Съдържание:
- Какво е сколиоза?
- Видове сколиоза
- Какви са характерните за сколиоза симптоми ?
- Причини за сколиоза
- Рискови фактори
- Усложнения при сколиоза
- Как се поставя диагноза сколиоза?
- Има ли лечение за сколиоза?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е сколиоза?
Сколиозата, или сколиозна болест, се характеризира с необичайно странично изкривяване на гръбначния стълб. В действителност човешкият гръбнак има естествени извивки. При сколиозата обаче гръбначния стълб се деформира настрани, наподобявайки формата на буквата “С”.
Заболяването може да се развие на всяка възраст, но най-често се проявява при деца, непосредствено преди пубертета. Според множество специалисти сколиозата е и най-често срещаната форма на странична деформация на гръбначния стълб.
Тежестта на сколиозата може да варира значително, като в леките си случаи може да предизвика малко или никакви симптоми. При по-тежките такива обаче изкривяването на гръбначния стълб може да доведе до забележими физически промени, водейки до болка, мускулна умора и затруднено дишане.
Видове сколиоза
Съществуват различни видове сколиоза като те могат да се класифицират въз основа на различни фактори, като например причина, възраст на поява и тежест на изкривяването.
Двете основни класификации на сколиза са:
Структурна сколиоза
Структурната сколиоза е най-често срещаната форма на сколиоза. Тя включва трайно странично изкривяване на гръбначния стълб, причинено от промени в костите или мускулите.
Освен структурно, този вид сколиоза включва и ротационно изкривяване. Това означава, че гръбначният стълб не само се изкривява настрани (структурно), но и всеки отделен прешлен се завърта леко около оста си (ротационно).
Разграничават се няколко вида структурна сколиоза:
- Идиопатична сколиоза: това е най-разпространеният вид сколиоза, който се среща в около 90% от случаите. Идиопатичната сколиоза възниква без известна причина и обикновено се развива в юношеска възраст.
- Вродена сколиоза: проявява се при раждане и се дължи на аномалии при формирането на гръбначния стълб по време на развитието на плода.
- Невромускулна сколиоза: невромускулни състояния като церебрална парализа, мускулна дистрофия или аномалии на гръбначния мозък могат да доведат до този вид сколиоза поради мускулна слабост или дисбаланс.
- Дегенеративна сколиоза: този вид сколиоза, обикновено се развива на по-късен етап от живота в резултат на дегенерация на гръбначния стълб, дължаща се на стареене, артрит или други състояния.
Неструктурна сколиоза
Този вид сколиоза, познат още под името функционална сколиоза, се касае до временно изкривяване на гръбначния стълб. Обикновено се причинява от фактори като мускулни спазми, разлики в дължината на краката или навици за заемане на позиция. За разлика от структурната сколиоза, гръбначният стълб при неструктурната сколиоза може да се изправи, когато се отстрани основната причина.
В допълнение към горепосочените видове, идиопатичната сколиоза също може да се класифицира и спрямо възрастта на засегнатия при нейната поява. Трите форми са:
- Инфантилна сколиоза: среща се при деца под тригодишна възраст. Изкривяването може да е налице още при раждането или да се развие скоро след това.
- Ювенилна сколиоза: този вид обикновено се развива на възраст между 3 и 10 години. Изкривяването на гръбнака може да варира по тежест и вид, като често прогресира бързо в периодите на бърз растеж.
- Адолесцентна сколиоза: счита се за най-често срещания от трите вида, като обикновено се развива между 10 и 18 годишна възраст.
Какви са характерните за сколиоза симптоми ?
Обикновено заболяването се проявява безсимптомно в началните си етапи. Развитието е бавно, като признаците започват да се забелязват постепенно.
Характерните промени в структурата на тялото включват:
- Неравномерни рамене, едното може да изглежда по-високото от другото
- Неравномерна талия, наклонена на една страна
- Разминаване в недрата, като едното може да изглежда по-високо или по-изпъкнало от другото
- Изпъкнали лопатки и поява на характерна ребрена гърбица
- Хлътнал или несиметричен гръден кош
- Нарушения в походката
- Промени в стойката, с характерен наклон на една страна
Освен видимите характеристики, хората със сколиоза се оплакват и от:
- Преходна болка в гърба
- Мускулна умора
- Затруднено дишане
- Изтръпване на крайниците и мравучкане
- Ограничения в движенията
- Храносмилателни проблеми като боли в стомаха, рефлукс, запек, и др.
