Съдържание:
- Какво трябва да знаем за ушната кал?
- Видове ушна кал
- Защо се натрупва ушна кал?
- Какви са характерните признаци за натрупана ушна кал?
- Рискови фактори
- Може ли натрупаната ушна кал да доведе до усложнения?
- Как се диагностицира натрупването на ушна кал?
- Нуждае ли се ушната кал от лечение?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво трябва да знаем за ушната кал?
Ушната кал, позната като церумен в медицинските среди, е вещество, произвеждано от церуменалните жлези в ушния канал. Нейната основна функция е да предпазва ушите.
В допълнение тя притежава редица други свойства, като например способността да поддържа кожата на ушния канал мека, еластична и защитена от изсушаване. Ушната кал образува бариера срещу инфекциите, като създава среда, която възпрепятства развитието на бактерии и гъбички. Не на последно място тя улавя частици като прах и мръсотия, като не им позволява да достигнат до чувствителните вътрешни части на ухото.
В повечето случаи ушната кал излиза от ухото чрез естествено движение, подпомогнато от дъвченето и движенията на челюстта. При някои хора обаче този самопочистващ се механизъм не работи достатъчно добре. Това може да доведе до натрупването на твърде много ушна кал.
Видове ушна кал
Съществуват различни видове ушна кал според консистенцията и цвета им. Определят се от фактори като генетика, възраст, околна среда и общо здравословно състояние. Най-общо ушната кал може да се раздели на следните две категории:
- Мокра ушна кал: този тип е с гъста и лепкава консистенция, като цвета му варира от светложълт до тъмнокафяв. Това е най-често срещаната форма на ушна кал.
- Суха ушна кал: този вид е по-малко лепкава, но все още изпълнява същите защитни функции.
Основната разликата в двата вида се дължи на генетична вариация в гена ABCC11, който влияе на консистенцията на ушната кал. И двата типа служат за едни и същи основни цели – защита на ушния канал и поддържане на здравето на ушите.
Промените в цвета или необичайната консистенция, като зелена, черна или с особено неприятна миризма ушна кал, могат да сигнализират за инфекция или друг здравословен проблем.
Защо се натрупва ушна кал?
Ушната кал се произвежда от церуминозните и мастните жлези във външната част на ушния канал. Тя се състои от смес от секрети, мъртви кожни клетки, косми и прах. Ушната кал играе жизненоважна роля в защитата на ухото, тъй като задържа мръсотията и микроорганизмите, предотвратявайки достигането им до вътрешните деликатни структури.
Здравото ухо има естествен самопочистващ се механизъм. Движенията на челюстта помагат за изтласкването на вече образуваната ушна кал. В повечето случаи веднъж формирана, тя изсъхва, отделя се на люспи и пада, без да има нужда от допълнителна намеса за нейното почистване.
В някои случаи обаче ушната кал може да се натрупа, вместо да се изхвърли по естествен път. Често срещани причини за натрупване са:
- Свръхпроизводство на ушна кал: някои хора естествено произвеждат повече ушна кал от други, която може да се натрупа с течение на времето.
- Неправилни навици за почистване: използването на клечки за уши или други предмети за почистване на ухото може да вкара ушната кал по-дълбоко в канала, като я уплътни и по този начин създаде тапа.
- Анатомия на ушния канал: структурните различия в ушния канал при някои хора могат да затруднят естественото излизане на ушната кал.
Какви са характерните признаци за натрупана ушна кал?
Както вече установихме, ушната кал е от съществено значение за здравето на ушите. Въпреки това прекомерното ѝ натрупване може да предизвика забележими симптоми. Някои от най-често срещаните признаци включват:
- Затруднения със слуха, усещане за заглъхване на ухото
- Дискомфорт или усещане за натиск в ухото
- Сърбеж или дразнене
- Шум в ушите
- Замайване или проблеми с равновесието, ако е засегнато вътрешното ухо
- Болки в ушите
Ако изпитвате някои от тези симптоми и те продължават или се влошават, е препоръчително да потърсите консултация със специалист.
Рискови фактори
Някои фактори могат да увеличат вероятността от натрупване на ушна кал, включително:
- Възраст: възрастните хора са по-предразположени към натрупване на ушна кал, тъй като с възрастта жлезите в ушния канал произвеждат по-суха и по-твърда ушна кал.
- Често използване на слушалки: честото носене на слушалки за продължително време може да задържи ушната кал и да попречи на нормалното ѝ излизане от ушния канал.
- Състояния на кожата: като екзема или псориазис могат да доведат до натрупване на люспеста кожа в ухото, която може да се смеси с ушната кал водейки до натрупването ѝ в ушния канал.
