Съдържание:
- Какво представляват полипите в носа?
- Какви са характерните за полипи в носа симптоми?
- Как се образуват полипи в носа?
- Рискови фактори
- Усложнения при полипи в носа
- Как се диагностицират полипи в носа?
- Лечение на полипи в носа
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представляват полипите в носа?
Назалните полипи са меки, неракови (доброкачествени) образувания, които се развиват по лигавицата на носните и околоносните кухини. Те често се появяват като образувания с форма на грозде и обикновено са безболезнени при допир. Могат да варират по размер и брой.
Макар че обикновено са доброкачествени, те могат значително да повлияят на качеството на живот, като предизвикат симптоми като постоянна носна обструкция, хрема и намалено или изгубено обоняние.
В повечето случаи назалните полипи са лечими и симптомите могат да бъдат овладени с медицински терапии или, в по-тежки случаи, с хирургическа намеса.
Какви са характерните за полипи в носа симптоми?
Полипите в носа могат да бъдат различни по размер и не всеки, който ги има, изпитва забележими симптоми, особено ако образуванията са малки.
По-големите полипи или множеството израстъци обаче могат да блокират носните пътища, което води до значителен дискомфорт и други симптоми.
Най-често срещаните признаци на назалните полипи включват:
- Запушване на носа
- Хрема
- Постназална секреция (Задна хрема)
- Загуба на обонянието и/или вкус
- Болка или натиск в лицето
- Хъркане
- Чести инфекции на синусите
- Главоболие
- Кървене от носа (Епистаксис)
Симптомите често наподобяват тези на други заболявания на носа или синусите, така че е необходимо поставянето на правилна диагноза, за да се потвърди категорично наличието на назални полипи.
Как се образуват полипи в носа?
Носът е сложна структура, облицована с мека и влажна тъкан, наречена лигавица, която предпазва носните канали и синусите, като задържа прах, алергени и микроби. Под лигавицата се намира мрежа от кръвоносни съдове и жлези, които допринасят за поддържането на влагата и филтрирането на въздуха, който дишаме.
Когато лигавицата на носа се раздразни или възпали вследствие на повтарящи се инфекции, алергии или други фактори, тя се разраства. Вследствие на този процес могат да се формират образувания подобни на торбички пълни с течност. С течение на времето тези торбички могат да се превърнат в носни полипи, които са меки, безболезнени и обикновено доброкачествени образувания.
По-вероятно е тези израстъци да се образуват в области с продължително излагане на дразнители, като например етмоидалните синуси, разположени между очите и в близост до носните ходове.
Лекарите смятат, че в повечето случаи полипите се развиват в отговор на алергични процеси, хронично възпаление на синусите, както и вродени заболявания.
Рискови фактори
Някои фактори могат да увеличат вероятността от развитие на назални полипи. Те включват състояния или ситуации, които причиняват постоянно възпаление на носната кухина и синусите.
Основните рискови фактори включват:
- Хроничен риносинуит: дългосрочното възпаление на синусите, с продължителност повече от 3 месеца, е най-често срещаният рисков фактор.
- Алергии: състояния като алергичен ринит могат да раздразнят лигавицата на носа и да допринесат за образуването на полипи.
- Възраст: въпреки че носните полипи могат да се появят на всяка възраст, те са по-често срещани при хора над 40 години.
- Семейна анамнеза: генетичната предразположеност може да направи някои хора по-склонни към развитие на носни полипи.
- Астма: хроничното възпаление на дихателните пътища, свързано с астмата, увеличава риска от носни полипи.
- Кистозна фиброза: това е генетично заболяване, засягащо производството на слуз, което води до по-гъста слуз, която може да задържа дразнители и да стимулира растежа на полипи.
- Нарушения на имунната система: заболявания, които водят до необичайни имунни реакции, могат да направят носната лигавица по-податлива на възпаление и образуване на полипи.
- Често излагане на дразнители: продължителният контакт с неща като цигарен дим, прах, изпарения или замърсявания във въздуха може да увеличи риска.
Усложнения при полипи в носа
Въпреки че самите носни полипи са доброкачествени, наличието им може да доведе до усложнения, особено ако се разраснат или причинят значително запушване на носните ходове.
Често срещаните усложнения включват:
- Затруднено дишане: увеличените полипи могат да блокират въздушния поток в носа, което води до затруднено дишане.
- Хронични инфекции на синусите: запушването на носните ходове може да доведе до задържане на слуз, което води до чести или постоянни инфекции на синусите (хроничен синузит).
- Проблеми със съня: запушването на носа, причинено от полипи, може да допринесе за хъркане или сънна апнея.
- Променено или загубено обоняние (аносмия): полипите могат да увредят обонятелните нерви, което води до отслабване или пълна загуба на способността за усещане на миризми.
