Съдържание:
- Какво представлява сухата кашлица?
- Какви са характерните за суха кашлица симптоми?
- Какви са причините за развитие на суха кашлица?
- Рискови фактори
- Усложнения при суха кашлица
- Как се диагностицира суха кашлица?
- Лечение при суха кашлица
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представлява сухата кашлица?
Сухата кашлица е вид кашлица, при която не се отделя слуз или храчки, което е и причината да е позната още и като непродуктивна кашлица.
Този вид кашлица често се причинява от дразнене или възпаление в горните дихателни пътища. Може да се появи в отговор на различни състояния- от респираторни инфекции, грип и алергии до дразнители от околната среда.
Макар че често е безобидна, упоритата суха кашлица, която продължава повече от няколко седмици, може да е признак на основно заболяване и да изисква медицинска помощ.
Какви са характерните за суха кашлица симптоми?
Сама по себе си сухата кашлица е симптом. Често тя може да бъде придружена от други прояви, които варират в зависимост от основната причина, включително:
- Дразнене или усещане за гъделичкане в гърлото
- Дрезгав глас
- Внезапни, интензивни епизоди на кашлица
- Възпалено гърло
- Дискомфорт в гърдите
- Главоболие
Какви са причините за развитие на суха кашлица?
Сухата кашлица се появява като реакция на организма към дразнители или вследствие на възпаление на дихателните пътища.
За разлика от мократа кашлица, която изчиства слузта от дихателните пътища, сухата кашлица не включва отделянето на слуз.
Рискови фактори
Множество различни фактори могат да доведат до появата на суха кашлица. Често те са:
- Респираторни инфекции: като обикновена настинка, грип, или синузит, са сред основните рискови фактори. Тези инфекции могат да доведат до възпаление и дразнене в гърлото и горните дихателни пътища, предизвиквайки суха кашлица.
- Дразнители от околната среда: излагането на дим, замърсяване, прах или химикали увеличава вероятността от суха кашлица, особено при хора с дихателна чувствителност. Вдишването на тези частици може да раздразни дихателните пътища и да провокира упорита кашлица.
- Рефлукс: е друг фактор, който допринася за това. При него стомашните киселини се връщат обратно в хранопровода, дразнят гърлото, което често води до хронична суха кашлица, особено през нощта или след хранене.
- Употреба на някои лекарства: особено тези, използвани за лечение на високо кръвно налягане, могат да предизвикат суха кашлица като страничен ефект.
- Алергии: сезонните алергии или алергиите към фактори от околната среда, като полени или пърхот от домашни любимци, могат да доведат до дразнене на дихателните пътища. Алергичните реакции могат да предизвикат възпаление, което да направи хората склонни към епизоди на кашлица.
- Студено и сухо време: студеният въздух и ниските нива на влажност могат да изсушат лигавиците, което води до дразнене на гърлото и впоследствие до суха кашлица. Това е особено често срещано през зимните месеци или при сух климат.
- Основни белодробни заболявания: състояния като астма или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) могат да предразположат човек към кашлица.
Усложнения при суха кашлица
Усложненията от сухата кашлица са налице предимно когато тя е продължителна или тежка. Ето и някои от тях:
- Болки в гърлото и хрипове: повтарящата се кашлица може да натовари гласните струни, което води до болки в гърлото и дрезгав глас. Продължителното дразнене може да доведе дори до възпаление на гласните струни (ларингит).
- Главоболие и умора: постоянната кашлица може да доведе до главоболие, дължащо се на повишеното налягане в главата, както и до обща умора.
- Болки в гърдите: повтарящата се сила на кашлицата може да причини болки в гърдите. В тежки случаи това може да доведе до мускулно напрежение или дори до фрактури на ребрата, особено при по-възрастни хора.
- Инконтиненция: честото и силно кашляне може да окаже натиск върху пикочния мехур, което може да доведе до неволно изпускане на урина, особено при хора с отслабени тазови мускули.
- Нарушен сън: хроничната кашлица често се влошава през нощта, като нарушава съня и води до недоспиване, което може да повлияе на настроението, енергийните нива и цялостното здраве.
Как се диагностицира суха кашлица?
Диагностицирането на сухата кашлица обикновено става след преглед при специалист.
