Съдържание:
- Какво представляват кондиломите?
- Видове кондиломи
- Какви са характерните симптоми при кондиломи?
- Защо се появяват кондиломи?
- Рискови фактори
- Могат ли кондиломите да доведат до усложнения?
- Как се диагностицират кондиломи?
- Лечение на кондиломи
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представляват кондиломите?
Кондиломите, познати още като генитални брадавици, представляват малки по размер бучки, които се появяват в областта на гениталиите или ануса. Те са често срещана инфекция, причинена от човешкия папилома вирус (HPV) и предавана по полов път.
Могат да варират по размер и форма, като понякога могат да бъдат много на брой струпани на едно място, а друг път могат да бъдат единични, плоски и едва забележими.
Кондиломите могат да засегнат както мъже, така и жени, и се разпространяват предимно чрез сексуален контакт, включително вагинален, анален и орален секс. Обикновено не причиняват болка, но могат да доведат до дискомфорт, сърбеж или дразнене в засегнатата област.
Видове кондиломи
Кондиломите могат да засегнат следните области:
При жени
- Вулва
- Вагина
- Шийката на матката
- Перинеум (областта между вагината и ануса)
- Ануса и околните тъкани
- Срамните устни
- Вътрешната част на бедрата
При мъже
- Пенис (ствола и върха)
- Скротум
- Слабини
- Анус и околните тъкани
- Вътрешната част на бедрата
- Уретра (по-рядко срещано)
Гениталните брадавици варират в различни разновидности и въпреки че обикновено се категоризират въз основа на формата и вида си, всички те се причиняват от определени щамове на човешкия папилома вирус (HPV).
Ето кои са най-често срещаните видове кондиломи:
- Островърхи кондиломи: най-характерният вид генитални брадавици, които често образуват струпвания (клъстери).Те могат да бъдат с различен размер – от много малки до значително големи. Обикновено засягат влажни повърхности, като гениталната, аналната или перинеалната област.
- Плоски кондиломи: са гладки брадавици, които трудно могат да се видят. Често се появяват в области като шийката на матката при жените или по ствола на пениса при мъжете.
- Папуларни кондиломи: са малки, куполообразни брадавици, които обикновено са с телесен цвят. Могат да са твърди на допир и да се появят поединично или на малки групи.
- Вътрешни кондиломи: както името подсказва, този вид генитални брадавици се развиват във вътрешността на гениталните или аналните канали и не се виждат външно и често изискват медицински преглед, за да бъдат открити.
Тези видове генитални брадавици могат да се появят поотделно или в комбинации, а външният им вид може да варира в зависимост от съответния щам на HPV, местоположението на брадавиците и имунния отговор на засегнатия.
Какви са характерните симптоми при кондиломи?
Гениталните брадавици могат да имат редица симптоми, въпреки че при някои хора може да не се наблюдават никакви забележими признаци.
Когато се появят симптоми, те обикновено включват:
- Поява на брадавици с различна форма и размер
- Сърбеж или дискомфорт в областта на гениталите
- Леко кървене по време на полов акт
- Усещане за парене в засегнатата област
- Вагинално течение
Кондиломите могат да се развият в рамките на няколко седмици след сексуален контакт с човек, болен от HPV. Често обаче появата им може да отнеме месеци или години. Възможно е също така човек да е носител на вируса, но да не развие генитални брадавици.
Защо се появяват кондиломи?
Гениталните брадавици се причиняват от някои щамове на човешкия папиломен вирус (HPV). Вирусът се разпространява при контакт кожа-до-кожа по време на сексуална активност.
Вирусът навлиза в организма през микроскопични ожулвания на кожата, които възникват при сексуален контакт. Така той заразява най-горния слой кожни клетки. Заразените клетки започват да растат необичайно, което води до образуването на брадавици.
Възможно е вирусът да остане латентен в организма и да причини появата на брадавици седмици, месеци или дори години след излагането. Въпреки това около две трети от хората, които имат контакт със заразен, развиват генитални брадавици в рамките на три седмици.
Имунният отговор на организма също играе роля за това дали брадавиците се развиват, или не. Хората с отслабена имунна система са по-податливи. Кондиломите могат да се появят и при деца, макар че е значително по-рядко срещано. Това става най-често при вертикално предаване от заразена майка на нейното бебе при раждане. Появата на генитални брадавици при дете може да е признак и за сексуално насилие.