Причини за сколиоза
Специфичните причини за поява на сколиоза варират в зависимост от индивидуалните фактори за всеки случаи. Както вече разгледахме, различните видове сколиоза са следствие от различни причини, като в повечето случаи те не могат да бъдат напълно установени.
Сколиозата се появява, когато гръбначният стълб се изкриви настрани, причинявайки необичайна структура на тялото. Заболяването може да засегне различни области на гръбначния стълб, като най-често се наблюдава в гръдния дял. Освен изкривяване, може да включва и завъртане или усукване на прешлените.
Рискови фактори
Рисковите фактори свързани със заболяването са:
- Пол: адолесцентната сколиоза се среща по-често при момичета, отколкото при момчета.
- Възраст: заболяването най-често се развива в юношеска възраст, когато децата са подложени на бърз растеж.
- Семейна история: хора, които имат роднини страдащи от заболяването са изложени на по-висок риск от развитие на сколиоза.
- Генетична предразположеност: някои генетични фактори могат да предразположат хората към развитие на сколиоза.
- Вродени аномалии: в частност тези, които засягат гръбначния стълб могат да увеличат риска от поява на сколиоза.
- Невромускулни заболявания: като детска церебрална парализа или мускулна дистрофия могат да увеличат риска от поява на невромускулна сколиоза.
- Предишни травми: както и наранявания на гръбначния стълб също се асоциират с по-висок риск от развитие на сколиоза.
- Фактори свързани с начина на живот: като например определени професии или дейности свързани с повтарящо се или асиметрично натоварване на гръбначния стълб, могат да доведат до развитието на заболяването.
Усложнения при сколиоза
Някои от потенциалните усложнения свързани със сколиоза са:
- Хронична болка в гърба: сколиозата може да доведе до хронични болки в гърба, особено ако изкривяването на гръбначния стълб е силно или ако се появят други промени.
- Физическа деформация: видимите физически деформации, като например неравномерни рамене, талия или бедра, както и ясно изразена ребрена гърбица, са едни от най-характерните усложнения за сколиозата.
- Намалена белодробна функция: тежката сколиоза може да притисне белите дробове, като намали способността им да се разширяват напълно и влоши функцията на белите дробове. Това може да доведе до задух, респираторни инфекции или други затруднения в дишането.
- Сърдечно-съдови проблеми: изкривяванията вследствие на сколиозата могат да засегнат гръдната клетка, с което да повлияят на положението и функцията на сърцето и други органи.
- Неврологични усложнения: в редки случаи тежката сколиоза може да притисне гръбначния мозък или нервите, което да доведе до неврологични симптоми като изтръпване, слабост или промени във функцията на червата или пикочния мехур.
- Ограничения в движение: тежката сколиоза може да ограничи подвижността или обхвата на движение, което затруднява извършването на определени дейности или движения.
Как се поставя диагноза сколиоза?
Преди всичко диагностицирането на заболяването става след направата на клиничен преглед при лекар специалист, най-често ортопед.
След подробен разпит на пациента относно неговите оплаквания и медицинска история, следва и обстоен физически преглед. При него се търсят отличителните характеристики за заболяването, като неравномерни рамене или бедра, изпъкнали лопатки, изразена гърбица, и други.
Лекарят може да назначи и допълнителни диагностични методи за установяване на вида и тежестта на сколиозата. Обикновено се касае за образни изследвания, като най-често използвана е рентгенографията. Тя осигурява подробни изображения на гръбначния стълб и позволява на лекарят да се запознае подробно със заболяването и всякакви структурни аномалии, които то е причинило.
Има ли лечение за сколиоза?
Лечението на сколиозата до голяма степен зависи от различни фактори като тежестта и прогресията на заболяването, както и възрастта на пациента и неговото общо здравословно състояние.
Възможностите за лечение за разнообразни, като най-често целят:
- Да предотвратят прогресирането на изкривяването
- Намалят симптоми, като болка и дискомфорт
- Подобрят функциите на гръбначния стълб
- Сведат до минимум рискът от усложнения
- Остранят причината за сколиоза, когато тя е известна и лечима
Най-често терапевтичните методи включват:
- Активно наблюдение: се препоръчва при леките прояви на сколиоза без прогресия на изкривяването, за да се преценят евентуалните промени с течение на времето. Наблюдението може да включва периодични физически прегледи и образни изследвания, за да се проследи прогресията на изкривяването.
