Съдържание:
- Какво е рак на гърдата?
- Видове рак на гърдата
- Рак на гърдата и неговите симптоми
- Какво причинява рак на гърдата?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе ракът на гърдата?
- Как се открива рак на гърдата?
- Какви са стадиите на рак на гърдата?
- Как се лекува рак на гърдата?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е рак на гърдата?
Ракът на гърдата се сформира в тъканта на гърдата. Счита се, че ракът е налице, когато здравите клетки в гърдите на жената мутират и започват да растат безконтролно. По този начин те създават тъканна маса, наричана още тумор. От своя страна той може да бъде злокачествен или доброкачествен.
Подобно на други видове рак, така и този може да се разрасне и в други тъкани около гърдата или други части на тялото. Този процес се нарича метастазиране. Ракът на гърдата най-често се разпространява в близките лимфни възли, костите, белите дробове, черния дроб и мозъка.
Ракът на гърдата е един от най-често срещаните при жените. Въпреки че, е рядко срещан този тип рак може да засегне и мъжете.
Видове рак на гърдата
Има няколко различни вида рак на гърдата. Те биват:
- Инвазивен или инфилтриращ дуктален карцином: вероятно най-често срещания вид рак на гърдата. Той засяга клетките, които покриват млечните каналчета и може да се разпространи в околните тъкани на гърдата.
- Дуктален карцином ‘’на място’’: този тип рак засяга каналчетата на гърдата и не се разпространява извън тяхната мембрана. Това го прави лесно лечим, стига да бъде открит навреме.
- Инвазивен лобуларен карцином: по-рядко срещан вид рак на гърдата, който започва в млечните жлези (лобули) на гърдата.
- Лобуларен карцином ‘’на място’’: среща се най-често при жени между 40 и 50 годишна възраст. Характерното за него е че само някои от млечните жлези на гърдата са започнали да стават анормални. Въпреки че съдържа ‘’карцином’’ в името си, това всъщност не е вид рак на гърдата, а по-скоро рисков фактор, който може да доведе до развитието на рак.
Рак на гърдата и неговите симптоми
В голяма част от случаите, заболяването може да протече безсимптомно. Въпреки това, когато признаците са налице те могат да бъдат:
- Болезнена и твърда структура в гърдата (бучка)
- Промяна в размера или формата на гърдата
- Зачервяване, синини, рани
- Промяна в цвета и формата на зърното
- Течение отделяно само от едното зърно, най-често кървав или белезникав секрет
- Болезнени отоци в областта на подмишницата
Какво причинява рак на гърдата?
Както вече споменахме, ракът на гърдата се развива тогава, когато здравите клетки в гърдата на жената мутират и се превръщат в анормални. Този процес води до тяхното безконтролно размножаване и делене.
Тъй като броят на анормалните клетки значително надвишава този на здравите, започват да се образуват натрупвания, познати още като тумор. От своя страна туморът може да бъде злокачествен или доброкачествен. Първият вид се разпространява и в други части на тялото, докато вторият расте само в засегната област.
Какво точно, обаче, причинява този процес към момента не е напълно ясно. Множеството изследвания на учените, водят до заключението, че вероятно ракът на гърдата се причинява от съвкупност от различни фактори.
Рискови фактори
Най-познатите рискови фактори, които повишават опасността от появата на рак на гърдата включват:
- Възраст: въпреки че, ракът на гърдата може да се развие във всяка възраст, той се наблюдава по-често при жени над 50 годишна възраст.
- Фамилна обремененост: ако близки или роднини в семейството ви са били диагностицирани със заболяването е възможно да има наследствено предаване.
- Генетично предразположение: някои теории твърдят, че определени наследствени гени могат да увеличат риска от поява на заболяването.
- Предишно заболяване от рак на гърдата: рискът от появата на нов тумор е по-висок при жени, които вече са имали рак на гърдата или друго заболяване на гърдите.
- Хормонозаместителна терапия: жени в менопауза, които са се подложили на терапия с естроген и прогестин имат по-висок риск от поява на заболяването.
- Прием на противозачатъчни: някои проучвания показват, че този тип лекарства води до леко увеличен риск от рак на гърдата.
- Наднормено тегло: смята се, че наднорменото тегло увеличава риска от развитие на рак на гърдата.
- Излагане на радиация: ако в миналото сте били лекувани с лъчетерапия в областта на гърдите или лицето е възможно да имате по-голям риск от развитие на заболяването.
До какви усложнения може да доведе ракът на гърдата?
Най-сериозното усложнение, до което може да доведе ракът на гърдата е метастазирането. Това представлява процесът, при който туморните клетки се откъсват от първоизточника си и започват да се разпространяват в тялото. Този пренос най-често става чрез циркулацията на кръвта.
Други усложнения, които могат да възникнат са следствие на лечението на рака на гърдата. Те могат да бъдат:
- Болка
- Умора
- Трудности при дишането
- Ограничени движения в областта на рамото
- Гадене и повръщане
- Диария
- Запек
- Загуба на тегло
- Проблеми с нервната система
Как се открива рак на гърдата?
