Съдържание:
- Какво е уртикария?
- Видове уртикария
- Какви са характерните за уртикария симптоми?
- Какви е причината за уртикария?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе уртикарията?
- Как се поставя диагноза уртикария?
- Има ли лечение за уртикария?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е уртикария?
Уртикария, позната още под името копривна треска, е кожно заболяване, което се характеризира с появата на уртики. Тези обриви могат да бъдат силно сърбящи, както и да варират по размер и форма. Проявата им често е внезапна, като могат да се появят в различни области на тялото.
Отличителен белег на уртиките са преходните им състояния. Това означава, че те могат да променят местоположението, размера и формата си, в рамките на часове. Така моделът им на проявяване става непредсказуем. Уртикария появила се с внушителни симптоми сутринта, може да изчезне напълно и без следа до обяд. При някои хора е възможно уртикарията да продължи и с дни.
Причините за появата на копривна треска са разнообразни и варират от алергични реакции към определени храни, лекарства или ухапвания от насекоми до неалергични причинители като стрес, инфекции или автоимунни заболявания.
Около 20% от хората в световен мащаб биват засегнати от заболяването в някакъв момент от живота си. За щастие в повечето случаи, уртикарията не води до сериозни или дългосрочни усложнения и лесно може да бъде овладяна.
Видове уртикария
Уртикарията може да бъде класифицирана по няколко различни начина. Например според хода си на протичане, копривната треска се дели на:
Остра уртикария
Острата форма на копривна треска се характеризира с внезапна проява. Обикновено продължава кратко, по-малко от шест седмици. Този вид е и най-често срещания. Отключващите фактори за острата уртикария могат да бъдат разнообразни, но най-често се касае за алергична реакция.
Хронична уртикария
Хроничната уртикария продължава повече от шест седмици, като често се повтаря в продължение на месеци или дори години. Причините за хроничната копривна треска не винаги са установими. Този вид може да бъде и симптом на основен здравословен проблем.
Според начина си на възникване, уртикарията може да бъде разделена на:
Спонтанна уртикария
Този вид се появява внезапно, без да има конкретен причинител. Може да бъде както остра, така и хронична.
Физикална уртикария
Тази форма се проявява като резултат от физически дразнители засягащи кожата. Такива могат да бъдат топлина или студ, вода, слънчева светлина, натиск, вибрации, и други.
Според провокиращите фактори, копривната треска се дели на:
Контактна уртикария
Развива се при пряк контакт с алергени или дразнители, като например растения, животни, химикали.
Дермографска уртикария
Наблюдава се при хора, с изключително чувствителна кожа, която при механично дразнене бързо реагира с поява на характерните за уртикария симптоми.
Вибрационна уртикария
Вибрационната уртикария е вероятно най-рядко срещаната разновидност на заболяването. Проявява се при силни вибрации, в отговор на които кожата реагира.
Идиопатична уртикария
Причинителите за този вид копривна треска са неизвестни, дори и след задълбочено изследване. Това прави лечението и по-трудно, като често симптомите се задържат за по-дълъг период от време.
Студова уртикария
Проявява се когато кожата бъде изложена на студ под формата на студен въздух или студен обект. В резултат на това, организмът предизвиква имунен отговор, който предизвиква поява на уртики.
Топлинна уртикария
Подобно на студовата уртикария, този вид се проявява при директен контакт на кожата с топли стимули.
Аквагенна уртикария
Макар и рядко срещана, аквагенната уртикария е факт. Наблюдава се при допир на кожата с вода, след което следва поява на неприятни симптоми като болезнени и сърбящи обриви.
Какви са характерните за уртикария симптоми?
Основен отличителен белег на уртикарията е появата на обриви, познати още като уртики. Характеризират се с изпъкнали зачервени образувания, много подобни на тези, които човек получава след ужилване от коприва, от където идва и другото название на заболяването.