- Повтарящи се главоболия или болки в лицето: натрупването на налягане от запушените синуси може да доведе до главоболие или дискомфорт в лицето.
Как се диагностицират полипи в носа?
Назалните полипи се диагностицират чрез комбинация от анамнеза, физически преглед и образни изследвания. Ето как обикновено протича този процес:
- Медицинска анамнеза
Лекарят започва с подробен разпит за симптомите на пациента, както и за медицинската му история и всички рискови фактори, които биха могли да допринесат за състоянието.
- Физически преглед
Следващата основна стъпка е физическият преглед, при който се оглеждат носните ходове с помощта на назален спекулум. Процедурата се нарича предна риноскопия. Това помага да се идентифицират видими полипи или признаци на възпаление в близост до предната част на носната кухина.
- Образни изследвания
Може да се назначат допълнителна образна диагностика като компютърна томография (КТ) или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). С тяхна помощ може да се прецени размерът и местоположението на полипите, както и да се провери за запушване на синусите или структурни аномалии.
Тези изследвания са особено полезни за откриване на полипи по-дълбоко в носната кухина или в синусите, които не могат да се видят при фронталната риноскопия.
- Изследване на алергии
Ако се подозира, че алергичният ринит е допринасящ фактор, може да се проведат специализирани тестове за алергии за определяне на специфични алергени.
- Биопсия
В редки случаи, ако полипите нарастват необичайно бързо или в големи размери, може да се направи биопсия, за да се изключат други заболявания като тумори.
Лечение на полипи в носа
Лечението на полипите в носа има за цел да намали размера им, да облекчи симптомите и да отстрани всички основни заболявания, които допринасят за образуването им.
Често назначавани терапии са:
Медикаментозна терапия, която включва лекарства от различни класове, като например:
- Кортикостероиди: спрейовете за нос, съдържащи кортикостероиди, са първата линия на лечение. Те помагат за намаляване на възпалението и свиване на полипите. При тежки случаи може да се предпишат перорални или инжекционни кортикостероиди.
- Антихистамини: използват се, ако алергиите са допринасящ фактор, и могат да намалят алергичните реакции, които влошават възпалението.
- Деконгестанти: оказват временно облекчение при запушване на носа, но трябва да се използват умерено и по предписание, за да се избегнат странични ефекти от прекомерна употреба.
- Антибиотици: предписват се при наличие на бактериална инфекция на синусите заедно с полипите.
Хирургично лечение:
- Полипектомия: при полипи, които не реагират на консервативно лечение или причиняват значителна обструкция, може да се препоръча оперативно отстраняване на полипите. Могат да бъдат използвани различни начини, но всички имат за основн цел премахването на образуванията.
Кога да посетим лекар?
Ако страдате от постоянно запушване на носа, намалено обоняние или чести инфекции на синусите, които не се подобряват от лечение, е важно да се консултирате с лекар.
Превенция
Въпреки че не е възможно да се предотврати напълно развитието на полипи в носа, някои добри практики могат да помогнат за намаляване на риска от появата им:
- Контролирайте алергиите си. Контролирането на алергичния ринит с медикаменти като антихистамини или назални кортикостероиди може да помогне за предотвратяване на възпалението, което може да доведе до образуване на полипи.
- Избягвайте дразнители. Сведете до минимум излагането на дразнители от околната среда, като тютюнев дим, силни миризми или химически изпарения, които могат да възпалят носните ходове.
- Лекувайте своевременно инфекциите на синусите. Ранното и ефективно лечение на инфекциите на синусите може да помогне за предотвратяване на хроничното възпаление, което може да доведе до полипи.
- Поддържайте добра хидратация. Поддържането на носната си кухина влажна с помощта на спрейове с физиологичен разтвор или овлажнители за въздух.
- Поддържайте добра хигиена на носа. Редовните промивки на носа могат да помогнат за изчистването на носната кухина от слуз и алергени, като намали риска от инфекции и възпаления.
Полипите в носа са доброкачествени образувания, които могат да причинят значителен дискомфорт и да повлияят на дишането, но при правилно лечение тяхното въздействие може да бъде сведено до минимум. Въпреки че точната причина за появата на полипите не винаги е ясна, те често са свързани с хронично възпаление на носните ходове, особено при хора със заболявания като астма, алергии или хронични инфекции на синусите. Ранното диагностициране и лечение са от ключово значение за овладяване на състоянието и предотвратяване на усложненията.
Източници:
del Toro E, Portela J. Nasal Polyps. 2023 Jul 31. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan–. PMID: 32809581.
Newton JR, Ah-See KW. A review of nasal polyposis. Ther Clin Risk Manag. 2008 Apr;4(2):507-12. doi: 10.2147/tcrm.s2379. PMID: 18728843; PMCID: PMC2504067.