Съдържание:
- Какво е ечемик?
- Видове ечемик на окото
- Какви са характерните за ечемик симптоми?
- Какви са причините за поява на ечемик?
- Рискови фактори
- Усложнения при ечемик
- Как се диагностицира ечемик?
- Лечение на ечемик
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е ечемик?
Ечемикът на окото, известен в медицинските среди като хордеолум, е малка, болезнена подутина, която се образува върху клепача на окото. Обикновено се причинява от бактериална инфекция в мастните жлези на клепача. Засегнатото от ечемика място може да изглежда зачервено и подуто и често прилича на пъпка или малка бучка. Може да причини дискомфорт, чувствителност, а понякога и сълзене на окото.
Въпреки че може да се случи на всеки, ечемикът се среща по-често при хора, които периодично докосват очите си с мръсни ръце, носят контактни лещи или имат хроничен блефарит.
Макар че състоянието може да бъде доста неприятно, то обикновено не е сериозно и често отшумява от само себе си в рамките на седмица или две с домашно лечение.
Обикновено ечемикът не е заразен. Въпреки това бактериите, които го причиняват, могат да се разпространят от човек на чове чрез докосване на заразената област и след това чрез докосване на окото на друг човек.
Видове ечемик на окото
Разграничават се два основни вида ечемик на окото:
- Външен: този вид ечемик се образува в основата на миглите, обикновено причинен от инфекция в космения фоликул. Изглежда като малка, червена, подутина по външната част на клепача. Този вид се сичта за по-често срещания от двата.
- Вътрешен: този вид се развива във вътрешността на клепача поради инфекция в мастните жлези. Вътрешният ечемик може да бъде по-болезнен от външния и да причини по-голям оток засягащ целия клепач.
И двата вида ечемик на окото се причиняват от бактериални инфекции, най-често от бактерии от род Стафилококи (Staphylococcus). Основната разлика е в мястото на възникване на инфекцията.
Какви са характерните за ечемик симптоми?
Основният симптом на състоянието е появата на болезнена червена подутина по често по ръба на клепача в близост до миглите. Други симптоми могат да включват:
- Подуване на клепача (понякога на целия клепач)
- Изтичане на секрет от окото
- Образуване на корички по клепача
- Чувствителност към светлина
- Болезненост и сърбеж
- Сълзене на окото
- Усещане за парене в окото
- Усещане за чуждо тяло в окото
- Замъглено зрение
Какви са причините за поява на ечемик?
Ечемикът на окото се развива, когато бактерии, най-често от рода Стафилококи (Staphylococcus aureus), инфектират мастните жлези (мейбомиеви жлези) или космените фоликули на клепача. Тази инфекция води до запушване на жлезата или фоликула, което води до натрупване на мастен секрет и бактерии.
С развитието на инфекцията имунният отговор на организма предизвиква възпаление и подуване, в резултат на което се образува червена, болезнена подутина по ръба или вътре в клепача.
Рискови фактори
Няколко рискови фактора могат да увеличат вероятността от поява на ечемик на окото. Те включват:
- Лоша хигиена: честото търкане или докосване на очите с немити ръце може да пренесе бактерии върху клепачите, което увеличава риска от инфекция.
- Блефарит: представлява хронично възпаление на клепачите, което може да направи мастните жлези по-податливи на запушване и инфекция.
- Предишен случай на ечемик на окото: също може да увеличи вероятността от повторна поява.
- Кожни заболявания: като акне, себореен дерматит и розацея могат да засегнат мастните жлези и космените фоликули, което увеличава риска от появата на ечемик.
- Хормонални промени: като тези, настъпващи по време на пубертета, бременността или менопаузата, могат да променят функцията на мастните жлези, което ги прави по-податливи на запушване и инфекции.
- Висок холестерол: високите нива на лошия холестерол (LDL) могат да доведат до сгъстяване на секретите на мастните жлези, което може да ги блокира и да създаде среда, благоприятна за бактериални инфекции, като по този начин увеличи вероятността от поява на ечемик.
- Диабет: високите нива на кръвната захар могат да отслабят имунната система, което прави инфекциите, включително бактериалните, по-чести.
- Контактни лещи: неправилното боравене или почистване на контактните лещи може да доведе до попадане на бактерии върху клепачите, а от там и до развитието на ечемик на окото.
