Съдържание:
- Какво е остеопороза?
- Какви са типичните за остеопороза симптоми?
- Какви са причините за поява на остеопороза?
- Рискови фактори
- Усложнения при остеопороза
- Диагностициране на остеопороза
- Какво е подходящото за остеопороза лечение?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е остеопороза?
Остеопорозата е прогресиращо заболяване на костите, за което характерни са намалената здравина на костите и понижената костна маса. Тези две неща правят костите крехки и лесно чупливи.
Заболяването често се развива без ясни симптоми, което го прави откриваемо едва след като налице са болезнени фрактури най-вече по костите на таза, китките или гръбначния стълб.
Остеопорозата се счита за третото по значимост заболяване при хора в напреднала възраст, нареждайки се след сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания. Въпреки че засяга и двата пола, случаите на остеопороза се наблюдават четири пъти повече при жените, отколкото при мъжете.
Какви са типичните за остеопороза симптоми?
Остеопорозата се развива бавно без ясни симптоми и признаци, което е и причината да е наричана “тихата болест”. След като костите започнат да губят своята здравина, налице може да са:
- Болка в областта на гръба или кръста
- Промяна в стойката като прегърбване или накланяне напред
- Задух породен от компресирането на дисковете в гръбначния стълб
- Понижаване на ръста с течение на времето
Какви са причините за поява на остеопороза?
Точната причина за появата на процесите, които водят до остеопороза не е напълно ясна. Въпреки това, учените са установили как точно се развива заболяването.
Редица изследвания доказват, че здравите кости приличат на пълно оформени пчелни пити. Когато настъпи остеопорозата, пространствата и дупките в тях започват да се разширяват, което от своя страна отслабва вътрешността на костите. Това ги прави по-уязвими и склонни да се счупят дори и при най-лекия инцидент.
Този процес е следствие на нарушения настъпили при костното ремоделиране. То протича през целия живот на човека като се характеризира с образуването на нова костна тъкан.
При младите хора, организмът произвежда нова кост много по-бързо, отколкото успява да разгради старата, което води до увеличена костна маса. С напредването на възрастта този процес постепенно се забавя, което води до по-бързата загуба на костна тъкан, отколкото създаването ѝ.
Рискови фактори
Редица фактори могат да увеличат риска от развитие на остеопороза. Най-общо казано рисковите фактори се делят на такива, които могат да бъдат контролирани и на такива, които не могат.
Ето и някои от тях:
Нерегулируеми фактори
- Възраст: костната плътност достига своя връх, когато човек е в края на 2-те си години, и започва да отслабва на около 35 годишна възраст. Ето защо с напредването на възрастта, костите се разрушават по-бързо, отколкото се възстановяват.
- Пол: жените са по-предразположени към остеопороза, отколкото мъжете, особено след менопаузата.
- Раса: хората представители на бялата или азиатската раса са с по-голям риск от развитие на остеопороза.
- Семейна история: хората, които имат близки или роднини с остеопороза са изложени на по-голям риск от развитие на заболяването.
- Намалено количество на хормони: състояния като хормонален дисбаланс или менопауза могат да окажат значително влияние за развитието на остеопороза.
- Ръст и тегло: структурата на тяото, както и по-ниското тегло се свързват с по-ниска костна маса, което от своя страна може да доведе до по-висок риск от остеопороза.
Регулируеми фактори
- Продължителен прием на лекарства: определени медикаменти като кортикостероиди, антиконвулсанти, хормони за щитовидната жлеза, и др., могат да доведат до промени в костите, а по-късно и до остеопороза.
- Хранителни навици: недохранването, консумацията на еднообразни храни или на такив абедни на калций, фосфор, магнезий, витамини и др., могат да повишат риска от развитие на остеопороза.
- Дефицит на витамин D: той е важен за костното моделиране, а липсата му би могла да увеличи шанса за поява на остеопороза.
- Дефицит на калций: калцият е един от минералите, които се срещат в най-голямо количество в човешкото тяло. Най-концентриран е в костите и зъбите, което го прави и изключително важен за тяхната здравина. Остеопорозата е най-често срещаното следствие от липсата на калций.
- Други заболявания: като заболявания на щитовидната жлеза, ревматоиден артрит, болест на Крон, бъбречни заболявания и др., могат да увеличат риска от развитие на остеопороза.
- Тютюнопушене: употребата на никотин може да отслаби здравината на костите, като пречи на усвояването на калций. Това от своя страна би могло да увеличи риска от развитие на остеопороза.
- Прекомерна консумация на алкохол: пособно на тютюнопушенето, продължителната консумация на алкохол може да повиши риска от развитие на остеопороза.
- Липса на физическа активност: хората със заседнал начин на живот и недостатъчна физическа активност са изложени на по-голям риск от развитие на остеопороза. Това е така тъй като физическото натоварване стимулира костното ремоделиране. Следователно липсата на физическа активност може да доведе до загуба на костна маса.
Усложнения при остеопороза
Ако не бъде лекувана навреме или правилно, остеопорозата може да доведе до сериозни усложнения. Те са:
- Намалена физическа активност и трудоспособност
- Наднормено тегло, поради липсата на активност
- Остра болка вследствие на фрактури по костите
- Изкривяване на гръбначния стълб
- Понижен капацитет на белите дробове
Обездвижването и залежаването, вследствие на остеопороза, може да доведат до редица други заболявания. Основно се наблюдават при пациенти в напреднала възраст, като значително могат да влошат качеството им на живот.
