Съдържание:
- Какво е рак на кожата?
- Видове рак на кожата
- Какви са характерните симптоми при рак на кожата?
- Какви са причините за поява на рак на кожата?
- Рискови фактори
- Усложнения при рак на кожата
- Как се диагностицира рак на кожата?
- Какви са стадиите на рак на кожата?
- Лечение при рак на кожата
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е рак на кожата?
Ракът на кожата, познат още като кожен карцином, е заболяване, което се характеризира с неконтролируем растеж на анормални кожни клетки, който може да се развие във всеки слой на кожата. Появява се, когато кожните клетки се увредят, често поради излагане на ултравиолетово (UV) лъчение, което води до мутации, които карат клетките да се размножават бързо и да образуват тумори.
Видове рак на кожата
Ракът на кожата често се класифицира в две категории: немеланомен и меланомен рак на кожата.
- Немеланомен рак на кожата: тази група включва базалноклетъчен карцином и плоскоклетъчен карцином, които са най-често срещаните и обикновено по-малко агресивни форми на рак на кожата. Немеланомните ракови заболявания рядко се разпространяват в други части на тялото и обикновено се лекуват по-лесно, ако се диагностицират рано.
- Меланомен рак на кожата: меланомът е по-опасен вид рак на кожата, който може да се разпространи (метастазира) в други органи, ако не бъде открит навреме. Той се заражда в меланоцитите – клетките, отговорни за пигментацията на кожата, и изисква по-интензивно лечение в сравнение с немеланомните видове.
Различните подвидове засягат различни видове кожни клетки. Нека разгледаме всеки един от тях:
- Базалноклетъчен карцином: това е най-разпространеният вид рак на кожата, който възниква в базалните клетки, намиращи се в долния слой на епидермиса. Този вид расте бавно и рядко се разпространява в други части на тялото, но ако не се лекува, може да причини значителни увреждания на околните тъкани. Често се появява като обезцветена подутина или отворена рана, която не заздравява.
- Плоскоклетъчен карцином: се развива в плоскоклетъчните клетки, които изграждат външния слой на кожата. Този вид рак може да бъде по-агресивен от базалноклетъчния, като понякога се разпространява в други части на тялото, ако не се лекува. Обикновено този вид се появява като червено петно, или като твърда подутина в по-напредналите си стадии.
- Меланом: най-опасната форма на рак на кожата е меланомът, който се развива в меланоцитите – клетките, които произвеждат пигмента меланин. Ако не бъде открит рано, меланомът може да се разпространи в други органи. Често се проявява като нова пигментна бенка или като промяна в съществуваща бенка.
Какви са характерните симптоми при рак на кожата?
Симптомите на заболяването могат да варират в зависимост от вида на рака и от самия пациент. Макар че някои симптоми могат да се припокриват, има отделни признаци, свързани с всеки тип.
Като цяло немеланомните видове рак на кожата обикновено имат по-локализирани симптоми, докато меланомът може да се прояви с признаци, които биха могли да се разпространят. Тежестта на симптомите също може да варира при отделните хора в зависимост от фактори като размера и местоположението на тумора.
Въпреки това съществуват начини, чрез които човек би могъл да определи дали има признаци на немеланомен или меланомен рак на кожата.
При немеланомните видове се следи за:
- Поява на:
- Нова бенка
- Червено петно
- Подутина
- Кървяща рана, която трудно зараства
- Твърдо на допир възелче
Един от най-важните начини за ранно откриване на меланома, е да се използва правилото ABCDE. Този метод помага да се идентифицират необичайни бенки или кожни промени, които могат да бъдат признаци за меланомен рак на кожата.
Правилото включва следните критерии:
- А – (Asymmetry) Асиметрия : едната половина на бенката или образуванието не съответства на другата по форма или външен вид.
- B- (Border) Гранични очертания: краищата на бенката са неправилни, назъбени или размити.
- C- (Color) Цвят : бенката има различни цветове или нюанси, като кафяво, черно, червено, бяло или синьо.
- D- (Diameter) Диаметър: бенката е по-голяма от 6 мм (колкото гума за молив), въпреки че понякога меланомите могат да бъдат и по-малки.
