Съдържание:
- Какво е морбили?
- Какви са типичните за морбили симптоми?
- Какви са причините за морбили?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе морбили?
- Как се поставя диагноза морбили?
- Как се лекува морбили?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
Какво е морбили?
Морбили, или така наречената дребна шарка или брусница, е инфекциозно заболяване, което се характеризира със ситен обрив по кожата, висока температура и възпаление на горните дихателни пътища.
Предава се само от човек на човек, като най-често това става по въздушно-капков път, при говор, кихане, или кашляне по време на директен контакт със заразен. Болестта засяга хора от всякакви възрасти, но най-често се наблюдава при деца или неваксинирани.
Дребната шарка може да доведе до редица сериозни усложнения като респираторни усложнения, неврологични усложнения, загуба на слуха, а дори и смърт.
Какви са типичните за морбили симптоми?
Протичането на болестта може да бъде както с леко изразени симптоми, така и с умерни или тежки прояви. Това до голяма степен зависи и от това дали засегнатият е ваксиниран или не.
Обикновено заболяването протича в четири стадия:
Инкубационен период
С него се обозначава времето от заразяването на пациента до проявата на първите симптоми. Обикновено той варира спрямо възрастта на засегнатия, както и това дали той е ваксиниран.
Инкубационният период протича безсимптомно като обикновено трае между 10 и 14 дни от момента на заразяването. При деца е възможно да е малко по-кратък като първите признаци да са налице между 7 и 10 дни.
Имунизираните лица могат да развият първи симптоми дори до три, четири седмици след като са били изложени на вируса.
Катарален период
Настъпва след инкубационния период, като протича със силно изразени грипоподобни симптоми на:
- Повишена температура
- Хрема
- Конюктиви
- Болки в гърлото
- Суха кашлица
- Обща умора и отпадналост
- Загуба на апетит
- Диария
- Кръвотечение от носа
Около 4 до 5 дни след началото на симптомите се появяват и характерните за дребна шарка петна. Представляват малки белезникави петънца, познати още като петна на Филатов-Коплик. Наблюдават се по лигавицата на устата и в областта на бузите. Обикновено се появяват преди същинския обрив и изчезват бързо след неговата поява.
Обривен период
Този период настъпва около 3 до 4 дни след появата на петната на Филатов-Коплик. За него отново са характерни грипоподобните симптоми, както и общото влошаване на състоянието на болния.
Обривът в характерен за заболяването като се проявява с малки обривни елементи в сравнение с тези при други видове шарка. Настъпва първо зад ушите, като постепенно се разпространява и по лицето и шията. По-късно обхваща и цялото тяло.
Този период трае около една седмица, след което обривът започва да изчезва. Ако в края на обривния период се появи покачване на телесната температура и обостряне на симптомите, то това може да е признак за повторна инфекция.
Възстановителен период
Представлява последният стадий, през който дребната шарка преминава. При него се наблюдава отшумяване на инфекцията и постепенното възстановяване на общото състояние на болния.
Какви са причините за морбили?
Дребната шарка се причинява от вируса на дребната шарка (Morbillivirus), принадлежащ към семейство Paramyxoviridae. Представлява РНК вирус, които е сравнително чувствителен към факторите на околната среда. Обикновено не оцелява дълго извън гостоприемника си, тъй като е уязвик към топлина, светлина и изсушаване.
Разпространяването му се осъществява по въздушно-капков път. Веднъж попаднал в лигавицата на горните дихателни пътища или конюктивата, вирусът използва клетките на гостоприемника, за да се размножи. Постепенно достига и до други органи и структури в целия организъм.
Важно е да се отбележи, че вирусът на дребната шарка е изключително заразен. Това означава, че дори и малък брой вирусни частици са достатъчни, за да предизвикат инфекция.
Рискови фактори
Основните рискови фактори за морбили са:
- Възраст: децата са главната рискова група, основно поради липса на ваксинация по една или друга причина.
- Отслабен имунитет: заболяването може да засегне хора от всякакви възрасти, като с по-висок риск са тези с отслабен имунитет.
- Продължително пребиваване в ендемични райони: хората, които живеят или пътуват в райони, където дребната шарка все още има висока честота, са изложени на по-голям риск от заразяване с вируса.
- Недостиг на витамин А: според проучвания при деца и подрастващи с недостиг на витамин А се наблюдава по-голям риск от развитие и тежко протичане на морбили, отколкото при други.
