Съдържание:
- Какво представляват налепите по гърлото?
- Какви са характерните симптоми при налепи по гърлото?
- Какво води до образуването на налепи по гърлото?
- Рискови фактори
- Могат ли налепите по гърлото да доведат до усложнения?
- Как се диагностицират налепи по гърлото?
- Лечение при налепи по гърлото
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представляват налепите по гърлото?
Когато говорим за налепи по гърлото, най-често визираме белите образувания по сливиците. Въпреки това терминът се свързва също и с отлаганията засягащи лигавицата на гърлото и задната част на устната кухина.
Налепите могат да бъдат с различен цвят и форма, като най-често появата им е признак за бактериална, вирусна или гъбична инфекция. Наличието на налепи по гърлото обикновено е придружено и от други симптоми като болки в гърлото, затруднено преглъщане, подути лимфни възли, висока температура, и др.
Макар инфекциите да се считат за най-честите причинители, налепите по гърлото могат да се образуват и вследствие на неинфекциозни състояния, като например левкоплакия, плосък лишей, травма засягаща лигавицата на гърлото, и др.
В зависимост от основната причина за развитие на състоянието варират и възможностите за лечение. В някои случаи налепите могат да бъдат лесно третирани, докато при други да изискват специфична терапия.
Какви са характерните симптоми при налепи по гърлото?

Основният признак за наличието на налепи по гърлото е появата на лезии в областта на сливиците, мекото небце или задната част на гърлото. Те могат да бъдат с различен цвят, размер и местоположение.
В зависимост от основната причина може да се появят и допълнителни симптоми. В повечето случаи те помагат за поставяне на по-прецизна диагноза и назначаването на подходящо лечение.
Често срещаните признаци, които съпътстват състоянието, включват:
- Болки в гърлото
- Дискомфорт при преглъщане
- Зачервяване и подуване на гърлото
- Повишена температура
- Подуване на лимфните възли в областта на шията
- Лош дъх
- Сухота в устата
- Хрипове или промени в гласа
- Умора и обща отпадналост
Ако тези симптоми се задържат за по-дълъг период от време е препоръчително да се обърнете към специалист отоларинголог (УНГ). Той ще ви помогне в поставянето на правилна диагноза и назначаването на подходящо за вашия случай лечение.
Какво води до образуването на налепи по гърлото?

Налепите в гърлото се образуват в резултат на реакцията на организма към дразнене, инфекция или анормален растеж на тъканите.
Гърлото е част от храносмилателната и дихателната система и отговаря за координирането на функции като дишането, преглъщането и образуването на звуци, като същевременно предпазва дихателните пътища от неволното поглъщане на храна и течности.
Освен това гърлото на практика е съвкупност от различни образувания като небцето, корена на езика, сливиците, аденоидите, фаринкса и ларинкса. Тъй като е постоянно изложено на фактори от външната среда, гърлото е покрито от лигавица състояща се от клетки, които помагат за улавянето и борбата с вредните микроби.
Когато в гърлото попаднат патогени като например вирус, бактерия или гъбички – имунната система реагира, като изпраща бели кръвни клетки в областта. Тези имунни клетки, заедно с мъртвата тъкан, слузта и самите инфекциозни организми, могат да се съберат на повърхността на засегнатата област и да образуват лезии. Именно това са образуванията, които определяме като налепи по гърлото.
За основни причинители на състоянието се считат:
- Инфекциозни състояния
Включват бактериални, вирусни и гъбични инфекции. Бактериалните инфекции като тези причинени от стрептококи от група А, хламидия, могат да доведат до появата на бели налепи по сливиците и лигавицата на фаринкса.
Вирусните инфекции, като мононуклеоза , ангина , човешки папилома вирус (HPV) или тези причинени от аденовируси също могат да доведат до появата на бели петна в областта на гърлото.
Гъбичните инфекции, особено оралната млечница, причинена от Candida albicans, се характеризират с появата на бели или жълти плаки, които могат да се разпространят към задната част на гърлото.
- Неинфекциозни състояния:
Възможно е налепите по гърлото да се появят и без инфекция. Състояния като левкоплакия (свързани с хронично дразнене от тютюнопушене или киселинен рефлукс) и плосък лишей (автоимунно заболяване) или камъни в сливиците (тонзилолити) могат да причинят появата на бели петна.
Полипите и доброкачествените или злокачествените тумори в гърлото също могат да се появят под формата на необичайни образувания или бели петна.
Рискови фактори
Няколко рискови фактора могат да увеличат вероятността от поява на налепи в гърлото. Тези фактори по-скоро правят гърлото по-уязвимо към инфекции, вследствие на които се появяват и характерните образувания.
Основните рискови фактори са:
- Възраст: децата са по-податливи на бактериални и вирусни инфекции. От друга страна по-възрастните хора, са изложени на по-висок риск от хронични заболявания на гърлото, поради продължително излагане на различни рискови фактори.