- E- (Evolving) Развитие: с течение на времето бенката или лезията променя размера, формата или цвета си или развива нови симптоми като кървене или сърбеж.
Какви са причините за поява на рак на кожата?
Ракът на кожата се развива, когато кожните клетки претърпят необичайни промени вследствие на увреждане на тяхното ДНК. Това увреждане може да настъпи, когато кожата е изложена на вредни фактори, най-често ултравиолетова (UV) радиация от слънцето или солариум.
Тя уврежда кожните клетки, като причинява мутации, които пречат на нормалните им функции и клетъчен растеж. Вместо да умрат и да бъдат заменени от здрави клетки, увредените клетки започват да растат и да се размножават неконтролируемо. Това от своя страна води до образуването на тумор.
Макар че UV радиацията се счита за основната причина, други фактори също могат да допринесат за развитието на рак на кожата. При всички случаи повтарящото се увреждане на ДНК на кожните клетки е основният механизъм, който води до образуването на рак на кожата.
Рискови фактори
Няколко фактора могат да увеличат вероятността от развитие на рак на кожата. Те включват:
- Възраст: рискът от рак на кожата се увеличава с възрастта, тъй като кумулативният ефект от излагането на слънце с течение на времето става по-осезаем.
- Семейна история: ако човек има близки роднини, болни от рак на кожата, то те са изложени на по-висок риск от развитие на заболяването.
- Прекомерното излагане на слънце: излагането на слънце за дълги периоди от време без слънцезащита увеличава риска от развитие на рак на кожата.
- Използване на солариум: изкуственото ултравиолетово лъчение от солариумите значително повишава риска от всички видове рак на кожата, особено от меланом.
- Светла кожа: хората с по-светъл цвят на кожата, лунички, руса или червена коса и светли очи имат по-малко меланин и са по-уязвими към увреждане от UV лъчите.
- Предишни слънчеви изгаряния: тежки или многобройни слънчеви изгаряния, особено в детството, могат да увеличат риска от развитие на рак на кожата на по-късен етап от живота.
- Отслабена имунна система: хората с отслабена имунна система, като например болните от ХИВ/СПИН, са по-склонни да развият рак на кожата.
- Излагане на токсични вещества: контактът с някои химикали, като арсен, може да увеличи риска от рак на кожата.
- Преболедуван рак на кожата: хората, които вече са имали рак на кожата, са изложени на по-висок риск от рецидив.
Усложнения при рак на кожата
Ако не се лекува навреме, ракът на кожата може да доведе до няколко сериозни усложнения. Потенциалните усложнения включват:
- Разпространение в други тъкани (метастази): някои видове рак на кожата, особено меланомът, могат да се разпространят в близките лимфни възли и органи като белите дробове, черния дроб или мозъка, като станат животозастрашаващи.
- Увреждане на тъканите и обезобразяване: някои от видовете може да причини значително увреждане на околните тъкани, което да доведе до трайни белези или обезобразяване.
- Повторна поява на рака: хората, които са имали рак на кожата веднъж, са изложени на по-висок риск да го развият отново – в същата област или на друго място по тялото.
- Повишен риск от други видове рак: освен от повторната си поява, ракът на кожата може да увеличи вероятността от поява и на други видове рак.
- Емоционално и психологическо въздействие: заболяването, както и лечението му могат да доведат до емоционален стрес, тревожност или депресия, особено в случаите на видимо обезобразяване или при по-агресивни форми на заболяването.
Как се диагностицира рак на кожата?
Поставянето на диагноза рак на кожата изисква многостранен подход с различни по вид изследвания.
Лекарите често използват комбинация от снемане на анамнеза, физически преглед, кръвни и образни изследвания. Те обаче до голяма степен само предполагат наличието на заболяването.
Единственият сигурен начин за откриването на рак на кожата е направата на биопсия. При тази процедура се отстранява малък участък от кожата, за който се подозира че е засегнат от заболяването. Пробата се изследва под микроскоп, с което се определя дали клетките в това парче тъкан са ракови. Ако това е така може да се определи и за какъв точно вид рак на кожата става въпрос.
Какви са стадиите на рак на кожата?
