Съдържание:
- Какво е плексит?
- Какви са симптомите от плексит?
- Какви са причините за поява на плексит?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе плексита?
- Как се поставя диагноза плексит?
- Как се лекува плексит?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е плексит?
Плекситът, е възпаление на на участък от тялото, в който се преплитат едновременно няколко гръбначно-мозъчни нерва. Тези участъците се наричат плексуси.
В човешкото тяло има четири основни плексуса, според които се определя и вида на плексита:
- Брахиален плексус: вероятно най-често срещания вид плексит, познат още като раменен плексит, тъй като засяга областта на рамото. Може да се разпространи и по продължението на цялата ръка.
- Лумбо-сакрален плексус: този вид засяга плексуса в областта на пояса и кръста. Усещанията за дискомфорт обхващат краката, кръста, седалищната част както и предната и задна част на бедрата.
- Цервикален плексус: известен като шиен плексит, засяга нервните сплетнения в областта на шията. Болката може да се разпространи от врата до ухото.
- Кокцигиален плексус: този вид плексит засяга областта на опашната кост и може да причини проблеми с функциите както на половата, така и на отделителната система.
Плекситът може да възникне във всякаква възраст, но се среща най-често при хората между 20 и 60 годишна възраст.
Какви са симптомите от плексит?
Симптомите на плексита могат да варират в зависимост от мястото на възпалението и неговата тежест. Някои често срещани симптоми включват:
- Внезапна, силна болка в засегнатото място
- Слабост или загуба на мускулна сила в засегнатата област
- Ограничени движения
- Изтръпване или мравучкане в засегнатия участък
- Намалена сетивност
- Умора или слабост
Плекситът обикновено се появява само от едната страна, поради което симптомите могат да се наблюдават само в съответната страна. Съществува и двустранен плексит, който обаче е рядко срещан и представлява крайно тежка форма на заболяването.
Какви са причините за поява на плексит?
В голяма част от случаите, плекситът е вторично или съпътстващо състояние, което се появява вследствие на други болести.
Плекситът може да бъде предизвикан, най-често от:
- Вирусно заболяване
- Настинка
- Продължителен престой на студено
- Травма на засегнатия участък
- Други възпалителни процеси в тялото
- Физическо натоварване
- Продължително седене / стоене в неудобна поза
- Гръбначни изкривявания, включително и вродени такива
- Неправилно разтягане на даден участък
- Интоксикация
- Лъчелечение или химиотерапия поради злокачествено заболяване
- Вследствие на притискане от образувал се тумор в съответния участък
Важно е да се отбележи, че точната причина за плексит може да не бъде установена във всеки един случай, тъй като може да става въпрос за комбинация от фактори, които да допринесат за развитието на заболяването.
Някои медицински състояния, като диабет или нарушения на щитовидната жлеза, също могат да увеличат риска от развитие на плексит. В някои случаи може да е налице генетичен компонент на заболяването, като в семейството има случаи на невралгична амиотрофия.
Рискови фактори
Рисковите фактори за плексит могат да варират в зависимост от вида и местоположението на засегнатия плексус.
Ето някои често срещани рискови фактори за плексит:
- Практикуването на контактни спортове: някои спортове като футбол или борба могат да увеличат риск от нанасянето на травма, която да причини плексит.
- Инфекция: някои инфекции, като херпес, лаймска болест, сифилис могат да причинят възпаление на нервния сплит.
- Автоимунни заболявания: автоимунни заболявания като лупус, ревматоиден артрит и множествена склероза могат да причинят възпаление на нервния сплит.
- Някои медицински състояния: като диабет, дискова херния, и др. Могат да причинят увреждания на нервите (невропатия), което да доведе до плексит.
- Повтарящи се движения: многократното използване на определени мускули при повтарящи се дейности, могат да причинят възпаление на нервния сплит.
- Тютюнопушене и прекомерна консумация на алкохол
До какви усложнения може да доведе плексита?
Плекситът може да доведе до редица усложнения в зависимост от мястото и тежестта на увреждането. Ето някои възможни усложнения:
- Хронична болка: плекситът може да причини хронична болка в засегнатата област, която да бъде силна и трудна за овладяване в продължение на няколко месеца
- Затруднена координация и баланс: увреждането на нервния сплит може да причини слабост в мускулите, които засегнатите нерви контролират, което да доведе до проблеми в движението.
