Съдържание:
- Какво представлява болестта на Хашимото ?
- Какви са характерните за болест на Хашимото симптоми?
- Какви са причините за поява на болест на Хашимото?
- Рискови фактори
- Усложнения при Хашимото
- Как се диагностицира Хашимото?
- Има ли лечение за Хашимото?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представлява болестта на Хашимото ?
Болестта на Хашимото, позната още като тиреоидит на Хашимото, е автоимунно заболяване, което засяга предимно щитовидната жлеза и нейните функции. При това състояние имунната система погрешно атакува щитовидната жлеза, което води до хронично възпаление и увреждане на нейните тъкани. Това от своя страна води до недостатъчна активност на щитовидната жлеза – състояние, наречено хипотиреоидизъм. В редки случаи Хашимото може да причини и хипертиреоидизъм.
Щитовидната жлеза е важен орган в човешкото тяло, тъй като тя произвежда хормони, които влияят върху метаболизма и производството на енергия в организма. Освен това тези хормони спомагат и за регулирането на сърдечния ритъм, поддържането на телесната температура, както и за правилното функциониране на различни органи и тъкани, в това число мозъка и сърцето.
Когато щитовидната жлеза произвежда необходимото количество хормони, метаболизмът на организма е балансиран, което подпомага енергийните нива, растежа и нормалните телесни функции. Дисбалансът в производството на тези хормони обаче може да доведе до различни здравословни проблеми.
Какви са характерните за болест на Хашимото симптоми?
Много хора с Хашимото не изпитват симптоми в началните етапи на болестта. Признаците често се развиват с течение на времето, като прогресията им може да варира индивидуално при всеки човек. Симптомите стават по-изразени едва след като увреждането на щитовидната жлеза започне да влияе върху нейните функции.
Някои от най-често срещаните симптоми са:
- Умора
- Покачване на телесното тегло
- Чувствителност към студ
- Мускулна слабост и отпадналост
- Болки в ставите
- Запек
- Забавен сърдечен ритъм (брадикардия)
- Промени в структурата на косата и кожата
- Нередовен менструален цикъл
- Промени в настроението
- Проблеми с паметта и концентрацията
- Намалено либидо
- Фертилитет
- Депресия
Какви са причините за поява на болест на Хашимото?
Болестта на Хашимото е следствие от автоимунна реакция на организма, при която имунната система погрешно регистрира щитовидната жлеза като заплаха, атакувайки собствените си тъкани.
В резултат започва натрупването на лимфоцити, които проникват в щитовидната жлеза, водейки до хронично възпаление. То от своя страна предизвиква увреждане на тъканите на щитовидната жлеза, нарушавайки способността ѝ да произвежда и освобождава хормони. С течение на времето дългата продължителност на автоимунната атака води до недостатъчно активна щитовидна жлеза.
Точната причина за този автоимунен отговор не е напълно изяснена, но се смята, че някои вътрешни и външни фактори могат да допринесат за отключването му.
Рискови фактори
Факторите, които могат да увеличат риска от развитие на Хашимото включват:
- Пол: жените са по-склонни да развият заболяването в сравнение с мъжете.
- Възраст: рискът от развитие на Хашимото се увеличава с напредването на възрастта, като заболяването се диагностицира по-често при хора средна възраст.
- Фамилна история: наличието на роднини със заболявания на щитовидната жлеза, повишава риска от развитие на заболяването с около 80%.
- Автоимунни заболявания: наличието на други автоимунни заболявания като лупус, ревматоиден артрит, диабет тип 1, или други също увеличава риска от развитие на Хашимото.
- Следродилен период: някои жени могат да развият Хашимото в следродилния период, особено през първата година след раждането.
- Прием на йод: прекомерният прием на йод също се счита за рисков фактор, който би могъл да отключи заболяването, особено при хора, които вече са изложени на риск от развитие на Хашимото.
Усложнения при Хашимото
Хормоните, които щитовидната жлеза произвежда, са изключително важни за множество функции в тялото. Ето защо ако заболяването не бъде лекувано правилно или навреме, то може да доведе до сериозни усложнения. Някои от тях са:
- Хипотиреоидизъм: едно от най-честите усложнения на болестта на Хашимото е развитието на хипотиреоидизъм. При това състояние щитовидната жлеза не е достатъчно активна, което води до дисбаланс в хормоните и симптоми като умора, наддаване на тегло, чувствителност към студ, и др.
- Гуша: хроничното възпаление и увреждане на щитовидната жлеза може да доведе до нейното уголемяване, известно като гуша. Това често води до дискомфорт в тази област или затруднено преглъщане.
- Сърдечни проблеми: нелекуваният хипотиреоидизъм може да допринесе за проблеми със сърцето, включително и да повиши риска от развитието на сърдечни заболявания.
- Психични разстройства: често срещани усложнения при болните от Хашимото са промените в емоционалното и психично здраве. Възможно е пациентите да развият депресия, раздразнителност, емоционална лабилност, както и проблеми свързани с когнитивните функции на засегнатия.
- Микседем: тежки случаи на хипотиреоидизъм могат да доведат до развитието на рядко, но сериозно състояние, наречено микседем. То се характеризира с дерматологични промени като поява на оток най-често в областта на ръцете, краката, горната част на гърба и около очите. Това състояние може да провокира микседемна кома, която да бъде животозастрашаваща.