Рискови фактори
Основните фактори, които могат да повишат риска от поява на кондиломи включват:
- Практикуване на сексуална активност без предпазни мерки
- Наличието на многобройни сексуални партньори
- Отслабена имунна система вследствие на други заболявания като ХИВ/СПИН, прием на имуносупресори, тютюнопушене, и др.
- Ранна сексуална активност
- Наличието на други болести предавани по полов път
- Липса на ваксинация срещу HPV вирус
Могат ли кондиломите да доведат до усложнения?
Въпреки че гениталните брадавици се считат за доброкачествени образувания, те все пак биха могли да доведат до усложнения. Ето и някои от тях:
- Повторна поява на брадавици: гениталните брадавици могат да се появят отново дори след лечението, тъй като вирусът може да остане в организма.
- Повишен риск от развитие на рак: въпреки че щамовете на HPV (6 и 11), които предимно причиняват генитални брадавици са нискорискови, инфекцията с високорискови щамове на вируса може да доведе до рак на маточната шийка, рак на ануса, и др.
- Емоционален дистрес: появата на кондиломи може да предизвика безпокойство, срам или стрес при засегнатите.
Как се диагностицират кондиломи?
За диагностицирането на генитални брадавици най-често е достатъчен физически преглед при дерматолог. При него лекарят оглежда гениталиите за наличието на характерните образувания. На пациента също така могат да бъдат зададени и въпроси касаещи медицинската му история, както и наличието на симптоми.
В допълнение към физическия преглед, могат да бъдат назначени и изследвания като HPV тест за различни типове. При жените може да се наложи преглед при гинеколог и направата на ПАП тест (цитонамазка), с който да се открият необичайни клетъчни промени в шийката на матката, причинени от HPV вируса.
В редки случаи може да се наложи направата на биопсия. За нея лекарят отстранява малка част от брадавица, която бива изпратена за подробно изследване и потвърждение на диагнозата.
Лечение на кондиломи
Лечението на гениталните брадавици има за цел да премахне видимите кондиломи и да овладее симптомите.
Често назначавани лечения са:
- Приложение на локални медикаменти, като кремове, гелове или разтвори на базата на киселини, които имат за цел да премахнат брадавиците.
- Извършване на различни терапии като криотерапия с течен азот, електрокаутеризация, лазерна терапия, и други.
- В някои случаи брадавиците могат да бъдат изрязани по хирургичен път, особено ако са големи или устойчиви на други лечения.
Дори и след прилагане на някое от горепосочените лечения, брадавиците все пак могат а се появят повторно. Честотата на повторната им поява надвишава 50% за период от около една година.
Кога да посетим лекар?
Ако забележите появата на характерните за генитални брадавици израстъци или усетите симптоми като дразнене, сърбеж и дискомфорт в гениталната област е добре да посетите специалист.
Ранното диагностициране би могло да помогне за назначаването на подходящо лечение, както и за предотвратяването на евентуални усложнения.
Превенция
Превенцията от кондиломи не винаги е възможна. Съществуват добри практики, които биха могли да помогнат за намаляването на риска от заразяване с човешкия папилома вирус (HPV).
Ето и някои от тях:
- Поставянето на ваксина срещу HPV вирус. В България човек може да избере между два три вида вакисини:
- Gardasil: предпазва от четири типа човешки папилома вирус (6,11, 16,18). Предназначена е за възрастни и деца над 9 годишна възраст.
- Gardasil 9: представлява деветвалентна ваксина, която има за цел да предпази от HPV типове 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 и 58. Също подходяща за възрастни и деца над 9 годишна възраст.
- Cervarix: тази ваксина е разработена срещу типове 16 и 18 на човешкия папилома вирус. Предназначена е за употреба за лица над 9 годишна възраст.
- Употреба на презервативи при сексуален контакт.
- Ограничаване на броя на сексуални партньори.
- Редовни профилактични прегледи.
Хиляди хора се разболяват от генитални брадавици всяка година. Макар и считани за доброкачествени образувания, кондиломите все пак могат да доведат до леки усложнения. Ето защо е добре да наблюдавате за появата им, както и да спазвате някои мерки, които да помогнат за намаляване на риска от заразяване с вируса, който ги причинява.
Източници:
Pennycook KB, McCready TA. Condyloma Acuminata. [Updated 2023 Jun 21]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547667/