Съдържание:
- Какво представляват разширените вени?
- Видове разширени вени
- Какви са характерните за разширени вени симптоми ?
- Каква е причината за поява на разширени вени?
- Рискови фактори
- Усложнения при разширени вени
- Как се поставя диагноза разширени вени?
- Има ли лечение за разширени вени?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представляват разширените вени?
Разширените вени, познати още като варикоза, са често срещани при мъже и жени по цял свят. Считат се за често срещана проява на хроничната венозна болест (ХВБ), отнасяща се до редица състояния, засягащи вените.
Появяват се най-често като резултат от събиране на кръв и подуване на вените вследствие на нарушен кръвен поток. Този процес може да бъде причинен от редица фактори като наследственост, естествения процес на стареене, бременност, различни заболявания или продължително стоене или седене.
Въпреки че могат да причинят дискомфорт, разширените вени рядко представляват сериозна заплаха за здравето. Въпреки това те не биват да бъдат възприемани само и единствено като козметичен проблем. Тежките случаи на разширени вени биха могли да доведат до усложнения, като например кръвни съсиреци.
Видове разширени вени
Когато говорим за разширени вени, често ги асоциираме с появата им предимно по краката. Въпреки това те могат да се появят и по други части на тялото. В човешкото тяло има множество различни видове вени и не всички изглеждат по един и същи начин, когато се разширят.
Нека разгледаме различните видове разширени вени спрямо областта на тялото, която засягат и начина, по който се проявяват:
Спрямо проявата им:
- Повърхностни разширени вени: са един от най-често срещаните видове разширени вени според проявата си. Наблюдават се близо до повърхността на кожата и често изглеждат като изпъкнали, подобни на тънки въжета структури.
- Ретикуларни вени: по-малки от повърхностните, ретикуларните вени са силно нагънати и често се проявят като синакви или зеленикави струпвания точно под повърхността на кожата.
- Варикозни вени: познати също и като варици, този вид са по-големи по размер вени, които често се развиват в главните вени на краката.
- Паякообразни вени: наричани още телангиектазия, представляват малки разширени кръвоносни съдове близо до повърхността на кожата, които се формират често като тънка паяжина. Въпреки че не са типични разширени вени, този вид често се асоциира с тях.
Спрямо областта, която засягат:
- Разширени вени по краката: вероятно най-често срещания вид според местоположение са разширените вени по краката. Появяват се в долните крайници, засягайки предимно бедрата, прасците и глезените.
- Тазови разширени вени: както името подсказва, този вид се появява в областта на таза, засягайки органите в него като матката, яйчниците и околните структури. Наблюдават се ней-често при бременност.
- Хемороиди: друг познат вид разширени вени са тези в областта на ректума. Могат да бъдат външни и вътрешни, като водят до сърбеж, дискомфорт, и кървене по време на дефекация.
- Варикоцеле: представляват варикозни вени в областта на скротума, които могат да доведат до дискомфорт и проблеми с плодовитостта.
- Варици на хранопровода: са разширени вени засягащи хранопровода, често свързани с повишено налягане в кръвоносните съдове на черния дроб, най-често причинено от цироза.
Какви са характерните за разширени вени симптоми?
Въпреки че специфичните симптоми на разширените вени могат да варират в зависимост от тяхното местоположение и тежест, има някои общи симптоми, които могат да се проявят при различните видове разширени вени.
Характерните за разширени вени признаци биха могли да бъдат разделени на видими и невидими, в зависимост от това дали са лесно забележими или не.
Ето кои са видимите симптоми на разширени вени:
- Поява на изпъкнали вени: разширените вени често са видими по повърхността на кожата като цвета им може да преобладава между тъмно лилав, син, зеленикав или червен в зависимост от вида.
- Кожни промени: в цвета или структурата на кожата около засегнатите вени също могат да бъдат симптом при поява на разширени вени.
Невидимите признаци включват:
- Болка и дискомфорт: разширените вени могат да доведат до болка или усещане за пулсиране в засегнатата област, особено след дълъг период на стоене или седене.
- Спазми и крампи: в случаите, в които разширените вени засягат краката те могат да доведат до спазми и крампи на мускулите в тази област.
- Сърбеж: разширените вени могат да доведат до кожно дразнене или сърбеж около засегнатата област.
- Подуване: разширените вени могат да доведат до подуване или оток на засегнатата област.
- Чувство за умора и тежест: тези два симптома се касаят най-вече за случаите на разширени вени засягащи краката.
Каква е причината за поява на разширени вени?
Венозните съдове имат ключова роля в кръвоносната система. Те изпълняват ролята на канал, който връща редуцирана кръв от тъканите на тялото обратно към сърцето.
За разлика от артериите, вените разчитат на клапи, за да поддържат движението на кръвта в организма. Този механизъм гарантира, че кръвта циркулира ефективно в цялото тяло, позволявайки на тъканите да получават необходимите хранителни вещества и кислород.
