Съдържание:
- Какво представлява рак на гърлото?
- Видове рак на гърлото
- Какви са типичните за рак на гърлото симптоми?
- Какви са причините за поява на рак на гърлото?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе рак на гърлото?
- Как се поставя диагноза рак на гърлото?
- Стадии на рак на гърлото
- Има ли лечение за рак на гърлото?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво представлява рак на гърлото?
Когато се говори за рак на гърлото, се имат предвид няколко различни ракови заболявания, които засягат отделните части на гърлото, включително фаринкса или ларинкса. Наименованието на всяко от тях зависи от частта, която то засяга.
Въпреки че повечето видове рак на гърлото включват едни и същи видове клетки, лекарите често използват различни термини, за да разграничат всеки един от тях. Наименованията произлизат основно от частта, в която е възникнал ракът.
Ракът на гърлото може да бъде животозастрашаващ, ако не се диагностицира и лекува навреме.
Видове рак на гърлото
Основните видове рак на гърлото са:
Рак на фаринкса
Този вид рак на гърлото засяга фаринкса. Заболяването е налице когато в тъканите на фаринкса се развият ракови клетки. Сам по себе си фаринксът се дели на три части – назофаринкс, орофаринкс и хипофаринкс. Разграничават се различни форми на рак на фаринкса в зависимост коя от трите части е засегната.
Фаринксът се простира от задната част на гърлото до началото на хранопровода. Горната му част се намира в близост до евстахиебите тръби. Те свързват фаринкса с ушите. Ето защо едни от характерните признаци за рак на фаринкса са болките в ушите или временната загуба на слуха.
Рак на ларинкса
Рак на ларинкса наричаме вида рак, който се развива в ларинкса, познат още като гръклян. Той се намира в гърлото, като е разположен между фаринкса и трахеята. В него се намират гласните връзки на човек, затова и се счита за гласообразуващ орган.
Ларинксът също се дели на три части – супраглотис, глотис и субглотис. Ракът на ларинкса също има различни форми, в зависимост от това, която от тези три части е засегната.
Какви са типичните за рак на гърлото симптоми?
Симптомите обикновено за различни според мястото на самия процес, както и всеки индивидуален случай. Обикновено те включват:
- Кашлица
- Промяна в гласа
- Възпалено гърло
- Дискомфорт и усещане за нещо заседнало в гърлото
- Затруднено преглъщане
- Затруднено дишане
- Рязко отслабване без причина
- Болка в ушите
- Обща умора и отпадналост
Важно е да се отбележи, че не всеки пациент би развил всеки един симптом. Въпреки това обикновено поне един от признаците е налице при наличието на който и да е вид рак на гърлото.
Какви са причините за поява на рак на гърлото?
Ракът на гърлото се развива, когато настъпят промени в генетичния съства на клетките намиращи се в гърлото. Вследствие на това здравите клетки се превръщат в ракови, които растат и се размножават безконтролно. Това от своя страна води до сформирането на тумори.
За съжаление към момента не е установена точна причина, която да обяснява какво предизвиква тези промени. Въпреки това лекарите свързват заболяването с различни фактори, които увеличават риска от развитие на различните видове рак на гърлото.
Рискови фактори
Оснитените фактори, за които се счита че повишават риска от развитие на рак на гърлото са:
- Тютюнопушене: водещ рисков фактор е пушенето, както и употребата на никотин под всякакви други форми. Тютюневият дим дразни гърлото, излагайки го на вредни канцерогенни химикали. С течение на времето те увреждат клетките в гърлото и увеличават риска от развитие на рак.
- Прекомерна консумация на алкохол: друг фактор свързван често с развитието на рак на гърлото е алкохолът. Приемът на алкохол в продължителен период от време, дори и в умерени количества, може да увреди структурите в гърлото и с това да причини рак на засегнатите части.
- Човешки папиломен вирус (HPV): въпреки че се свързва предимно с развитието на рак на маточната шийка, вирусът е признат и са основен рисков фактор за развитието на рак на гърлото.
- Пол: според проучвания, заболяването се среща по-често при мъжете, отколкото при жените.