Обривите могат да бъдат сърбящи и да варират по размер и форма. Освен това уртиките, могат да променят местоположението си или да се сливат в по-големи огнища. Тази способност прави миграцията им по кожата непредсказуема.
При по-тежките случаи на уртикария, може да се появи и оток (ангиоедем). В повечето случаи засяга лигавиците на очите, устните, а понякога и ларинкса. Подуването в тези области е по-изразено и може да доведе до усложнения като дискомфорт, болка, задух, и др.
Какви е причината за уртикария?
Появата на уртикария обикновено е резултат от имунния отговор на организма към различни фактори. Те могат да бъдат разнообразни като най-често се класифицират като алергични и неалергични реакции.
Процесът на развитие на копривна треска започва, когато организмът се сблъска с алергени или други дразнители, които предизвикват имунен отговор. В опита си да защити организма, имунната система стартира верижна реакция, която провокира освобождаването на хистамин и други химикали в кръвта. Именно хистаминът предизвиква характерните за уртикария симптоми като поява на обриви и сърбеж.
Уртикарията може да се дължи на алергична реакция към някои често срещани патогени като:
- Полени
- Определени храни
- Прием на някои лекарства
- Животински пърхот
- Ухапвания от насекоми
- Контакт или вдишване на някои химикали
Възможно е заболяването да бъде провокирано и от неалергични фактори като:
- Стрес
- Вирусни или бактериални инфекции
- Други заболявания и медицински състояния като лупус, ревматоиден артрит, проблеми с щитовидната жлеза, и др.
- Носене на тесни дрехи
- Излагане на твърде високи или твърде ниски температури
- Излагане на слънце
- След извършване на физическа активност
Възможно е и причините за уртикария да останат неизвестни. В такива случаи говорим за идиопатична уртикария.
Рискови фактори
Рискови фактори за уртикария включват:
- Предишно заболяване от копривна треска: хората, които вече са страдали от уртикария, са изложени на по-висок риск от повторната ѝ поява.
- Анамнеза за алергии: лична или семейна предишна история за поява на алергии може да увеличи риска от поява на копривна треска, особено в отговор на алергени.
- Пол: уртикарията може да засегне хора и от двата пола, но се счита за по-често срещана при жени, особено тези, които са на възраст между 30 и 50 години.
До какви усложнения може да доведе уртикарията?
Копривната треска обикновено не води до сериозни усложнения. Въпреки това такива все пак могат да се развият. Някои от тях са:
- Ангиоедем: това е по-тежка форма на оток, която се появява в по-дълбоките слоеве на кожата, често засягаща области като очите, устните, ръцете, краката или гърлото. Ангиоедемът може да причини затруднено дишане и може изисква спешна медицинска помощ.
- Влошено качество на живот: хроничната копривна треска може да окаже значително влияние върху ежедневието на засегнатия, причинявайки му дискомфорт, нарушения на съня и цялостното му благосъстояние.
- Вторични инфекции: разчесването на засегнатите участъци може да доведе до разкъсвания на кожата, което увеличава риска от бактериални инфекции.
Как се поставя диагноза уртикария?
Диагностицирането на уртикария може да изисква различни изследвания и подходи според това какъв е нейният вид. Най-често използваните диагностични методи са:
- Снемане на анамнеза: прегледът обикновено започва с подробен разпит за медицинската история на пациента, включително подробности за появата на симптомите, тяхната продължителност и всички потенциални отключващи фактори свързани с развитието на копривна треска.
- Физически преглед: следва да се извърши и обстоен физически преглед, при който да се оцени вида на кожата и евентуалното наличие на уртики или оток.
- Кръвни изследвания: могат да бъдат назначени с цел установяване на нивата на определени антитела, които могат да бъдат повишени вследствие на алергична реакция.
- Кожни изследвания: лекуващия лекар може да назначи някой от трите възможни кожно-алергични тестове. Всички те имат за цел да отчетат алергична реакция след поставяне на малко количество от определен алерген върху или под кожата.