- Лечебна физкултура: леките форми на сколиоза могат да се третират чрез различни физиотерапевтичните упражнения и техники. Те помагат за подобряване на мускулната сила, гъвкавостта и стойката, като намалят болката и дискомфорта, свързани със сколиозата. На пациентите също се препоръчва и плуване, което е особено подходящо в случая.
- Лечение с корсет: при пациенти с умерена сколиоза, особено при юноши, които все още растат, може да се препоръча поставяне на корсет. Изработва се индивидуално, като предназначението му е да предотврати по-нататъшното развитие на изкривяването чрез прилагане на натиск върху гръбначния стълб в определени области.
- Оперативно лечение: тежките случаи на сколиоза, при които останалите методи не дават резултат или когато заболяването прогресира бързо, често се нуждаят от хирургично лечение. В зависимост от големината на изкривяването, могат да бъдат използвани различни оперативни методи.
Кога да посетим лекар?
Ако забележите характерните за сколиоза проблеми или се съмнявате, че вие или вашето дете може да страдате от заболяването, то е препоръчително да се обърнете към лекар.
Профилактика
Тъй като сколиозата често протича безсимптомно, редовните профилактични прегледи могат да бъдат от значителна полза за ранното откриване на заболяването особено при деца.
Рутинните посещения на педиатър или ортопед, особено в периодите на бърз растеж на детето, играят ключова роля за успешното справяне със заболяването, както и за предотвратяването на бъдещи усложнения.
Превенция
Няма гарантиран начин за предотвратяване на сколиозата. Въпреки това съществуват някои добри практики, които могат да помогнат за намаляване на риска от прогресия или усложнения, свързани със състоянието. Те включват:
- Поддържане на правилна стойка, като стоене или седене с изправен гръбнак. По този начин се стимулира правилното подреждане на прешлените, с което се намалява и риска от развитие, както на заболяването, така и на бъдещи усложнения, ако то вече е налице.
- Поддържане на физическа активност, която включва упражнения насърчаващи гъвкавостта, мускулния тонус и укрепването на гръбнака. Това може да помогне за цялостното здраве на гръбначния стълб и също да намали риска от развитие на усложнения, свързани със заболяването.
- Избягване на дейности, които могат да натоварят гръбначния стълб твърде много. Такива могат да бъдат повтарящи се или асиметрични натоварващи активности, като вдигане на тежки предмети или носене на тежки раници.
- Използване на ергономични помощни средства, които да помогнат за намаляване на натоварването на гръбначния стълб и да насърчат оптималното му подравняване. Тази препоръка е насочена най-вече към хора, чиято работа е свързана с продължително седене на бюро или вдигане на предмети.
Доброто познаване на заболяването и характерните за него симптоми е ключово за ранното му откриване, особено когато се касае за дете. За щастие съвременната медицина предлага ефективни решения за справянето със сколиоза и намаляването на рисковете, до които тя би могла да доведе. Особено важни за успеха на лечението на сколиоза са рутинните профилактични прегледи, както и практикуването на горепосочените съвети.
Източници:
Scaturro D, Costantino C, Terrana P, Vitagliani F, Falco V, Cuntrera D, Sannasardo CE, Vitale F, Letizia Mauro G. Risk Factors, Lifestyle and Prevention among Adolescents with Idiopathic Juvenile Scoliosis: A Cross Sectional Study in Eleven First-Grade Secondary Schools of Palermo Province, Italy. Int J Environ Res Public Health. 2021 Nov 24;18(23):12335. doi: 10.3390/ijerph182312335. PMID: 34886069; PMCID: PMC8656498.
Thomas JJ, Stans AA, Milbrandt TA, Kremers HM, Shaughnessy WJ, Larson AN. Trends in Incidence of Adolescent Idiopathic Scoliosis: A Modern US Population-based Study. J Pediatr Orthop. 2021 Jul 1;41(6):327-332. doi: 10.1097/BPO.0000000000001808. PMID: 34096545; PMCID: PMC8542350.