- Възраст: ракът може да се развие във всякаква възраст, но се наблюдава предимно при хора над 55 години.
- Лоши хранителни навици: диета бедна на плодове и зеленцучи може да увеличи риска от развитието на рак. Липсата на важни за организма хранителни вещества и антиоксиданти може да допринесе за отслабването на имунната система и разрушаването на здравите клетки.
- Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ): заболяването се асоциира предимно с развитието на рак на хранопровода, но в някои случаи стомашните киселини могат да достигнат и ларинкса и да увредят структурите в него.
- Излагане на вредни субстанции и химикали: ако работата ви изисква използването на силно токсични субстанции и химикали, то вие спадате към рисковите групи склонни да развият рак на гърлото.
До какви усложнения може да доведе рак на гърлото?
Възможните усложнения, до които може да доведе ракът на гърлото могат да бъдат причинени както от самото заболяване, така и вследствие на неговото лечение. Ето и някои от тях:
- Затруднено преглъщане (дисфагия): може би едно от основните усложнения на този вид рак. Може да бъде причинено както от наличието на тумори в гърлото, така и вследствие на лечение.
- Проблеми с говора: ако ракът засегне ларинкса и гласните струни, това може да се отрази на способността на засегнатия да говори или да доведе до промени в гласа му.
- Проблеми с дишането: ако заболяването е в напреднал стадий, то може да запуши дихателните пътища за пациента, с което да причини затруднения при дишане.
- Метастазиране: в напреднал стадий ракът на гърлото може да се разпространи и до други органи в тялото, което да доведе до допълнителни усложнения.
- Промени във външния вид на лицето и шията: някои методи за лечение на рака могат да доведат до прмени във вида на лицето и шията.
- Емоционални и психически усложнения: диагнозата рак често води до поява на стрес, тревожност и депресия.
Това са само част от усложненията, до които ракът на гърлото може да доведе. До голяма степен те зависят от индивидуалния случай на засегнатия, както и от стадия, в който се намира заболяването.
Как се поставя диагноза рак на гърлото?
Най-често първите признаци са налице на по-късен етап от развитието на болестта. Това е и причината раковите заболявания да са трудни за диагностициране в началните си стадии.
За поставянето на правилна диагноза се изисква пациентът да посети спацилист. Понякога заболяването може да се зароди в скрити участъци на гърлото, което да усложни допълнително откриването му.
Обикновено при рутинни прегледи, лекарят започва с разпит на пациента, за да се запознае подоробно със симптомите му и медицинската му история. Следва физически преглед с оглед на гърлото и общото състояние на пациента.
Други важни диагностични методи са:
Ларингоскопия
Процедурата има за цел да огледа ларинкса и гласните струни на пациента.
Съществуват два вида ларингоскопия:
- Индиректна: използва се местна упойка и огледалце, с което се оглеждат ларинкса и гласните връзки на пациента.
- Директна: поставя се пълна упойка, тъй като се използва специален инструмент снабден с камера в единия край. Вкарва се през носа на пациента, след което се оглежда целия ларинкс.
Фарингоскопия
При тази процедура, лекарят оглежда фаринкса на пациента.
Както при ларингоскопията, така и този метод се дели на индиректна и директна фарингоскопия. Единствената разлика е, че в случая на директна фарингоскопия, лекарят се фокусира върху фаринкса.
Образна диагностика
Методи като компютърна томография (КТ), ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), позитронно-емисионна томография (ПЕТ скенер), и други се назначават от лекаря за допълнителна оценка.
Благодарение на тях, лекарят получава подробна визуализация на вътрешните органи на пациента. Така той може по-добре да диагностицира заболяването, както и да определи неговия стадий и тежест.
Биопсия
При този метод, лекарят взима част от тъканта, за която се предполага че е засегната. Пробата се изпраща за анализ в лаборатория. Обикновено биопсията е методът, който помага на лекарите да определят дали клетките са ракови.
Стадии на рак на гърлото
След като заболяването бъде диагностициране, обикновено се преминава към неговото стадиране. Този метод служи за определянето и описването на заболяването въз основа на това в какъв етап се намира то.
