Съдържание:
- Какво е отосклероза?
- Какви са типичните за отосклероза симптоми?
- Какви са причините за отосклероза?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе отосклерозата?
- Как се поставя диагноза отосклероза?
- Как се лекува отосклероза?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
Какво е отосклероза?
Отосклерозата е прогресивно заболяване на ухото, което се характеризира с анормален растеж на костите в средното ухо.
Отосклерозата може да доведе до загуба на слуха, тъй като пречи на правилното функциониране на малките костици на средното ухо. В следствие на тe стават неподвижни и не могат да предават звуковите вибрации към вътрешното ухо.
Видове отосклероза
Разграничават се два основни вида отосклероза. Те биват:
- Фенестрална отосклероза: вероятно най-често срещаната форма на отосклероза. Тя засяга костите намиращи се в овалния прозорец, мястото, което е разположено в края на средното и началото на вътрешното ухо.
- Кохлеарна отосклероза: при този вид промените в костите се наблюдават предимно в кохлеята, най-вътрешната част на вътрешното ухо, която наподобява спирала. Тя е отговорна за преобразуването на звуковите вибрации в електрически сигнали, които се изпращат до мозъка.
Какви са типичните за отосклероза симптоми?
Отосклерозата прогресира постепенно. Основният симптом на заболяването е загубата на слуха. Тя обикновено започва в едното ухо, а след това засяга и другото.
Голям процент от засегнатите съобщават, че забелязват неспособност да чуват нискочестотни звуци или шепот. Други съобщават за поява на шум в ушите.
Възможно е да се появят и симптоми като:
- Замаяност
- Главоболие
- Загуба на координация
- Намален слух
Какви са причините за отосклероза?
Преди да разгледаме възможните причинители на отосклероза, нека първо се запознаем със структурата на ухото и неговите функции.
Дълбоко в човешкото ухо има три малки слухови костици, познати още като чукче, наковалня и стреме. Те от своя страна са свързани с тъпанчевата мембрана, чрез която се предават трептенията от звуковите вълни. Всяко нарушение във функциите на костите и органите участващи в описаната верига се отразява на предаването на звуковите вълни.
Основният механизъм, по който се развива заболяване, е натрупването на костна тъкан в определена част на ухото. Тя от своя страна води до фиксирането и обездвижването на някоя от гореспоменатите кости, като най-често това е стремето. Този процес води до невъзможност за предаване на звуковите вълни, което води и до глухота.
Основната причина за развитието на заболяването не е напълно известна към този момент. Тъй като около 50% от случаите се дължат на наследствени фактори, се приема че може би това е основната причина.
Друг възможен причинител са хормоналните промени по време на бременност или в други етапи от живота на жената.
Рискови фактори
Част от факторите, които могат да увеличат риска от развитие на отосклероза са:
- Възраст: заболяването се развива обикновено на възраст между 10 и 45 години, като симптомите са най-тежки през 30-те години.
- Генетична предразположеност: около половината от хората с отосклероза имат ген, който е свързан с това състояние. Въпреки това не е задължително хората носители на гена да развият отосклероза на всяка цена.
- Пол: както мъжете, така и жените страдат от отосклероза. При жените обаче рискът е по-висок.
- Медицинска история: някои медицински състояния или заболявания като морбили, фрактури, отслабен имунитет могат да увеличат шансовете за развитие на отосклероза. Например, ако някога сте имали морбили, рискът може да се повиши.
До какви усложнения може да доведе отосклерозата?
Ако не бъде лекувана навреме или правилно отосклерозата може да доведе до сериозни усложнения. Както без споменато в началото, основното усложнение е загубата на слух.
Други усложнения, които биха могли да се появят вследствие на заболяването са:
- Увреждане на лицевите нерви
- Поява на шум в ушите
- Необичаен вкус или загуба на вкус в части от езика
- Усложнения свързани с лечението на отосклерозата
Как се поставя диагноза отосклероза?
Отосклерозата се диагностицира от специалист след направа на обстоен преглед. Често той започва с разпит на пациента, при който лекарят се запознава подробно със симптомите му, както и медицинската му история. Следва физически преглед, който е фокусира върху ушите.
В допълнение към тези методи, лекарят провежда и други изследвания, с които да потвърди диагнозата. Те включват:
- Отоскопия: представлява оглед на ухото с уред наречен отоскоп. С него се наблюдават вътрешните структури на ухото и евентуални изменения по тях.
- Аудиометрия: този метод е основен при диагностицирането на отосклероза. Използва специален апарат, който цели да провери слуха на пациента като по този начин се наблюдава наличието на нарушения в него.
- Образни изследвания: в някои случаи е възможно да бъдат назначени образни изследвания като компютърна томография, с помощта на която да се визуализират по-ясно структурите на вътрешното и средното ухо.
Как се лекува отосклероза?
Изборът на лечение за отосклероза зависи от тежестта на заболяването, както и от други индивидуални фактори. Ето и някои от основните методи за лечение:
- Слухови апарати: са често първото средство за лечение на лека до умерена загуба на слуха, дължаща се на отосклероза. Тези устройства усилват звуците и помагат на хората да чуват по-ясно.
- Оперативно лечение: в много от случаите отосклерозата изисква хирургично лечение. Съществуват различни оперативни методи, сред които:
- Стапедектомия: при тази процедура се премахва цялото време и се заменя с протеза. По този начин се възстановява движението на костите на средното ухо, за да се подобри слуха.
- Стапедопластика: в точи случай се премахва само частта от сремето, която се е сраснала с овалното прозорче.
- Медикаменти: въпреки че обикновено не се използват, различни лекарства под формата на капки могат да се предпишат, за да се забави прогресията на заболяването.
Ако се наложи оперативна намеса е изключително важно да се предприемат необходимите мерки, за да се предпази ухото от инфекции, силен шум или налягане.
Кога да посетим лекар?
Ако усещате затруднения със слуха е препоръчително да се консултирате с отоларинголог (специалист УНГ). Той ще ви помогне за диагностицирането на заболяването и назначаването на подходящо лечение.
Профилактика
Основна препоръка за профилактиката на отосклерозата са редовните прегледи.
Отосклерозата може да доведе до сериозни усложнения, затова е важно да посещавате специалист по уши, нос, гърло поне веднъж годишно.
Източници:
House JW, Cunningham CD. Otosclerosis. In: Flint PW, Francis HW, Haughey BH, et al, eds. Cummings Otolaryngology: Head and Neck Surgery. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2021:chap 146