Съдържание:
- Какво представляват лишеите?
- Видове лишеи по кожата
- Какви са характерните симптоми при лишеи?
- Какво води до поява на лишеи по кожата?
- Рискови фактори
- Могат ли лишеите да доведат до усложнения?
- Как се диагностицира състоянието?
- Лечение при лишеи по кожата
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представляват лишеите?
Кожата е най-големият орган в човешкото тяло. Тя има множество функции, част от които е и способността ѝ да сигнализира, когато налице са вътрешни проблеми в организма. Освен това, кожата е непрестанно изложена на редица външни фактори и дразнители, които също могат доведат до видими промени в естетическия ѝ вид.
Един такъв пример е появата на лишеи по кожата. Често срещано инфекциозно състояние, което се характеризира с изменения в структурата на кожата, като:
- Развитие на плаки, папули, обриви или петънца
- Промяна в пигментацията на кожата
- Подуване, дразнене, силен сърбеж
Разграничават се различни видове лишеи, които имат своите особености, макар и да споделят някои общи симптоми, модели на развитие и причини за поява. В повечето случаи лишеите предизвикват безпокойство поради външния си вид, но много от тях са безвредни и отшумяват от само себе си или с подходящо лечение.
Състоянието може да засегне хора от всякакви възрасти или пол. Въпреки това някои рискови фактори като възраст, генетично предразположение, имунитет могат да увеличат риска от поява на лишеи.
Видове лишеи по кожата
Съществуват различни видове лишеи. Ето и някои от най-често срещаните:
Розов лишей (Pityriasis rosea)

Характеристики
Розовият лишей е често срещано състояние, което в повечето случаи отшумява от само себе си в рамките на 6-12 седмици. При някои хора е възможно да отнеме и по-дълго време.
Състоянието е най-често срещано при деца и млади хора на възраст между 10 и 35 години, въпреки че може да засегне хора от всички възрасти.
Проява по кожата
Започва с появата на голямо розово петно наричано майчина плака. Петното е с размери между 2 и 10 см в диаметър. Центърът му е с жълтеникав цвят, а кожата по ръбовете му е леко повдигната и люспеста. Появява се по кожата на торса, като най-често засяга областта около деколтето или гърба. Може да се появи и по всяка друга част на тялото.
След време могат да се появят и други подобни петна под формата на обрив, който се разпространява симетрично по тялото, предимно по гърба, гърдите, корема или мишниците. Често обривът наподобява формата на клони на елха.
Причини
Към момента точната причина за поява на този тип лишей не е напълно изяснена. Обсъждат се различни теории, сред които най-разпространена е тази касаеща инфекция с вирус от херпесната група. Счита се също, че заболяването може да се появи вследствие на бактериална инфекция или алергична реакция.
Допълнителни симптоми:
В повечето случаи не се наблюдават съпровождащи симптоми. Възможно е да се появи и дразнене или сърбеж в засегната област. Някои хора съобщават за наличието на главоболие, висока температура, обща умора, кашлица, зачервено гърло и др.
Плосък лишей (Lichen planus)

Характеристики
Плоският лишей е хронично възпалително състояние, което засяга както кожата, така и лигавиците на различни органи в тялото. То се счита за автоимунно заболяване, при което имунната система погрешно атакува кожата и лигавиците. Състоянието не е заразно и обикновено отшумява в рамките на няколко месеца до няколко години, въпреки че в някои случаи може и да рецидивира.
Този вид може да се появи на всяка възраст, но най-често се наблюдава при хора на възраст между 30 и 60 години. Счита се, че е по-разпространено при жените, отколкото при мъжете.
Сам по себе си плоският лишей се дели на няколко подтипа, тъй като може да засегне различни области на тялото като ноктите, скалпа, устната кухина, половите органи, и др.
Проява по кожата
Състоянието се проявява с малки, с плосък връх, виолетови възелчета (папули) с диаметър между 2 и 10 mm. Лезиите често са с лъскава повърхност и могат да имат бели, подобни на дантели ивици (известни като стрии на Уикъм). Обривът обикновено се появява по китките, предмишниците, долната част на гърба, глезените и краката, въпреки че може да се развие и по скалпа, ноктите и вътрешността на устата.