Диагностициране на остеопороза
Диагностицирането на остеопороза става след посещение при лекар. Освен физическия преглед и снемането на анамнеза, той може да назначи допълнителни изследвания. Тяхната задача е да оценят костната плътност.
Ето кои са най-използваните съвременни методи:
- Двойно енергийна рентгенова абсорбциометрия (DEXA): най-често използваният метод за измерване на костната плътност. Извършва с помощта на два рентгенови лъча с много малко количество радиация. Те сканират определени области, обикновено тазобедрената става, гръбначния стълб или китката. Разликата в показанията на двата лъча се използва за установяване на костната плътност.
Резултатите се представят като Т-score, който сравнява костната минерална плътност на пациента с тази на здрав млад възрастен от същия пол. Т-score от -1,0 или повече се счита за нормален, докато Т-score между -1,0 и -2,5 показва остеопения (ниска костна плътност), а Т-score от -2,5 или по-малко е показателен за остеопороза.
- Костен ултразвук: това изследване използва ултразвукови вълни, които измерват костната плътност. Препоръчва се за хора, които искат да разберат дали попадат в рисковите групи са развитие от остеопороза.
Какво е подходящото за остеопороза лечение?
Основната цел на лечението е да забави загубата на костната плътност, да облекчи симптомите на болестта и да предотврати появата на фрактури в бъдеще. Лекарят може да назначи терапия, която да съчетава:
Прием на лекарства
В повечето пъти лекарите назначават медикаментозно лечение на пациентите. То може да е различно за всеки човек като се определя от тежестта на заболяването. Най-често използваните лекарства са:
- Биофосфонати: най-често предписваните лекарства за остеопороза. Целта им е да забавят и да предотвратят загубата на костна маса.
- Биологични лекарства: най-често използваното лекарство от този вид е денозумаб. Той има за цел да подтисне активността на клетките отговорни за разрушаването на костите.
- Хормонални лекарства: използват се най-често при постменопаузална остеопороза. На жените се предписват лекарства с естроген или такива, които наподобяват ползите от естрогена върху костната плътност. При мъжете терапият следва да се извършва с тестостерон.
Прием на хранителни добавки
Освен приема на лекарства, на пациентите се препоръчват и хранителни добавки. Те могат да бъдат приемани както за лечение на остеопороза, така и за профилактика. Най-често предписвани са:
- Калций: е една от основните съставки в костите и особено важна за тяхната здравина и структура. Препоръчителната днвена доза е между 700 и 1200 мг на ден.
- Витамин D: подпомага абсорбацията на калций. Препоръчителната дневна доза може да варива в зависимост от редица фактори като възраст, пол и цялостно здравословно състояние. Средно здрав човек трябва да приема между 400 и 800 IU или между 10 и 20 мигрограма на ден.
- Магнезий: този минерал е особено важен за над 300 различни процеса в човешкото тяло. Той помага за произвеждането и правилното разпределяне на витамин D. Освен това магнезият е важен за поддържането на структурата и функцията на костите.
- Витамин К: спомага за отлагането на калций в костите и може да спомогне за предотвратяването на фрактури на костите в напреднала възраст.
- Соев изофлавон: този клас антиоксиданти помагат на организма при загубата на калций и помага за увеличаването на костната плътност. Соевият изофлавон е особено полезен за жени в менопауза.
Препоръчително е тези вещества да се набавят предимно от храна. Въпреки че, хранителните добавки се продават без рецепта е добре да съгласувате приема им с вашия лекуващ лекар.
Кога да посетим лекар?
Ако спадате към някоя от рисковите групи или просто искате сте информирани за здравето на костите ви е препоръчително да се обърнете към лекар.
Той може да ви даде повече информация за остеопорозата и да ви насочи към най-добрите методи за профилактика или диагностика.
Профилактика
Правилната профилактика може значително да забави прогресирането на заболяването и да спомогне за качеството на живот на пациента.
Една от честите препоръки са профилактичните прегледи и изследвания за костната плътност, особено при пациенти спадащи към някоя от рисковите групи.
Превенция
Освен прегледите и изследвания, към превенцията от остеопороза се включват и следните добри практики:
- Редовна физическа активност от миниму 30 минути на ден
- Балансирана диета богата на витамини, минерали, аминокиселини и мастни киселини нужни за изграждането на здрави кости
- Отказ от вредни навици като тютюнопушене и прекомерна консумация на алкохол
- Избягване на наранявания и травми вследствие на падания или удар
- Контролиране на приема на някои медикаменти, които могат да повишат риска от възникване на остеопороза
Важно е да сте добре запознати със заболяването и начините, по които можете да се справите с него. Ако все пак страдате от остеопороза е добре да се съгласувате с вашия лекуващ лекар, за да може заедно да изберете най-подходящото за вас лечение.
Източници:
Porter JL, Varacallo M. Osteoporosis. [Updated 2023 Aug 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441901/
Jane A. Cauley, Chapter 61 – Osteoporosis, Editor(s): Marlene B. Goldman, Rebecca Troisi, Kathryn M. Rexrode, Women and Health (Second Edition), Academic Press, 2013, Pages 929-942, ISBN 9780123849786, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384978-6.00061-3.