- Парализа: ако плекситът засегне нервен сплит, който контролира движението, това може да доведе до ограничена подвижност или парализа в засегнатата област.
Как се поставя диагноза плексит?
Диагностицирането на плексита обикновено включва комбинация от различни методи. Ето някои от тях:
- Снемане на анамнеза: с този метод лекарят цели да разбере повече за симптомите ви, включително кога са започнали, какво ги влошава и какво ги подобрява. Лекаря може да ви попита и за медицинската ви история до момента.
- Физически преглед: извършва се с цел откритието на признаци на възпаление или увреждане на нерва, като например мускулна слабост или загуба на чувствителност.
- Електромиография (ЕМГ): може да помогне за евентуалното откриване на увредени нерви, както и за определяне на местоположението и степента на увреждането.
- Образни изследвания: образните изследвания, като рентгенови снимки, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс, могат да помогнат за установяване на евентуални аномалии или увреждания на нервния сплит.
- Кръвни тестове: Могат да бъдат назначени кръвни тестове, за да се провери за основни заболявания, като автоимунни заболявания или инфекции, които могат да причинят плексит.
Как се лекува плексит?
Лечението на плексита зависи от основната причина и тежестта на симптомите. Ето някои от най-често използваните методи:
- Прием на лекарства: за овладяване на болката и възпалението могат да бъдат предписани болкоуспокояващи като нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), кортикостероиди и др. Освен тях може да бъде предписан и комплекс от витамини, който да подпомогне за оздравителния процес.
- Физиотерапия: може да се препоръча, за да се подобри подвижността и силата в засегнатата област.
- Обездвижване на засегнатите участъци: този метод спомага за оздравителния процес на засегнатите области. Най-често за целта се използват пояс, лонгети или други стабилизиращи средства.
- Лечебна гимнастика и масаж: в допълнение към физиотерапията могат да бъдат назначени и тези два метода.
- Хирургия: в някои случаи може да се препоръча операция за отстраняване на увреждането на нервния сплит или за отстраняване на израстъци или тумори, които могат да причинят плексит.
- Лечение на основни заболявания: ако плекситът е причинен от основно заболяване, като например инфекция или автоимунно заболяване, лечението на основното заболяване може да помогне за облекчаване на симптомите.
Важно е да обсъдите всички възможности за лечение с вашия лекуващ лекар, за да определите най-добрия начин на действие за вашия конкретен случай.
Кога да посетим лекар?
Ако усетите болка в шията, ръцете, кръста или краката е добре да се консултирате с лекар, който да ви помогне за установяването на проблема.
Дори и болките ви да ви се струват леки и незначителни, не ги омаловажавайте, тъй като плекситът може да доведе до трахни усложнения.
Профилактика
Водеща роля в профилактиката на плексита играе цялостната грижа за здравето, тъй като в някои случаи плекситът може да настъпи вследствие на друго заболяване или инфекция.
Освен това е особено важно да се отнасяте с внимание при извършването на дейности свързани с повтарящи се движения или спорт, за да избегнете появата на травми, които са и сред най-честите причинители на плексит.
Превенция
Някои добри практики биха могли да спомогнат за намаляването на рисковите фактори, които могат да доведат до поява на плексит. Ето и някои от тях:
- Укрепване на мускулите в областите, които са най-често засегнати от плексит
- Спазване на балансирана диета богата на витамини и минерали
- Практикуване на упражнения за правилна стойка на тялото
- Използването на правилни техники за вдигане на тежки предмети
- Установяването на здравословна и ергономична работна среда, за хората чиято професия е свързана с продължителна работа на компютър
Важно е да сте добре запознати със заболяването, тъй като липсата на лечение може да доведе до сериозни усложнения, а дори и инвалидност.
Изсточници:
Ortiz Torres M, Gudlavalleti A, Mesfin FB. Brachial Plexitis. [Updated 2024 May 1]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448114/
Rubin DI. Brachial and lumbosacral plexopathies: A review. Clin Neurophysiol Pract. 2020 Aug 13;5:173-193. doi: 10.1016/j.cnp.2020.07.005. PMID: 32954064; PMCID: PMC7484503.