Съдържание:
- Какво е тетанус?
- Видове тетанус
- Какви са типичните за тетанус симптоми?
- Какво причинява тетанус?
- Рискови фактори
- Усложнения при тетанус
- Как се поставя диагноза тетанус?
- Лечение на тетанус
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е тетанус?
Тетанус е остра бактериална инфекция причинена от бацила Clostridium tetani. Той произвежда токсин, който засяга мозъка и нервната система, което води до спазми в мускулите.
Основния начин за проникване на бактерията в човешкия организъм е при попадането ѝ в отворена рана.
Видове тетанус
Различните форми на тетанус се определят в зависимост от мястото на инфекцията и нейната тежест.
Разграничават се четири основни форми на тетанус:
- Генерализиран тетанус: най-често срещаната форма на тетанус, като около 80% от случаите на заболяването протичат по този начин. Проявяват се всички типични за болестта симптоми.
- Локализиран тетанус: по-рядко срещан вид, при който симптомите се наблюдават само около зоната на раната, от която бактерията е проникнала в тялото. Симптомите са по-леки и не се разпространяват до други части на тялото. Цефаличният тетанус е форма на локализиран тетанус, при която е засегната главата на човек.
- Акушерски тетанус: тази форма се среща изключително рядко, обикновено по време на бременност. Този вид е изключително опасен, като крие голям риск от смърт на плода.
- Неонатален тетанус: протича подобно на генерализирания тетанус, но се среща само при новородени. Тази форма на заболяването е животозастрашаваща и честа причина за ранна детска смърт.
Какви са типичните за тетанус симптоми?
Обикновено първите симптомите са налице около 10 дни след заразяване с бактерията. Въпреки това, инкубационният период варира между 3 и 21 дни, а в някои случаи може да отнеме дори и няколко месеца.
Основни признаци са:
- Мускулни спазми
- Скованост в мускулите, като започва от челюстта и се разпространява до мускулите на врата, гърба, гърдите, и др.
- Затруднено преглъщане
- Затруднено дишане
- Треска
- Изпотяване
- Учестен сърдечен ритъм (тахикардия)
- Покачване на кръвното налягане
- Нарушения в съня
- Главоболие
Какво причинява тетанус?
Тетанусът е следствие на бактериална инфекция с бацила Clostridium tetani. Този микроорганизъм не е особено издръжлив във външни условия. Изложен на такива, той създава спори, които могат да живеят до 10 години. Попаднат ли в благоприятни условия обаче, те преминават във вегетативни форми, които отделят мощни екзотоксини.
Тези токсини атакуват нервната система, като блокират предаването на нервни импулси и причиняват мускулни спазми.
Основен механизъм на заразяване с тетанус са отворени рани или наранявания по лигавиците на различни органи. Те могат да са следствие от:
- Убождане
- Изгаряне
- Разкъсване на кожата
- Проникване на чуждо тяло като пирони, остри метални предмети, и др.
- Ухапвания от животни и насекоми
- Интравенозен прием на наркотици
- Наранявания в устна кухина
- Използване на нестерилни инструменти при хирургични процедури
Рискови фактори
Основният рисков фактор при тетанус е липсата на имунизация срещу заболяването.
Други рискови фактори са:
- Неправилно третиране на рани и наранявания
- Замърсяване на отворени рани с почва, прах, животински фекалии, и др.
- Възраст: тетанусът може да засегне хора от всякаква възраст. Въпреки това по-старите хора, които скоро не са били реиумнизирани са изложени на по-голям риск от заразяване.
- Използване на нестерилни игли и инструменти
Усложнения при тетанус
Липсата на навременно или правилно лечение може да доведе до тежки животозастрашаващи усложнения. Едни от най-често срещаните са:
- Респираторни проблеми: ако инфекцията засегне мускулите участващи в дишането, то това може да доведе то сериозни дихателни усложнения.
- Фрактури и мускулни разкъсвания: интензивните мускулни спазми могат да доведат до счупвания на костите или разкъсвания на засегнатите мускули.
