Съдържание:
- Какво е гнойна ангина?
- Видове гнойна ангина
- Какви са характерните за гнойна ангина симптоми?
- Какви са причините за поява на гнойна ангина?
- Рискови фактори
- Усложнения при гнойна ангина
- Как се диагностицира гнойна ангина?
- Има ли гнойна ангина лечение?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е гнойна ангина?
Гнойната ангина е остро инфекциозно заболяване, което засяга сливиците, намиращи се в горните дихателни пътища. Характеризира се с наличието на бели или жълтеникави гнойни образувания, наричани още налепи, по повърхността на сливиците.
Гнойната ангина често се причинява от бактериални инфекции и по-специфично стрептококовите такива. Заболяването има изключително заразен характер, тъй като бактериите, които водят до него могат да се разпространят по въздушно-капков път от заразен човек.
Посещението на ясли, детски градини и училища прави разпространението на бактериалните инфекции много по-лесно. Освен това детския имунитет е значително по-слаб от този на възрастните, което също много допринася.
Ако не бъде лекувана правилно или навреме, гнойната ангина може да доведе до сериозни усложнения като образуване на абсцес около сливиците, остър среден отит, възпаление на бъбреците, обструктивна сънна апнея, остеомиелит, а в редки случаи дори и до сепсис.
Видове гнойна ангина
Съществуват различни видове ангина. Гнойната ангина сама по себе си също може да се раздели на няколко форми, които се различават най-вече по тежестта на увреждане на сливиците. Нека разгледаме три основни форми на гнойна ангина:
- Катарална ангина: счита се за най-леката форма, тъй като пациентите често не развиват температура над 38 градуса, а кръвните изследвания са в норма или само с леки изменения. Налице е възпалено гърло, с подути и зачервени сливици, но без характерните за гнойна ангина налепи. Катаралната ангина се счита за предшественик на някоя от другите две по-упорити форми. Въпреки това тя може да бъде излекувана и без да се стигне до по-тежко заболяване.
- Фоликуларна гнойна ангина: представлява по-напреднал стадий, при който вече има ясно изразени гнойни налепи.. Те се натрупват в малките джобове (фоликули) на повърхността на сливиците.
- Лакунарна гнойна ангина: при тази форма натрупването на гнойта става в по-дълбоките цепнатини (лакуни) на сливиците.
Какви са характерните за гнойна ангина симптоми?
Характерните за гнойна ангина симптоми могат да варират по тежест и не всеки страдащ от заболяването може да изпита всички от тях. Най-общите признаци за гнойна ангина са:
- Болка и дискомфорт в гърлото
- Сухота и дразнене в гърлото
- Повишена телесна температура
- Подути, зачервени и болезнени сливици
- Подути лимфни възли в областта на шията
- Видими гнойни налепи по повърхността на сливиците
- Главоболие
- Обща умора и отпадналост
- Лош дъх причинен от инфекцията
- Обложен език
- Загуба на апетит
Какви са причините за поява на гнойна ангина?
Сливиците имат функцията да произвеждат антитела, с помощта на които да защитават организма от бактериите, които нахлуват през дихателните и храносмилателните пътища.
Бидейки част от имунната защита на тялото, сливиците първи посрещат вредните микроорганизми. При нормално функциониране, те задействат имунен отговор, с който тялото неутрализира вредителите. Понякога обаче сливиците се сблъскват с огромно бактериално или вирусно натоварване, което може да доведе до възпаление.
Освен това сливиците често “приютяват” различни микроорганизми, включително бактерии, които могат да съществуват спокойно, без да причиняват инфекции. Някои фактори обаче могат да нарушат този баланс и да доведат до активиране или свръхрастеж на тези микроорганизми, което също да доведе до развитие на гнойна ангина.
Сред често срещаните причинители на гнойна ангина са:
- Бактериални инфекции: стрептококите от група А се считат за най-често срещаните причинители на гнойна ангина. Заразяването с тези бактерии става най-често при вдишване на капчици при кихане или кашляне на заразен човек. Възможно е също заразяването да се осъществи и при докосване на замърсени с патогените предмети и непосредствено докосване на носа или устата след това.
- Вирусни инфекции: вирусът на Епщайн-Барр, както и аденовирусите също се спрягат за причинители на гнойна ангина, макар и по-рядко срещани.
Рискови фактори
Рисковите фактори, които могат да допринесат за развитието на гнойна ангина включват:
- Възраст: децата са по-податливи на развитие на гнойна ангина, отколкото възрастните.
- Отслабена иммуна система: заболявания или определени лечения, като ХИВ/СПИН, химиотерапия и други, могат да отслабят имунната система и да повишат риска от развитие на гнойна ангина.
- Фактори от околната среда: излагане на дразнители като дим, алергени, както и промени в климата могат да повлияят на устойчивостта на сливиците, което да направи сливиците по-податливи на инфекции.
- Хронични заболявания: като гастроезофагеален рефлукс например, могат да раздразнят и възпалят сливиците, осигурявайки среда, благоприятна за развитието на бактерии.
- Зъбни инфекции: нелекуваните стоматологични проблеми, като кариеси или абсцеси, могат да се разпространят до сливиците, с което да доведат до развитие на инфекция и гнойна ангина.
- Тютюнопушене: активните, но също и пасивните пушачи, са изложени на по-голям риск от компрометиране на дихателната и имунната система, което повишава риска от развитие на гнойна ангина.
