Съдържание:
- Какво е исхемична болест на сърцето?
- Какви са характерните за исхемична болест на сърцето симптоми?
- Какви са причините за поява на исхемична болест на сърцето?
- Рискови фактори
- Усложнения при исхемична болест на сърцето
- Как се поставя диагноза исхемична болест на сърцето?
- Има ли лечение за исхемична болест на сърцето?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е исхемична болест на сърцето?
Исхемичната болест на сърцето (ИБС) е заболяване, което засяга артериите на сърдечния мускул. Характеризира се с недостатъчно кръвоснабдяване поради запушване на някоя от артериите.
Това води до намален приток на кислород и хранителни вещества, от които сърцето има нужда, за да функционира нормално. Вследствие на това, засегнатият може да изпита остра болка в гърдите, позната в медицинските среди като ангина пекторис (стенокардия) или гръдна жаба.
Важно е да се отбележи, че коронарната болест на сърцето (КБС) и исхемичната болест на сърцето не са едно и също заболяване. Въпреки че са свързани, ИБС е по-скоро следствие на КБС.
Какви са характерните за исхемична болест на сърцето симптоми?
Повечето хора с исхемична болест на сърцето в ранен стадий не изпитват симптоми. С напредването на заболяването обаче, особено ако не се лекува, могат да се проявят признаци. По-вероятно е те да се появят по време на физическо натоварване или емоционален стрес, когато нуждата от кислород, пренасян от кръвта, се увеличава.
За съжаление, в някои случаи ИБС може да протече с внезапна сърдечна смърт. Това е и най-тежкият симптом, който настъпва внезапно и изисква незабавна медицинска помощ.
Характерните симптоми за ИБС включват:
- Болка в гърдите, която може да обхване лявата ръка, рамото, челюстта и гърлото
- Замайване
- Припадания
- Учестено сърцебиене
- Задух
- Отоци в краката или глезените
Какви са причините за поява на исхемична болест на сърцето?
Исхемичната болест на сърцето се наблюдава тогава, когато една или няколко коронарни артерии биват стеснени или запушени. Една от водещите причини за това е коронарната артериална болест. Тя на свой ред се причинява най-често от атеросклероза.
Съществуват и второстепенни причини, които могат да доведат до развитието на ИБС. Най-често те се спадат към една от три категории: коронарни, миокардни и некардиални. Някои от тях са:
Коронарни причини
- Спазъм на коронарната артерия: представлява внезапно стеснение на коронарните артерии поради спазми. Може да доведе до намаляване на притока на кръв към сърцето и да причини исхемия.
- Коронарен емболизъм: представлява образуване на кръвен съсирек или плака в друга част от тялото, които могат да се придвижат по кръвоносната система до коронарната артерия и да я запушат.
- Дисекация на коронарната артерия: сериозно състояние, при което вътрешния слой на стената на коронарната артерия се разкъсва. Това може да възпрепятства притока на кръв.
Миокардни причини
- Миокардит: възпалението на сърдечния мускул може да причини подуване и да доведе до намаляване на притока на кръв, което води до исхемия на миокарда.
- Хипертрофия на миокарда: необичайното уголемяване на сърдечния мускул може да влоши кръвотока и да допринесе за исхемия.
- Синдром на Такоцубо (синдром на разбитото сърце): представлява състояние, предизвикано от стрес, което може да причини временна дисфункция на сърдечния мускул и да доведе до исхемия.
- Диастолна дисфункция: нарушената релаксация на сърдечния мускул по време на диастола може да доведе до повишено налягане, което да наруши коронарния кръвоток и да допринесе за миокардна исхемия.
Некардиални причини
Некардиалните причини се отнасят до фактори и състояния извън сърдечносъдовата система, които могат да които могат да повлияят косвено на функцията на сърцето и кръвоснабдяването. Някои примери за това включват:
- Анемия: намалената способност на кръвта да пренася кислород, дължаща се на ниски нива на червени кръвни клетки, може да допринесе за генерализирана исхемия.
- Респираторни състояния: някои хронични белодробни заболявания, могат да доведат до намалени нива на кислород в кръвта, което да се отрази на сърцето.
- Нарушения на щитовидната жлеза: неправилната функция на щитовидната жлеза, както хипертиреоидизъм, така и хипотиреоидизъм, може да повлияе на сърдечно-съдовата система и да допринесе за исхемия.
