Съдържание:
- Какво е ниско кръвно налягане?
- Видове ниско кръвно налягане
- Какви са характерните за ниско кръвно симптоми?
- Какви е причината за ниско кръвно?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе ниското кръвно?
- Как се поставя диагноза ниско кръвно?
- Има ли лечение за ниско кръвно?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е ниско кръвно налягане?
Ниското кръвно налягане, познато в медицинските среди като хипотония, е термин, с който се описва преминаването на кръвта през кръвоносните съдове с по-ниско от нормалното налягане. Кръвно налягане е силата, коятко кръвта упражнява върху стените на артериите, когато преминава през тях.
За повечето хора нормалното кръвно налягане обикновено е равно на 120/80 mm Hg. Когато тези стойности паднат под 90/60 mm Hg, говори за ниско кръвно налягане. Респективно, когато стойностите за завишени, говорим за хипертония – високо кръвно налягане.
По-голям процент от хората се оплакват от високо кръвно, но това не означава, че ниското кръвно е безопасно. Състоянието не е за подценяване, тъй като то също крие рискове както за кръвоносната система, така и за сърцето.
Резкия спад на кръвния поток към важни органи и системи в човешкото тяло може да доведе до ускорен пулс, замайване, загуба на съзнание, а дори и до животозастрашаващи състояние като инфаркт или инсулт.
Видове ниско кръвно налягане
Ниското кръвно налягане се разделя на няколко вида в зависимост от причините, които го пораждат. Някои от основните видове са:
- Ортостатична хипотония: за този вид говорим, когато има внезапен спад на кръвното налягане при ставане от седнало или легнало положение.
- Неврогенна хипотония: е вид ниско кръвно налягане, което често е резултат на неправилно предавани сигнали между сърцето и мозъка. Наблюдава се предимно след продължително стоене.
- Постпрандиална хипотония: този вид настъпва след хранене, когато кръвният поток се насочва към храносмилателната система, което води до временно понижаване на кръвното налягане.
- Тежка хипотония: с този термин се определя значително ниско кръвно налягане, което може да бъде причинено от различни фактори, включително дехидратация, тежка инфекция, загуба на много кръв, и др. Тежката хипотония може да доведе до хипотоничен шок.
- Идиопатична хипотония: докато някои форми на ниско кръвно имат специфични отключващи фактори, идиопатичната хипотония се касае до ниско кръвно налягане без ясна, установима причина.
Какви са характерните за ниско кръвно симптоми?
Ниското кръвно налягане най-често се проявява със симптоми на:
- Замайване и световъртеж
- Болки в гърдите
- Задух
- Учестен сърдечен ритъм
- Загуба на равновесие и припадъци
- Замъглено зрение
- Главоболие
- Гадене
- Обща умора и отпадналост
- Липса на концентрация
- Чувство на дезориентация
- Бледа кожа
Какви е причината за ниско кръвно?
В основата на кръвоносната система стои кръвното налягане– силата, която кръвта упражнява върху стените на артериите. Този жизненоважен параметър е от решаващо значение за поддържането на адекватен кръвен поток в цялото тяло.
Само по себе си кръвното налягане е сложен физиологичен процес, който се регулира от органи, хормони и нервната система. Ето защо ниското кръвно обикновено е резултат от различни фактори.
Ниското кръвно налягане може да се дължи на есенциални и вторични причини.
Есенциалните са тези, при които точната причина не е непосредствено очевидна. Тя може да бъде свързана с индивидуални фактори, като например:
- Продължително залежаване на легло
- Бременност
- Прием на някои лекарства
- Дехидратация
Вторичните причини за ниско кръвно са по-разпознаваеми и обикновено са свързани с основни здравословни проблеми, като:
- Сърдечни заболявания
- Тежки инфекции
- Ендокринни заболявания
- Алергични реакции
Рискови фактори
Няколко фактора могат да допринесат за риска от ниско кръвно налягане. Те са:
- Възраст: с напредването на възрастта еластичността на кръвоносните съдове намалява. Това може да доведе до естествена тенденция за понижаване на кръвното налягане, особено при по-възрастните хора.
- Генетична предразположеност: семейната история може да играе роля при определянето на предразположеността на човек към определени здравословни състояния, включително вариации в кръвното налягане.
- Дефицит на хранителни вещества: недостигът на вещества като витамин В 12 или фолиева киселина могат да доведат до анемия, която да се отрази на общото кръвно налягане.
- Промени в кръвната захар: колебанията в нивата на кръвната захар, особено при състояния като диабет, могат да повлияят на кръвното налягане.
- Хранителни навици: диета, в която липсват основни хранителни вещества, която е бедна на сол или е с недостатъчен общ калориен прием, може да допринесе за ниско кръвно налягане.
- Липса на физическа активност: заседналият начин на живот или липсата на физически упражнения могат да допринесат за ниско кръвно налягане, тъй като сърдечносъдовата система може да не е толкова ефективна при изпомпването на кръвта.
До какви усложнения може да доведе ниското кръвно?
Не винаги ниското кръвно води до усложнения, но все пак тяхната поява е възможна. Някои от потенциалните такива са:
- Замайвания и припадъци: намаленият приток на кръв към мозъка може да причини замайване или световъртеж, което увеличава риска от припадък.
- Наранявания: ниското кръвно налягане може да допринесе за повишен риск от падания, особено при възрастни хора, поради замаяност или слабост. Това може да доведе до сериозни травми и наранявания.
