Съдържание:
- Какво представляват въшките?
- Видове въшки
- Какви са характерните за въшки симптоми?
- Как можем да хванем въшки?
- Рискови фактори
- Могат ли въшките да доведат до усложнения?
- Как се откриват въшки?
- Лечение при въшки
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представляват въшките?
Въшките са паразитни насекоми, които причиняват въшливост у хората. Когато говорим за въшки, често мислим за въшки по главата, но всъщност те могат да населят цялото тяло на човек. Видът въшки, отговорен за опаразитяването при хората се нарича Pediculus humanus, от където идва и медицинското название на състоянието, а именно педикулоза.
Въшките оцеляват, като се хранят с човешка кръв, която е от съществено значение за техния растеж и размножаване. Те имат специализирани устни частици, приспособени да пробиват кожата и да смучат кръв от гостоприемника си.
Заразяването с въшки обикновено става чрез близък контакт със заразен човек или чрез споделяне на лични вещи като гребени, четки, шапки или дрехи.
Видове въшки
Въшките, които се срещат при хората най-често са:
Главови въшки
Този вид въшки са локализирани специално върху скалпа и косата на човек. Те се хранят с кръв от скалпа и снасят яйцата си, известни като гниди, които се закрепват здраво за косъма. Често обитават областта на врата и зад ушите.
Заразяването с главови въшки може да стане при хора от всякаква възраст, но е най-често срещано сред деца на възраст от 3 до 11 години. Обикновено се разпространяват чрез контакт на глава с тази на заразен човек, тъй като главовите въшки не могат да скачат, а само да пълзят. Заразяването може да се осъществи и чрез споделяне на лични вещи, като шапки, четки или гребени.
Телесни въшки
Познати също като дрешни въшки са тези, които заразяват дрехите и спалното бельо, вместо да се прикрепят директно към кожата. Движат се чрез пълзене като се придвижват до човешката кожа, за да се хранят с кръв, но снасят яйцата си върху дрехите.
Този вид въшки могат да разпространят болести като тиф и окопна треска. Обикновено се срещат в ситуации, в които личната хигиена и достъпът до чисти дрехи са ограничени, като например в пренаселени или нехигиенични жилищни условия.
Срамни въшки
Срамните въшки се разпространяват предимно в областта на срамното окосмяване при хората. Макар че името им подсказва, че се срещат само в областта на гениталиите, те могат да заразяват и друго грубо окосмяване по тялото, като например окосмяването по гърдите, подмишниците или миглите.
Те не могат да летят, но могат да пълзят бързо от косъм на косъм или от човек на човек по време на близък физически контакт, например по време на сексуална активност. Могат да се предадат и чрез споделяне на спално бельо или дрехи.
Какви са характерните за въшки симптоми?
Характерните признаци за въшливост независимо от вида ѝ са:
- Сърбеж по скалпа, тялото или срамната област
- Видими въшки или гниди прикрепени към космите
- Раздразнителност и проблеми със съня
- Поява на червени подутини или ранички в засегнатите области
Как можем да хванем въшки?
Опаразитяването с човешки въшки става само и единствено след близък контакт с тях или яйцата им, тъй като този вид въшки не могат да летят или скачат. Важно е да се отбележи, че човешките въшки не могат да бъдат предавани от животни на хора, а само от човек на човек.
Предаването може да стане при близък телесен контакт, като например при докосването на глава до глава или при докосване на тяло до тяло. Друг начин за заразяване е споделянето на лични вещи като дрехи, спално бельо, хавлии, гребени, четки, шапки и други.
Рискови фактори
Факторите, които увеличават риска от заразяване с въшки са:
- Възраст: децата са изложени на по-висок риск от заразяване с главови въшки поради близкото им общуване в училища, детски градини и други групови заведения. Заразяването с главови въшки е особено често срещано сред децата на възраст от 3 до 11 години.
- Живот в пренаселени или нехигиенични условия на живот: при които личната хигиена и достъпът до чисто облекло са ограничени, увеличава риска от заразяване с въшки.
- Сексуална активност: със заразен човек увеличава риска от заразяване със срамни въшки. Употребата на презерватив не може да предотврати заразяването със срамни въшки.
- Пътуване до заразени райони: особено тези с ниски санитарни или хигиенни практики, където заразяването с въшки е често срещано, може да увеличи риска от въшливост.
- Лоша лична хигиена: като например рядкото миене на косата или нередовната смяна на дрехите, може да допринесе за риска от заразяване с въшки, особено с телесни.