- Сепсис: тежките инфекции могат да доведат до системно възпаление и да повлияят на функцията на сърцето, като потенциално да доведе до исхемия.
Рискови фактори
Рисковите фактори, които могат да доведат до исхемична болест на сърцето са много и различни по вид. Някои от тях могат да бъдат повлияни, а други за съжаление не. Ето и някои от най-често спряганите:
- Възраст: рискът от исхемична болест на сърцето се увеличава с възрастта и е по-разпространен при хора над 55 годишна възраст.
- Пол: мъжете обикновено са изложени на по-висок риск от жените в предменопауза. Рискът за жените обаче се увеличава след менопаузата и те „догонват“ мъжете по отношение на риска.
- Генетични фактори: семейната история на сърдечни заболявания, особено ако са свързани с роднина от първа линия (родител или брат или сестра), увеличава риска.
- Хипертония (високо кръвно налягане): повишеното кръвно налягане може да допринесе за атеросклерозата и да увеличи натоварването на сърцето.
- Тахикардия: учестения сърдечен ритъм може да натовари сърцето и да допринесе за исхемична болест на сърцето.
- Диабет: хората с диабет са с повишен риск от развитие на атеросклероза и сърдечносъдови усложнения.
- Сънна апнея: нелекуваната сънна апнея се свързва с повишен риск от хипертония и сърдечносъдови заболявания.
- Висок холестерол: повишените нива на LDL холестерола допринасят за образуването на атеросклеротични плаки, а с това и за развитието на атеросклероза.
- Тютюнопушене: тютюневият дим съдържа химикали, които ускоряват развитието на атеросклерозата и увеличават риска от исхемична болест на сърцето.
- Затлъстяване: наднорменото телесно тегло, особено в областта на корема, е свързано с повишени рискови фактори като хипертония, диабет и висок холестерол, които могат да доведат до ИБС.
- Стрес: хроничният емоционален стрес и начинът на живот, свързан с голямо психическо и физическо натоварване, могат да допринесат за развитието на сърдечни заболявания.
Усложнения при исхемична болест на сърцето
Исхемичната болест на сърцето може да доведе до различни усложнения, като някои от най-честите са:
- Инфаркт: вероятното най-тежкото усложнение на ИБС е сърдечния удар. Появява се внезапно, като част от сърдечния мускул се уврежда или загива поради липса на приток на кръв, което води до потенциално животозастрашаващи последици.
- Сърдечна недостатъчност: отслабеният сърдечен мускул може да изпитват затруднения при ефективното изпомпване на кръвта. Това води до сърдечна недостатъчност – състояние характеризиращо се със задържане на течности, умора и затруднено дишане.
- Ангина пекторис (стенокардия): представлява повтаряща се болка в гърдите или дискомфорт, причинени от намален приток на кръв към сърдечния мускул.
- Аритмии: могат да се появят нередовни сърдечни ритми, които да доведат до сърцебиене, замайване, припадък или, в тежки случаи, внезапно спиране на сърцето.
- Кардиогенен шок: представлява животозастрашаващо състояние, при което сърцето не е в състояние да изпомпва достатъчно кръв, за да отговори на нуждите на организма, което води до органна недостатъчност.
- Перикардит: възпаление на перикарда (торбичката около сърцето), което причинява болка и дискомфорт в гърдите.
- Дисфункция на сърдечните клапи: исхемичната болест на сърцето може да доведе до увреждане или дисфункция на сърдечните клапи, което да повлияе на кръвния поток в сърцето.
Как се поставя диагноза исхемична болест на сърцето?
Диагностицирането на исхемичната болест на сърцето обикновено включва комбинация от диагностични методи. Най-често използваните от тях включват:
- Снемане на анамнеза: лекарят започва прегледа с разпит касаещ симптомите на пациента, рисковите фактори и семейната му медицинска история за сърдечни заболявания.
- Физически преглед: обстойният физически преглед помага да се оцени общото здравословно състояние, сърдечно-съдовата функция и наличието на признаци или симптоми, които могат да подскажат за наличието на ИБС. Това включва проверка на кръвното налягане, сърдечния ритъм и прослушване на сърцето и белите дробове.
- Електрокардиограма (ЕКГ): този тест записва електрическата активност на сърцето. Промените в модела на ЕКГ, могат да индикират за наличието на миокардна исхемия или предишно увреждане на сърцето.
