Съдържание:
- Какво е хепатит?
- Видове хепатит
- Какви са типичните за хепатит симптоми?
- Какво причинява хепатит?
- Рискови фактори
- Усложнения при хепатит
- Диагностициране на хепатит
- Лечение на хепатит
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е хепатит?
Хепатитът е възпалително заболяване, което засяга черния дроб. Той може да бъде причинен от много различни неща, като вирусни инфекции, автоимунни заболявания, лекарства, токсини, а дори и злоупотреба с алкохол.
Хепатитът засяга хора от различни възрасти и етноси. Някои форми на заболяването са остри, но продължават за кратък период от време. Други са хронични и водят до дългосрочни увреждания на черния дроб.
Видове хепатит
Съществуват пет основни вида вирусен хепатит. Те са:
Хепатит А (HAV)
Вирусът, който причинява хепатит А се предава предимно чрез консумация на заразена храна или вода. Може да се предава и чрез някои сексуални практики.
Обикновено протича леко и не води до хронични чернодробни заболявания. Болните остават имунизирани. Вирусът на хепатит А е и един от най-устойчивите към факторите от околната среда, както и висока температура. Въпреки това е доста чувствителен към дезинфекционни средства.
Хепатит Б (HBV)
Хепатит Б е едно от най-често срещаните чернодробни заболявания в света. Вирусът, който причинява този вид хепатит се предава при контакт със заразена кръв, сперма, или други телесни течности. Може да се предаде и от заразена майка на нейното бебе по време на раждане.
Този вид хепатит може да е остър или хроничен, като около 25% от случаите на хроничен хепатит Б прогресират в рак на черния дроб. Подобно на хепатит А, този вид също е силно устойчив на външни влияния, но не и на дезинфекционни средства и високи температури.
Хепатит Ц (HCV)
Този вид хепатит се предава най-често при контакт със заразена кръв. Обикновено при преливане на заразена с хепатит Ц кръв или при използване на заразени игли. Възможно е да се предаде и при полов контакт, но този вид заразяване е по-рядко срещан.
В ранните си стадии, заболяването протича безсимптомно, което затруднява откриването му. Хроничната инфекция с HCV може да доведе до чернодробна недостатъчност, цироза, а дори и рак на черния дроб.
Хепатит Д (HDV)
Хепатит Д се развива само при хора, които вече са инфектирани с хепатит Б. Може да причини по-тежко увреждане на черния дроб и да влоши състоянието на пациента.
Хепатит E (HEV)
Този вид се предава предимно при консумация на заразена вода и храна. Протича подобно на хепатит А, като симптомите обикновено отшумяват от само себе си. При бременни жени и лица с основно чернодробно заболяване, хепатит Е може да доведе до тежки усложнения. Среща се най-често в райони с лоши санитарни условия и ниски нива на хигиена.
Съществуват и други по-рядко срещани видове хепатит, като хепатит F, G, и др.
Какви са типичните за хепатит симптоми?
В голяма част от случаите и петте вида хепатит протичат безсимптомно. Ако все пак такива са налични, те варират спрямо различните видове хепатит.
Основните признаци са:
- Обща умора и отпадналост
- Жълтеница
- Висока температура
- Болка в корема или дискомфорт, в областта на черния дроб
- Загуба на апетит
- Гадене и повръщане
- Болка в мускулите и ставите
- Тъмна урина или изпражнения
- Поява на обрив
Какво причинява хепатит?
Причините за хепатит са различни. Ето и основните:
- Вирусни инфекции: най-честата причина за хепатит са вирусните инфекции. Различните видове хепатит се причиняват от различни вируси, които инфектират черния дроб и предизвикват възпаление.
- Алкохол: прекомерната и продължителна консумация на алкохол може да причини алкохолен хепатит. Той уврежда черния дроб като причинява възпаление. Може да прогресира до цироза.
- Автоимунни заболявания: в някои случаи имунната система погрешно атакува черния дроб, което води до автоимунен хепатит. Точната причина за този вид хепатит не е напълно ясна, но вероятно се касае за комбинация от генетични фактори и фактори от околната среда.
- Прием на определени лекарства: могат да доведат до медикаментозен хепатит, който обаче е рядко срещан.