Лекарят обикновено започва със снемането на подробна медицинска анамнеза, в която лекарят рапитва пациента за продължителността на кашлицата, всички съпътстващи симптоми и всички потенциални отключващи фактори или основни заболявания.
Следва физически преглед, по време на който лекарят може да преслуша белите дробове на пациента, за да провери за необичайни звуци, хрипове или признаци на дихателни проблеми. В допълнение се проверява и за признаци на възпаление в гърлото или други причини, които биха могли да доведат до суха кашлица.
В зависимост от първоначалните резултати може да бъдат назначени допълнителни диагностични изследвания, като кръвни тестове или образна диагностика за установяване на основната причина.
Лечение при суха кашлица
Лечението на сухата кашлица зависи от причината довела до появата ѝ. Основна цел на лечението е да се облекчи самата кашлица, да се третират всички основни заболявания, както и да се предотвратят бъдещи усложнения.
Лечението може да варира в широки граници. Ето основните подходи за справяне със сухата кашлица:
- Прием на лекарства: потискащите кашлицата медикаменти, като сиропи или таблетки за смучене, продавани без рецепта, могат да помогнат за намаляване на честотата ѝ. В случаи на алергии могат да се използват антихистамини за намаляване на алергичните реакции. Ако е налице астма или ХОББ, може да се предпишат инхалатори или бронходилататори. При бактериални инфекции може да се наложи прием на антибиотици, въпреки че те не са ефективни при вирусни инфекции.
- Хидратация: доброто хидратиране помага да се поддържат гърлото и дихателните пътища влажни, като намалява дразненето, което може да предизвика кашлица.
- Овлажнители на въздуха: използването на овлажнител може да увеличи влажността във въздуха, което помага за успокояване на дихателните пътища и намаляване на кашлицата, предизвикана от сухотата.
- Промени в начина на живот: избягването на отключващи фактори, като тютюнопушене, замърсители или алергени, е от решаващо значение за справяне с хроничната суха кашлица. Редовното миене на ръцете и избягването на контакт с хора с респираторни инфекции също може да помогне за предотвратяване на появата на състояния, които могат да доведат до кашлица.
- Домашни грижи: съществуват множество варианти за лечение в домашни условия. Медът например има естествени свойства за потискане на кашлицата. Смята се, че чайовете от джинджифил, мента и куркума също помагат за успокояване на гърлото и намаляване на кашлицата. Инхалациите със сода също биха могли да донесат облекчение.
Кога да посетим лекар?
Обикновено се препоръчва да се обърнете към лекар, ако кашлицата продължава повече от три седмици или ако с течение на времето се влошава, вместо да се подобрява.
Освен това ако кашлицата е придружена от симптоми като болка в гърдите, затруднено дишане или висока температура, също е добре да се консултирате незабавно с лекар, тъй като те могат да показват по-сериозно основно състояние.
Превенция
Няма сигурен начин за предотвратяване на сухата кашлица. Въпреки това някои добри практики могат да помогнат за намаляване на риска от нейното развитие, а именно:
- Ограничаване на излагането на дразнители във въздуха, като вредни изпарения, цигарен дим, прах и други, които могат да подразнят дихателните пътища, с което да се стигне до появата на суха кашлица.
- Поддържане на добра хидратация с прием на достатъчно вода и други течности. По този начин гърлото се поддържа влажно и се намалява риска от дразнене.
- Контролиране на алергиите, както и намаляване излагането на алергени може да предотврати кашлицата, предизвикана от алергична реакция.
- Спазване на добра хигиена, чрез редовното миене на ръцете, особено в сезона на настинките и грипа, помага да се намали рискът от респираторни инфекции, които могат да доведат до суха кашлица.
- Използване на овлажнител за въздух също може да помогне за предотвратяване на сухото, раздразнено гърло, особено при сух климат или отопляеми помещения.
- Избягване на резките промени в климата. Внезапните промени от топла към студена среда могат да предизвикат кашлица при някои хора.
Много състояния могат да причинят суха кашлица. Често тя изчезва безпроблемно, ако се установи и лекува основната причина, за нейната поява. В редки случаи хроничната суха кашлица може да е признак на по-сериозен здравословен проблем. Ето защо е важно да се потърси навременна консултация със специалист, който да диагностицира състоянието и да помогне за назначаване на подходящо лечение.
Източници:
Sharma S, Hashmi MF, Alhajjaj MS. Cough. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493221/