- Какво е херпес зостер?
- Какви са характерните за херпес зостер симптоми?
- Какво причинява херпес зостер?
- Рискови фактори
- Какви могат да са усложненията при херпес зостер?
- Как се диагностицира херпес зостер?
- Как се лекува херпес зостер?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
Какво е херпес зостер?
Херпес зостер е вирусна инфекция, която засяга нервната система и кожата. Тя се причинява от вируса на варицела-зостер, който е същият вирус, отговорен за причиняването на варицела.
След като човек се възстанови от заболяването варицела, вирусът продължава да съществува в нервните клетки. Докато човек е здрав, вирусът не се активира, но след време или при определени обстоятелства, като отслабен имунитет или прием на лекарства, може да се пробуди и да се активира като херпес зостер.
Характерното при това заболяване, е че засяга само едната страна на тялото.
Какви са характерните за херпес зостер симптоми?
Ранните симптоми на херпес зостер могат да включват:
- Болка, чиято степен варира при всеки човек
- Парене в засегната зона
- Треска
- Втрисане
- Главоболие
- Умора и обща отпадналост
- Мускулна болка
Други симптоми, които могат да се появят след първичните признаци, биват:
- Сърбеж в даден участък на кожата
- Изтръпване или парене в засегнатата област
- Зачервяване на кожата
- Обрив или мехури пълни с течност
Най-неприятната част при това заболяване е, че дори и след излекуването му, някои симптоми могат да продължат в следващите месеци, а дори и години.
Друг важен аспект, свързан с характерните за херпес зостер симптоми е, че в някои случаи болният може да не получи обрив, но да има някои от другите признаци.
Какво причинява херпес зостер?
Херпес зостер е част от семейството на херпесните вируси. Причинява се от вируса на варицела-зостер, същия вирус, който причинява варицела.
Вирусът е изключително заразен, като предаването му от човек на човек става чрез въздушно-капков механизъм, през горните дихателни пътища и конюнктивата.
Както вече споменахме, след преболедуването на варицела, вирусът остава скрит в тялото. Активирането му може да се наблюдава при:
- Отслабен имунитет
- Прием на лекарства: кортикостероиди, имунодепресанти, и др.
- Обострянето на хронични инфекции
- По време на остра фаза на друга инфекция
- Стрес и преумора
- Недохранване
- Различните видове рак
- СПИН
Рискови фактори
Рисковите фактори за херпес зостер включват:
- Възраст: рискът от развитие на заболяването се увеличава с възрастта. Най-весто херпесът засяга хора над 50-годишна възраст.
- Фамилна история: възможно е херпес зостер да има генетичен компонент, което означава че наличието на заболяването в семейството може да увеличи риска от появата му.
- Някои заболявания: заболяванията, като ХИВ или различни онкологични заболявания, значително отслабват имунната система, което може да увеличи риска от появата на херпес зостер.
- Прием на някои лекарства: дългосрочната употреба на стероиди или други лекарства, могат да увеличат риска от развитие на херпес.
Какви могат да са усложненията при херпес зостер?
Усложненията при херпес зостер могат да включват:
- Постхерпетична невралгия: при някои хора болката продължава дълго след като обривът е изчезнал. Това състояние възниква, вследствие на нарушена сетивна информация от нервите към мозъка.
- Херпетичен енцефалит: това усложнение е изключително опасна, тъй като представлява възпаление на мозъчната тъкан.
- Загуба на зрение: в случаите, в които херпес зостер засяга окото, може да се развият изключително болезнени очни инфекции, които могат да доведат до загуба на зрението.
- Нервологични проблеми: херпес зостер може да причини парализа на лицето, проблеми със слуха, липса на равновесие, или други състояния свързани с нервната система.
Как се диагностицира херпес зостер?
Диагностициране на херпес зостер става чрез преглед при медицинско лице. Обикновено това става въз основа на физически преглед и обсъждане на симптомите с вашия лекуващ лекар.
В някои случаи, лекарят може да назначи допълнителни тестове, с които да потвърди диагнозата. Това често включва вземането на проба от течността, която изпълва мехурите появили се по кожата. Лабораторното изследване на пробата има за цел да открие вируса на варицела.
Как се лекува херпес зостер?
Лечението на херпес зостер се фокусира върху облекчаване на симптомите. То може да включва:
- Противовирусни лекарства: спират развитието на вируса, като се свързват с неговот ДНК и не позволяват развитието му.
- Антибиотици: предписват се за третирането на бактериална инфекция, която може да се развие в допълнение към заболяването.
- Витамини: за засилване на имунната система.
- Антисептични средства: използват се за третиране на мехурите и обрива.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да потърсите медицинска помощ възможно най-скоро, ако имате съмнения за наличието на заболяването, особено ако:
- Болката и обривът се появяват в близост до очите ви
- Сте на възраст от 50 или повече години
- Имате отслабена имунна система
- Обривът е засегнал голяма част от тялото ви и е значително болезнен
Профилактика
Лекарите препоръчват да се предприеме имунопрофилактика, особено при хора, които вече са боледували от варицела.
Имунопрофилактиката може да бъде:
- Активна: включвa прилагането на ваксина, което е и най-разпространената форма на този вид профилактика. Ваксината се казва ZOSTAVAX и съдържа отслабена форма на жив варицела-зостер вирус. Одобрена е за употреба от лица на възраст от 50 години и повече. Съществува и друга ваксина позната като SHINGRIX. Сравнително по-нова и ефективна, ваксината е рекомбинирана и е направена от пречистени частици от варицела-зостер вируса.
- Пасивна: при този вид, организма се снабдява с готови антитела под формата на имуноглобулин. Най-добре е това да бъде осъществено най-късно до четири дни след контакт с болен.
Имунопрофилактиката е насочена главно към предотвратяването на заболяването и намаляването на тежестта, с която то протича. Въпреки това е важно да се има предвид, че тя не елиминира напълно риска от развитие на инфекция. Важно е да се консултирате с лекар, който да най-добре да определи подходящата за вас форма на имунопрофилактика.
Източници:
Priya Sampathkumar, Lisa A. Drage, David P. Martin, Herpes Zoster (Shingles) and Postherpetic Neuralgia, Mayo Clinic Proceedings, Volume 84, Issue 3, 2009, Pages 274-280, ISSN 0025-6196, https://doi.org/10.4065/84.3.274.