Съдържание:
- Какво е ангина?
- Видове ангина
- Какви са характерните за ангина симптоми?
- От какво се получава ангина?
- Рискови фактори
- Какви са усложненията при ангина?
- Как се поставя диагноза ангина?
- Лечение на ангина
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е ангина?
Ангина, позната още като тонзилит, е остро инфекциозно заболяване, което засяга сливиците. Характерно за него е възпаление на сливиците, съпроводено от подуването им, силни болки в гърлото и затруднено преглъщане.
Сливиците представляват два кръгли лимфоидни органа, разположени в задната част на устната кухина. Те имат ключова роля през първите години от развитието на детето, тъй като имат функцията на защитна бариера посрещайки инфекции и други външни дразнители.
Заболяването може да засегне хора от всякаква възраст, но най-често се наблюдава при деца и юноши.
Ангината е заразно заболяване, затова е важно болният да бъде изолиран, а контактите с него ограничени. Нелекувана ангината може да доведе до сериозни усложнения за пациента, които да доведат до временна загуба на слуха, увреждания на мозък, артрит, и други.
Видове ангина
Според протичането си, видовете ангина биват:
- Остър тонзилит: по-често срещаният от двата вида. Обикновено се причинява от вирусна или бактериална инфекция, като симптомите обикновено отшумяват то една или две седмици.
- Рецидивиращ тонзилит: този тип ангина се характеризира с множество повтарящи се епизоди в рамките на една година.
- Хроничен тонзилит: последващо състояние на острия тонзилит. Характеризира се с постоянно възпаление на сливиците, което трае често с месеци.
Според причинители си, заболяването се дели на:
- Вирусна ангина: причинява се от различни вируси, като грипен вирус, вирус на Епщайн-Барр, цитомегаловирус, херпес симплекс, и др.
- Бактериалана ангина: причинява се от бактерии, предимно стрептококи.
Основните видове ангина се класифицират и според други фактори. Сред тях се разграничават:
- Гнойна ангина: характерни за него са жълтеникаво-бели налепи по повърхността на сливиците. Обикновено се причинява от бактериална инфекция.
- Катарална ангина: среща се сравнително рядко, като обикновено започва остро. Характерни за нея са възпалението на сливиците и околните тъкани, но без наличие на гной.
- Херпангина: причинява се от вирус, като най-често засегнати са децата до седем годишна възраст. Характерни за нея са появата на силно болезнени мехури в задната част на устната кухина.
- Микотична ангина: основна причина за този вид ангина е гъбична инфекция, най-често от гъбички от рода Candida. Налице са налепи и силна болка в гърлото, затруднено преглъщане, и др.
Какви са характерните за ангина симптоми?
Обикновено ангината се проявява със симптоми на:
- Силна болка и парене в гърлото
- Сухота в гърлото
- Зачервени и подути сливици
- Подуване на лимфните възли
- Затруднения при преглъщане
- Трудности при хранене
- Обща умора и отпадналост
- Висока температура
- Главоболие
- Лош дъх
- Промяна в гласа
От какво се получава ангина?
Ангината може да бъде следствие от различни фактори. Най-често причините са:
- Вирусна инфекция: вероятно най-често срещаната причина за ангина. Причинява се от вируси като аденовирусите, грипни вируси, риновируси, вирус на Епщайн-Барр,херпес симплекс вирус, и др.
- Бактериална инфекция: основна причина са стрептококовите бактерии от група А. Други бактерии, като стафилококи, пневмококи, и др., също могат да причинят инфекцията.
- Гъбична инфекция: макар и по-рядко срещан причинител, гъбичките, особено тези от вида Candida също могат да причинят ангина.
- Алергии: алергии към полени, прах или определени храни, могат да предизвикат възпаление на сливиците, което да доведе до ангина.
- Фактори от околната среда: в някои случаи, излагането на фактори като цигарен дим, замърсявания на въздуха, вредни химикали, и др., могат да раздразнят и възпалят сливиците.