Ракът на гърлото се развива в четири стадия:
- Стадий 0: представлява най-ранният етап от развитието на рака. При него раковите клетки се намират все още само в най-горния слой клетки в засегнатата част от гърлото.
- Стадий I: на този етап ракът започва да се разраства постепенно, но все още се ограничава само до частта от гърлото, в която се е зародил.
- Стадий II: ракът продължава да се разпространява в словете на частта от гърлото която засяга. Възможно е да е засегнал леко близките тъкани и лимфни възли.
- Стадий III: заболяването нараства значително, като в този стадий вече се разпространява сериозно в лимфните възли или други структури в гърлото.
- Стадий IV: този етап се счита за напреднал. Освен че ракът е нараснал значително в гърлото и близките структури, той може да метастазира и в по-отдалечени органи, като например белите дробове.
Има ли лечение за рак на гърлото?
Възможностите за лечение на рак на гърлото се основават на много различни фактори. Най-често те включват:
- Стадия, в който рака се намира
- Вида на засегнатите клетки
- Общото здравословно състояние на пациента
- Личните предпочитания на пациента
Най-разпространените методи за лечение включват:
Оперативно лечение
Вида на подходящото хирургично лечение зависи от мястото в гърлото засегнато то рака и размера на тумора. До голяма степен оперативното лечение има за цел да отстрани засегнатата част или целия орган.
Лъчетерапия
Този метод използва йоничираши лъчи, които имат за цел да проникнат в тъканите и да убият раковите клетки. Обикновено източникът на енергията са рентгенови лъчи, който се излъчват към раковит еклетки през кожата. Лъчетерапията може и да с екомбинира с други методи за лечение.
Химиотерапия
Най-общо казано, химиотерапията е метод за лечение на ракови заболявания чрез лекарства. Те имат за цел да унищожат раковите клетки като потиснат механизмите им за растеж и размножаване. Химиотерапията също може да се използва в комбинация с други методи на лечение.
Таргетна терапия
Позната още и като прицелна терапия е друг разпространен метод за лечение на рак. Също използва медикаменти, които обаче имат за цел да спрат растежа на раковите клетки. Това става чрез таргетирането на специфични дефекти в гените отговорни са растежа на раковите клетки.
Имунотерапия
Сравнително нов метод в лечението на рак, имунотерапията използва имунната система на пациента в борбата със заболяването. Имунотерапията използва лекарства, които целят да стимулират имунната система на болния и да подобрят способността на организма да с ебори с болестта.
Кога да посетим лекар?
Ако забележите някой от горепосочените симптоми за по-продължителен период от време. Много от тях са сходни с признаци на други заболявания, затова е най-добре диагностицирането да се извърши от специалист.
Профилактика
Изключително важни за ранното откриване на рак на гърлото са редовните профилактични прегледи.
Тъй като заболяването рядко показва ясно изразени симптоми в началните си стадии, съвременните методи за диагностициране биха могли да помогнат значително в откриването на заболяването.
Превенция
Няма сигурен начин за превенция от развитието на рак на гърлото. Заболяването може да е следствие на множество рискови фактори, част от които не подлежат на контрол от страна на човека.
Въпреки това на пациентите се препоръчват някои добри практики, които значително биха могли да помогнат за редуцирането на риска. Ето и някои от тях:
- Отказ от тютюнопушене
- Редуциране на употребата на алкохол
- Спазване на балансирана диета богата на витамини и антиоксиданти
- Редовна физическа активност от минимум 30 минути на ден
- Предпазване от заразяване с човешки папиломен вирус
Ракът на гърлото е сериозно заболяване, което изисква навременна диагностика и лечение. Ако усетите дори на най-леките симптоми, не отлагайте а се консултирайте незабавно с лекар.
Източници:
Ana Lívia Silva Galbiatti, João Armando Padovani-Junior, José Victor Maníglia, Cléa Dometilde Soares Rodrigues, Érika Cristina Pavarino, Eny Maria Goloni-Bertollo, Head and neck cancer: causes, prevention and treatment, Brazilian Journal of Otorhinolaryngology, Volume 79, Issue 2, 2013, Pages 239-247, ISSN 1808-8694, https://doi.org/10.5935/1808-8694.20130041.