Съдържание:
- Какво трябва да знаем за кашлицата?
- Видове кашлица
- Какви са характерните за кашлица симптоми?
- Какви са причините за поява на кашлица?
- Рискови фактори
- Усложнения при кашлица
- Как се диагностицира кашлица?
- Лечение при кашлица
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво трябва да знаем за кашлицата?
Кашлицата е естествен рефлекс, който помага за прочистване на дихателните пътища от дразнители. Това е един от основните защитни механизми на организма, който играе решаваща роля за поддържането на дихателната система чиста и добре функционираща.
Сама по себе си кашлицата е често срещани симптом, които карат хората да търсят лекарска помощ. Съществуват различни видове кашлица, като всеки един варира по проява, продължителност и тежест. Ето защо е важно човек да е добре запознат с основните типове, тъй като често се предприема неправилно лечение.
Видове кашлица
Съществуват няколко основни вида кашлица, категоризирани в зависимост от:
Видове кашлица спрямо продължителността ѝ
- Остра кашлица: този вид трае по-малко от три седмици, като обикновено се причинява от краткосрочни проблеми като настинка, грип или респираторни инфекции. Често отшумява от само себе си или след като основната причина се отстрани.
- Подостра кашлица: този тип кашлица продължава между три и осем седмици. Подострата кашлица може да последва респираторна инфекция и да продължи, докато дихателните пътища постепенно се възстановяват от дразненето и възпалението.
- Хронична кашлица: продължава повече от осем седмици, може да бъде причинена от състояния като астма, хроничен бронхит, гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) или дори от странични ефекти на лекарства.
Видове кашлица спрямо проявата си
- Продуктивна (влажна) кашлица: този вид включва отделянето на слуз или храчки и е често срещана при респираторни инфекции като бронхит и пневмония. Организмът използва този вид кашлица, за да изчисти слузта от белите дробове.
- Непродуктивна (суха) кашлица: при този вид не се отделят секрети. Често съпътства състояния като астма, алергии или вирусни инфекции. Този вид кашлица може да бъде дразнеща и упорита, понякога свързана със сухота в гърлото или гъделичкане.
Видове кашлица според характерния за тях звук
- Магарешка кашлица: причинява се от бактериална инфекция (коклюш). Тази кашлица е интензивна и мъчителна. По-често срещана е при децата и е силно заразна.
- Лаеща кашлица: среща се при ларингит или случаите на възпаление на ларинкса. Характеризира се със суха, пронизваща и дразнеща кашлица наподобяваща лай на куче.
Видове кашлица спрямо времето на проява
- Дневна кашлица: както името подскава е по-силно изразена през деня. Често се дължи на излагане на дразнители от околната среда, като алергени или замърсители.
- Нощна кашлица: проявява се през нощта и може да попречи на съня. Често се свързва с астма, ГЕРБ или дренаж на синусите, които стават по-забележими, когато сте в легнало положение.
Какви са характерните за кашлица симптоми?
Кашлицата сама по себе си е основен симптом, който често сигнализира за основно заболяване.
В зависимост от причината обаче тя може да бъде придружена и от други признаци. Често срещаните симптоми, които могат да се появят заедно с кашлицата, включват:
- Възпалено гърло
- Дразнене в гърлото
- Болка или стягане в гърдите
- Задух
- Течащ или запушен нос
- Висока температура
- Умора
- Хрипове
- Главоболие
Какви са причините за поява на кашлица?
Кашлицата е естествен механизъм, който тялото използва, за да прочисти дихателните пътища от дразнители, слуз или чужди частици.
Тя започва, когато дихателните пътища се раздразнят или възпалят, което активира рецепторите намиращи се в тях. Те от своя страна изпращат сигнали до мозъка, като задействат рефлекса за принудително изхвърляне на въздуха от белите дробове. Това изтласкване наричаме кашлица.
Една от най-честите причини за кашлица са вирусните инфекции. Освен това хронични състояния като астма и бронхит също са също често срещани причинители. Фактори от околната среда, като дим, замърсители във въздуха или алергени, директно стимулират дихателните пътища, което кара организма да реагира с кашлица в опит да изхвърли чуждите частици.
Редица фактори могат да провокират кашлицата. В повечето случаи тя е безобидна, тъй като е съвсем нормална реакция от страна на организма. Продължителната кашлица обаче може да е признак за по-сериозно подлежащо заболяване.
Рискови фактори
Някои рискови фактори могат да увеличат вероятността от появата на кашлица, независимо дали от вида ѝ. Тези фактори често биват:
- Вдишване на дразнители: излагането на различни вещества във въздуха може да доведе до възпаление на дихателните пътища, което да накара организма да реагира с кашлица, за да ги изчисти. Често срещани дразнители са:
- Дим
- Полени
- Прах
- Животински пърхот
- Силни миризми като например от парфюм, боя, почистващи препарати, и др.