Рискови фактори
Сред рисковите фактори увеличаващи риска от развитие на заболяването са:
- Възраст: ангината се среща по-често при деца и юноши, особено на възраст между 5 и 15 години. Въпреки това, заболяването може да засегне хора от всякаква възраст.
- Често излагане на микроби: продължителното пребиваване в пренаселена среда като детски градини или училища може да увеличи риска от разпространението на инфекции, които да причинят ангина.
- Отслабена имунна система: хората с хронични заболявания, прием на някои лекарства, или състояния като ХИВ/СПИН, страдат от отслабена имунна система, която ги излага на по-висок риск от заразяване с инфекции и развитие на ангина.
Какви са усложненията при ангина?
Възпалението и увеличаването на сливиците могат да доведат до:
- Сънна апнея: подутите сливици могат да причинят затруднения при дишането по време на сън.
- Перитонзиларен абсцес: ако тонзиларния целулит не бъде третиран навреме или правилно той може да прерасне в тонзиларен абсцес.
- Ушни инфекции: ангината може да доведе до различни инфекции и възпаления на ушите, като например отит.
- Ревматизъм: в някои случаи, ангината може да се окаже отключващ момент за развитието на ревматизъм. Това усложнение е по-рядко срещано и е следствие предимно от нелекувана гнойна ангина причинена от бетахемолитични стрептококи от група А.
- Гломерулонефрит: нелекуваната ангина причинена от стрептококи може да доведе и до автоимунно възпаление на бъбреците.
Как се поставя диагноза ангина?
Диагнозата на ангина се поставя след посещение при лекар. Той следва да разпита за симптомите ви и медицинската ви история. Следващата основна стъпка в диагностичния процес е физическия преглед.
Лекарят оглежда гърлото ви, за да провери за наличието на характерните за ангина симптоми. За да се потвърди диагнозата, както и причинителите на заболяването, лекарят може да назначи допълнителни изследвания. Те биват:
- Кръвни изследвания: при някои видове ангина е възможно да се наблюдават промени в кръвната картина, като увеличаване на броя на левкоцитите, повишена скорост на утаяване на еритроцитите, и др.
- Изследване на гърлен секрет: използва се за откриването на стрептококова инфекция. Секретът се взима с помощта на памучен тампон.
Лечение на ангина
Подходящото за ангина лечение зависи изцяло от причината за инфекцията.
Обикновено бактериалната ангина се лекува с антибиотици. Техният прием следва да бъде назначен от лекар, но обикновено продължава около 10 дни. Важно е лечението да не бъде прекъсвано до пълното унищожаване на бактериите.
Вирусната ангина изисква различно лечение, тъй като антибиотиците нямат ефект. За облекчение на симптомите се препоръчва:
- Активна почивка
- Хидратация с достатъчен прием на течности
- Прием на болкоуспокояващи
- Гаргара с подсолена топла вода
Кога да посетим лекар?
Ако вие или вашето дете изпитвате някой от типичните за ангина симптомите е препоръчително да се консултирате с лекар. Той ще ви помогне за поставянето на правила диагноза, както и за определянето на подходящо лечение.
Превенция
Успешната превенция при ангина включва някои добри практики, които могат да ограничат риска от развитието на заболяването Ето и кои са те:
- Подсилване на имунната система, чрез прием на имуномодулатори
- Умерено консумиране на студени напитки или храни, които биха могли да раздразнят гърлото и да предразположат към развитие на ангина
- Редовно миене на ръце, особено преди хранене
- Избягване на споделяне на храна, напитки или общи прибори с хора, които може да са болни
Ангината е често срещано заболяване, особено при децата. Ако страдате от честа поява на ангина в по-напреднала възраст, то може би е добре да обмислите тонзилектомия. Тази хирургична интервенция е изключително безопасна и представлява минимален риск за пациента. Ваденето на сливиците понякога се явява необходимо за лечението на основното заболяване.
Източници:
Lacy Smith, Hughes, & Myrex. (2023, January). Tonsillitis and Tonsilloliths: Diagnosis and Management. University of North Carolina School of Medicine, Chapel Hill, North Carolina, 107(1).