Може ли натрупаната ушна кал да доведе до усложнения?
В повечето случаи натрупването на ушна кал е безобидно. Ако обаче не се вземат подходящи мерки, то може да доведе до усложнения, като например:
- Загуба на слуха: натрупаната ушна кал може да блокира ушния канал, да намали проводимостта на звука и да причини временни затруднения със слуха.
- Болки в ушите: натрупването може да доведе до натиск в ушния канал, което да причини дискомфорт или болка.
- Шум в ушите: натрупването на ушна кал може да раздразни ухото и да предизвика звънене, бръмчене или други подобни звуци в ухото.
- Инфекции: излишната ушна кал може да задържи влага или бактерии, създавайки благоприятна среда за ушни инфекции.
- Световъртеж: в тежки случаи ушната кал може да засегне вътрешното ухо, което да доведе до световъртеж или проблеми с равновесието.
Как се диагностицира натрупването на ушна кал?
Диагностицирането на натрупана ушна кал не е сложно, особено за опитен специалист. Обикновено се извършва чрез:
- Снемане на анамнеза: лекарят ще попита за характерните за състоянието симптоми, както и за предишни проблеми, свързани с ушите, или за индивидуалните навици на почистване при всеки пациент.
- Физически преглед: след това с помощта на отоскоп, специален инструмент със светлина и увеличителна леща, лекарят преглежда ушния канал и тъпанчето. Това му позволява да определи дали причината за симптомите е натрупването на ушна кал.
- Оценка за усложнения: ако е необходимо, лекарят може да провери за признаци на инфекция, възпаление или увреждане на тъпанчето, причинени от натрупаната ушна кал.
В повечето случаи визуалната проверка с отоскоп е достатъчна, за да се потвърди натрупването на ушна кал. Ако има съмнения за допълнителни усложнения или проблеми със слуха, може да се препоръчат допълнителни изследвания, като например изследване на слуха.
Нуждае ли се ушната кал от лечение?
В много случаи натрупването на ушна кал не изисква лечение, тъй като ушната кал обикновено сама напуска ушния канал. Ако обаче натрупването на ушна кал стане прекомерно и причини дискомфорт, може да се наложи лечение.
Изборът на подходящ метод за премахването на излишното количество ушна кал зависи изцяло от нейното количество, консистенция, състоянието на ухото и не на последно място предпочитанията на пациента.
Възможните методи включват:
- Промивка: класически метод, при който с помощта на специална спринцовка се вкарва топла вода или физиологичен разтвор под налягане в ушния канал. Този метод е щадящ и безопасен, когато се извършва правилно. Не се препоръчва в случаите на перфорация на тъпанчето.
- Механично отстраняване: ако в ушния канал има обилно натрупване на ушна кал и оформена тапа, то лекарят може да използва специални инструменти, като щипка (микрофорцепс), кюрета или кука. Процедурата се извършва под микроскоп.
- Микроаспирация: е друг вид безопасен метод, който също се извършва под микроскоп. При него лекарят използва специален аспиратор, с чиято помощ се изсмуква натрупаната ушна кал.
- Омекотители за ушна кал: капките и спрейовете за уши, които се продават без рецепта, могат да помогнат за омекотяване на ушната кал. Това понякога може да е необходимо преди предприемането на някоя от горепосочените процедури.
Ако подозирате, че в ухото ви има натрупана ушна кал, то консултацията с медицински специалист е най-безопасният начин за справяне с проблема.
Кога да посетим лекар?
Ако изпитвате постоянни симптоми като дискомфорт, болка в ухото или заглъхване е добре да се обърнете към специалист отоларинголог.
Не бързайте да прибягвате към почистване на ухото в домашни условия, тъй като това би могли да влоши състоянието ви.
Превенция
Въпреки че е невъзможно да се предотврати напълно състоянието – тъй като самото производство на ушна кал е естествен за ухото процес – има стъпки, които могат да се предприемат, за да се намали вероятността от натрупването ѝ:
- Избягвайте да поставяте предмети в ушите си, тъй като те могат да вкарат ушната кал по-дълбоко в ушния канал, което увеличава риска от нейното уплътняване и образуването на тапа.
- Поддържайте редовна хигиена на ушите. Почиствайте внимателно външната част на ухото (ушната мида) с влажна кърпа или клечка за уши като внимавате да не навлизате в ушния канал.
Ако сте склонни към прекомерно производство на ушна кал, то рутинните прегледи могат да помогнат значително за ранното откриване на натрупана ушна кал, както и за безопасното ѝ отстраняване, ако е необходимо.
Източници:
Sevy JO, Hohman MH, Singh A. Cerumen Impaction Removal. [Updated 2023 Mar 1]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/books/NBK448155/