Съдържание:
- Какво е варицела?
- Какви са характерните за варицела симптоми?
- Какво причинява варицела?
- Рискови фактори
- До какви усложнения води варицелата?
- Как се диагностицира варицела?
- Има ли варицелата лечение?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е варицела?
Варицелата, позната още като лещенка, е изключително заразно заболяване, което причинява обрив с малки пъпчици пълни с течност.
Инфекцията се среща най-често при деца, като едно дете може да предаде заболяването на друго по въздушно-капков път. Варицелата се наблюдава също така и при възрастните, но тогава заболяването може да протече много по-тежко.
Обикновено инкубационният период на варицелата е от 10 до 23 дни, като в голяма част от случаите болният се възстановява средно за около две седмици.
След като веднъж сте прекарали варицела, е малко вероятно да се заразите с нея отново. Дори и излекуван, човек продължава да носи в себе си вируса на варицела-зостер, който след години може да се активира в херпес зостер.
Какви са характерните за варицела симптоми?
Характерните симптоми и признаци на варицелата се проявяват обикновено с:
- Кожен обрив
- Висока температура
- Чувство на умора
- Главоболие
- Болки в стомаха
- Промени в апетита
- Респираторни прояви: болки в гърлото, болезненост при преглъщане, кашлица, и др.
Какво причинява варицела?
Варицелата се причинява от вируса варицела-зостер. Той се причислява към семейство херпесвируси, които са със силно заразен характер. Разпространява се по:
- Въздушно-капков път: при говор, кихане или кашляне
- Директен контакт: чрез течността от мехурчетата при обрив на заразен човек.
- Индиректен контакт: чрез докосване на заразени повърхности или предмети
- Вертикален механизъм: от майка на бебе чрез плацентата
Рискови фактори
Рисковите фактори, които могат да увеличат шанса от заразяване с варицела са:
- Контакт с болен
- Отслабен имунитет
Други фактори могат да повлияят на протичането на болестта. Те могат да бъдат:
- Новордорени: при майки, които нямат изградени антитела срещу вируса варицела-зостер, имат по-голям риск от по-тежко протичане при заразяване. Бебета, родени преди 28-ма гестационна седмица са също в риск, тъй като в този период преминаването на защитните антитела все още не е осъществено.
- Бременни: жени, които нямат изграден имунитет към варицела.
- Имуносупресори: приемът на тези лекарства може да отслаби имунната защита на организма ви.
- Възраст: ако не сте карали варицела като дете, имате по-голям риск от тежко протичане на заболяването.
До какви усложнения води варицелата?
В по-голяма част от случаите, варицелата се счита за леко заболяване, което не протича тежко. Въпреки това, в някои случаи тя може да доведе до тежки усложнения, като:
- Бактериална инфекция: може да засегне кожата, меките тъкани, костите, ставите или кръвния поток
- Дехидратация: високата температура, която варицелата причинява, кара тялото да губи течности при изпотяването. Това може да доведе до обезводняване на организма.
- Пневмония: вирусът, който причинява заболяването може да засегне белите дробове и да причини възпаление на алвеолите им.
- Енцефалит: вирусът причиняващ варицела може да навлезе в централната нервна система и да причини възпаление на мозъка.
- Синдром на токсичния шок: по-рядко срещано усложнение, предимно при хората с отслабена имунна система.
- Синдром на Рей: предимно засяга деца на възраст 6 до 12 години, като причинява увреждания на черния дроб и мозъка. Появата на синдрома е свързана с употребата на аспирин при лечение.
- Смърт: в много редки случаи, най-често при хора с много отслабена имунна система.
Как се диагностицира варицела?
Поставянето на диагноза варицела не е трудна задача за опитните специалисти. Тя най-често се базира на разпит на пациента относно неговите симптоми и медицинска история, както и физически преглед целящ да открие типичните са варицела признаци като кожен обрив.
Извършването на допълнителни изследвания обикновено не е необходимо. Ако лекуващият лекар има съмнения за вида на инфекцията е възможно да назначи лабораторни тестове, с които да се идентифицират специфични антитела срещу варицела-зостер вируса.
Има ли варицелата лечение?
В общия случай, варицелата е с добри прогнози, като протича сравнително леко. Добрата новина е, че не се налага провеждане на специфично лечение. Достатъчен е приемът на поддържащи лекарства, които имат за цел да облекчат симптомите.
Вашият лекар следва да препоръча изолиране на вас или вашето дете в домашни условия, за да се избегне евентуално заразяване на други хора.
Кога да посетим лекар?
Консултирайте се с лекар, ако смятате, че вие или вашето дете може да имате варицела. След обстоен преглед той ще диагностицира заболяването и ще назначи подходящо лечение.
Варицелата е заразно заболяване, затова е добре да запишете предварителен час за преглед, за да избегнете контакт с други хора.
Превенция
Методите за превенция от заразяване с варицела включват:
- Избягване на комуникация с болен
- Повишаване на имунитета
- Висока хигиена
- Дезинфекция на дома
Най-ефективният начин за предпазване от варицела си остава ваксината Варивакс против вируса варицела-зостер.
Към днешна дата, ваксината все още не е част от задължителния имунизационен календар. Тя може да бъде поставена само по желание и чрез допълнително заплащане.
Според лекарите, ваксината е ефективна в над 90% от случаите, като страничните ѝ ефекти наподобяват тези на други ваксини от календара с препоръчителни имунизации.
Ваксината се поставя както следва:
- Деца под 14 години: прилагат се две дози, като първата е след 12-месечна възраст, а втората се поставя в минимален интервал от 8 седмици.
- Деца над 14 години и възрастни: отново се прилагат две дози, като втората трябва да бъде поставена в интервал от 4 до 8 седмици след първата.
Когато дете се разболее от варицела, тялото му се бори с болестта, като произвежда вещества, наречени антитела. Те се борят с вируса и помагат на организма да се възстанови. Антителата остават в организма на човек, през целия живот. Ето защо, ако възрастен, който е бил болен от варицела като дете, влезе в контант с вируса, тялото му ще има изграден имунен отговор за борба с него.
Източници:
C. Grose, J.E. Carpenter, Varicella Zoster Virus, Reference Module in Biomedical Sciences, Elsevier, 2014, ISBN 9780128012383, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-801238-3.00083-0.
(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128012383000830)
Gershon AA, Breuer J, Cohen JI, Cohrs RJ, Gershon MD, Gilden D, Grose C, Hambleton S, Kennedy PG, Oxman MN, Seward JF, Yamanishi K. Varicella zoster virus infection. Nat Rev Dis Primers. 2015 Jul 2;1:15016. doi: 10.1038/nrdp.2015.16. PMID: 27188665; PMCID: PMC5381807.