Съдържание:
- Какво е рак на яйчниците?
- Първи симптоми на рак на яйчниците
- Какво причинява рак на яйчниците?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе заболяването?
- Диагностика на рак на яйчниците
- Стадии на рак на яйчниците
- Лечение за рак на яйчниците
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е рак на яйчниците?
Ракът на яйчниците възниква във фалопиевите тръби или яйчниците. Тези органи са част от репродуктивната система на жената.
Яйчниците са отговорни за производството на определени хормони и яйцеклетки. По време на ежемесечната овулация, зрелите яйцеклетки преминават през маточните тръби, за да стигнат до матката.
Съществуват няколко вида рак на яйчниците. Те се определят от вида на клетката, в която започва развитието на заболяването. Най-често разпространените видове рак са:
- Епителен рак на яйчниците: счита се за най-разпространения тип, тъй като обхваща около 90% от случаите.
- Стромални тумори: представляват около 7% от туморите на яйчниците и обхващат тъканта на яйчника, която се състои от клетки, отговорни за производството на хормони.
- Зародишни тумори: по-рядко срещан вид, който засяга предимно по-млади жени. Засяга клетките, които произвеждат яйцеклетки.
Първи симптоми на рак на яйчниците
Развитието на ракът на яйчниците може да възникне и да се развива без да предизвика каквито и да било симптоми в началните си стадии.
Когато признаците са налице, то те могат да включват:
- Болки в областта на корема или таза
- Дискомфорт или подуване на корема
- Подуване в областта на таза
- Проблеми с храносмилането
- Промени в хранителните навици: ранно засищане или загуба на апетит
- Разтроен стомах
- Вагинално течение
- Кървене извън менструалния цикъл
- Диария или запек
- Често уриниране
- Болки при полов контакт
- Умора
Ако изпитвате някои от тези симптоми за повече от няколко седмици, то най-добре е да се консултирате с гинеколог.
Какво причинява рак на яйчниците?
Заболяването възниква тогава, когато здравите клетки в яйчниците мутират. Това от своя страна, води до промени в тяхното ДНК. Клетките започват да растат и да се размножават по-бързо от обичайното. Вследствие на това се образува тъканна маса от ракови клетки, позната още като тумор.
Към момента не е напълно ясно какво точно причинява този процес. Въпреки това лекарите смятат, че някои рискови фактори могат значително да увеличат шанса от развитие на заболяването.
Рискови фактори
Факторите, които могат да допринесат за развитието на рак на яйчниците или маточните тръби включват:
- Възраст: рискът от развитие на рак на яйчниците се увеличава с напредването на възрастта. Заболяването може да се прояви във всяка възраст, но най-често се среща при жени над 50-60 годишна възраст.
- Фамилна история: жените, които имат кръвни роднини, които са били диагностицирани с рак на яйчниците, маточните тръби или гърдата са изложени на по-висок риск от развитие на заболяването.
- Генетика: някои жени може да са наследили генна мутация, която да се предава в поколенията. Наследствени мутации е гените BRCA1 или BRCA2, например, увеличават риска за развитието на рак на яйчниците или маточните тръби.
- Ендометриоза: това заболяване засяга лигавицата, която покрива вътрешността на матката. Характерното за него е нарастването на това покритие извън матката. Според някои проучвания, ендометриозата може да увеличи риска от развитието на рак.
- Наднормено тегло: някои проучвания твърдят, че затлъстяването може да бъде фактор увеличаващ риска от развитие на заболяването.
- Постменструална хормонозаместителна терапия: жените, които използват хормонозаместителни терапии за контрол на симптомите след менопауза, са изложени на по-висок риск от развитието на рак.
- Репродуктивна история: жени, които не са раждали могат да бъдат изложени на по-висок риск от развитие на рак на яйчниците.
До какви усложнения може да доведе заболяването?
В напреднал стадий, заболяването може да доведе до следните усложнения:
- Асцит
- Болки по време на уриниране или дефекация
- Гадене
Други последващи усложнения могат да бъдат страничните ефекти вследствие на приложено лечение. Те включват:
- Кървене на венци, нос, или друго необичайно кървене
- Язви в областта на устата
- Промяна в апетита
- Диария или запек
- Косопад
- Главоболие
Диагностика на рак на яйчниците
За да се установи наличието на заболяването, вашият лекуващ лекар следва да предприеме следните стъпки за поставянето на диагноза:
- Анамнеза: изразява се в подробен разговор относно симптомите, както и фамилна история касаеща роднини, които може да са имали злокачествени заболявания.
- Физически преглед: извършва се щателен преглед, при който се опипват слабините или гърдите, за да се установят подути лимфни възли, отоци или туморна маса.
- Лабораторни изследвания: изследвания на кръвта, туморни маркери, биохимични изследвания са само част от допълнителните тестове, които вашия лекар може да назначи в допълнение към диагностиката.