До какви усложнения може да доведе морбили?
В миналото дребната шарка се е асоциирала с множество сериозни усложнения. За щастие масовата имунизация в днешно време до голяма степен е ограничила развитието на голяма част от тези усложнения.
Въпреки това, нека разгледаме някои от тях:
- Ушни инфекции: вероятно едно от най-често срещаните усложнения при дребна шарка е развитието на среден отит. Наблюдава се предимно при малки деца, като засяга едно на всеки 10 деца.
- Диария: друго често срещано усложнение е острата диария, която може да бъде придружена и от повръщане. В комбинация двете водят до загуба на течности и дехидратация.
- Пневмония: вирусът причиняващ дребна шарка може да отслаби защитните сили на дихателната система, което от своя страна улеснява развитието на бактериалните инфекции. Те най-често водят до пневмония, която може да бъде сериозно усложнения, особено ако засяга деца и хора с отслабен имунитет.
- Енцефалит: макар и рядко срещан, енцефалитът е вероятно едно от най-тежките усложнения на дребната шарка. Представлява възпаление на мозъка, което се характеризира с неврологични проблеми, гърчове, и други.
- Усложнения при бременност: бременните жени, заразени с морбили, са изложени на висок риск от развитие на усложнения засягащи нормалното протичане на бременността.
- Смърт: изключително голям процент от болните се възстановяват без трайни последици. Въпреки това, заболяването може да бъде фатално, особено при хора с отслабена имунна система, недохранване, или ограничен достъп до медицинска помощ.
Как се поставя диагноза морбили?
Диагностицирането на заболяването се базира на:
- Снемане на анамнеза: първият етап от диагностицирането включва разпит на пациента, с който лекарят цели да разбере повече за симптомите, както и медицинската история на болния.
- Физически преглед: лекарят извършва физически преглед на пациента, като фокусът е насочен към установяването на характерните за дребна шарка белези като обрив или петна, зачервени очи, кашлица, хрема, и други.
- Лабораторни изследвания: ключова роля за поставянето на диагноза дребна шарка имат и лабораторните изследвания. Най-често те включват кръвни тестове, изследвания на урината, взимане на секрет от гърлото, или бързо тестове с натривка от носната лигавица.
- Образни изследвания: тъй като заболяването може да причини различни усложнения, лекарят може да назначи допълнителни образни изследвания като рентгенография, компютърна томография, ЯМР, и други. С тяхна помощ може да се потвърди наличието на усложнения, както и да се установи тяхната тежест.
Как се лекува морбили?
Към момента няма установено специфично лечение за морбили. Обикновено лекото протичане на заболяването изисква симптоматично лечение и предприемането на общи оздравителни мерки.
Ето и някои препоръки, които лекарите най-често препоръчват:
- Прием на противовъзпалителни и обезболяващи лекарства
- Активна почивка и достатъчно сън
- Хидратация с прием на достатъчно течности
- Пълноценно и балансирано хранене
- Допълнителен прием на витамини и минерали, особено ако засегнатия има установен недостиг на витамин А
- Изолация на болния предвид заразния характер на заболяването
Ако заболяването протича с тежък характер е възможно болният да бъде хоспитализиран. При развитието на усложнения, лечението най-често включва медикаментозна терапия съобразена с вида и тежестта на усложнението.
Кога да посетим лекар?
Ако подозирате, че вие или вашето дете проявявате признаци на дребна шарка, е препоръчително да потърсите консултация с лекар.
Профилактика
Поставянето на ваксина срещу морбили е основен похват при профилактиката на заболяването. Ваксината е комбинира заедно с рубеола и паротит и се поставя като част от задължителния имунизационен календар в България.
Разработената за дребна шарка ваксина представлява сигурен и ефективен метод за предпазване от заболяването. След въвеждането на масовата имунизация в различни райони по света, е отчетен драстичен спад в заболеваемостта.
Прогнозата при заболяването като цяло е добра. Хората, които веднъж за прекарали дребна шарка обикновено изграждат траен имунитет, който представлява своеобразна защита срещу повторно развитие на морбили.
Източници:
Danet, C. and Fermon, F. (2013) ‘Management of a Measles Epidemic’. Médecins Sans Frontières. ISBN 978-2-37585-025-1