Съдържание:
- Какво е астигматизъм?
- Видове астигматизъм
- Какви са характерните за астигматизъм симптоми?
- От какво се получава астигматизъм?
- Рискови фактори
- Усложнения при астигматизъм на очите
- Диагностика на астигматизъм
- Какво е подходящото за астигматизъм лечение?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е астигматизъм?
Астигматизмът представлява дефект на оптичната система на окото, вследствие на неправилна форма на роговицата. Окото е изградено от сложна структура, при която дори най-малкото нарушение на взаимосвързаните елементи може да се отрази на зрението на човек.
Нормалната форма на човешкото око наподобява сфера. При някои хора обаче тази форма е по-продълговата, което води до неправилно пречупване на светлината в две различни точки, вместо в една. Това от своя страна води до неясни и замъглени образи.
Астигматизмът е често съпровождан и от други две заболявания, а именно късогледство или далекогледство.
Видове астигматизъм
Съществуват различни видове астигматизъм. Двата най-популярни биват:
- Роговичен: познат още като корнеален, се дължи на дефект или изкривяване на роговицата, както и на високо вътреочно налягане.
- Лещен: получава се, когато настъпят изменения в лещата на окото. Този вид се появява често вследствие на катаракта.
Какви са характерните за астигматизъм симптоми?
Симптомите на астигматизъм могат да включват:
- Замъглено зрение
- Напрежение, умора или дискомфорт в очите
- Главоболие
- Притваряне на очите с цел по-добро зрение
- Трудности при четене или работа с компютър
- Трудности с нощното виждане
От какво се получава астигматизъм?
Астигматизмът обикновено е вродено състояние, което много хора наследяват биологично от родителите си. Това състояние може да бъде причинено и от твърде силен натиск, който клепачите указват върху роговицата.
Някои други случаи, при които човек може да развие астигматизъм включват:
- Травми на очите: рани или инфекции
- Кератоконус: заболяване, при което роговицата се деформира и изтънява
- Операция: понякога вследствие на операция на окото могат да възникнат нежелани промени и усложнения
Рискови фактори
Някои рискови фактори, които могат да увеличат шанса от поява на астигматизъм включват:
- Гени: ако един от двамата родители имат астигматизъм, рискът от развитие на заболяването е по-висок.
- Възраст: с възрастта рискът от развитие на астигматизъм се увеличава. Това се дължи на факта, че лещата в окото става по-малко гъвкава и не може да се адаптира така лесно, за да фокусира обекти на различни разстояния.
- Аномалии на роговицата: всякакви аномалии във формата на роговицата, като например белези или кератоконус, могат да причинят астигматизъм.
- Състояния на очите: някои очни заболявания, като синдром на сухото око или кератит, могат да увеличат риска от развитие на астигматизъм.
- Фактори на околната среда: продължителното стоене пред компютър, таблет или телефон също може да увеличи риска от развитие на астигматизъм.
Усложнения при астигматизъм на очите
Ако астигматизмът бъде третиран подобаващо, то той обикновено не води до значителни усложнения.
В случаите, в които състоянието бъде пренебрегвано за продължителен период от време, то може да доведе до следните усложнения:
- Силно замъглено зрение
- Значително натоварване на очите
- Затруднено зрение при слаба светлина
- Намалена обща зрителна острота
- Амбилопия: позната още като ‘’мързеливо око’’. В някои случаи, астигматизмът може да доведе до рефрактивна амблиопия. При това състояние, мозъкът използва по-добре виждащото око, като ‘’игнорира’’ възприятията на болното.
Диагностика на астигматизъм
Диагностицирането на състоянието се извършва след преглед при офталмолог. За да установи наличието на астигматизъм, той може да извърши:
- Измерване на зрителната острота: най-често включва четене на букви изписани на табло поставено на разстояние от пациента.
- Топография на роговицата: това изследване се извършва с помощта на кератометър, уред който измерва пречупващата сила на роговицата.
