Съдържание:
- Какво е Алцхаймер?
- Какви са симптомите на Алцхаймер?
- Какво причинява Алцхаймер?
- Рискови фактори
- Усложнения
- Как се диагностицира Алцхаймер?
- Лечение на Алцхаймер
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Как да се предпазим от Алцхаймер?
Какво е Алцхаймер?
Болестта на Алцхаймер е хронично заболяване, което протича бавно и обикновено се влошава с времето. Това е най-разпространената форма на деменция, която се среща най-често при хора над 50 годишна възраст.
Заболяването засяга:
- Паметта
- Мисленето
- Общуването
- Настроението
- Способността на човек да извършва елементарни ежедневни дейности
Болестта на Алцхаймер не се възприема за нормална част от процеса на стареене.
Какви са симптомите на Алцхаймер?
Болестта протича в няколко стадии. По време на различните етапи се проявяват различни симптоми.
Първи стадий
В началния етап се наблюдават предимно:
- Нарушения на паметта за скорошни събития
- Нарушения в ориентацията и възприятията
- Неспособност за вземане на решения
- Загуба на концентрация
Втори стадий
Вторият стадий се характеризира с:
- Задълбочени нарушения на паметта
- Неспособност за ориентация във време и пространство
- Нарушения в способностите за общуване
- Трудности при говорене, четене, писане и работа с числа
- Трудности при ходене и преглъщане
- Нарушения в съня
- Липса на адекватна преценка
Последен стадий
Последният стадий на болестта е най-тежък и води до:
- Загуба на психосоциални функции
- Неспособност за самостоятелно извършване на ежедневни функции
- Промяна в характера, агресивно поведение
- Халюцинации
- Параноя
Какво причинява Алцхаймер?
Причините за поява на Алцхаймер не са достатъчно добре изяснени. Учените предполагат, че те могат да бъдат вследствие на:
- Генетични фактори
- Натрупване на амилоиден протеин в мозъка, което води до смърт на нервните клетките, отговорни за предаването на сигнали в мозъка
- Травми на главата
Рискови фактори
Рисковите фактори за поява на болестта включват:
- Възраст: с напредването ѝ се увеличава и риска от поява на Алцхаймер.
- Фамилна наследственост: рискът за поява на болестта се увеличава при хора с роднини болни от Алцхаймер.
- Синдром на Даун: проучвания показват, че голяма част от хора със синдром на Даун развиват и болестта на Алцхаймер.
- Прекомерна употреба на алкохол: продължителната консумация на алкохол води до увреждания в мозъка.
- Диабет: високите нива на кръвна захар могат да допринесат за увреждането на кръвоносните съдове в тялото, които от своя страна могат да причинят Алцхаймер.
- Високо кръвно налягане: може да увреди малките кръвоносни съдове намиращи се в частите на мозъка отговорни за мисловната дейност и паметта на човек.
Усложнения
Най-често срещаните усложнения свързани с болестта на Алцхаймер засягат основно когнитивните функции на човек. Te могат да доведат до:
- Падания
- Рани от залежаване
- Недохранване и дехидратация
- Пневмония
- Развитие на различни инфекции
- Запек или диария
- Проблеми със зъбите
Как се диагностицира Алцхаймер?
Диагнозата за наличие на болестта на Алцхаймер става след посещение при лекар.
От голямо значение е способността на пациента да обясни симптомите си. Ако това не е възможно или недостатъчно за поставяне на диагноза, лекарят може да назначи и други тестове и изследвания. Такива биват:
- Кръвни тестове: използват се за проследяване на някои маркери и белтъци свързани със заболяването. Така например високите нива на таурин могат да са показател за наличието на болестта.
- Неврологичен преглед: включва оценка на неврологичните функции, като координация, баланс, рефлекси и двигателни умения. По този начин се оценява състоянието на пациента и наличието потенциални признаци на болестта на Алцхаймер.
