Съдържание:
- Какво е глаукома?
- Видове глаукома
- Какви са характерните за глаукома симптоми?
- От какво се получава глаукома?
- Рискови фактори
- Какви са усложненията при глаукома?
- Как се поставя диагноза глаукома?
- Лечение на глаукома
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е глаукома?
Глаукомата е обобщаващ термин, който включва група от прогресивни очни заболявания. Характерно за тях е увреждането на зрителния нерв, свързващ окото с мозъка. В голяма част от случаите това увреждане се дължи на високо вътреочно налягане.
Глаукомата е сред основните причинители за слепота при хората в световен мащаб. В повечето случаи, заболяването протича постепенно, като води до необратима загуба на зрението.
Видове глаукома
Разграничават се няколко различни вида глаукома в зависимост от причините за възникването ѝ, както и някои други особености.
Двата основни вида глаукома са:
- Първична глаукома: по-често срещания вид глаукома, който се дължи предимно на естествения процес на стареене. Срещат се предимно при възрастните хора.
- Вторична глаукома: наблюдава се, когато заболяването не се дължи на естествения процес на стареене, а е съпроводено от други заболявания или е следствие на травма в окото. Могат да засегнат и хора в по-млада възраст.
- Откритоъгълна: вероятно най-разпространения вид глаукома. Спада към първичния вид глаукоми, наричани още прости. Дължат се на запушване на очните канали, което от своя страна води до нарастване на очното налягане.
- Закритоъгълна: по-рядко срещан вид глаукома, който засяга и двете очи последователно.
Какви са характерните за глаукома симптоми?
Някои видове глаукома протичат безсимптомно, а промените в зрението настъпват постепенно. Това се касае предимно за случаите на откритоъгълна глаукома.
Признаците, които други видове глаукома, като закритоъгълната например, предизвикват внезапно са:
- Болка или напрежение в очите
- Главоболие
- Слабо или замъглено зрение
- Зачервяване на очите
- Повишено вътреочно налягане
- Слепи петна
- Гадене и повръщане
Тези симптоми са сходни с тези на други заболявания. Освен това видовете глаукома протичат по твърде различен начин.
Важно да се консултирате с лекар, който да постави правилна диагноза въз основа на оплакванията ви.
От какво се получава глаукома?
Много фактори могат да допринесат за развитието на глаукома.
Основна причина, водеща до увреждане на зрителния нерв, с което и настъпва глаукомата, е повишеното очно налягане. То се свързва с неспособността на окото да премахне ефективно вътреочната течност.
Човешкото око нормално произвежда бистра течност, която циркулира в предната част на окото. Тя съдържа висока концентрация на аскорбинова киселина и хранителни вещества, които снабдяват роговицата с кислород и подпомагат поддържането на очната ябълка.
Здравото око произвежда малко количество очна течност, която бива изхвърлена от окото чрез сложна мрежа от клетки и тъкани, познати като дренажен ъгъл. Когато балансът между производството и дренирането на очна течност е нарушен, се повишава вътреочното налягане, от което се уврежда и зрителния нерв.
Рискови фактори
Основните фактори, които увеличават риска от развитие на глаукома са:
- Възраст: глаукомата може да засегне всеки, но най-много регистрирани случаи има при хора в напреднала възраст, над 45 години.
- Пол: заболяването може да засегне и двата пола, но жените са 3 пъти по-засегнати от мъжете.
- Раса: някои етнически групи, като афроамериканците или азиатците, са изложени на по-висок риск от развитие на някои видове глаукома.
- Семейна история: в семейства, в които има роднини развили глаукома, то шансът тя да бъде предадена в поколенията е по-голям.
- Заболявания на очите или травми: тежки форми на късогледство или далекогледство, както и травми в областта на окото също могат да предизвикат глаукома.
- Други заболявания: като диабет, високо кръвно налягане, сърдечни заболявания, и др. , могат да увеличат риска от развитие на глаукома.
- Прием на кортикостероиди: продължителния прием на кортикостероиди, под формата на хапчета, капки за очи, и др., може да увелича риска от развитие на някои видове глаукома.
- Вредни навици: тютюнопушенето и прекомерната консумация на алкохол могат да увеличат риска от развитие на глаукома.
Какви са усложненията при глаукома?
Ако заболяването не бъде открито навреме или не се лекува правилно, то може да доведе до редица усложнения. Те от своя страна могат да окажат значително влияние върху зрението и качеството на живот на засегнатия.
Ето и някои от най-често срещаните:
- Загуба на зрение: е основното усложнение при глаукома. С напредването на заболяването обикновено се започва със загуба на периферното зрение, а в последствие и на централното зрение. Глаукомата може да доведе до слепота.
- Дефекти на зрителното поле: заболяването може да доведе до специфични дефекти на зрителното поле, като слепи петна или участъци с намалено зрение.
- Намалена контрастна чувствителност: води до затруднено разграничаване на обекти със сходна яркост или възприемането на фини детайли.
- Влошено качество на живот: нарушенията на зрението могат да повлияят на ежедневните дейности, независимостта, подвижността и цялостното качество на живот на човека.