Диагностицирането на заболяването обикновено става след като вашият лекуващ лекар назначи различни изследвания и тестове. Освен стандартният физически преглед, лекарят може да препоръча:
- Кръвни тестове
- Геномни тестове: служат за по-детайлно разглеждане на тумора.
- Образни изследвания: предоставят по-детайлни изображения на вътрешността на гърдата и засегнатите зони.
- Мамография: вид рентгеново изследване, което изобразява структурата на гърдата. Препоръчва се за жени над 40 годишна възраст.
- Биопсия: представлява вземане на малка част от засегнатата тъкан. По този начин може да се постави по-прецизна диагноза и лечение, както и да се определи характер на тумора.
Какви са стадиите на рак на гърдата?
След поставянето на диагноза, лекуващия лекар следва да определи в какъв стадии се намира заболяването. Стадирането спомога за определянето на местоположението на рака, както и неговия размер и разпространения. По този начин лекарят може да назначи най-подходящото лечение.
Основните стадии на рак на гърдата са:
- Стадий 0: заболяването не е инвазивно, което означава, че не се е разпространило извън каналите на гърдата.
- Стадий I: на този етап раковите клетки са се разпространили в близките до гърдата тъкани.
- Стадий II: образувалите се тумори в този стадий могат да са с размери между 2 и 5 см в диаметър. Те също така могат да засегнат или да не засягат близките лимфни възли в подмишниците.
- Стадий III: на този етап ракът може да е или да не е метастазирал в други близки до гърдата тъкани като лимфните възли, под гръдната кост или към възлите в ключицата.
- Стадий IV: в този стадий туморът може да е с всякакви размери и да се е разпространил извън областите на гърдата до органи като черния дроб, белите дробове, костите или мозъка.
Как се лекува рак на гърдата?
В наши дни съществуват няколко различни варианта за лечение на рак на гърдата. Те включват:
- Оперативно лечение: има за цел да премахне тумора, както и засегнатите от него части. По време на тази процедура може да се напрви и анализ на лимфните възли.
- Химиотерапия: вид медикаментозна терапия, която използва определени лекарства, които разрушават туморните клетки. Понякога химиотерапията се използва преди оперативно лечение с цел намаляване размера на тумора.
- Хормонална терапия: позната още като ендокринна терапия, се използва за третирането на ракови клетки, които използват определени хормони, за да подхранват растежа си.
- Имунотерапия: този вид лечение използва собствената ви имунна система, за да атакува раковите клетки.
- Лъчетерапия: този вид лечение използва високоенергийни рентгенови лъчи, с помощта на които се разрушават туморните клетки.
- Таргетна терапия: позната още като прицелна терапия, използва медикаменти, които атакуват определени анормални ракови клетки.
Кога да посетим лекар?
Ако забележите някакви промени в едната или двете си гърди незабавно се консултирайте с вашия лекуващ лекар. По негова преценка може да се наложи да посетите мамолог или онколог.
Профилактика
В над 90% от случаите, открият навреме рак на гърдата е лечим. Редовните профилактични прегледи и скрийнинги са едни от най-сигурните методи за профилактика. Жените над 40 годишна възраст следва да се подлагат на такива поне веднъж годишно.
Самопрегледът на гърдата е също ключова част от препоръчителната профилактика за заболяването. Консултирайте се с вашия лекуващ лекар относно как най-добре да провеждате самостоятелни прегледи, които да ви помогнат за евентуалното откриване на бучки и други нетипични промени в гърдите ви.
Превенция
Въпреки че, няма сигурен начин за превенция от рак на гърдата, лекарите са установили няколко начина за намаляване на риска от появата му. Ето и някои от тях:
- Редовни прегледи, особено след 35 годишна възраст
- Провеждане на ежемесечни самопрегледи на гърдите
- Химопревенция: препоръчва се за жени с повишен риск от поява на заболяването. Терапията използва лекарства, блокиращи производството на определени хормони, с цел ограничаването на риска от развитие на рак.
- Масектомия
- Редовна физическа активност
- Ограничаване на приема на алкохол
- Отказ от тютюнопушене
Ракът на гърдата е сериозно заболяване, което за щастие е претърпяло множество проучвания от страна на лекарите през последните 20 години. Благодарение на това, днес съвременната медицина предлага различни методи за лечение, които увеличават шансовете на пациентите за качествен и пълноценен живот. Ранната диагностика е от ключово значение за което и да е онкологично заболяване, което е и причината лекарите да препоръчват извършването на редовни профилактични прегледи, както и обогатяването на здравната култура.
Източници:
Raymond Reilly, Breast Cancer, Editor(s): S.J. Enna, David B. Bylund, xPharm: The Comprehensive Pharmacology Reference, Elsevier, 2007, Pages 1-9, ISBN 9780080552323, https://doi.org/10.1016/B978-008055232-3.60809-8. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780080552323608098)
Harbeck, Nadia & Penault-Llorca, Frédérique & Cortés, Javier & Gnant, Michael & Houssami, Nehmat & Poortmans, Philip & Ruddy, Kathryn & Tsang, Janice & Cardoso, Fatima. (2019). Breast cancer. Nature Reviews Disease Primers. 5. 10.1038/s41572-019-0111-2.