Съдържание:
- Какво е трета сливица?
- Какви са характерните симптоми при трета сливица?
- Рискови фактори
- Може ли третата сливица да доведе до усложнения?
- Какво води до образуването на трета сливица?
- Как се диагностицира трета сливица?
- Как се лекува трета сливица?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е трета сливица?
Аденоидна вегетация или фарингеална сливица са все медицински термини за така наречената трета сливица. Това е състояние, което засяга предимно децата, най-често срещано при тези на възраст от 3 до 7 години.
Аденоидите представляват лимфна тъкан, разположена в носоглътката. Обикновено достигат максималния си размер до 6-годишна възраст, след което бавно атрофират и напълно изчезват или се запазват малки остатъци между 16 и 20-годишна възраст.
Фактори като повтарящи се инфекции, алергии или генетична предразположеност могат да причинят уголемяване на аденоидите, което да доведе до проблеми като запушване на носа или затруднено дишане.
Ако не се лекува, уголемената трета сливица може да доведе до усложнения като повтарящи се ушни инфекции, проблеми със синусите или нарушения на съня като обструктивна сънна апнея.
Какви са характерните симптоми при трета сливица?
Типичните симптоми на състоянието варират спрямо степента на нарастване на третата сливица. Основните признаци включват:
- Затруднено дишане през носа
- Дишане през устата
- Кашлица
- Хъркане по време на сън
- Паузи в дишането по време на сън (сънна апнея)
- Чести ушни инфекции
- Запушване на носа или постоянна хрема
- Промени в гласа и говора
- Болки в гърлото
- Проблеми с преглъщането
- Повишена телесна температура
Тези симптоми често се появяват, защото увеличените аденоиди запушват носните пътища и влияят на въздушния поток и вентилацията на средното ухо, което води до свързани с тях проблеми.
Рискови фактори
Рисковите фактори за развитие на трета сливица включват:
- Възраст: децата на възраст между 3 и 6 години са най-засегнати, тъй като в тази възраст детския организъм преминава през значително преустройство на имунитета си. Това е и причината аденоидите да достигат максималните си размери именно в този период.
- Семейна анамнеза: генетичната предразположеност към уголемени аденоиди или други проблеми свързани с ушите, носа или гърлото може да увеличи риска.
- Чести инфекции: повтарящите се бактериални или вирусни инфекции, като настинки и инфекции на горните дихателни пътища, могат да причинят уголемяване на аденоидите.
- Алергии: алергичните реакции могат да доведат до възпаление на аденоидите.
- Излагане на дразнители: фактори на околната среда като пасивно пушене, замърсяване или алергени могат да допринесат за проблеми с третата сливица.
- Проблеми с имунната система: децата с недостатъчно развита или свръхактивна имунна система могат да бъдат по-предразположени към проблеми с аденоидите.
В повечето случаи повече при децата се наблюдава повече от един рисков фактор. Именно това допринася и за по-честите прояви на проблеми с третата сливица характерни именно за тази възраст.
Може ли третата сливица да доведе до усложнения?
Макар и рядко третата сливица може да доведе до сериозни усложнения, особено ако не се лекува правилно или навреме.
Някои възможни усложнения включват:
- Затруднения в дишането: най-честото усложнение свързано с уголемените аденоиди. Третата сливица може частично да блокира дихателните пътища, което води до дишане през устата и хъркане.
- Сънна апнея: в тежки случаи запушването може да доведе до паузи в дишането по време на сън.
- Ушни инфекции: подутите аденоиди могат да блокират Евстахиевите тръби, което води до натрупване на течност в средното ухо и развитието на чести ушни инфекции.
- Хронични заболявания на долните дихателни пътища: усложненията вследствие на третата сливица могат да засегнат и долните дихателни пътища, с което да доведат до развитието на хроничен бронхит, ларингит, трахеит, и др.
- Инфекции на синусите: увеличените аденоиди могат да запушат носните проходи, което води до повтарящи се инфекции на синусите.
- Проблеми с говора: хроничното дишане през устата може да промени начина на говорене и да допринесе за носово звучене на гласа.
- Промени в дъвкателния апарат: дишането през устата може също да повлияе на развитието на челюстите и лицето, което води до стоматологични и ортодонтски проблеми, като лоша захапка, неправилно разположение на зъбите, аномалии на горната челюст, и др.
Ранното диагностициране и лечение са важни за предотвратяване на тези усложнения, както и за общото физическо и психическо здраве на детето.
Какво води до образуването на трета сливица?
Аденоидите са мека лимфна тъкан, разположена в задната част на носната кухина, където носът се свързва с гърлото. Те са част от лимфната система, която помага на организма да се бори с инфекциите. Аденоидите произвеждат бели кръвни клетки, които предпазват от вируси и бактерии, навлизащи в организма през носа и устата.
При децата аденоидите са активни и играят жизненоважна роля в поддържането на развиващата се имунна система. С израстването на децата обаче третата сливица естествено започва да се свива след 12-годишна възраст, като обикновено изчезва около 16-годишна възраст.
Когато вредни микроорганизми навлязат в организма, аденоидите ги задържат, като същевременно произвеждат бели кръвни клетки, за да се преборят с инфекциите. По време на този процес лимфоидната тъкан в аденоидите се възпалява и подува, тъй като повишава активността си в борбата с патогените.