- Сексуална и репродуктивна дисфункция: хипотиреоидизмът при жените може да доведе до намалено либидо, невъзможност за овулиране или нередовен и обилен менструален цикъл. Мъжете с хипотиреоидизъм също могат да страдат от намалено либидо, еректилна дисфункция или нисък брой сперматозоиди.
Как се диагностицира Хашимото?
Характерните за болестта на Хашимото симптоми са често срещани и при други заболявания. Ето защо е най-добре диагностицирането на заболяването да се извърши от лекар специалист.
Той следва да предприеме комплексен подход включващ различни по вид диагностични методи и изследвания. Някои от тях са:
- Снемане на анамнеза: лекарят започва прегледа с подробен разпит на пациента касаещ неговите симптоми, оплаквания и медицинска история. По този начин той може да получи по-добра представа относно състоянието на пациента и да се насочи към конкретни диагностични изследвания.
- Физически преглед: следва обстоен преглед на пациента целящ разкриването на признаци характерни за заболяването. Те могат да бъдат увеличена гуша, промени в състоянието на косата, кожата и ноктите, отоци, намален сърдечен пулс, или други прояви свързани с Хашимото.
- Кръвни изследвания: са неизменна част от диагностицирането на Хашимото. Те служат за оценка на функциите на щитовидната жлеза и обикновено включват изследването на показатели като тиреостимулиращ хормон (TSH), общ тироксин (Т4), свободен тироксин (FT4), трийодтиронин (Т3), и др.
- Ехография на щитовидна жлеза: с това изследване лекарят получава подробно изображение на щитовидната жлеза, което може да му помогне при оценката на нейния размер и структура или да установи наличието на аномалии, които да подскажат за Хашимото.
- Тънкоиглена аспирационна биопсия: с помощта на тънка игла, лекарят убожда уголемените места, в които е налице промяна в щитовидната жлеза. Целта на това изследване е да се вземе материал от мястото, който след като бъде изследване да разграничи дали образувалите се възли са доброкачествени или злокачествени.
Има ли лечение за Хашимото?
Подходящото лечение за болестта на Хашимото е строго индивидуално при всеки човек. То зависи от редица фактори като например тежестта на симптомите, възрастта на засегнатия, неговият пол, наличието на други заболявания, и др.
За съжаление заболяването не може да бъде напълно излекувано. Съществуват обаче редица медикаменти, които успешно потискат симптомите и поддържат болестта под контрол.
Най-често използваните терапевтични подходи са:
Хормонозаместителна терапия
Считано за златен стандарт при лечението на хипотиреоидизъм. То включва използването на синтетични тиреоидни хормони. Те имат за цел да помогнат при заместването на дефицитните хормони произвеждани от щитовидната жлеза, като по-този начин облекчават симптомите на заболяването.
Редовни прегледи
Ако болестта е налице, но все още не е увредила функциите на щитовидната жлеза, то на пациентите се препоръчва активно наблюдение. То има за цел да проследи развитието на заболяването и помогне за стартирането на евентуално лечение в правилния момент.
Редовните прегледи се препоръчват и за хора в по-напредналите етапи на заболяването с цел проследяване нивата на хормоните и коригиране на дозите на лекарствата, ако е необходимо.
Промени в начина на живот
Поддържането на здравословен начин на живот с балансирана диета и редовна физическа активност може да помогне за цялостното благосъстояние на хората страдащи от Хашимото.
Кога да посетим лекар?
Ако изпитвате дискомфорт в областта на шията, затруднено преглъщане или някой от другите характерни признаци за болестта на Хашимото е препоръчително да се консултирате със специалист възможно най-скоро.
Превенция
Болестта на Хашимото е автоимунно заболяване, за което за съжаление няма специфични превантивни мерки, които да гарантират превенцията му. Въпреки това, някои практики могат да допринесат за цялостното здраве на щитовидната жлеза и да намалят риска от развитие на заболяването. Ето някои от тях:
- Поддържане на балансирани нива на йод в организма, който е от съществено значение за функциите на щитовидната жлеза. Прекомерната консумация на храни богати на йод, както и приема на хранителни добавки с йод би могла да отключи заболяването.
- Редуциране на нивата на стрес, тъй като той потенциално може да повлияе на имунната система. Практики като йога, медитация, или дихателни упражнения са особено подходящи за тази цел.
- Избягване на тютюнопушене, тъй като то е тясно свързано с появата на автоимунни заболявания.
- Извършване на редовни профилактични прегледи с цел ранното идентифициране на симптоми свързани с нарушения на щитовидната жлеза.
Благодарение на напредъка на медицината, болестта на Хашимото е поредното заболяване, което може успешно да бъде управлявано. Ако спадате към някоя от рисковите групи или смятате, че може да имате прояви на признаци характерни за заболяването, не отлагайте консултация със специалист. Не забравяйте, че симптомите на Хашимото са много сходни с тези на други заболявания и тяхната проява не означава непременно наличието на болестта.
Източници:
Mincer DL, Jialal I. Hashimoto Thyroiditis. [Updated 2023 Jul 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459262/