Съдържание:
- Какво представляват папиломите?
- Видове папиломи
- Какви са характерните за папиломите симптоми?
- Защо се появяват папиломи?
- Рискови фактори
- Могат ли папиломите да доведат до усложнения?
- Как се диагностицират папиломи?
- Лечение на папиломи
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представляват папиломите?
Папиломите са доброкачествени (неракови) образувания, причинени от човешкия папилома вирус (HPV). Обикновено папиломите се характеризират с малък, брадавичест вид, но могат да варират по размер, форма и цвят в зависимост от местоположението си и щама на HPV, който ги причинява.
Обикновено се появяват по ръцете, краката и гениталиите, но могат да се развият и в дихателните пътища и на други места. Папиломите не се разпространяват и не се считат за агресивни, поради което лечение може да е необходимо само в някои случаи.
Видове папиломи
Основните видове папиломи включват:
- Обикновени брадавици: този вид обикновено се появяват по пръстите на ръцете, лактите, китките или коленете. Те са кръгли и имат грапава, надигната повърхност и могат да варират по големина и цвят.
- Кокоши трън: засягат често стъпалата на краката, но могат да се появят и по ръцете. Често биват болезнени поради натиск при ходене. Имат плосък, мазолест вид, с малки черни точици в центъра.
- Генитални брадавици (кондиломи): появяват се в гениталната и аналната област и се предават при полов контакт, като засягат както мъже, така и жени. Ако не бъдат третирани правилно или навреме могат да нарастнат значително водейки до сериозни усложнения като рак на шийката на матката.
- Плоски брадавици: обикновено са малки по размер, а формата им е кръгла с гладка повърхност. Могат да се развият по лицето, шията, челото и раменете, като обикновено се появяват като цяла колония. Те са по-често срещани при деца и млади възрастни.
- Филиформени брадавици: представляват папиломи, които обикновено се появяват по лицето, особено около устата, очите и носа. По форма са тънки и продълговати, като често се срещат в телен цвят, но могат да бъдат и жълти.
- Ларингеални папиломи: тези папиломи, се срещат в дихателните пътища, особено в ларинкса (гласовата кутия), могат да причинят промени в гласа, затруднено дишане и повтарящи се респираторни инфекции.
Какви са характерните за папиломите симптоми?
Папиломите обикновено не предизвикват симптоми, освен леко дразнене. В зависимост от местоположението си те могат да предизвикат лек дискомфорт, сърбеж или козметични проблеми.
В редки случаи, като например при ларингеалните папиломи, те могат да доведат до по-съществени симптоми като промени в гласа или затруднено дишане. Като цяло обаче папиломите не са болезнени и не представляват сериозен риск за здравето.
Защо се появяват папиломи?
Човешкият папилома вирус навлиза в кожата или лигавиците и предизвиква необичаен растеж на клетките, което води до образуването на доброкачествени образувания. Вирусът обикновено навлиза в организма през малки порязвания или ожулвания на кожата, където инфектира базалните клетки на епитела. Веднъж попаднал в тях, HPV може да остане неактивен или да предизвика бързо размножаване на заразените клетки, което води до появата на характерните брадавични образувания.
HPV е силно заразен вирус с повече от 100 различни щама, но не всички от тях причиняват папиломи. Най-често срещаните щамове, свързани с кожни папиломи, като например обикновените брадавици, са HPV щамове 1, 2, 4 и 7. Брадавиците, които се появяват по стъпалата на краката (кокоши трън), често се причиняват от HPV щамове 1 и 2. Гениталните брадавици са свързани предимно с HPV щамове 6 и 11, които се считат за нискорискови за рак, но могат да причинят значителен дискомфорт и да се разпространят чрез сексуален контакт.
В допълнение към кожния контакт HPV може да се предава чрез сексуална активност, което води до развитие на генитални брадавици. Вирусът може да се разпространи и от една част на тялото в друга, особено ако човек докосне брадавица и след това докосне друг участък от кожата.
Въпреки че повечето папиломи са доброкачествени и самоограничаващи се, някои щамове на HPV, особено 16 и 18, се свързват с по-висок риск от развитие на ракови заболявания, като рак на шийката на матката, анален рак и рак на гърлото, поради което е изключително важно правилното диагностициране на HPV инфекцията.
Рискови фактори
Появата на папиломи се влияе от няколко рискови фактора. Ето най-често срещаните от тях:
- Пряк контакт: контактът кожа-до-кожа със заразен човек увеличава риска от заразяване с HPV и развитие на папиломи.
- Отслабена имунна система: хората с отслабена имунна система, като например болните от ХИВ/СПИН или тези, които приемат имуносупресивни лекарства, са по-податливи на инфекции с човешки папилома вирус.
- Сексуална активност: сексуална активност, при която не се използват предпазни мерки като презервативи, увеличава риска от заразяване с генитален HPV.
- Възраст: децата и младите хора са по-предразположени към развитие на обикновени брадавици и плоски брадавици поради по-високата степен на излагане и развиващата се имунна система.
- Увредена кожа: порязвания, ожулвания или други наранявания по кожата са входни точки за вируса, което увеличава риска от заразяване.
- Обществени душове и басейни: използването на общи душове, плувни басейни и други обществени места с влажна среда може да увеличи вероятността от излагане на HPV.
- Многобройни сексуални партньори: наличието на множество сексуални партньори увеличава риска от среща със заразен с HPV партньор.
- Лична хигиена: лошата лична хигиена може да допринесе за разпространението на вируса и развитието на папиломи.
Могат ли папиломите да доведат до усложнения?