С течение на времето лезиите могат да се групират, образувайки по-големи, удебелени петна. В някои случаи кожата става люспеста или ерозирала, особено ако се чеше често.
Причини
Точната причина за появата на плоския лишей не е известна, но се предполага че заболяването е с автоимунен характер. Възможните причинители са много, но сред най-често спряганите са:
- Вирусни инфекции (хепатит С)
- Някои лекарства (като бета-блокери, НСПВС и антималарийни препарати)
- Алергични реакции към стоматологични материали, химикали или метали
- Генетична предразположеност
- Физически и емоционален стрес
Допълнителни симптоми
Обривът често е съпроводен от сърбеж, който може да варира от лек до силен. Когато засегне устата или гениталиите, той може да доведе до болезнени язви, усещане за парене и дискомфорт при хранене или говорене.
В случаите, когато е засегнат скалпът, може да се наблюдава изтъняване на косата или траен косопад. Засягането на ноктите може да доведе до появата на грапавини, разцепване или загуба на нокътната плочка с течение на времето.
Обикновен хроничен лишей (Lichen simplex chronicus)
Характеристики
Този вид също е с хроничен характер, като в медицинските среди се определя като форма на хроничен невродерматит. За разлика от другите видове лишеи, хроничният лишей не е самостоятелно заболяване, а по-скоро резултат от продължително дразнене на кожата или основно състояние като екзема, псориазис или хронична суха кожа.
Състоянието може да се развие на всяка възраст, но е по-често срещано при възрастни, особено при хора с анамнеза за кожни заболявания или навици, като например непрестанно чесане.
Проява по кожата
Засегнатата област обикновено е овална или с неправилна форма, с диаметър няколко сантиметра. Кожата изглежда удебелена, груба и люспеста, с кафеникав, червеникав или сивкав оттенък, в зависимост от тена на кожата на човека. Повърхността може да има и видими следи от надраскване и малки пукнатини.
Обикновено този тип лишей се развива на места, които лесно могат да бъдат разчесани като шията, китките, предмишниците, долната част на краката, глезените и гениталиите.
Причини
Основната причина за появата на хроничния лишей е непрекъснатото чесане или търкане, често предизвикано вследствие на:
- Основни кожни заболявания (напр. екзема, псориазис, гъбични инфекции)
- Алергични реакции към определени дразнители
- Хроничен стрес или тревожност, водещи до чесане
- Ухапвания от насекоми или други кожни раздразнения, които предизвикват първоначален сърбеж
С течение на времето чесането се превръща в навик, който влошава състоянието.
Допълнителни симптоми
Основният симптом е интензивен сърбеж, който се засилва през нощта или по време на стрес. Постоянното чесане може да доведе до болка, парене и дори до открити рани, което увеличава риска от инфекция. С течение на времето кожата става удебелена, груба и може да промени цвета си в засегнатата област.
Склеро-атрофиращ лишей (Lichen sclerosus et atrophicus)
Характеристики
Още един вид лишей с хроничен характер, който засяга предимно гениталната и аналната област, въпреки че може да се появи и по други части на тялото. Това състояние е по-рядко срещано, но все пак сериозно.
Състоянието може да се развие на всяка възраст, но най-често се среща при жени в пубертета или постменопауза. Може да засегне и мъже и деца, макар и по-рядко.
Проява по кожата
Засегнатата част от кожата на вид е изтънена като може да бъде гладка или набръчкана. Лезиите обикновено са малки, бели, лъскави петна, които с течение на времето могат да се слеят в по-големи плаки. В някои случаи кожата може да стане крехка и склонна към разкъсване или разязвяване.