- Медицински състояния: различни състояния могат да причинят или да влошат кашлицата, като засегнат белите дробове, гърлото или носните проходи. Някои от тях водят до остра кашлица, докато други, могат да причинят постоянна или хронична кашлица. Примерите включват:
- Лекарства: някои лекарства, особено тези, които влияят на кръвното налягане или сърдечно-съдовата система, могат да предизвикат кашлицата като страничен ефект. Например АСЕ-инхибиторите, които обикновено се използват за лечение на хипертония, могат да доведат до хронична кашлица при някои пациенти.
Усложнения при кашлица
Рядко кашлицата води до сериозни проблеми. Въпреки това ако тя се окаже упорита или пък не се лекува своевременно може да се стигне до появата на усложнения.
- Умора и нарушен сън: постоянната кашлица може да наруши съня, което води до умора, намалена концентрация и раздразнителност.
- Дрезгавост и болки в гърлото: упоритата кашлица може да натовари гласните струни и да причини дискомфорт в гърлото.
- Болки в гърдите и корема: повтарящата се, интензивна кашлица може да доведе до болки в гърдите и корема поради напрежението в мускулите.
- Инконтиненция: при някои хора, особено жените, може да се наблюдава неволно изпускане на урина по време на интензивна кашлица.
Как се диагностицира кашлица?
Диагностицирането на причината за кашлицата често включва комбинация от диагностични методи. Тъй като кашлицата е по-скоро симптом, отколкото заболяване, лекарят следва да търси основната причина въз основа на останалите съпровождащи симптоми, както и всички свързани с тях здравословни проблеми.
Обикновено се започва с физически преглед, при който лекарят преслушва белите дробове и преценява за евентуални признаци на инфекция или респираторни проблеми. Той може също така да попита за скорошни заболявания, фактори, свързани с начина на живот (като тютюнопушене или излагане на дразнители), както и за всички лекарства, които пациентът приема.
Ако е необходимо, могат да се назначат и допълнителни изследвания, като например рентгенография на гръдния кош, за да се провери за признаци на белодробна инфекция, възпаление или структурни аномалии. В случаите, когато има съмнение за астма или други респираторни проблеми, може да се направят функционални тестове на белите дробове, за да се измери колко добре работят те. Понякога се използват кръвни изследвания или тестове за алергии, за да се изключат инфекции или алергични фактори.
Лечение при кашлица
Лечението на кашлицата е насочено към отстраняване на основната причина, така че възможностите варират в зависимост от това дали тя се дължи на респираторна инфекция, алергия или друго заболяване.
Лекарствата често са основен избор за лечение. Често се предписват антибиотици при бактериални инфекции или антивирусни препарати, ако кашлицата е причинена от специфични вируси. При състояния като астма бронходилататори или кортикостероидите могат да намалят възпалението на дихателните пътища. Сиропи за кашлица, антихистамини и деконгестанти, които се продават без рецепта, също могат да помогнат за облекчаване на симптомите.
Допълнителните грижи в домашни условия също могат да осигурят облекчение на кашлицата. Поддържането на добра хидратация, използването на овлажнители за въздух и гаргара с подсолена вода са някои от често срещаните средства, които помагат за успокояване на гърлото и разреждане на храчките. Избягването на дразнители, като дим или силни миризми, също може да помогне за намаляване на причините за кашлица.
За справяне с хроничната кашлица се препоръчват промени в начина на живот. За пушачите отказването от тютюнопушене може значително да подобри здравето на белите дробове и да намали упоритата кашлица. Избягването на известни алергени и овладяването на киселинния рефлукс с промени в диетата или прием на лекарства също може да помогне за намаляване на кашлицата.
Кога да посетим лекар?
Важно е да се обърнете към лекар, ако кашлицата продължава повече от три седмици или ако е придружена от други симптоми, като висока температура, болка в гърдите, или затруднено дишане. Тези признаци могат да показват по-сериозно състояние, изискващо медицинска намеса.
Превенция
Предотвратяването на кашлицата зависи до голяма степен от поддържането на цялостното здраве на дихателните пътища. В допълнение избягването на често срещани отключващи кашлицата фактори също е от решаващо значение.
В голяма част от случаите кашлицата не е повод за притеснение и не представлява заплаха за живота. Нормално е, а дори и полезно човек да кашля в определени ситуации. Тя помага за прочистването на дихателните пътища от дразнители, които затрудняват дишането.
Все пак ако кашлицата се окаже упорита или е съпътствана от други симптоми е добре да се обърнете към специалист.
Източници:
Alhajjaj MS, Sankari A, Bajaj P. Chronic Cough. [Updated 2024 Oct 7]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430791/
Sharma S, Hashmi MF, Alhajjaj MS. Cough. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493221/