Понякога обаче различни причини могат да доведат до отслабването или увреждането на стените на вените и въпросните клапи. В отговор на това се нарушава потока на кръвта, което я кара да се събира във вените. Повишеното налягане във вените води до тяхното разширяване, от къде се появяват и характерните за разширени вени симптоми.
Развитието на разширени вени до голяма степен се дължи на комбинация от фактори, а не на една единствена причина.
Рискови фактори
Част от рисковите фактори, които могат да увеличат риска от поява на разширени вени включват:
- Наследственост: хората с фамилна обремененост за разширени вени са изложени на по-висок риск от развитие на състоянието, което предполага генетичен компонент при появата му.
- Пол: въпреки че разширените вени могат да засегнат хора и от двата пола, състоянието е по-често срещано при жени, отколкото при мъже.
- Стареене: с напредването на възрастта, особено след 50 годишна възраст, вените могат да загубят еластичността си, а клапите да отслабнат, което увеличава вероятността от поява на разширени вени.
- Наднормено тегло: може да окаже допълнителен натиск върху вените, което увеличава риска от поява на разширени вени.
- Продължително стоене или седене: работата или начинът на живот, които включват продължителни периоди на стоене или седене, могат да увеличат натиска върху вените и да възпрепятстват правилния поток на кръвта.
- Хормонални промени: като тези по време на бременност, менопауза или хормонална терапия, могат да повлияят на функцията на вените и да допринесат за развитието на разширени вени.
- Заседнал начин на живот: липсата на физическа активност може да отслаби мускулите, които поддържат функцията на вените, и да доведе до лошо кръвообращение, увеличавайки риска от разширени вени.
- Тютюнопушене: тютюнопушенето може да увреди кръвоносните съдове и да влоши кръвообращението, което потенциално увеличава риска от разширени вени.
- Диета с високо съдържание на холестерол: консумацията на храни с високо съдържание на холестерол и нездравословни мазнини може да допринесе за развитието на атеросклероза, която да повлияе кръвния поток и да увеличи риска от разширени вени.
- Консумация на алкохол: прекомерната консумация на алкохол може да разшири кръвоносните съдове и да влоши кръвообращението, с което да допринесе за развитието на разширени вени.
- Други заболявания: някои медицински състояния, като артериална хипертония и цироза, могат да повлияят на кръвния поток и да увеличат риска от развитие на състоянието.
Усложнения при разширени вени
Рядко разширените вени могат да доведат до сериозни усложнения. Въпреки това понякога е възможно да причинят проблеми като:
- Варикозни язви: разширените вени могат да причинят появата на язви на краката, особено в долната част на краката. Тези язви се характеризират с отворени рани, които могат да бъдат болезнени, да заздравяват бавно и да са склонни към инфекции.
- Тромбофлебит: представлява възпаление на разширената вена, вследствие на кръвен съсирек. Тромбофлебитът води до болка, зачервяване и подуване на засегнатата вена. Често състоянието засяга повърхностните вени, но може да се разпространи и до дълбоките.
- Дълбока венозна тромбоза (ДВТ): ако кръвни съсиреци се образуват в по-дълбоките вени на краката, това води до заболяване познато като дълбока венозна тромбоза. Тя може да бъде сериозно състояние, ако кръвният съсирек се размести и се придвижи до белите дробове, причинявайки белодробна емболия.
- Хронична венозна недостатъчност: когато разширените вени не се лекуват или това е неправилно, те могат да прогресират до хронична венозна недостатъчност.
- Кървене: разширените вени, разположени близо до повърхността на кожата, могат да бъдат податливи на нараняване, което да доведе до кървене.
- Кожни промени: състоянието може да доведе до промени в кожата около разширените вени, като промяна на цвета, удебеляване (липодерматосклероза) или възпаление. Тези промени могат да доведат до усложнения като дерматит или целулит.
- Венозна екзема: състояние, което се характеризира със зачервена, сърбяща и възпалена кожа, особено около глезените. Ако не се лекува, венозната екзема може да доведе до усложнения като кожни язви.
- Спонтанно разкъсване: в редки случаи разширените вени могат да се спукат спонтанно, което да доведе до значително кървене. Това усложнение може да изисква незабавна медицинска помощ.
Как се поставя диагноза разширени вени?
Когато налице са характерни видими признаци, поставянето на диагноза е лесно дори и само с клиничен преглед. Когато обаче няма видими признаци е възможно да се прибегне до следните диагностични методи:
- Снемане на анамнеза и физически преглед: лекарят обикновено започва с разпит касаещ симптомите и оплакванията на пациента, както и медицинската му истроия. Следва и физически преглед, който се цели да открие видими признаци на разширени вени и да оцени цялостното здравословно състояние на пациента.
- Венозна доплерова сонография: представлява неинвазивно ултразвуково изследване, което позволява на лекаря да визуализира вените и да оцени кръвния поток минаващ през тях. Благодарение на специална технология, лекарят може да измери скоростта и посоката на кръвния поток във вените, с което да определи местоположението и степента на заболяването.