Има ли лечение за уртикария?
В основата на лечението на уртикария се намира установяването на причинителя ѝ, както и тежестта на нейната проява. Това обаче не винаги е лесна или дори възможна задача, дори и за опитните специалисти.
Често използваните методи за лечение на уртикария включват:
Медикаментозно лечение
- Антихистамини: този вид лекарства се използват не само при лечението на уртикария, но и при наличието на други алергични реакции. Те помагат да се блокира действието на хистамина, като намалят симптоми като сърбеж и подуване.
- Имуносупресори: са друга група лекарства, които имат за цел да забавят или спрат отговора на имунната система. Към терапия с този вид лекарства се прибягва най-често, когато пациентът не се повлиява от лечение с антихистамини или при хронична копривна треска.
- Кортикостероиди: при по-тежките случаи на уртикария могат да бъдат предписани перорални или локални кортикостероиди заради противовъзпалителното им действие.
- Епинефрин: тежките случаи на уртикария, придружени от тежки алергични реакции, особено агиоедем, изискват незабавна медицинска помощ. В тези случаи лекарят може да инжектира епинефрин – синтентичен аналог на адреналина.
Допълнителни грижи
- Студени компреси: както и вани с хладка вода могат да облекчат сърбежа и да намалят възпалението.
- Избягване на алергени: за които е потвърдено след направата на кожно-алергичен тест, може да помогне за изчистването на уртикарията в рамките на няколко дни.
- Носене на памучни дрехи: на пациентите с уртикария се препоръчва да избягват носенето на тесни дрехи от твърд или синтетичен плат.
- Овладяване на стреса: в случаите, в които копривната треска е причинена от емоционален или физически стрес, на пациентите се препоръчва да потърсят начини за неговото облекчаване.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да се консултирате с лекар ако забележите появата на характерния за уртикария обрив. Навременното диагностициране може да помогне за успешното третиране на заболяването.
Профилактика
Към момента не е известен единен сигурен метод за профилактика срещу уртикария. Няма изработена ваксина или лекарство, с помощта на което да се предотврати появата на заболяването.
Тъй като копривната треска най-често е резултат от алергична реакция, на пациентите се препоръчва да са добре запознати с това дали имат алергии към определени храни, вещества, или фактори от околната среда.
Превенция
Някои простички промени в начина на живот на човек биха могли да помогнат за редуцирането на риска от поява не само на копривна треска, но и на други заболявания. Ето някои препоръки:
- Избягване на потенциалните причинители на уртикария.
- Поддържане на здравословен начин на живот с балансирана диета и редовна физическа активност.
- Усвояване и практикуване на техники за редуциране на стреса, като дихателни упражнения, медитация или йога.
- Съобразяване с температурните условия, тъй като твърде високи или ниски температури могат да отключат заболяването.
- Поддържане на дроба хидратация на кожата, както с достатъчно прием на вода, така и с хидратиращи лосиони.
Копривната треска може да причини дискомфорт, но за щастие в голям процент от случаите отшумява без да доведе до сериозни усложнения. Все пак е важно ако изпитате характерните за уртикария симптоми да се консултирате с лекар своевременно.
Източници:
Lee SJ, Ha EK, Jee HM, Lee KS, Lee SW, Kim MA, Kim DH, Jung YH, Sheen YH, Sung MS, Han MY. Prevalence and Risk Factors of Urticaria With a Focus on Chronic Urticaria in Children. Allergy Asthma Immunol Res. 2017 May;9(3):212-219. doi: 10.4168/aair.2017.9.3.212. PMID: 28293927; PMCID: PMC5352572.
Saini S, Shams M, Bernstein JA, Maurer M. Urticaria and Angioedema Across the Ages. J Allergy Clin Immunol Pract. 2020 Jun;8(6):1866-1874. doi: 10.1016/j.jaip.2020.03.030. Epub 2020 Apr 13. PMID: 32298850.