, Nishimura Y. Retrospective Study of the Effects of Post-nasal Drip Symptoms on Cough Duration. In Vivo. 2021 May-Jun;35(3):1799-1803. doi: 10.21873/invivo.12440. PMID: 33910865; PMCID: PMC8193296.