- Вторични състояния на очите: глаукомата или нейното лечение понякога могат да допринесат за развитието на други очни заболявания или усложнения, като катаракта или оток на роговицата.
Как се поставя диагноза глаукома?
Поставянето на диагноза се извършва основно след преглед при лекар офталмолог. Той следва да зададе подробни въпроси за симптомите на пациента, както и неговата медицинска история.
Следващата стъпка в диагностиката е физически преглед, който може да се състои от:
- Офталмоскопия: с помощта на уред наречен офталмоскоп, се оглежда задната част на окото. Обикновено се извършва на предварително разширена зеница, за да се огледа по-добре зрителния нерв и очното дъно.
- Изследване на зрителното поле: познато още като периметрия, е изследване, което помага за определянето на границите на зрителното поле. Извършва се със специален апарат, който помага за установяването на дефектите в окото.
- Гониоскопия: едно от основните изследвания при глаукома. Цели да огледа дренажния ъгъл на окото и да определи дали той е отворен или затворен. По този начин лекарят може да диагностицира по точно вида глаукома.
- Тонометрия: с този метод се изследва вътреочното налягане на пациента. Може да се извърши контактно или безконтактно.
Лечение на глаукома
Изборът на подходящо лечение е строго индивидуален за всеки пациент. Най-често той се определя от:
- Стойността на вътреочното налягане
- Вид глаукома
- Тежестта на заболяването
- Различни фактори свързани с пациента
Важно е да се отбележи, че лечението на глаукома не може да възстанови загубеното зрение. Неговата основна цел е да регулира вътреочното налягане и да забави или предотврати по-нататъшно увреждане.
Най-общо лечението на глаукома включва:
- Медикаментозна терапия: основен метод за лечение на глаукома е приема на лекарства от различни групи под формата на капки за очи, таблетки или капсули. Те имат за цел да намалят вътреочното налягане, да подобрят оттичането ѝ, и др.
- Лазерна терапия: лазерните процедури като трабекулопластика или иридотомия могат да бъдат извършени, за да се подобри оттичането на течност от окото или да се отворят блокираните дренажни ъгли. Тези процедури се използват обикновено, когато увреждането на зрителния нерв се влоши или при липса на ефект от медикаментозното лечение.
- Хирургични интервенции: в случай, че предходните методи са недостатъчни или неефективни, може да се наложи хирургична намеса. Трабекулектомия, дренажни импланти или микроинвазивна глаукомна хирургия са сред хирургичните процедури, използвани за подобряване на дренажа на течността и понижаване на вътреочното налягане.
- Редовно наблюдение: глаукомата е хронично заболяване, което изисква редовни контролни прегледи. Те са от решаващо значение за проследяване на прогресията на заболяването, коригиране на лечението, ако е необходимо, и оценка на ефективността на избрания подход.
Кога да посетим лекар?
Ако изпитате някой от присъщите за глаукома симптоми, е препоръчително да се консултирате с офталмолог. Той ще извърши необходимите прегледи, за да ви помогне да откриете причините за тях.
Профилактика
Ключов момента за профилактиката при глаукома са редовните прегледи при офталмолог.
Голям процент от случаите на глаукома протичат безсимптомно, което прави открието на заболяването още по-трудно. Затова е важно редовно да проверявате вътреочното си налягане поне веднъж годишно, особено ако спадате към някоя от рисковите групи.
Превенция
Освен редовните профилактични прегледи, съществуват и други добри практики, които могат да се предприемат за редуциране на риска от поява на глаукома.
Ето и някои от тях:
- Редовна физическа активност: според проучвания активният начин на живот води до много ползи и за очното здраве.
- Предпазване на очите: препоръчително е да подходящи очила, които да предпазят очите ви от травми при извършването на различни рискови дейности.
- Лекуване на други заболявания: поддържането на добро общо здраве и лекуването на други заболявания като диабет и високо кръвно налягане могат да редуцират риска от развитие на глаукома.
- Отказ от тютюнопушене: употребата на никотин се свързва с появата на някои видове глаукома.
Глаукомата е заболяване, което не бива да се подценява. Нелекувана тя може да доведе до сериозни усложнения, а дори и до слепота. Въпреки че глаукомата не се лекува, съвременната медицина позволява успешното овладяване на симптомите чрез контролиране на очното налягане. По този начин могат да се предотвратят и по-нататъшни увреждания на зрителния нерв. Редовните прегледи на очите могат да помогнат за ранното откритие на заболяването и да спасят зрението ви.
Източници:
Chelvin C.A. Sng, Marcus Ang, Keith Barton, Chapter 13 – Uveitis and glaucoma: new insights in the pathogenesis and treatment, Editor(s): Giacinto Bagetta, Carlo Nucci,
Progress in Brain Research, Elsevier, Volume 221, 2015, Pages 243-269, ISSN 0079-6123, ISBN 9780128046081, https://doi.org/10.1016/bs.pbr.2015.06.008.
(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0079612315000990)
InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Glaucoma: Overview. 2013 Jun 5 [Updated 2019 Aug 1]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK367579/