Въпреки че папиломите обикновено са доброкачествени и не са вредни, понякога те могат да доведат до усложнения, особено ако не се лекуват или ако се появят в чувствителни зони. Възможните проблеми, които папиломите могат да причинят, включват:
- Дискомфорт и болка: папиломите, особено брадавиците по стъпалата (кокоши трън), могат да причинят болка и дискомфорт, особено при ходене.
- Козметични проблеми: видимите папиломи могат да бъдат непривлекателни от козметична гледна точка, което да доведе до проблеми със самочувствието и възприемането на външния вид.
- Инфекции: одраскването или нараняването на папиломите може да доведе до вторични инфекции, които да доведат до зачервяване, подуване и гной.
- Повишен риск от рак: някои високорискови щамове на HPV (като 16 и 18) се свързват с повишен риск от развитие на ракови заболявания.
- Респираторни проблеми: като например развитието на рецидивираща респираторна папиломатоза. Това състояние се получава вследствие на папиломи, растящи в дихателните пътища, които могат да ги запушат, причинявайки затруднено дишане, хрипове и повтарящи се респираторни инфекции.
Как се диагностицират папиломи?
Диагностицирането на папиломите обикновено включва комбинация от физически преглед и диагностични тестове. Често методите за диагностициране включват:
- Физически преглед: лекарят ще започне с обстоен физически преглед на засегнатата област. Папиломите често имат характерен външен вид, като например малки, груби, подобни на брадавици подутини, които могат да помогнат за визуалното им идентифициране.
- Медицинска анамнеза: след това лекарят може да попита за медицинската история на пациента, включително за всяко известно излагане на HPV, история на подобни образувания и всякакви други симптоми, които пациентът изпитва към момента.
- Дерматоскопия: представлява неинвазивно изследване, при което се използва специален инструмент наречен дерматоскоп. С него се изследват по-подробно кожните лезии. Той помага за разграничаване на папиломите от други кожни заболявания.
- Тестване за HPV: при генитални брадавици и други високорискови области може да се извърши HPV тест за идентифициране на специфичните щамове на вируса. Това е особено важно за откриване на високорискови типове HPV, свързани с ракови заболявания.
- Биопсия: ако диагнозата е несигурна или ако папиломът изглежда нетипичен, лекарят може да извърши биопсия. Тя включва вземане на малка проба от тъканта за микроскопско изследване, за да се изключи злокачествено заболяване и да се потвърди наличието на HPV.
Лечение на папиломи
Лечението на папиломите зависи от тяхното местоположение, размер, както и личните предпочитания на всеки пациент. Много хора често прибягват до отстраняване и лечение на папиломите с народни средства, но това не винаги може да се окаже ефективно, а в някои случаи дори опасно. Препоръчително е тези процедури да се извършват от специалист, тъй като подобен тип самолечение крие повече рискове, отколкото ползи.
Ето кои са най-често използваните методи и терапии:
- Локално лечение: извършва се с предписани от лекар препарати, под формата на мехлеми или кремове. По-голямата част от тях съдържат салицилова киселина, коята може да помогне за разтварянето на образуванията.
- Криотерапия: този метод включва замразяване на папилома с течен азот, което води до разрушаване на тъканта му и отпадането му с течение на времето.
- Лазерна терапия: може да се използва за изгаряне на папиломата. Този метод е особено полезен, тъй като не засяга околната тъкан и може да се приложи на практика по всяка част на тялото.
- Електрокоагулация: при тази терапия се използва високочестотен електрически ток за изгаряне на папиломите. Това води до коагулация (стопяване) на третираната тъкан и отстраняването на израстъка.
- Хирургично отстраняване: при по-големи или упорити папиломи може да се наложи хирургично изрязване. Това включва изрязване на израстъка под местна анестезия. Хирургичното отстраняване често се използва при плантарни брадавици (кокоши трън), генитални брадавици и ларингеални папиломи.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да се обърнете към лекар, ако забележите появата на необичайни израстъци по кожата си, особено ако те променят външния си вид, причиняват дискомфорт или продължават да се разпространяват.
Добре е също да потърсите лекарски съвет, ако папиломите са разположени в чувствителни зони, като гениталната или аналната област, или ако пречат на ежедневните дейности или причиняват болка.
Превенция
Въпреки че не е възможно да се предотврати напълно появата на папиломи, някои практики могат значително да намалят риска от заразяване с човешкия папиломен вирус водещ до развитието им.
Ето някои добри практики за предотвратяване на папиломи:
- Ваксиниране срещу HPV може да ви предпази от най-разпространените щамове на вируса, които причиняват генитални брадавици и свързаните с тях ракови заболявания. Ваксинацията се препоръчва както за мъже, така и за жени, в идеалния случай преди да станат сексуално активни.
- Спазване на добра хигиена с редовно миене на ръцете и поддържане на чиста и суха кожа.
- Избягване на споделянето на лични вещи като кърпи, самобръсначки и обувки, които могат да предадат вируса.
- Използване на предпазни средства по време на сексуална активност.
- Избягване на пряк контакт с брадавици,, за да се предотврати разпространението на вируса.
- Засилване на имунната система чрез поддържане на здравословен начин на живот, редовно спортуване, набавяне на достатъчно сън и се справяне със стреса. Силната имунна система може да помогне за преборването с HPV инфекциите.
Папиломите обикновено са доброкачествени образувания, причинени от човешкия папилома вирус (HPV). Въпреки че често не причиняват сериозни здравословни проблеми, е важно те д абъдат наблюдавани и третирани по подходящ начин, за да се избегнат потенциални усложнения. Практикуването на добра хигиена, ваксинирането и търсенето на лекарски съвет, когато е необходимо, може да помогне за намаляване на риска от развитие на папиломи.
Източници:
Sabry AO, Patel BC. Papilloma. [Updated 2023 Aug 14]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560737/