Съдържание:
- Какво е рак на хранопровода?
- Видове рак на хранопровода
- Първи симптоми при рак на хранопровода
- Какво причинява рак на хранопровода?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе рак на хранопровода?
- Диагностициране на рак на хранопровода
- Какви са стадиите на заболяването?
- Има ли рак на хранопровода лечение?
- Кога да посетим доктор?
- Профилактика
- Превенция
Какво е рак на хранопровода?
Ракът на хранопровода, наричан още рак на езофагуса, започва в дългата мускулна тръба, която свързва гълтача със стомаха. Хранопроводът спомага за преноса на храна и течности, които човек поглъща.
Заболяването обикновен се наблюдава тогава, когато здравите клетки покриващи вътрешността на хранопровода започнат да се променят и да се делят неконтролируемо.
Ракът може да се появи навсякъде по протежението на хранопровода. Започва развитието си във вътрешния слой на стената на хранопровода и расте навън. Заболяването се среща по-често при мъже, отколкото при жени.
Видове рак на хранопровода
Съществуват два вида рак на хранопровода, като те се определят от вида на клетките, от които произхожда рака. Те биват:
- Плоскоклетъчен карцином: този вид се развива в сквамозните клетки. Те представляват тънки, плоски клетки, които облицоват хранопровода. Този тип рак обикновено засяга горната и средната част на хранопровода.
- Аденокарцином: този вид се развива в тъканта, която произвежда слузта, необходима за преглъщане.
Първи симптоми при рак на хранопровода
Ракът на хранопровода може да протече безсимптомно в началните си стадии. Когато признаците са налице, те могат да бъдат:
- Проблеми с преглъщането
- Лошо храносмилане
- Болки в гърлото
- Болки зад гърдите
- Повръщане
- Кашляне на кръв
- Парене в гърдите
- Пресипнал глас
- Внезапна загуба на тегло
Какво причинява рак на хранопровода?
Ракът на езофагусът се наблюдава тогава, когато ДНК на здравите клетки покриващи хранопровода мутира. Тези аномалии водят до безконтролното делене и растеж на клетките. Това натрупване води до образуването на тъканна маса, наричана още тумор.
Към момента не е установено какво точно води до процеса на видоизменяне на здравите клетки. Въпреки това, лекарите предполагат, че определени рискови фактори могат значително да увеличат вероятността от развитие на рак.
Рискови фактори
Факторите, които могат да окажат влияние върху появата на заболяването са:
- Възраст: ракът на хранопровода може да се развие във всяка възраст. Въпреки това голяма част от случаите се наблюдава при хора на възраст между 45 и 70 годишна възраст.
- Пол: заболяването засяга повече мъже, отколкото жени.
- Гастроезофагеален рефлукс: това състояние се характеризира с връщането на стомашна киселина от стомаха към хранопровода. Тази течност може значително да увреди клетките в покривния слой на хранопровода, което да доведе до рак.
- Баретов хранопровод: това състояние се развива като усложнение вследствие на гастроезофагеална болест и води до развитието на злокачествени тумори.
- Човешки папиломен вирус (HPV): според някои проучвания, някои щамове на вируса могат да доведат до промени в тъканите на различни органи и по този начин да увеличат риска от поява на рак.
- Предишни ракови заболявания: ако в миналото си сте имали друго раково заболяване, като рак на шията например, то вие може да сте изложени на по-висок риск от развитие на рак на хранопровода.
- Тютюнопушене: тютюневите изделия значително повишават риска от развитие на рак на хранопровода.
- Прекомерна употреба на алкохол: продължителният прием на алкохол увеличава риска от развитие на рак на езофагуса.
- Наднормено тегло: липсата на физическа активност и затлъстяването са сред рисковите фактори, които могат да доведат до развитието на рак на хранопровода.
До какви усложнения може да доведе рак на хранопровода?
Ако не бъде лекуван навреме или правилно, ракът на хранопровода може да доведе до сериозни усложнения. Част от тях са:
- Проблеми с преглъщането: нарастването на тумора в хранопровода може да затрудни преминаването на храна и течности.
- Кървене: ракът може да причини кървене в хранопровода, което води до следи от кръв при повръщане.
- Болка: с напредването на заболяването, пациентът може да изпита постоянна или внезапна силна болка в областта на гърдите, гърба или горната част на корема.
- Перфорация на хранопровода: в някои случаи е възможно тумора да пробие стената на хранопровода. Това от своя страна води до тежка инфекция, която може да причини други животозастрашаващи усложнения.
- Респираторни проблеми: ако ракът се разрасне до близки до хранопровода органи и структури, като трахеята или бронхите, той може да причини затруднено дишане, хронична кашлица, хрипове, или други респираторни усложнения.
Диагностициране на рак на хранопровода
Поставянето на диагноза може да се окаже труден процес, тъй като ракът на хранопровода често протича безсимптомно в началните си стадии.
За да установи наличието на заболяването, вашият лекуващ лекар ще ви зададе въпроси, с помощта на които да разбере повече за вашите симптоми, както и минали заболявания.
Освен това, той може също да назначи и допълнителни изследвания, като:
- Езофаграма: това изследване се провежда след като пациентът погълне бариева каша. С нейна помощ, лекарите могат по-лесно да открият наличието на тумор или други аномалии по хранопровода на пациента. Самото изследване представлява рентгенова снимка на вътрешната част на хранопровода.
