Съдържание:
- Какво е подагра?
- Какви са симптомите при подагра?
- Какви са типичните за подагра причини?
- Рискови фактори
- Усложнения при подагра
- Диагностициране на подагра
- Лекува ли се подаграта?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е подагра?
Подаграта, позната още като гихт или “болестта на кралете”, е вид възпалителен артрит. Тя причинява силна болка, подуване и скованост най-често в ставата в основата на големия пръст на крака. Може да засегне и други стави в:
- Пръстите на краката или на ръцете
- Глезените
- Коленете
- Лактите
Често пристъпите на подагра настъпват внезапно и през нощта. Засегнатата област може да е толкова чувствителна, че дори най-лекия допир да предизвика нетърпима болка.
Този вид възпалителен артрит може да засегне хора и от двата пола, въпреки че мъжете са три пъти повече диагностицирани от жените. Подаграта се развива предимно на средна възраст, но може да засегне и по-млади хора.
Какви са симптомите при подагра?
Пристъпите причинени от подагра се появяват и отшумяват на периоди. Основният симптом е силна болка в областта на засегнатата става.
Други признаци видими на засегнатото място са:
- Подуване
- Зачервяване
- Затопляне
- Скованост
- Продължителен дискомфорт
Какви са типичните за подагра причини?
Основната причина за появата на подагра е хиперурикемия. При това състояние в тялото се наблюдават високи нива на пикочна киселина.
Човешкото тяло естествено произвежда пикочна киселина. Тя се образува в черния дроб, разтваря се в кръвта, филтрира се от бъбреците и се изхвърля от урината. Когато нивата ѝ в кръвта за завишени, се формират кристали на пикочната киселина. Те се отлагат в различните тъкани на организма и водят до тяхното увреждане.
Хиперурикемията може да е следстиве на много причини. Основните са:
- Хранителни навици : основно свойство на пикочната киселина е разграждането на пурини. Те са съединения, които се срещат в някои храни и напитки. Консумацията на тези храни и напитки се счита за един от причинителите на повишена концентрация на пикочна киселина в кръвта.
- Генетична предразположеност: нивата на пикочната киселина в кръвта често се свързват и с мутации в някои гени, които причиняват наследствена хиперурикемия.
- Други заболявания: като диабет, метаболитен синдром, проблеми с черния дроб, псориазис, високо кръвно налягане, и др., също могат да доведат до поява на подагра.
- Прием на някои лекарства: диуретиците, бета-блокерите, или някои лекарства използвани при пациенти с онкологични заболявания, могат също да повлияят на покачването на нивата на пикочна киселина в кръвта.
Друга причина за поява на подагра може да е нарушената способност на организма да изхвърля пикочна киселина. Това най-често се случва при хора с бъбречни заболявания или нарушения в органите отговорни за производството на хормони.
Високите нива на пикочна киселина в кръвта не винаги водят до развитие на подагра.
Рискови фактори
Факторите, които могат да увеличат риска от развитие на подагра са:
- Възраст: заболяването може да се развие в различна възраст, но най-често се наблюдава при хора между 39 и 50 годишна възраст.
- Пол: подаграта се среща по-често при мъжете, отколкото при жените.
- Консумация на храни богати на пурини: като морски дарове, житовински дреболии, червено месо, алкохолът и газираните напитки.
- Консумация на алкохол: прекомерната употреба на алкохол може да попречи на бъбреците да се справят с пикочната киселина и изхвърлянето ѝ от организма.
- Наднормено тегло: е един от факторите, който стимулира производството на повече пикочна киселина.
- Семейна история: ако имате роднина, който е страдал от подагра, то вие може да сте изложени на по-висок риск от развитие на заболяването.
Усложнения при подагра
Ако не бъде третирана навреме или правилно, подаграта може да причини животозастрашаващи усложнения.
Те са:
- Сърдечно-съдови проблеми: включително сърдечна недостатъчност, инфаркт, и др. Това се случва поради увреждане на кръвоносните съдове от завишените количества на пикочна киселина.
- Увреждания в ставите: кристалите образувани в засегнатите стави, могат да доведат до частично или пълно разрушение на ставния хрущял и костите. Това води до деформация на ставата и ограничена подвижност.