- Образни изследвания: този тип изследвания може да включват компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, ехографско изследване и други. Използват се за получаване на изображения на вътрешните органи и оценка на формата, размера и местоположението на тумора.
Стадии на рак на яйчниците
Стадирането е метод, който описва къде се намира ракът и дали се е разпространил към други части на тялото.
За ракът на яйчниците се използва метод за стадиране разработен от Международната федерация по акушерство и гинекология. Ето и какви са етапите:
- Стадий I: ракът се намира само в матката. Той все още е малък по размер и не се е разпространил в лимфните възли или други части на тялото.
- Стадий II: ракът се е разпространил извън шийката на матката, но все още не е достигнал до тазовата стена или вагината.
- Стадий III: на този етап ракът се е разпространил в долната част на вагината и тазовата стена, тръбите по които се пренася урината и лимфните възли.
- Стадий IV: този стадий се дели на два етапа. В единия ракът се е разпространил в пикочния мехур или ректума, като може да е засегнал и близките лимфни възли. При другия етап, ракът се е разпространил и в други части от тялото.
Лечение за рак на яйчниците
Съществуват различни видове методи за лечение, които вашия лекуващ лекар може да назначи за борба със заболяването. Преди да избере най-подходящия от тях, лекарят следва да вземе предвид:
- Възрастта на пациента
- Общото му здравословно състояние
- Стадия на заболяването
- Индивидуалните предпочитания на пациента
Най-често срещаните методи за лечение на рак на маточната шийка включват:
- Лъчетерапия: използва високоенергийни лъчи, за да унищожи раковите клетки по повърхността на шийката на матката. Външната лъчетерапия и брахитерапията са едни от най-често използваните видове лъчелечения.
- Химиотерапия: този вид лечение използва различни видове лекарства, с цел унищожаване на раковите клетките. Медикаментите могат да се вливат венозно или да се приемат през устата.
- Хирургични методи: различни оперативни методи могат да бъдат използвани за лечение при рак на маточната шийка. Ето и някои от тях:
- Конизация: представлява оперативно изрязване на засегнатата част от маточната шийка с форма на конус.
- Хистеректомия: тази операция включва отстранява на тялото на матката. Може да бъде проста или радикална в зависимост от стадия на заболяването.
- Екзинтерация: подобно на хистеректомията, този вид операция включва и отстраняването на пикочния мехур, част от дебелото черво, ректума и вагината, в зависимост от стадия на рака.
- Таргетна терапия: представлява целенасочено лечение, което използва различни лекарства, без да се увреждат здравите клетки. Действието му е насочено към определени протеини, които спомагат за растежа и разпространението на раковите клетки.
- Имунотерапия: този вид терапия също използва медикаменти, които стимулират имунната система в борбата ѝ с раковите клетки.
Кога да посетим лекар?
Посетете вашия лекуващ лекар, ако имате подобни оплаквания, на горепосочените симптоми или ако подозирате наличието на заболяването.
Профилактика
Някои от симптомите свързани с рак на маточната шийка могат да бъдат сходни с тези на други заболявания. Освен това, в началните си стадии, ракът протича безсимптомно, което го прави труден за откриване.
Затова редовните гинекологични прегледи и ПАП тестове са от ключово значение за навременното откриване на заболяването.
Превенция
Причините за появата на процесите, които водят до образуването на рак на маточната шийка не са напълно ясни. Ето защо няма и сигурен начин за превенция от заболяването.
Въпреки това, съществуват начини, чрез които да редуцирате факторите, които могат да увеличат риска от поява на рак на маточната шийка. Ето някои от тях:
- Ваксинация срещу HPV вирус
- Използване на предпазни мерки при полов контакт
- Ограничаване на броя на сексуалните партньори
- Избягване на сексуален контакт с човек, който е имал множество сексуални партньори
- Отказ от тютюнопушене
Поставянето на диагноза рак на шийката на матката може да бъде едновременно шокиращо и страшно. Затова е от изключително значение за всяка жена да бъде добре запозната със заболяването и неговите последици. Ранното откриване на анормални клетки по шийката на матката може да е от решаващо значение за диагностицирането на рака, както и за определянето на неговото лечение.
Източници:
Nishan Chobanian, Charles S. Dietrich, Ovarian Cancer, Surgical Clinics of North America, Volume 88, Issue 2, 2008, Pages 285-299, ISSN 0039-6109, https://doi.org/10.1016/j.suc.2007.12.002.
(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0039610907001806)
Stewart C, Ralyea C, Lockwood S. Ovarian Cancer: An Integrated Review. Semin Oncol Nurs. 2019 Apr;35(2):151-156. doi: 10.1016/j.soncn.2019.02.001. Epub 2019 Mar 11. PMID: 30867104.