Усложнения при гнойна ангина
В повечето случаи гнойната ангина преминава без сериозни усложнения. Това разбира се е възможно само, когато се потърси лекарска намеса и се приложи адекватно и навременно лечение за заболяването.
Ако все пак гнойната ангина не бъде лекувана правилно или навреме, тя би могла да доведе до някое от следните усложнения:
- Перитонзиларен абсцес: представлява събиране на гной близо до сливиците, което причинява силна болка в гърлото и затруднено преглъщане.
- Хронична гнойна ангина: наблюдава се при продължително и устойчиво възпаление на сливиците, което води до продължаващ дискомфорт и по-висок риск от повтарящи се инфекции.
- Ревматична треска (ревматизъм): е възпалително състояние, което може да засегне сърцето, ставите, кожата и нервната система, често се развива като усложнение на нелекувана стрептококова инфекция.
- Увреждане на вътрешни органи: като бъбреци, черен дроб, стомашно-чревен тракт, и др., също за възможни усложнения.
- Отит: разпространението на бактериите от гърлото към ушите може да доведе до ушни инфекции.
Как се диагностицира гнойна ангина?
Гнойната ангина се диагностицира чрез:
- Снемане на анамнеза: лекарят разпитва пациента за неговите симптоми, оплаквания, медицинска история и потенциални рискови фактори. По този начин се събира подробна информация за цялостното състояние на пациента.
- Физически преглед: лекарят ще проведе обстовен физически преглед като се фокусира върху гърлото на пациента и евентуално носа и ушите. Лекарят може да опипа и врата на пациента, за да прецени дали има подуване на лимфните възли.
- Взимане на секрет от гърлото: често изследването на гърлен секрет е напълно достатъчно за окончателното поставяне на диагноза гнойна ангина. Лекарят взима проба с памучен тампон от гърлото на пациента, която бива изследвана за наличие на бактерии и по-конкретно стрептококи от група А.
- Кръвни изследвания: възможно е да се назначат и кръвни изследвания, с които да се провери цялостното здраве на пациента и да се идентифицират маркери за бактериални или вирусни инфекции.
Има ли гнойна ангина лечение?
Лечението на гнойната ангина зависи от нейния причинител. Тъй като в голяма част от случаите се касае за бактериална инфекция, най-често предписвания метод за лечение е приемът на антибиотици. Особено важно е пациентите да спазят пълния курс на лечение, така както е предписан от лекуващия лекар. В противен случай рискуват инфекцията да не бъде напълно излекувана.
Към предписаното от лекаря лечение, на пациента се препоръчва да спазва някои препоръки, с които да подпомогне оздравителния процес. Те включват:
- Активна почивка
- Прием на достатъчно течности с цел добра хидратация и успокоение на гърлото
- Прием на болкоуспокояващи, за да се потушат симптоми като висока температура, главоболие, и др.
- Разнообразно и пълноценно хранене
- Гаргара с топла подсолена вода за облекчаване на болките в гърлото и намаляване на възпалението
- Овлажняване на въздуха в стаята, в която пребивава болния, тъй като това може да помогне за справянето със сухотата в гърлото
Хроничните прояви на гнойна ангина могат да изискват и хирургична намеса. Оперативното отстраняване на сливиците също е начин за справяне с повтарящите се епизоди на ангина. Важно е да се отбележи, че тази интервенция носи и негативи наред с позитивите. Затова е препоръчително да се консултирате с вашия лекуващ лекар, който да ви запознае подробно както с процедурата, така и с нейните последици.
Кога да посетим лекар?
Ако имате симптоми на гнойна ангина, то е препоръчително незабавно да потърсите консултация с лекар. Специалистът ще постави точна диагноза и ще определи лечение с подходящ антибиотик за справяне със заболяването.
Превенция
Превенцията на гнойна ангина до голяма степен се свежда до редуцирането на рисковите фактори, които биха могли да спомогнат за нейната поява. Ето някои добри практики, с които това може да бъде постигнато:
- Поддържане на добра хигиена с редовно измиване на ръцете с топла вода и сапун. По този начин може да се избегне предаването на инфекции, особено ако е имало контакт с болен човек.
- Правилното хранене и редовната физическа активност са чудесни практики за укрепването на имунитета. Така устойчивостта на организма към инфекции се увеличава многократно.
- Избягване на близък контакт с болни хора, тъй като могат да бъдат преносители на вируси и бактерии провокиращи не само гнойна ангина, но и други заболявания.
- Контролиране на хронични заболявания, които биха могли да доведат до развитието на инфекции.
- Лекуване на зъбни проблеми, които биха могли да се разпространят и да причинят инфекции и гнойна ангина.
В днешно време гнойната ангина не представлява толкова голяма заплаха, благодарение на въвеждането на антибиотично лечение. Ранното диагностициране и вземане на адекватни мерки са ключови за успешното третиране на заболяването. Ето защо ако усетите някой от характерните за гнойна ангина симптоми, не се опивайте сами да намерите решение и не губете време, а се консултирайте със специалист.
Източници:
Windfuhr JP, Toepfner N, Steffen G, Waldfahrer F, Berner R. Clinical practice guideline: tonsillitis I. Diagnostics and nonsurgical management. Eur Arch Otorhinolaryngol. 2016 Apr;273(4):973-87. doi: 10.1007/s00405-015-3872-6. Epub 2016 Jan 11. PMID: 26755048; PMCID: PMC7087627.