Причини
Точната причина за появата на склеро-атрофиращия лишей не е известна. Смята се че за появата му могат да допринесат няколко фактора:
- Автоимунна генеза, при която имунната система погрешно атакува здрави кожни клетки
- Хормонален дисбаланс, особено ниски нива на естроген
- Генетична предразположеност, тъй като понякога се предава в семейството
- Предишни наранявания на кожата, които могат да предизвикат или влошат състоянието
Допълнителни симптоми
В допълнение към сърбежа, паренето и дискомфорта, този вид лишей може да причини и:
- Болезнен полов акт при жените (диспареуния)
- Образуване на белези по гениталните тъкани, което може да доведе до затруднения при уриниране или сексуална функция
- Напукване или улцерация на кожата, което увеличава риска развитие на инфекции и усложнения
Ако не се лекува, продължителното възпаление може да доведе до трайни белези и структурни промени в засегнатите области.
Разноцветен лишей (Pityriasis Versicolor / Tinea Versicolor)

Характеристики
Разноцветният лишей е често срещана гъбична инфекция на кожата. Състоянието не е заразно. Може да се появи на всяка възраст, но най-често се среща при млади хора, особено при тези с мазна кожа или при тези, които се потят прекомерно.
Среща по-често в горещ и влажен климат, отколкото в хладен и сух. Може да изчезне през зимните месеци и да се появи отново през лятото.
Проява по кожата
Проявява се чрез малки, кръгли или овални петна, които могат да се слеят в по-големи плаки. Оцветяването варира от бяло, розово, червено до кафяво в зависимост от тена на кожата. Петната могат да имат фина, люспеста текстура и обикновено са по-видими след излагане на слънце, тъй като не придобиват тен като останалата част от кожата.
Често засегнатите области включват гърдите, гърба, раменете, горната част на ръцете и шията.
Причини
Разноцветният лишей се причинява от свръхрастеж на гъбички от рода Malassezia, която нормално съществуват по кожата, без да причинява вреда. Няколко фактора могат да предизвикат този свръхрастеж, включително:
- Горещо и влажно време
- Прекомерно изпотяване
- Мазна кожа
- Отслабена имунна система
- Хормонални промени
Допълнителни симптоми
Състоянието обикновено е безсимптомно, макар че в някои случаи може да се появи лек сърбеж.
Бял лишей (Pityriasis Alba)

Характеристики
Белият лишей е хронично кожно заболяване, което засяга деца и юноши на възраст между 3 и 16 години. Въпреки че е често срещано в целия свят, проявата му е значително по-висока при по-тъмните фототипове кожа. Характерните му особености включват многоетапно протичане и спонтанни ремисии и рецидиви.
Може да бъде объркано с витилиго или разноцветен лишей.
Проява по кожата
При този вид лишей се наблюдават кръгли или неправилно оформени, розови или червени петна, които постепенно избледняват в по-светли, хипопигментирани области. Петната обикновено са сухи, леко люспести и могат да имат груба текстура.
Най-често засегнатите области включват лицето (особено бузите), шията, горната част на ръцете, а понякога и торса. Петната са с различен размер, но обикновено са малки до средни, с диаметър от 0.5 до 5 cm.
Причини
Точната причина за появата на състоянието не е известна. Смята се че често се появява в допълнение към суха кожа и атопичен дерматит.
Допълнителни симптоми
Обикновено състоянието протича безсимптомно, въпреки че при някои хора може да се наблюдава лек сърбеж или сухота. Възможно е също да има и известно зачервяване преди петната да изсветлеят.
Въпреки че това са някои от най-често срещаните видове лишеи, съществуват и много други разновидности, всяка със своите особености.
Какви са характерните симптоми при лишеи?
Симптомите на лишеите варират в зависимост от конкретния вид. Докато някои форми причиняват леко оцветяване или сухота, други могат да доведат до силен сърбеж, удебеляване или дори белези по кожата.
Тежестта на симптомите също е различна – при някои хора се наблюдават временни промени, докато при други може да се развие хроничен дискомфорт, изискващ постоянно медицинско лечение.