- Образуване на тофи: това са друга форма на отлагания на кристали на пикочната киселина. Те са малки, твърди възли, които могат да се образуват на различни места под кожата. Най-често се наблюдават по пръстите на ръцете, дланите, лактите, стъпалата и ушите. Когато тофата е голяма, тя смущава функцията на организма
- Камъни в бъбреците: освен в ставите, кристалите на пикочната киселина могат да се образуват и в бъбреците. Това води до поява на камъни в бъбреците, които причиняват силна болка и дискомфорт.
Диагностициране на подагра
Диагностицирането на подагра се осъществява на база снемане на анамнеза и извършване на физически преглед. Освен тях, лекарят може да назначи:
- Артроцентеза: тази процедура използва стерилна игла за изтеглянето на течност от възпалената става. Течността се използва за анализ и установяване на наличието на кристали на пикочната киселина в нея.
- Кръвни изследвания: използват се за установяване на нивата на пикочна киселина в кръвта. Тестовете понякога могат да бъдат подвеждащи, тъй като високите нива на пикочна киселина в кръвта не винаги водят до подагра, както и обратното.
- Образни изследвания: рентгенография, компютърна томография или ултразвук също моогат да се използват за изследването на ставите и наличието на кристали урат в тях.
Лекува ли се подаграта?
За съжаление подаграта не може да бъде излекувана напълно. Лечението цели да облекчи симптомите, да намали количеството на пикочната киселина и да ограничи пристъпите на подагра.
Най-често лечението на подагра включва комбинация от прием на лекарства и промени в начина на живот.
Ето и какви са препоръките:
Медикаменти
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС): използват се за намаляване на болката и възпалението при острите пристъпи на подагра.
- Колхицин: това е вид противовъзпалително лекарство, което също се използва за облекчаване на болката и намаляване на възпалението. Обикновено се предписа за прием в първите 24 часа от пристъпа.
- Кортикостероиди: също намират приложение в контролирането на болката и възпалението.
- Лекарства за понижаване на пикочната киселина: използват се за намаляване на нивата на пикочна киселина в кръвта. Изискват дългосрочен прием, за да се поддържат нивата в определените граници.
- Лекарства за отстраняване на пикочната киселина: тези медикаменти помагат на бъбреците да изхвърлят пикочната киселина от тялото, като по този начин нивата ѝ се понижават значително.
Промени в начина на живот
- Промяна в хранителните навици: препоръчва се ограничаването на храни и напитки с високо съдържание на пурини.
- Поддържане на здравословно тегло: помага за регулирането на нивата на пикочна киселина в кръвта.
- Хидратация: пенето на достатъчно вода помага за разреждането на пикочната киселина в организма, както и спомага за нейното отделяне.
Лечение на съпътстващи заболявания
Подаграта често се свързва с други заболявания или медицинския състояния. Лечението им е от ключово значение за справяне с подаграта, както и за цялостното здраве на човек.
Кога да посетим лекар?
Ако усетите силна болка и парене или забележите подуване и зачервяване в някоя част на тялото си, то е важно да се консултирате с вашия лекуващ лекар възможно най-бързо.
Превенция
Превенцията за развитието на подагра не винаги е напълно възможна. Някои добри практики обаче могат да помогнат за контролирането на пикочната киселина в кръвта. Ето кои са те:
- Контролиране на консумацията на храни богати на пурини
- Редовна физическа активност, която може да помогне за предотвратяването на затлъстяване
- Избягване на приема на лекарства, които биха могли да увеличат нивата на пикочна киселина
- Контролиране на други заболявания, които биха могли да доведат до подагра
- Ограничаване на консумацията на алкохол, тъй като той може да повлияе на нивата на пикочна киселина
Подаграта може да бъде изключително болезнена и да доведе до сериозни усложнения ако не бъде третирана навреме или правилно. Важно е да сте добре информирани за основните причинители на това състояние. По този начин може да направите всичко възможно да ги избегнете, а с това да понижите рисковете от развитие на подагра.
Източници:
Nicola Dalbeth, Anna L Gosling, Angelo Gaffo, Abhishek Abhishek, Gout, The Lancet, Volume 397, Issue 10287, 2021, Pages 1843-1855, ISSN 0140-6736, https://doi.org/10.1016/S0140-6736(21)00569-9.
(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673621005699)