- Флебография: този вид изследване е инвазивен, тъй като изисква вкарването на контрастно вещество във вените. Прави се рентгенова снимка на съответния участък, с което се визуализират структурите и функциите на вените.
Има ли лечение за разширени вени?
Подходящото лечение за разширени вени зависи до голяма степен от вида и тежестта им. Най-често терапевтичните подходи са комплексни, като включват грижи в домашни условия, медикаментозно лечение, хирургино лечение или други интервенции. Важно е да се има предвид, че дори и след прилагането на специфична терапия, появата на нови разширени вени е възможна.
Най-често лечението има за цел да облекчи симптомите на пациента, да предотврати влошаването на състоянието, както и развитието на сериозни усложнения.
Консервативното лечение на разширени вени често включва:
- Прием на лекарства: основно на пациентите страдащи от разширени вени се предписват медикаменти, които имат за цел да повишат устойчивостта на структурата на вените и капилярите, както и да подобрят функциите им. Този тип лекарства са под формата на таблетки или капсули.
- Лекарства за локална употреба: лекарят може да предпише и лекарства за локална употреба като кремове или гелове. Те също са високоефективни, тъй като проникват в дълбочина, достигайки до засегнатите вени и/или кръвоносни съдове.
- Промени в начина на живот: освен приема на медикаменти, на засегнатите се препоръчва и промяна в начина им на живот. Лекарите често препоръчват повишаване на физическата активност в комбинация с балансирано хранене. По този начин се подобряват жизнените функции на тялото и се поддържа здравословно тегло.
- Носене на еластични чорапи: друга често срещана препоръка е носенето на еластични чорапи, с цел подобряване на циркулацията на кръвта и оказване на нужната подкрепа на венозната система.
Ако горепосочените методи не окажат влияние, то може да се наложи до прибягването на различни по вид оперативни намеси. Те са различни по вид като някои от тях могат да изискват дори и хоспитализация. Някои от често срещаните възможности са:
- Ендовенозна лазерна аблация (EVLA): представлява минимално инвазивна процедура, при която се използва лазерна енергия за затваряне на разширени вени. По време на процедурата тънко лазерно влакно се вкарва в засегнатата вена под ултразвуков контрол. Лазерът доставя топлинна енергия, която кара вената да се свие и да се затвори.
- Склеротерапия: е също минимално инвазивна процедура, при която директно в разширените вени се инжектира разтвор, който ги кара да се свият и да избледнеят с течение на времето. Склеротерапията често се използва за лечение на по-малки варикозни вени и паякообразни вени.
- Флебектомия: също позната като микрофлебектомия, е друг вид минимално инвазивна процедура, която има за цел да отстраняването на разширени вени чрез малки разрези в кожата. Често се извършва под местна упойка и може ефективно да лекува по-големи разширени вени близо до повърхността на кожата.
- Венозен стрипинг: в миналото се е считал за класически метод за лечение на разширени вени, но в днешно време се използва все по-рядко, предимно в случай, че другите процедури не дадат резултат или при по-тежки случаи на заболяването. Използва се за оперативното отстраняване на разширените вени, но може да изисква по-дълго време за възстановяване.
Кога да посетим лекар?
Ако забележите появата на разширени вени е препоръчително да се консултирате със специалист преди да предприемете каквито и да е мерки. По този начин ще си осигурите поставянето на правилна диагноза и назначаването на подходящо лечение.
Превенция
Макар че няма сигурен начин за превенция от появата на разширени вени, възприемането на определени практики и навици би могло да помогне за намаляване на риска от развитие на заболяването.
Някои примери, които човек може да усвои в начина си на живот включват:
- Поддържане на здравословно тегло, за да се намали натиска върху вените и да се подобри здравето на вените.
- Редовна физическа активност с цел подобряване на кръвообращението и укрепване на мускулите, които поддържат функцията на вените. Особено полезно е плуването.
- Отмора на краката, особено след дълги периоди на стоене или седене. Повдигането на краката над нивото на сърцето, например може да помогне за отмората на краката.
- Избягване на продължително стоене или седене. Раздвижването и разтягането, както и периодичната смяна на позите могат да помогнат за предотвратяването на натрупване на кръв във вените.
- Носене на еластични чорапи може да бъде и профилактична мярка, освен метод за лечение. Те помагат за подобряване на кръвообращението, чрез оказването на лек натиск върху краката.
- Отказ от тютюнопушене, тъй като то може да увреди кръвоносните съдове и да влоши кръвообращението.
Много хора страдат от разширени вени в световен мащаб. За щастие те рядко водят до сериозни усложнения, а напредъкът в съвременната медицина позволява тяхното отстраняване с лекота. Ако страдате от разширени вени е особено важно да се консултирате със специалист, който да ви помогне с правилно диагностициране и подходящо лечение.
Източници:
Campbell, Bruce. (2006). Varicose veins and their management. BMJ (Clinical research ed.). 333. 287-92. 10.1136/bmj.333.7562.287.