- Аспирационна пневмония: често срещано усложнения при генерализирания тетанус. Причинява се при попадане на слюнка, храна или други течности в белите дробове.
- Сърдечни усложнения: в някои случаи, пациентите могат да изпитат нарушения в сърдечния ритъм, сърдечен арест, и др.
- Тетанични гърчове: ако инфекцията се разпространи и засегне централната нервна система, пациентът получава гърчове, припадъци, загуба на съзнание, или други усложнения.
Как се поставя диагноза тетанус?
Диагнозата се поставя въз основа на:
- Снемане на анамнеза: лекарят задава въпроси на пациента, за да се запознае с неговите симптоми, медицинска история и предишни ваксинации.
- Физически преглед: с този метод лекарят търси характерните за тетанус симптоми като спазми, промени в дишането, нарушения в сърдечната дейност, и др.
- Лабораторни изследвания: за да потвърди диагнозата, лекарят може да вземе проба от раната, както и кръв, за да се установи наличието на бактерията или антитела срещу нея.
Лечение на тетанус
Тетанусът изисква незабавно започване на специфична терапия, която се извършва в болнични условия. Основната цел е да се облекчат симптомите и да се приложат поддържащи грижи, за да се стабилизира общото здравословно състояние на пациента.
Ето и основните методи:
- Правилно третиране на раната: незабавното обработване на отворени рани е от ключово значение за предотвратяването на по-нататъшно разпространение на бактериите. Мерките изискват почистване и дезинфекция на раната, спиране на кръвта, поставяне на антибиотични средства.
- Хиперимунен човешки имуноглобулин: прилага се мускулно при вече разраснала се инфекция. Целта му е да неутрализира токсините и да предотврати развитието на инфекция.
- Антитоксичен серум: при липса на хиперимунен човешки имуноглобулин се прилага антитоксичен серум. Необходимо е да се прилага по схема, тъй като може да предизвика животозастрашаваща алергична реакция.
- Тетаничен токсоид (ТАП): възможно е на пациентите да се инжектира и пречистен тетаничен токсоид.
- Други лекарства: използват се и други средства за облекчаване на други симптоми като мускулни спазми, общ дискомфорт, скованост, и др.
Кога да посетим лекар?
Ако подозирате, че вие или ваш близък сте заразени с тетанус е изключително важно незабавно да потърсите медицинска помощ.
Ако сте били имунизирани срещу тетанус в близките 10 години не е необходимо да се тревожите, но все пак потърсете лекарска помощ.
Профилактика
Основният метод за профилактика срещу тетанус е поставяне на ваксина ДТК (дифтерия – тетанус – коклюш). В България тя е част от задължителния имунизационен календар, като се поставя на децата през втори, трети и четвърти месец. След това се извършва и реимунизация на шестнадесет месеца, 6 години, 12 години, и след 17 годишна възраст.
Ваксината съдържа пречистен тетаничен токсоид. Той не може да провокира заболяването, но стимулира имунната система на човек да изгради антитела срещу токсините.
Превенция
Освен ваксинацията съществуват и други добри практики, които биха могли да помогнат за намаляване на риска от зараза. Те са:
- Спазване на добра хигиена с редовно миене на ръце особено след работа в градината или други дейности свързани с потенциално излагане на бактерии
- Използване на защитно облекло като ръкавици, дрехи с дълги ръкави и крачоли и затворени обувки
- Предотвратяване на ухапвания от животни, особено ако те са бездомни или диви.
Благодарение на напредналите практики в медицината, в днешно време тетанусът е все по-рядко срещано заболяване. Въпреки това може да бъде животозастрашаващо или да доведе до сериозни усложнения. Ето защо ако вие или ваш близък все пак се сблъскате с инфекцията е важно незабавно да потърсите спешна помощ.
Източници:
Bae C, Bourget D. Tetanus. [Updated 2023 May 31]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459217/