- Използване на чужд грим: споделянето на грим, както и четки за грим или използването на стар, замърсен грим може да доведе до попадане на бактерии върху клепачите.
- Стрес и липса на сън: тези фактори могат да отслабят имунната система и да улеснят появата на инфекции.
Усложнения при ечемик
Макар и сравнително рядко срещани, ечемикът на окото все пак може да доведе до усложнения. Възможните такива включват:
- Халацион: ако ечемикът не се третира правилно и не оздравее напълно, той може да се превърне в халацион. Халационът представлява хроничен процес, при който съдържанието на мастните жлези на клепача се задържа, водейки до възпалителна реакция. За разлика от ечемика, той няма инфекциозен характер, но може да причини дискомфорт и да доведе до образуването на подутина. Често се развива от вътрешен ечемик на окото.
- Повтарящи се появи на ечемик: ако основните проблеми, като лоша хигиена на клепачите или хроничен блефарит, не бъдат отстранени, състоянието може да има повтарящ се характер.
- Проблеми със зрението: в редки случаи ечемикът може да притисне очната ябълка, причинявайки замъглено зрение или други зрителни смущения.
Как се диагностицира ечемик?
Някои случаи на ечемик на окото са по-упорити от други и изискват посещение при специалист, често офталмолог.
По време на прегледа, лекарят провежда обстоен оглед с фокус върху клепачите и мястото на инфекцията. С помощта на специален инструмент се разглежда основата на миглите, както и отворите на мастните жлези намиращи се там. В допълнение лекарят следва да зададе въпроси касаещи симптомите на пациента, както и неговата медицинска история.
Въз основа на този очен преглед може да се постави и окончателна диагноза, а след това да се назначи и подходящо лечение.
Лечение на ечемик
Основните препоръки включват почистване на мястото на инфекцията с подходящи недразнещи препарати, както и поставянето на топли компреси. Друг препоръчван метод е нежен масаж на клепача в продължение на няколко минути.
В допълнение на страдащите от ечемик на окото се препоръчва да не използват грим, докато инфекцията не отшуми. Освен това ечемикът никога не бива да бъде изстискван.
Ако инфекцията все пак се окаже по-упорита и не изчезне в рамките на седмица, то тогава лекуващият лекар може да предпише и прилагането на антибиотични капки. Възможно е да се наложи и хирургична намеса, често в по-тежките случаи, когато е необходима направата на хирургичен разрез и дренаж на съдържимото в подутината образувала се вследствие на състоянието.
Кога да посетим лекар?
В повечето пъти ечемикът е безвреден за окото и не води до сериозни усложнения. При появата му може първо да приложите някоя от горепосочените мерки за самопомощ в домашни условия.
Ако състояние не започне да се подобрява в рамките на няколко дни до седмица или започне да се уголемява и разпространява е добре да се свържете с лекар.
Превенция
Най-добрите начини за намаляване на риска от появата на ечемик на окото включват:
- Поддържане на добра хигиена на очите, чрез редовно миене на ръцете със сапун и топла вода.
- Внимателно почистване на клепачите с недразнещ сапун или специализиран препарат за почистване на клепачи, за да се отстранят всички натрупани замърсявания.
- Избягване на честото търкане и докосване на очите особено с неизмити ръце.
- Избягване на споделянето на грим за очи или четки за грим с други хора.
- Задължително измиване на грима на очите преди лягане.
- Правилна грижа за контактните лещи, както и измиване на ръцете преди боравене с тях.
- Управление на кожни заболявания, които могат да увеличат риска от поява на ечемик на окото.
- Поддържане на здравословен начин на живот с правилен хранителен режим, редовна физическа активност и достатъчно сън, тъй като тези фактори могат да укрепят имунната система и да намалят риска от развитието на инфекции.
Въпреки че може да бъде болезнен и неприятен, ечемикът не винаги е причина за безпокойство. Обикновено е възможно да се справите със състоянието и в домашни условия. Ако ечемикът на окото все пак не се подобрява с домашно лечение, е добре да се свържете със специалист по очни болести.
Източници:
InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Overview: Styes and chalazia (inflammation of the eyelid) [Updated 2023 Jan 2]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557372/