Могат ли въшките да доведат до усложнения?
Да, заразяването с въшки може да доведе до усложнения, въпреки че те са сравнително рядко срещани. Някои потенциални усложнения, свързани с различните видове заразяване с въшки включват:
- Вторични бактериални инфекции: прекомерното чесане на кожата поради сърбеж, може да доведе до разкъсвания на кожата, което увеличава риска от бактериални инфекции. При разчесването в раните могат да попаднат бактерии от повърхността на кожата, което може да доведе до различни медицински състояния.
- Дразнене на кожата и алергични реакции: ухапванията от въшки могат да причинят дразнене на кожата, зачервяване и възпаление на местата на ухапване. Някои хора дори могат да развият и алергични реакции към слюнката на въшките.
- Социално и емоционално въздействие: заразяването с въшки може да предизвика чувство на дискомфорт или срам, особено сред децата, което да доведе до социална изолация или емоционален стрес.
- Развитие на други заболявания: макар и много рядко срещано, някои случаи на въшливост, като например телесната, могат да доведат до развитие на състояния като епидемичен тиф, рецидивираща треска или окопна треска. Тези заболявания се причиняват от бактерии, предавани от въшките.
Как се откриват въшки?
Вероятно голяма част от вас си спомнят прегледите в училище от медицинската сестра, която щателно проверява главите на всички ученици. Именно визуалният преглед е и основния начин, по който въшките могат да бъдат открити независимо от вида им.
Често въшките са с големината на сусамено зрънце и могат лесно да бъдат открити с просто око. В някои случаи може да бъде използван и метода за преглед с лампа на Ууд (Wood Lamp’s Examination). При него лекарят използва специална лампа излъчваща UV светлина, под която въшките и техните яйца се различават лесно като синкаво-бял цвят на фона на кожата или косата.
Лечение при въшки
Лечението на който и да е вид въшки е чрез обработка с химични препарати и механично почистване.
Главовите въшки обикновено се обработват с продукти съдържащи перметрин или пиретрин. Тези вещества действат, като парализират и убиват възрастните въшки и някои гниди. В случаите, в които тези препарати не са ефективни, лекуващият лекар може да назначи по-силни медикаменти.
В допълнение към обработването с препарати, главовите въшки се нуждаят и от ръчно отстраняване. Това става с помощта на специално гребенче с фини зъби, с което въшките се отстраняват от косата.
Телесните въшки могат да се повлияят с подобряване на личната хигиена чрез редовно къпане и пране на дрехи и спално бельо на висока температура. Дрешните въшки могат да се разпространяват и при контакт с мебели, върху които заразен човек наскоро е седял или лежал. Ето защо е важно тези повърхности също да се обработят подходящо.
Срамните въшки също се третират с препарати подобни на тези използвани при главовите въшки. Обикновено се използват лосиони или кремове, които се прилагат върху засегнатите области. В допълнение срамните въшки също могат да бъдат отстранени ръчно.
Важно е да не предприемате самолечение, а да се консултирате с лекар преди това. Следвайте инструкциите на препаратите и медикаментите внимателно, тъй като прекомерната им употреба може да доведе до зачервяване и раздразнение.
Кога да посетим лекар?
Ако подозирате, че вие или вашето дете може да имате въшки, то е най-добре да се обърнете към лекар. Той ще ви помогне за правилното диагностициране, тъй като понякога въшките могат да бъдат объркани с пърхот, остатъци от продукти за коса, себум, и други.
Превенция
Някои добри практики, които могат да бъдат спазени за превенция от зараза с въшки включват:
- Избягване на близък контакт с хора, за които се предполага, че може да имат въшки.
- Избягване на споделя на лични вещи с други хора.
- Поддържане на добра лична хигиена с редовно къпане, смяна и пране на дрехи и спално бельо.
- Използване на продукти за превантивно третиране срещу появата на въшки.
Ако детето ви има главови въшки, то е препоръчително незабавно да ги третирате преди да са се разпространили и по други членове на семейството.
Източници:
Bragg BN, Wills C. Pediculosis. [Updated 2023 Mar 14]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470343/
Sangaré AK, Doumbo OK, Raoult D. Management and Treatment of Human Lice. Biomed Res Int. 2016;2016:8962685. doi: 10.1155/2016/8962685. Epub 2016 Jul 27. PMID: 27529073; PMCID: PMC4978820.