- Ехокардиограма: това ултразвуково изследване дава визуална представа за структурата и функцията на сърцето. То може да помогне за идентифициране на области с намален кръвоток, за оценка на функцията на сърдечните клапи и за откриване на всякакви аномалии в сърдечните камери.
- Стрес тест: включва наблюдение на реакцията на сърцето изложено на физически стрес. Пациентът може да върви по бягаща пътека или да върти педали на велоергометър, докато е свързан с ЕКГ. Стрес тестовете помагат да се оцени колко добре функционира сърцето при натоварване.
- Образни изследвания: могат да бъдат назначени с цел получаване на подробно изображение на сърцето и неговите структури. Някои примери за такива изследвания включват коронарна ангиография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, и др.
- Лабораторни изследвания: кръвните изследвания също играят важна роля в диагностицирането на ИБС. Те могат да предоставят информация както за цялостното здраве на пациента, така и за сърдечното му състояние.
Има ли лечение за исхемична болест на сърцето?
Лечението на исхемичната болест на сърцето обикновено се фокусира върху възстановяването на кръвния поток и намаляването на риска от сърдечен удар и други усложнения.
Ефективното лечение на ИБС включва комбинация от подходи и методи, съобразени с конкретното състояние на засегнатия. Важно е пациентите да спазват препоръките на лекуващия ги лекар, тъй като това е от ключово значение за добри дългосрочни резултати.
Някои от възможните методи за лечение включват:
- Промени в начина на живот: основна стъпка в подобряването на симптомите на ИБС са приемането на здравословен за сърцето хранителен режим, редовната физическа активност и отказването от вредни навици като тютюнопушене и консумация на алкохол.
- Прием на лекарства: вашият лекуващ лекар може да предпише различни лекарства за справяне с различните аспекти на ИБС, като например намаляване на образуването на кръвни съсиреци, регулиране на нивата на холестерола, контролиране на кръвното налягане и облекчаване на симптоми като болка в гърдите.
- Реваскуларизационни процедури: представляват инвазивни процедури като ангиопластика, поставяне на стент , байпас на коронарна артерия, и други. Те имат за цел да възстановят притока на кръв към сърцето чрез отстраняване на запушванията в коронарните артерии.
- Сърдечна рехабилитация: представляват комплексна програма, включваща тренировки, обучение и консултации, с цел подпомагане на хората страдащи от ИБС да се справят с възстановяването от заболяването.
Кога да посетим лекар?
Изключително важно е да потърсите незабавно медицинска помощ, ако имате симптоми, подсказващи наличието на исхемична болест на сърцето.
В случай, че нямате ясно изразени признаци, но все пак спадате към някоя от рисковите групи за сърдечни заболявания е добре да се консултирате със специалист.
Превенция
Превенцията на ИБС не винаги е възможна. Нейната ефективност до голяма степен зависи от рисковите фактори и дали те могат да бъдат повлияни или не. Съществуват редица добри практики, които човек може да предприеме в стремежа си да предотврати заболяването.
Ето и някои идеи:
- Поддържане на здравословно тегло чрез балансирана диета и редовна физическа активност.
- Своевременно лечение на съпровождащи заболявания, които увеличават риска от развитие на ИБС.
- Справяне със стреса чрез практикуване на медитация, йога, дихателни упражнения, и други.
- Добро познаване на семейната медицинска история и наличието на сърдечни заболявания в семейството.
Исхемичната болест на сърцето е сериозен здравен проблем в днешно време, който засяга все повече хора. Важно е да сте добре запознати не само с това, но и с други сърдечни заболявания, както и усложненията, до които могат да доведат те. Редовните профилактични прегледи при кардиолог, съчетани с ангажимента за спазване на здравословен начин на живот, могат да допринесат значително за подобряване на качеството на живот на всеки човек.
Източници:
Institute of Medicine (US) Committee on Social Security Cardiovascular Disability Criteria. Cardiovascular Disability: Updating the Social Security Listings. Washington (DC): National Academies Press (US); 2010. 7, Ischemic Heart Disease. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK209964/
A. Seki, M.C. Fishbein, Ischemic Heart Disease, Editor(s): Linda M. McManus, Richard N. Mitchell, Pathobiology of Human Disease, Academic Press, 2014, Pages 995-1013, ISBN 9780123864574, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386456-7.03305-0. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123864567033050)