- Увреждане на органите: продължителното ниско кръвно налягане може да доведе до увреждане на органи като сърцето, мозъка или бъбреците.
- Инсулт: ниското кръвно налягане може да доведе до недостатъчно кръвоснабдяване в мозъка. Това от своя страна може да причини инсулт.
- Шок: изключително ниското кръвно налягане може да доведе до животозастрашаващо състояние, известно като високорискова хипотония с шок, при което органите и тъканите получават недостатъчно кръв и кислород.
Как се поставя диагноза ниско кръвно?
Ниското кръвно налягане може да се установи дори и в домашни условия. Всичко, което ви е необходимо е апарат за мерене на кръвно налягане. Откриването обаче на точните причини, които водят до ниското кръвно е задача на специалистите.
Някои то често използваните методи за установяване на ниско кръвно и неговите причинители са:
- Клиничен преглед: прегледът най-често започва с подробен разпит касаещ симптомите и медицинската история на пациента, както и потенциални рискови фактори. След като лекарят се запознае подробно с тях следва обстоен физически преглед. Лекарят измерва кръвното налягане, а също и сърдечния ритъм.
- Кръвни изследвания: за уточняване на причината за ниско кръвно налягане могат да бъдат назначени изследвания, които да проследят нивата на кръвната захар, функциите на щитовидната жлеза, пълна кръвна картина, дефицит на витамини, и други.
- Ехокардиография (ЕхоКГ) или електрокардиограма (ЕКГ): тези две изследвания също могат да бъдат част от диагностичния процес. И двете изследвания за неинвазивни и имат за цел да предоставят информация за функциите и състоянието на сърцето.
- Образни изследвания: ако лекарят подозира, че причината за ниското кръвно се крие в проблеми с определени органи като сърцето или белите дробове, то може да се прибегне и до образни изследвания. Някои от тях включват рентгенография на съответна област, компютърна томография (КТ) или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).
Има ли лечение за ниско кръвно?
След като бъде установена причината за ниското кръвно, може да се премине и към назначаването на подходящо лечение.
В голяма част от случаите ниското кръвно може да бъде ефективно овладяно, особено ако състоянието се дължи на конкретен медицински проблем като например кръвозагуба, дехидратация, хранителни дефицити, и др.
В други случаи лекуващия лекар може да назначи медикаментозна терапия, включваща лекарства за повишаване на кръвното налягане или такива за стесняване на кръвоносните съдове.
На пациентите се препоръчват и промени в начина на живот като прием на повече вода, хранене с малки порции, редовна физическа активност избягване на тютюнопушене и употреба на алкохол, и други.
Кога да посетим лекар?
Ако вие или ваш близък изпитвате някой от характерните за ниско кръвно симптоми, то е препоръчително да се консултирате със специалист. Той ще ви помогне с правилното диагностициране на състоянието и причините, които са довели до него.
Дори и да установите ниски стойности на кръвното си налягане в домашни условия не прибягвайте към самолечение, особено такова с прием на медикаменти.
Превенция
Превенцията на ниското кръвно налягане не винаги е възможна. Най-често тя се свежда до избягване на случаите, в които може да се стигне до това състояние.
Усвояването на различни добри практики може да помогне значително при намаляването на някои рискови фактори, както и при овладяването на характерни за състоянието симптоми. Ето и някои препоръки:
- Прием на достатъчно течности, като вода или чай, с цел поддържане на добра хидратация, особено в горещо време или по време на физическа активност.
- Увеличаване на количеството сол в диетата, тъй като тя може да спомогне за повишаването на кръвното налягане. Преди да прибегнете до каквито и да е промени, непременно се консултирайте с лекар.
- Хранене с малки порции, които да са равномерно разпределени през деня. Хранене пет до шест пъти на ден с малки порции, вместо три големи хранения, може да помогне за предотвратяването на внезапния спад на кръвното налягане.
- Ограничаване на консумацията на алкохол, тъй като той може да повлияе и понижи кръвното налягане.
- Овладяване на стреса, тъй като хроничното натоварване може да повлияе на кръвното налягане. Усвояването на дихателни и медитативни техники би могло да помогне за намаляването на стреса и релаксирането на тялото.
- Редовна физическа активност е от ключово значение за подобряване на цялостното здраве на сърдечносъдовата система.
- Ограничаване на горещи душове и вани. Къпането с твърде гореща вода може да разшири кръвоносните съдове, което да доведе до понижено кръвно налягане.
Много хора не подозират, че страдат от ниско кръвно. При други обаче състоянието се проявява с неприятни симптоми, които могат да причинят дискомфорт и да влошат качеството на живот на засегнатите. Ето защо познаването на характерните за състоянието симптоми е ключово за ранното му откриване и превенцията от по-сериозни усложнения. Ако подозирате, че имате ниско кръвно налягане, е важно да му обърнете внимание като се консултирате със специалист. Състоянието е лечимо в голям процент от случаите, стига причините за него да бъдат правилно диагностицирани.
Източници:
Sharma S, Hashmi MF, Bhattacharya PT. Hypotension. [Updated 2023 Feb 19]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499961/
Martín-Pérez M, Michel A, Ma M, García Rodríguez LA. Development of hypotension in patients newly diagnosed with heart failure in UK general practice: retrospective cohort and nested case-control analyses. BMJ Open. 2019 Jul 11;9(7):e028750. doi: 10.1136/bmjopen-2018-028750. PMID: 31300503; PMCID: PMC6629451.