- Отслабена имунна система: отслабеният имунитет затруднява борбата на организма с инфекциите, което увеличава вероятността от заразяване с гъбички, вируси или бактерии. Хората с хронични заболявания, както и тези, подложени на химиотерапия или продължително лечение със стероиди, също са изложени на по-висок риск от заразяване.
- Лоша устна хигиена: позволява на бактериите и гъбичките да се развиват в устата и гърлото, което увеличава риска от появата на налепи.
- Хроничен рефлукс: гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) излага гърлото на въздействието на стомашната киселина, което води до дразнене и възпаление. С течение на времето повтарящото се излагане на киселина може да увреди лигавицата на гърлото и да допринесе за състояния като левкоплакия.
- Употреба на инхалаторни кортикостероиди: хората, които използват инхалатори за астма или други заболявания, са по-склонни да развият орална млечница, особено ако не изплакват устата си след употреба.
- Близък контакт със заразно болни: много бактериални и вирусни инфекции на гърлото се разпространяват лесно по въздушно-капков път или при използване на лични вещи. В допълнение продължителният престой на места с много хора, като училища, офиси или обществен транспорт, увеличава риска от излагане на инфекциозни агенти.
- Тютюнопушене: пушенето дразни лигавицата на гърлото и отслабва локалния имунитет, което прави гърлото по-податливо на развитие на инфекции.
- Фактори от околната среда: излагането на сух въздух може да причини дразнене на гърлото и да направи лигавиците по-уязвими към инфекции. Сезонните промени, особено през зимата, могат да увеличат разпространението на вирусни и бактериални инфекции, тъй като хората прекарват повече време на закрито. Освен това замърсяването, прахът и алергените могат да предизвикат дразнене на гърлото, да допринесат за хронично възпаление и да увеличат риска от развитие на налепи по гърлото.
Избягването на тези рискови фактори може значително да ограничи вероятността от развитие на състоянието.
Могат ли налепите по гърлото да доведат до усложнения?
Налепите по гърлото могат да доведат до усложнения, особено ако основната причина не се лекува правилно. Тежестта на усложненията зависи от това дали налепите са причинени от инфекция, хронично дразнене или по-сериозно състояние.
Сред често срещаните усложнения са:
- Разпространение на инфекцията: ако налепите са причинени от бактериална или гъбична инфекция, то тя може да се разпространи в близките тъкани. В редки случаи бактериите могат да навлязат в кръвообращението и да причинят по-тежки състояния като ревматична треска или сепсис.
- Хронично възпаление на гърлото: продължителното дразнене на гърлото вследствие на различни фактори може да доведе до постоянно възпаление, което да причини дискомфорт, промяна в гласа и затруднено преглъщане.
- Затруднения при дишане или преглъщане: някои инфекции могат да причинят подуване на сливиците, което стеснява дихателните пътища и затруднява дишането. Освен това полипите или туморите в гърлото могат да попречат на преглъщането.
- Повишен риск от рак на гърлото: хроничните налепи в гърлото, особено тези, свързани с левкоплакия, тютюнопушене или инфекция с човешки папилома вирус (HPV), могат да увеличат риска от развитие на рак на гърлото или устната кухина.
- Лош дъх и дискомфорт: заболявания като камъни в сливиците, орална млечница и бактериални инфекции могат да доведат до хроничен лош дъх (халитоза), дискомфорт в гърлото и неприятен вкус в устата.
- Увреждане на гласните струни и промени в гласа: ако налепите са причинени от рефлукс или хронично дразнене, те могат да доведат до увреждане на гласните струни или до дрезгав глас.
За да се предотвратят усложненията, е важно да се идентифицира и лекува основната причина за появата на налепи по гърлото.
Как се диагностицират налепи по гърлото?

Диагноза се поставя след клиничен преглед, който започва с подробна анамнеза и физически преглед. Лекарят ще попита за симптомите, боледуване от скорошни инфекции, наличие на други заболявания , употребата на определени лекарства или всички останали фактори, които могат да доведат до поява на налепи.
По време на прегледа лекарят използва шпатула и инструмент със светлина, за да огледа гърлото, сливиците и мекото небце, като провери за признаци на възпаление. Гърлото може да бъде прегледано и за подути лимфни възли, което също е признак за инфекция.
Ако причината не е ясна веднага, може да се наложи да се направят допълнителни изследвания за потвърждаване на диагнозата. Те могат да включват:
- Бърз тест за стрептококи: използва се за откриване на стрептококи от група А, като тестът може да се осъществи в домашни условия. Важно е ако тестът е положителен да се консултирате с лекар.
- Изследване на гърлен секрет: назначава се с цел откриване на конкретни бактерии причиняващи възпаление в гърлото. Използва се стерилен тампон, с който се взема материал от гърлото и сливиците. Пробата се изпраща за култивиране.
- Тестове за вируси: могат да бъдат направени различни тестове като например тестове за грип А или грип Б или PCR тест за респираторни вирусни инфекции. Тези тестове обикновено се извършват чрез взимане на секрет от носа.