- Ретиноскопия: познат още като скиаскопия е метод чрез който, лекарят изследва способността на окото да пречупват светлинните лъчи, с помощта на уред наречен скиаскоп.
- Авторефрактомия: използва високотехнологичен апарат, с който безконтактно се измерва рефракцията и на двете очи едновременно. Особено подходящо за деца от 6 месечна възраст.
Какво е подходящото за астигматизъм лечение?
В по-голяма част от случаите състоянието може да се коригира с диоптрични очила и контактни лещи.
Съществува също и вариант за хирургично лечение. То се състои в промяна на формата на роговицата с помощта на лазер. Този метод е напълно безкръвен и безшевен.
Ортокератологията (Орто-К) е друг начин за коригиране не само на астигматизъм, но също така и на късогледство и далекогледство. Характерното за него е носеното на твърди контактни лещи по време на сън. По този начин лещата оформя повърхността на роговицата.
Кога да посетим лекар?
Симптомите на астигматизма често са леки и могат да останат незабелязани. Въпреки това, когато признаците станат постоянни и затрудняват ежедневни дейности като шофиране или четене, е важно да се направи цялостен очен преглед.
Запишете си час за преглед при оптометрист или офталмолог, ако забележите внезапни промени в зрението си.
Профилактика
Предприемането на проактивни стъпки за поддържането на добро здраве е от изключително значение за намаляването на риска от развитие не само на астигматизъм, но и всякакви други болести.
При хора под 65-годишна възраст, от решаващо значение е проверката на очите да се осъществява на всеки две години. Това може да помогне за навременното откриване на астигматизъм или друг проблем с очите на ранен етап.
При хората над 65-годишна възраст, е препоръчително профилактиката да се извършва веднъж годишно.
Превенция
В случаите, в които астигматизма е вроден, то той няма как да бъде предотвратен.
В останалите случаи, лекарите препоръчват спазването на някои добри практики, които могат да помогнат за евентуалното предотвратяване на състоянието. Ето и някои от тях:
- Редуциране на напрежението в очите: при продължителна работа с компютър, телефон или таблет е препоръчително да се правят регулярни почивки. Може да опитате да спазвате правилото 20-20-20, което гласи, че на всеки 20 минути, прекарани пред монитора, за 20 секунди се вглеждайте в обект на разстояние около 20 метра.
- Спазване на правилно разстояние от монитор: специалистите препоръчват монитора да бъде поставен на разстояние от 50 до 100 см от очите.
- Правилно осветление: при работа с компютър или четене на книга е важно да си подсигурите добро осветление, като естествената светлина е най-добрият вариант.
- Упражнения за очите: раздвижването на очите и мигането могат значително да допринесат за здравето на очите.
- Спазване на здравословна диета: консумацията на храна, богата на витамини и антиоксиданти, може да помогне за общото здраве на очите ви.
- Избягване на консумацията на алкохол и никотин: те могат да нанесат трайни увреждания, както на очите, така и на други органи в тялото. Затова е препоръчително да се избягва тяхната консумация.
Хората често се раждат с астигматизъм. Понякога обаче той може да се появи на по-късен етап от живота, вследствие на различни събития. Затова е важно да сте добре запознати с рисковите фактори, които биха могли да доведат до астигматизъм. Голяма част от тях са контролируеми, което значително увеличава шансовете ви за успешно предотвратяване на състоянието.
Често пъти астигматизмът няма ясно изразени симптоми и много хора страдащи от това състояние може да не знаят, че го имат, докато не си направят рутинен очен преглед. Поради тази причина е важно да се подлагате на редовни очни прегледи, за да сте сигурни в здравето на очите си.
Източници:
Kaimbo Wa Kaimbo, Dieudonne. (2012). Astigmatism Definition, Etiology, Classification, Diagnosis and Non-Surgical Treatment. 10.13140/2.1.2027.3607.
Masnec, Sanja. (2012). Etiology and Clinical Presentation of Astigmatism. 10.5772/22815.