- Невропсихологично изследване: при това изследване се включва оценка както на психологичните, така и на когнитивните функции на пациента. Под внимание се взимат паметта, способността на пациента да възприема и решава проблеми, както и други аспекти, които могат да подскажат за ранното развитие на болестта.
- Образна диагностика: възможно е да се наложи направата на образно изследване като ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), компютърна томография (КТ), позитронно-емисионна томография (ПЕТ), или друго. По този начин най-добре може да се визуализира мозъка и неговата структура, с което да се определи евентуалното наличие на различни промени.
Лечение на Алцхаймер
Към момента не е установено ефективно лечение на болестта. Предлаганите терапии имат за цел да облекчат симптомите и да забавят тяхното развитие.
Най-често използвани методи са:
Лекарства
- Инхибитори на холинестеразата: тези лекарства блокират действието на ацетилхолинестеразата, ензим отговорен за унищожението на ацетилхолинът. От своя страна ацетилхолинът е един от химикалите, които помагат на нервните клетки да си комуникират. Някои проучвания, показват, че неговата липса може да причини някои от симптомите на Алцхаймер.
- Антипсихотици: целта на тази група лекарства е да блокира определени допаминови рецептори в централната нервна система. Освен това те подобряват когнитивните функции на човек, както и неговата моторика и координация.
- NMDA рецепторен антагонист: този клас лекарства, действат за блокирането на невротрансмитера глутамат. Сам по себе си глутаматът има различни видове рецептори. Едни от тях са NMDA рецепторите. Те участват в много важни процеси в мозъка. С напредването на възрастта, тези рецептори все повече губят функционалността си. Учените вярват, че именно това води до някои мозъчни заболявания.
Физиотерапия
Определени упражнения и активности могат да забавят прогресията на някои симптоми при пациенти с Алцхаймер.
Кога да посетим лекар?
В повечето случай е трудно човек сам да установи наличието на Алцхаймер.
Ако имате съмнение, че вие или някой ваш близък или приятел има някой от посочените симптоми, незабавно се консултирайте с лекар.
Профилактика
Към момента не са установени работещи профилактични методи срещу появата на Алцхаймер.
Препоръчително е хората над 50 годишна възраст да се придържат към годишните профилактични прегледи, които биха могли да установят наличието на някои от вече споменатите симптоми.
Как да се предпазим от Алцхаймер?
Няма сигурен начин за превенция от Алцхаймер. Въпреки това, учените вече са наясно с явленията, които вредят на човешкия мозък и биха могли да допринесат за заболяването.
В тази връзка определени фактори биха могли да подпомогнат за намаляването на риска от поява на болестта на Алцхаймер. Някои от тях са:
- Здравословен начин на живот
- Спазване на Средиземноморска диета
- Активно движение и спорт
- Творчески дейности
- Водене на активен социален живот
- Четене, решаване на кръстословици и редене на пъзели
- Здравословен сън
- Отказ от тютюнопушене
- Намаляване на консумацията на алкохол
Болестта на Алцхаймер е сериозно заболяване, което засяга милиони хора по света всяка година. Изключително важно е да сте добре информирани по темата и да познавате предупредителните признаци, като загуба на паметта и трудности при изпълнение на ежедневните задачи. Ранното диагностициране и намесата на специалист могат значително да подобрят качеството на живот на засегнатите от болестта. Спазването на горепосочените превантивни мерки е друг ключов момент, който може да помогне за намаляването на риска от развитие на болестта.
Източници:
Zhu, L. et al. (2021) Case of early-onset alzheimer’s disease with atypical manifestation, General Psychiatry. Available at: https://gpsych.bmj.com/content/34/1/e100283 (Accessed: 01 August 2023).
Hydén, L.C. and Örulv, L. (2009) Narrative and identity in Alzheimer’s disease: A case study, Journal of Aging Studies, 23(4), pp. 205 – 214. doi https://doi.org/10.1016/j.jaging.2008.01.001