Въпреки тези различия, няколко общи признаци свързани с появата на лишеи са:
- Различни по цвят петна: в зависимост от вида и тена на кожата петната могат да изглеждат червени, розови, бели, кафяви или сиви.
- Различни по форма петна: лезиите могат да се появят като малки петна, големи плаки или разпространяващ се обрив.
- Сърбеж: варира от лек до силен, като често се влошава през нощта или при дразнене.
- Лющене или сухота: засегнатите участъци могат да се бъдат люспести или кожата в областта да е суха.
- Загрубяване на кожата: при някои форми кожата става удебелена поради постоянното чесане.
- Изтъняване на кожата: в някои случаи кожата в засегнатата област става тънка и по-склонна към разкъсване.
- Парене или болка: някои видове, особено тези, които засягат чувствителни зони като гениталиите, могат да причинят дискомфорт или усещане за парене.
- Образуване на язви: в тежки случаи или тези, при които е засегната лигавицата, може да се образуват малки рани.
Тъй като симптомите могат да се припокриват с други кожни заболявания, правилната диагноза, поставена от дерматолог, е от съществено значение за определяне на вида на лишеите и назначаване на най-добрия подход за лечение.
Какво води до поява на лишеи по кожата?
Кожата е най-големият орган в човешкото тяло и като такъв изпълнява редица функции. Поради тясната си връзка с цялостното здраве на организма, кожата често отразява основни проблеми, както външни така и вътрешни, включително инфекции, имунни нарушения или фактори от околната среда.
Кожни състояния като появата на лишеи могат да се развият по различни причини, а понякога и без ясно установени такива.
В много случаи точната причина за появата на лишеите е неизвестна. Въпреки това учените са установили няколко възможни фактора, които могат да допринесат за развитието им.
Рискови фактори
Факторите, за които се предполага че могат да увеличат риска от поява на състоянието, са:
- Възраст: някои видове лишеи се срещат по-често в определени възрастови групи, като например розовия лишей при млади хора и склеро-атрофиращият лишей при жени след менопауза.
- Генетика: фамилната история на автоимунни заболявания, екземи или алергии може да увеличи риска от развитие на състоянието.
- Отслабена имунна система: хората с автоимунни нарушения, хронични заболявания или тези, които приемат имуносупресивни лекарства, може да са по-податливи на развитието на някои видове лишеи.
- Кожна травма или хронично дразнене: многократното триене, чесане или нараняване на кожата може да допринесе за развитието на хроничен лишей.
- Инфекции: някои вирусни или гъбични инфекции, като херпесни вируси или гъбички от рода Malassezia, са свързани с появата на някои видове лишеи.
- Хормонални промени: колебанията в нивата на някои хормони, могат да играят роля при появата на някои видове лишеи.
- Фактори на околната среда: топлината, влажността, прекомерното излагане на слънце и използването на дразнещи кожата козметични продукти могат да предизвикат или влошат симптомите характерни за състоянието.
- Стрес и емоционални фактори: високите нива на физически стрес, тревожност или психологически стрес са свързани с обостряне на някои състояния, свързани с появата на лишеи.
- Тип кожа: хората със суха или чувствителна кожа, както и тези с различен фототип кожа може да са по-предразположени към развитие на състоянието.
Въпреки че наличието на един или повече от тези рискови фактори не гарантира появата на лишеи, те могат да увеличат вероятността от развитието им или да влошат вече съществуващи симптоми.
Могат ли лишеите да доведат до усложнения?
В повечето случаи състоянията, свързани с появата на лишеи по кожата, лесно могат да бъдат контролирани с подходящо лечение, а някои дори отшумяват сами.
В някои случаи обаче някои видове лишеи могат да доведат до усложнения, особено ако не се лекуват или ако състоянието стане хронично. Тежестта на усложненията зависи от вида на лишея, засегнатата област на тялото и индивидуалните здравословни фактори.
Възможните усложнения включват:
- Загрубяване на кожата: продължителното чесане и възпаление, особено при хроничен лишей, може да доведе до удебеляване на кожата и трайно обезцветяване.