Ракът на кожата се разделя на стадии в зависимост от степента на нарастване и разпространение на заболяването.
Освен това стадият на рака играе решаваща роля при определянето на най-ефективния план за лечение. Ракът в ранен стадий обикновено се лекува по-лесно и има по-добри резултати в сравнение с по-напредналите стадии.
- Стадий 0 (in situ): ракът се намира само в най-външния слой на кожата (епидермис) и не се е разпространил по-дълбоко. На този етап той не е инвазивен, което означава че е малко вероятно да се разпространи в другите слоеве на кожата.
- Стадий I: на този етап ракът е малък (обикновено по-малко от 2 cm) и е прораснал само в следващия слой на кожата (дермата), но не се е разпространил в близките лимфни възли или органи.
- Стадий II: ракът нараства, като достига до размери между 2 и 4 см или има определени високорискови характеристики, но все още не се е разпространил в близките лимфни възли или други части на тялото.
- Стадий III: заболяването се е разпространило в близките лимфни възли, но не и в отдалечени органи. Възможно е да са засегнати и близките тъкани, като например мускулите или костите.
- Стадий IV: ракът се е разпространил в отдалечени органи чрез кръвта, като белите дробове, черния дроб или мозъка, и може да обхване лимфни възли или меки тъкани, отдалечени от първоначалното огнище.
Лечение при рак на кожата
Съществуват различни варианти за лечение на заболяването. Най-подходящият подход следва да бъде назначен от лекар или екип от лекари, които да работят заедно за създаването на цялостен план за лечение.
Най-често използваните методи включват:
- Хирургично лечение: най-често срещаното лечение, при което раковото образувание се отстранява по хирургичен път заедно с част от заобикалящата го здрава тъкан, за да се гарантира, че всички ракови клетки са отстранени.
- Криотерапия: раковите клетки се замразяват с течен азот, в резултат на което те умират и отпадат. Това често се използва при малки или повърхностни видове рак на кожата.
- Лъчетерапия: при това лечение за унищожаване на раковите клетки се използват високоенергийни лъчи. Обикновено е подходящо при ракови заболявания, които не могат да бъдат отстранени по хирургичен път, или в случаите, когато операцията може да засегне критична зона.
- Имунотерапия: лечение, което помага на имунната система да се пребори с раковите клетки. То е особено ефективно при напреднал меланом.
- Таргетна терапия: включва лекарства, които са насочени специално към генетичните мутации в раковите клетки.
- Химиотерапия: използва се по-рядко при рак на кожата, но може да се прилага локално под формата на крем при повърхностни ракови заболявания или системно, ако ракът се е разпространил.
Кога да посетим лекар?
Ако забележите необичайни промени по кожата си е добре да се консултирате със специалист дерматолог. Ранното откриване на заболяването е от решаващо значение, тъй като значително подобрява шансовете за успешното му лечение.
Профилактика
Редовните профилактични прегледи са съществена част от профилактиката на всеки вид рак.
В допълнение към прегледите при специалист, човек може да провежда и самопрегледи. Те помагат да се забележат всички нови или променящи се петна, бенки или лезии по кожата, които могат да бъдат ранни признаци на рак.
Превенция
Въпреки че ракът на кожата не винаги може да бъде напълно предотвратен, има няколко ефективни начина за намаляване на риска.
Най-важната стъпка е предпазването на кожата от вредното ултравиолетово лъчение, което е основна причина за рак на кожата. Това включва:
- Употреба на слънцезащитен крем със слънцезащитен фактор (SPF) най-малко 30
- Търсене на сянка при силно слънце
- Носене на защитно облекло, шапки и слънчеви очила, при излагане на слънце
- Избягване прекомерното използване на солариум
Ракът на кожата е сериозно, но до голяма степен предотвратимо заболяване. Предприемането на адекватни превантивни мерки може значително да помогне за намаляването на риска от появата му.
Източници:
Gruber P, Zito PM. Skin Cancer. [Updated 2023 May 14]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441949/
Hadian Y, Howell JY, Ramsey ML. Cutaneous Squamous Cell Carcinoma. [Updated 2024 Jul 2]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441939/