Рискови фактори
Рисковите фактори, които увеличават вероятността от развитие на хепатит са:
- Ниска лична хигиена
- Липса на чиста вода
- Сексуален контакт с човек заразен с хепатит А
- Пътуване и пребиваване в ендемични райони
- Липса на ваксинация
- Заразен родител
- Инжектиране на венозни наркотици със споделени игли
- Професия: хората, които работя в сферата на здравеопазването и имат чест контакт с кръв или телесни течности на заразен човек
- Отслабена имунна система
Усложнения при хепатит
Хепатитът може да доведе до редица различни усложнения, особено ако не се лекува правилно или навреме. Те варират в зависимост от вида на хепатита. Ето някои от тях:
- Хроничен хепатит: хепатит Б, Ц и Д могат да се превърнат в хронични инфекции, които да продължат шест месеца или повече.
- Чернодробна цироза: с течение на времето хроничния хепатит може да доведе до цироза.
- Чернодробна недостатъчност: при нея черния дроб не е в състояние да извършва основните си функции.
- Рак на черния дроб: хроничният хепатит увеличава шанса от развитие на рак.
- Заболявания в други органи и системи: някои видове вирусен хепатит мога да засегнат други части на тялото извън черния дроб.
- Портална хипертония: една от основните функции на черния дроб е да филтрира кръвта. Увреденият от хепатит черен дроб спира да приема кръвта, която минава през него, което води до повишено налягане в порталната система.
Диагностициране на хепатит
Диагнозата на хепатит става чрез комбинация от оценка на медицинската история, симптомите и физическото състояние на пациента. Обикновено лекарят назначава и допълнителни изследвания като:
- Кръвни тестове: помагат за определянето на конкретния вид хепатит, както и неговата тежест.
- Изследвания на урина: освен кръвта, лекарят може да изследва и пигмента в урината, за да установи наличието на хепатит.
- Образни изследвания: като ултразвук, компютърна томография (КТ) или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) помагат за създаването на ясни изображения на черния дроб и други вътрешни органи.
- Биопсия: в определени ситуации, лекарят може да реши да извърши чернодробна биопсия. Това се случва като се вземе част от тъкан и се изпрати за по-нататъшен анализ.
Изборът на диагностични методи е индивидуален за всеки пациент. Затова е важно да се консултирате с вашия лекуващ лекар, който да назначи най-подходящите за вас изследвания.
Лечение на хепатит
Подходящото лечение за хепатит зависи от вида и неговата тежест. Някои от най-общите подходи включват:
Поддържащи грижи
Леките форми на хепатит изискват спазването на строг режим. Той включва:
- Активна почивка
- Ограничаване на контакта с други хора до изтичане на карантинния период
- Спазване на балансирана диета съобразена с нуждите на пациента
- Отказ от тютюнопушене
- Спиране на консумацията на алкохол
- Рехабилитация и физиотерапия
Медикаментозно лечение
- Прие на антивирусни лекарства, насочени към вируса причинител на хепатит
- Терапия с интерферон: тези лекарства имат за цел да стимулират имунитета на човек и способността на организма да се справи сам с вируса.
- Прием на поддържащи лекарства: на пациента се предписват допълнителни лекарства за овладяване на специфичните симптоми или усложнения, които могат да възникнат при хепатит.
Трансплантация на черен дроб
Тежките случаи на хроничен хепатит, при които черния дроб е претърпял трайни увреждания може да изисква чернодробна трансплантация.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да посетите вашия лекуващ лекар ако забележите някой от характерните за хепатит симптоми.
Хепатитът може да бъде объркан и с други заболявания, затова е важно диагнозата да бъде поставена от специалист. Той ще помогне и за назначаванто на най-подходящо лечение.
Превенция
Успешната превенция срещу хепатит зависи от неговия вид. Някои от превантивните мерки, които се препоръчват за намаляване на риска от развитие на заболяването са:
- Ваксинация: хепатит А и хепатит Б могат да бъдат предотвратени с ваксинация. Разработените ваксини са ефективни и осигуряват трайна защита срещу двата вируса.
- Практикуване на добра хигиена: включва старателно миене не само на ръце, но и на храна.
- Избягване на споделяне на лични вещи: като самобръсначки, четки за зъби, или други предмети които могат да причинят контакт с чужда кръв или телесни течности.
- Практикуване на безопасен секс: използването на презервативи, както и ограничаването на броя на сексуалните партньори могат да ви предпазят от зараза с хепатит Б и Ц.
- Редовна физическа активност и пълноценно хранене: могат да ви осигурят здрав имунитет, който да ви предпази от развитие на хепатит.
Тези превантивни мерки могат значително да намалят риска от заразяване или предаване на хепатит. Въпреки това не гарантират абсолютна защита от заболяването. Важно е да сте добре запознати със симптомите, причинителите и рисковите фактори за хепатит.
Източници:
Schaefer TJ, John S. Acute Hepatitis. [Updated 2023 Jul 10]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551570/