- Атрофия (изтъняване) на кожата: състояния като склеро-атрофиращ лишей могат да доведат до крехка и лесно увреждаща се кожа, което увеличава риска от разкъсвания, рани и дискомфорт.
- Трайно обезцветяване на кожата: някои видове, като например бял лишей или разноцветен лишей, могат да оставят дълготрайни светли или тъмни петна, чието избледняване отнема месеци.
- Болка и дискомфорт: лишеите, засягащи чувствителни зони, като гениталиите или лигавиците, могат да причинят парене, болка и дразнене, което да повлияе на качеството на живот.
- Повишен риск от инфекции: разчесването и увреждането на кожата може да доведе до образуване на отворени рани, което прави кожата по-податлива на бактериални, вирусни или гъбични инфекции.
- Емоционално и психологическо въздействие: хроничните кожни заболявания могат да повлияят на самочувствието и психическото състояние, което води до стрес, тревожност или депресия.
- Рак на кожата: макар и рядко, продължително нелекуваният склеро-атрофиращ лишей се свързва с повишен риск от рак на кожата в засегнатите области.
Как се диагностицира състоянието?

Диагностицирането обикновено не представлява проблем предвид характерните особености за различните видове лишей. Опитните дерматолози могат да поставят диагноза на базата на снета анамнеза и задълбочен физически преглед на засегнатото място или други части от тялото.
Все пак различните видове лишеи могат да имат сходни симптоми с други състояния, затова може да се наложи и направата на допълнителни изследвания за поставяне на точна диагноза.
- Изследване с лампа на Wood: този диагностичен метод използва специална ултравиолетова (UV) светлина за откриване на някои видове лишеи, които могат да флуоресцират под светлината.
- Кръвни тестове: въпреки че невинаги е необходимо, може да се назначат кръвни тестове, за да се провери за основни автоимунни заболявания, инфекции или други нарушения и проблеми, които биха могли да допринесат за състоянието.
- Кожна микробиологична проба: ако има съмнение за инфекция, може да се вземе проба от кожата, за да се установи наличието на бактерии или гъбички.
- Кожна биопсия: за най-прецизно поставяне на диагноза може да се прибегне към кожна биопсия. При нея се взема малка проба от кожата, която се изследва под микроскоп, за да се потвърди диагнозата и да се изключат състояния като псориазис, екзема или гъбични инфекции.
Правилното поставяне на диагнозата помага за определяне на подходящото лечение, като помага за ефективното овладяване на симптомите и предотвратяването на потенциални усложнения.
Лечение при лишеи по кожата

Лечението на лишеите варира в зависимост от вида, тежестта и симптомите на състоянието. Някои случаи отшумяват от само себе си, а други изискват медицинска намеса за облекчаване на дискомфорта, намаляване на възпалението и предотвратяване на усложнения.
Най-често общите подходи за справяне със състоянието включват:
Лекарства
- Локални кортикостероиди: обикновено се предписват под формата на кремове за намаляване на възпалението, сърбежа и зачервяването.
- Антихистамини: пероралните антихистамини могат да помогнат за облекчаване на силния сърбеж, особено през нощта.
- Инхибитори на калциневрина: този сравнително нов клас лекарства могат да се използват като алтернатива на кортикостероидите, особено за чувствителни зони като лицето или гениталиите.
- Перорални лекарства: при тежки или широко разпространени случаи лекарите могат да предпишат перорални кортикостероиди, ретиноиди или имуносупресори, за да помогнат за контролиране на възпалението.
Противогъбично и антибактериално лечение
Противогъбични кремове, шампоани или перорални лекарства се използват за лечение на състояния като разноцветен лишей, което се причинява от свръхрастеж на гъбички по кожата.
В случаите, когато се подозира бактериална инфекция, може да се предпише антибактериално лечение.
Светлинна терапия
Друг често срещан подход за лечение на състояния, свързани с лишеи, е фототерапия с UVB лъчи. Терапията се извършва с помощта на специални лампи с къси UVB лъчи, които не увреждат кожата поради ниската си прониквателна способност.