- Кръвни изследвания: ако лекарят подозира системна инфекция, имунен дефицит или възпалително състояние, може да се направят кръвни тестове за проверка на броя на белите кръвни клетки, вирусните антитела или възпалителните маркери.
- Биопсия: ако налице е необичайно нарастване на налепите, може да се направи биопсия, за да се изключат предракови или ракови състояния.
След като се установи причината за появата на плаките, лекарят ще определи подходящото лечение за справяне с основното състояние.
Лечение при налепи по гърлото

Лечението при налепи по гърлото зависи от основната причина. В повечето случаи справянето с инфекцията, дразненето или други фактори помага за овладяване на състоянието.
Ето и някои възможности за лечение спрямо причината:
Лечение при инфекциозни причини
- Бактериални инфекции: те се лекуват с антибиотици, като пеницилин или амоксицилин. Важно е да завършите пълния курс на лечение, за да предотвратите усложнения.
- Гъбични инфекции: за отстраняване на инфекцията се използват противогъбични лекарства. Поддържането на добра хигиена на устната кухина може да помогне за предотвратяване на повторна поява.
- Вирусни инфекции: тъй като вирусните инфекции не реагират на антибиотици, лечението се фокусира върху облекчаване на симптомите, включително прием на болкоуспокояващи (ибупрофен или парацетамол), активна почивка и др. При тежки случаи може да се предпишат антивирусни лекарства.
Лечение при неинфекциозни причини
- Киселинен рефлукс (ГЕРБ): промените в начина на живот, като например избягване на кисели/пикантни храни, приемане на по-малки порции храна могат да помогнат. Могат да бъдат предписани и подходящи лекарства.
- Камъни в сливиците: често могат да бъдат отстранени в домашни условия чрез гаргара със солена вода или с помощта на клечки за уши. При повтарящи се случаи лекарят може да препоръча лазерно отстраняване.
- Полипи или тумори: ако налепите са причинени от доброкачествени полипи или съмнения за ракови образувания, може да се наложи допълнителна оценка и хирургично отстраняване или биопсия.
Симптоматично и поддържащо лечение
- Гаргарата с топла солена вода може да помогне за намаляване на възпалението и успокояване на гърлото.
- Пиенето на много течности поддържа гърлото влажно и предотвратява дразненето.
- Таблетки за смучене или спрейове за гърло могат да осигурят временно облекчение на дискомфорта.
- Поддържането на добра хигиена на устната кухина чрез миене на зъбите, почистване с конец и използване на антибактериална вода за уста може да предотврати разпространението на инфекции.
- Използването на овлажнител за въздуха помага да се предпази гърлото от раздразнение.
В повечето случаи налепите са временни и лесно лечими, особено когато основната причина се установи рано. Въпреки това постоянните или необясними налепи не трябва да се пренебрегват, тъй като те могат да са признак за по-сериозно състояние, изискващо допълнителна оценка.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да се обърнете към лекар, ако налепите по гърлото не се подобряват в рамките на няколко дни, влошават се или са придружени от симптоми като висока температура, силна болка в гърлото, затруднено преглъщане, проблеми с дишането или подути лимфни възли.
Превенция
Въпреки че не всички случаи могат да бъдат предотвратени, добрата хигиена, здравословният начин на живот и избягването на дразнители могат значително да намалят риска.
Ето някои основни практики, които помагат да поддържате гърлото си здраво:
- Укрепете имунната си система с балансирана диета богата на витамини и минерали и редовна физическа активност.
- Поддържайте добра хидратация с достатъчен прием на течности, предимно вода, за да бъде гърлото влажно.
- Набавяйте си достатъчно сън, за да бъде организма добре отпочинал. По този начин му помагате да се бори успешно с инфекциите.
- Поддържайте добра устна хигиена. Мийте зъбите си редовно, изплаквайте устата си с антибактериална вода и почиствайте с конец за зъби, за да намалите бактериите в устата.
- Избягвайте рискови фактори, като тютюнопушене или консумация на алкохол или прием на лекарства, тъй като те могат да увредят лигавицата на гърлото и да доведат до поява на налепи.
- Предотвратете инфекциите с редовно миене на ръцете, избягване на споделянето на лични вещи с други, както и контакта с болни.
- Ваксинирайте се срещу често срещани инфекции, като грип, COVID-19 и HPV.
Причините за появата на налепи по гърлото могат да бъдат различни – от леки инфекции до по-сериозни състояния. Въпреки че много от случаите отшумяват с подходящи грижи и лечение, важно е да обръщате внимание на постоянни или влошаващи се симптоми и да потърсите консултация със специалист, когато е необходимо.
Източници:
Smith KL, Hughes R, Myrex P. Tonsillitis and Tonsilloliths: Diagnosis and Management. Am Fam Physician. 2023 Jan;107(1):35-41. PMID: 36689967.
Mohammed F, Fairozekhan AT. Oral Leukoplakia. [Updated 2023 Jul 17]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2025 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK442013/