- Горна ендоскопия: използва тънка тръба със светлина и камера в единия край, която се вкарва през устата на пациента. По този начин лекарят може да изследва лигавицата на хранопровода.
- Ендоскопски ултразвук: подобно на горната ендоскопия, това изследване използва инструмент, който се вкарва през устата и с помощта на ултразвукови вълни осигурява изображение на стената на хранопровода и близките лимфни възли.
- Бронхоскопия: този метод се използва за оглеждането на дихателните пътища. Провежда се като през устата или носа се вкарва бронхоскоп, който представлява оптичен инструмент с камера в единия край.
- Компютърна томография: този вид образно изследване се използва най-често за установяването на метастази в други части на тялото. Използва рентгенови лъчи за създаването на изображение на вътрешните органи.
- Кръвни изследвания: този вид тестове не могат да помогнат за директното откритие на рак, но могат да установят наличието на анемия или други заболявания, които могат да се свържат с рак на хранопровода.
- Биопсия: по време на езофаграмата, лекарят може да прецени, че е добре да се направи биопсия. Това включва взимането на малка проба от тъкан, която се изпраща за допълнително изследване.
Какви са стадиите на заболяването?
Метод за стадиране се използва при различни видове ракови заболявания.
Основната му цел е да помогне на лекарите за локализирането на тумора и евентуалното му разпространение. По този начин може да се изготви подходящо лечение според индивидуалните нужди на пациента.
Плосколетъчният ракът на хранопровода, както и аденокарцином на хранопровода се категоризират в пет основни стадия.
- Стадий 0: на този етап тумора е локализиран само в най-горния слой клетки, които покриват вътрешността на хранопровода. Той все още не се е разпространил в по-дълбоките слоеве.
- Стадий I: плоскоклетъчния рак на хранопровода се намира в горните слоеве на хранопровода. При аденокарцинома раковите клетки са достигнали лигавицата на хранопровода и слоевете под нея.
- Стадий II: и двата вида рак продължават да нарастват във външния слой на хранопровода, като може да се разпространи и в някои лимфни възли.
- Стадий III: на този етап туморът може да е засегнал различни слоеве на хранопровода или всички заедно, като се е разпространил до повече лимфни възли.
- Стадий IV: и двата вида рак на хранопровода са достигнали последния етап, като са се разпространили и в други части на тялото.
Има ли рак на хранопровода лечение?
Лечението на рак на хранопровода зависи от стадия и степента на рака. Най-често използваните методи за лечение включват:
- Езофагектомия: едно от често срещаните лечения, което включва отстраняване на засегнатата част от хранопровода и тъканите около нея.
- Химиотерапия: използва различни лекарства с цел разрушаване на раковите клетки, като влияе върху тяхното делен и развитие.
- Лъчетерапия: се прилага с цел унищожаване на раковите клетки с помощта на високоенергийни лъчи. Често препоръчван метод за лечение при плоскоклетъчен рак.
- Таргетна терапия: или прицелна терапия, използва различни медикаменти, с цел блокирането на растежа и разпространението на раковите клетки.
- Имунотерапия: този вид лечение също използва лекарства за подсилването на естествената отговор на организма към раковите клетки на хранопровода.
Кога да посетим лекар?
Ако изпитвате някои от горепосочените симптоми, незабавно се консултирайте с вашия лекуващ лекар.
Признаците съпровождащи наличието на рак на хранопровода са много сходни с тези на други заболявания. Затова е препоръчително да се обърнете към специалист, който да назначи подходящите диагностични изследвания за установяване на заболяването.
Профилактика
Профилактиката на раковите заболявания е важна стъпка за успешното лечение на различните видове онкологични болести.
Голяма част онкологичните заболявания протичат безсимптомно в началните си стадии, което ги прави и трудни за откриване. Ето защо е важно редовно да извършвате профилактични прегледи и скрининги, особено ако попадате в някоя от рисковите групи.
Превенция
Въпреки че, няма единен сигурен начин за превенция от развитието на рак на хранопровода, на пациентите се препоръчва да спазват някои добри практики. Те могат да им помогнат за регулирането на някои рискови фактори, които биха могли да допринесат за развитието на болестта.
Ето и някои препоръки:
- Спазване на балансирана диета с високоенергийни храни, плодове, зеленчуци, и др.
- Редовна физическа активност от минимум 30 минути на ден
- Поддържане на здравословно тегло
- Отказа от тютюнопушене и алкохол
- Лечение на гастро-езофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
Макар и рядко срещан, ракът на хранопровода може да доведе до сериозни усложнения ако не бъде диагностициран и лекуван навреме. Лечението на този тип заболяване често е комплексно и изисква време. Ето защо е изключително важно да провеждате редовни профилактични прегледи, дори и при наличието на невинни на пръв поглед симптоми. По този начин може да помогнете за ранното откритие на заболяването.
Източници:
Zhe Jin, Xiaojing Zhang, Xinmin Fan, Chapter 16 – Esophageal Cancer, Editor(s): Steven G. Gray, Epigenetic Cancer Therapy, Academic Press, 2015, Pages 351-372, ISBN 9780128002063,
https://doi.org/10.1016/B978-0-12-800206-3.00016-1. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128002063000161)
Alsop BR, Sharma P. Esophageal Cancer. Gastroenterol Clin North Am. 2016 Sep;45(3):399-412. doi: 10.1016/j.gtc.2016.04.001. PMID: 27546839.