Физиотерапията помага за лечението на лишеите чрез забавяне на свръхактивния имунен отговор, който причинява възпаление и сърбеж. Тя също така насърчава регенерацията на кожните клетки, като намалява удебеляването и обезцветяването на засегнатите участъци.
Грижа за кожата и промени в начина на живот
- Овлажнители и емолиенти: редовната употреба на хипоалергенни кремове без аромат помага за успокояване на сухотата и дразненето, особено при състояния като склеро-атрофиращ или бял лишей.
- Избягване на отключващи фактори: идентифицирането и избягването на дразнители, като например груби сапуни, тесни дрехи или прекомерно чесане, може да предотврати обострянето на състоянието.
- Редуциране на стреса: тъй като стресът може да влоши симптомите, техники за релаксация като медитация, йога и упражнения за дълбоко дишане могат да бъдат от полза в управлението на натрупания през ежедневието стрес.
Подходящият план за лечение зависи от индивидуалния случай. Препоръчително е да се консултирате с лекар специалист дерматолог, който да постави точна диагноза и да назначи подходящо лечение.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да се обърнете към лекар, ако забележите появата на нетипичен обрив, необяснимо оцветяване на кожата или силен сърбеж, които не се подобряват с домашни грижи.
Освен това, ако кожните промени засягат чувствителни зони като лицето, гениталиите или лигавиците, или ако причиняват значителен дискомфорт, нарушения на съня или емоционален стрес, търсенето на медицински съвет може да помогне за определяне на правилното лечение и предотвратяването на усложнения.
Превенция
Въпреки че няма сигурен начин за предотвратяване на появата на лишеи, някои добри практики могат да помогнат за намаляване на риска от поява на състоянието.
Ето и някои съвети:
- Поддържайте добра хигиена на кожата: почиствайте и хидратирайте внимателно кожата си, за да я поддържате здрава и да избегнете раздразнения.
- Избягвайте агресивни продукти: използвайте хипоалергенни продукти за грижа за кожата без аромати, за да намалите риска от предизвикване на възпаление.
- Избягвайте травмирането на кожата: повтарящото се чесане, триене или нараняване на кожата може да влоши симптомите или да предизвика нови лезии. Носенето на свободни дрехи от естествени материи може да помогне за предотвратяване на по-нататъшно дразнене.
- Третиране на основни заболявания: ако лишеите са свързани с автоимунно заболяване, инфекция или алергична реакция, справянето с основния проблем може да помогне за намаляване на симптомите.
Появата на лишеи по кожата често е притеснителна, но все пак състоянието е с положителна прогноза. Докато някои форми отшумяват сами, други могат да изискват постоянно лечение за контролиране на симптомите и предотвратяване на повторна поява.
Източници:
Arnold DL, Krishnamurthy K. Lichen Planus. [Updated 2024 Oct 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2025 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526126/
Charifa A, Badri T, Harris BW. Lichen Simplex Chronicus. [Updated 2023 Aug 7]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2025 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499991/
Neill SM, Lewis FM, Tatnall FM, Cox NH; British Association of Dermatologists. British Association of Dermatologists’ guidelines for the management of lichen sclerosus 2010. Br J Dermatol. 2010 Oct;163(4):672-82. doi: 10.1111/j.1365-2133.2010.09997.x. PMID: 20854400.
Miazek N, Michalek I, Pawlowska-Kisiel M, Olszewska M, Rudnicka L. Pityriasis Alba–Common Disease, Enigmatic Entity: Up-to-Date Review of the Literature. Pediatr Dermatol. 2015 Nov-Dec;32(6):786-91. doi: 10.1111/pde.12683. Epub 2015 Oct 19. PMID: 26477326.
Petruzzi M, Lucchese A, Lajolo C, Campus G, Lauritano D, Serpico R. Topical retinoids in oral lichen planus treatment: an overview. Dermatology. 2013;226(1):61-7. doi: 10.1159/000346750. Epub 2013 Mar 29. PMID: 23548887.