Аденоидната вегетация е по-забележима при децата, тъй като имунната им система е в пика на развитието си. Увеличената трета сливица се явява твърде голяма в сравнение с по-малките им дихателни пътища. Това от своя страна води и до характерните за трета сливица симптоми.
Основните причинители за този процес са много и различни. Най-често срещаните причини включват:
- Бактериални и вирусни инфекции
- Алергии
- Излагане на замърсители от околната среда
- Наследствени фактори
- Свръхактивност на имунната система
Как се диагностицира трета сливица?
Състоянието може да бъде трудно за диагностициране поради местоположението на аденоидите. За разлика от сливиците, които се виждат в задната част на гърлото по време на рутинен преглед, аденоидите са разположени по-високо в гърлото, зад носа, в област, наречена носоглътка. Това ги прави невъзможни за пряко наблюдение без специални инструменти или техники за визуализация.
Освен това някои от основните симптоми при трета сливица, като запушване на носа, хъркане и ушни инфекции, се припокриват с много други общи състояния като настинка, алергия или инфекции на синусите.
Диагностичният процес включва:
- Снемане на анамнеза
Лекарят започва прегледа с подробен разпит свързан със симптомите на пациента, медицинската му история, както и всякакви рискови фактори. Анамнезата за всякакви признаци характерни за състоянието, особено при деца, може да бъде силен индикатор за аденоидни проблеми.
- Физически преглед
Стандартният преглед на гърлото не може да помогне при откриването на трета сливица поради скритото ѝ разположение. Един от начините за установяване на състоянието е чрез задна риноскопия – диагностична процедура, при която с помощта на малко огледало или ендоскоп се изследва задната част на носната кухина и горната част на гърлото. Това позволява на лекаря да визуализира аденоидите и да оцени техния размер и състояние.
- Лабораторни изследвания
Ако лекарят прецени, че е необходимо може да назначи и допълнителни изследвания като кръвни тестове или изследвания на гърлен или носен секрет, за да се провери за инфекции или други основни проблеми, допринасящи за състоянието.
Как се лекува трета сливица?
Лечението при трета сливица започва с отстраняване на всички основни състояния, които могат да допринесат за растежа ѝ.
Обикновено се прилага мултидисциплинарен подход. При него специалисти от различни области работят заедно, за да идентифицират и лекуват причинители на заболяването.
Първа стъпка в лечението е медикаментозната терапия. За овладяване на различните състояния могат да бъдат предписани лекарства като антибиотици или антихистамини, спрейовете за нос, деконгестантите, както и хомеопатични лекарства.
В допълнение към приема на лекарства се препоръчват и общоукрепващи процедури, като почивка, престой на чист въздух, термално лечение, имунотерапия, и др.
Ако състоянието продължава повече от 2-3 месеца и е съпроводено от хронични състояния, намален слух или трайно запушване на носа, може да се наложи операция. В такива случаи често се препоръчва аденоидектомия.
При тази процедура аденоидите се премахват със специален инструмент. Невинаги е възможно пълното отстраняване на аденоидната тъкан. Така частите, които останат могат да се разраснат отново. Ето защо са възможни и случаите на рецидив.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да се обърнете към лекар, ако детето ви има постоянни симптоми, като например затруднено дишане през носа, чести инфекции на ушите или синусите, хъркане или нарушения на съня. Особено ако тези симптоми пречат на ежедневните дейности или водят до забележими промени в говора или поведението.
Ранното диагностициране може да помогне за предотвратяване на усложненията и ефективното лечение на състоянието.
Превенция
Въпреки че не винаги е възможно да се предотврати появата на аденоидна вегетация, някои практики могат да помогнат за намаляване на риска от развитие или влошаване на това състояние.
Тези мерки са насочени към насърчаване на здрава имунна система и свеждане до минимум на излагането на рискови фактори.
Ето някои общи съвети за превенция:
- Спазвайте добра хигиена. Насърчавайте редовното миене на ръцете, за да сведете до минимум излагането на вируси и бактерии.
- Избягвайте алергени и дразнители. Ограничете излагането на прах, дим и замърсители, които могат да раздразнят дихателните пътища и да предизвикат възпаление на аденоидите.
- Лекувайте алергиите навреме. Консултирайте се с алерголог, за да идентифицирате и лекувате алергиите, които могат да допринесат за повтарящи се инфекции или възпаления.
- Ваксинирайте себе си и детето си. Уверете се, че ваксините на детето ви са актуални, за да предотвратите инфекции, които могат да засегнат аденоидите.
- Поддържайте здравословна диета. Балансираният хранителен режим, богат на витамини и минерали, помага за поддържането на силна имунна система.
- Лекувайте инфекциите своевременно. Потърсете консултация с лекар при инфекции на гърлото или носа, за да предотвратите разпространението им към аденоидите.
Аденоидите изпълняват важна функция в организма на детето ви. Те помагат за защитата на организма му, докато намери други начини да се бори с микробите. Понякога обаче е възможно да се стигне до проблеми с третата сливица. Ето защо е важно да потърсите консултация с отоларинголог навреме. Той ще назначи най-подходящо лечение за вашето дете.
Източници:
Rout MR, Mohanty D, Vijaylaxmi Y, Bobba K, Metta C. Adenoid Hypertrophy in Adults: A case Series. Indian J Otolaryngol Head Neck Surg. 2013 Jul;65(3):269-74. doi: 10.1007/s12070-012-0549-y. Epub 2012 Mar 29. PMID: 24427580; PMCID: PMC3696153.